Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Olimpiada Języka Polskiego i Literatury
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2013-01-25, 13:50   #101
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Asia0001 Pokaż wiadomość
Racja, dzięki
Ale czy między toposem a motywem literackim jest jakaś duża różnica? Dotąd myślałam, że to synonimy, także byłabym wdzięczna za uświadomienie
Jest. Nie wiem, czy skutecznie będę umiała to wytłumaczyć, ale topos to jakby coś więcej niż motyw. Topos to taki utrwalony na stałe motyw, taki, który pojawia się w wielu epokach, jest ponadczasowy. Np może być motyw pasterza, a topos arkadii.

Do dziewczyn z II klasy - z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że to jest bardzo trudne do wykonania. Ja w lutym ubiegłego roku zdaje się, że na lekcji kończyłam pozytywizm, polonistka z nami po godzinach omawiała pozostałe epoki, ale mówiąc szczerze, to mi tylko namieszało w głowie. Czy można rok omówić w tydzień? Bardzo pobieżnie, to naprawdę wprowadza tylko mętlik. Lepiej skupić się na konkretnych, typowych analizach. Np. z każdej epoki wybrać kilka poetów i po kilka ich typowych dzieł (jeśli chodzi o młodą polskę, międzywojnie, lit. wojenną i powojenną to mogę coś polecić) i na ich przykładach uczyć się o konwencjach epok.
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna

Edytowane przez Cogito_Pani
Czas edycji: 2013-01-25 o 16:10
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując