Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Olimpiada Języka Polskiego i Literatury
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2014-03-04, 20:28   #464
JestemErynia
Raczkowanie
 
Avatar JestemErynia
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 123
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez fireside Pokaż wiadomość
Cześć wszystkim! Zgłasza się olimpijka z Mazowsza
Od pewnego czasu podczytuję wątek, ale dopiero teraz zdecydowałam się dołączyć, przy okazji mogę podzielić się swoim doświadczeniem
Brałam udział w OLiJP w zeszłym roku, i o ile pisemny poszedł mi wtedy w miarę, to pokonał mnie właśnie ustny, dlatego tak strasznie się teraz stresuję. Tym bardziej, że w moim KO nie wygląda to tak jak u Was...
Ile bym oddała, żeby dostać te pytania na kartce! Niestety, u mnie w komisji 2 pytania niby dotyczące pracy (a tak na dobrą sprawę to nie miały one nic wspólnego z tematem, tylko z lekturami, które interpretowałam) zadała pani, która w całości zapoznała się z moją pracą, natomiast pytanie z gramatyki dostałam od innej pani z komisji. Szkoda tylko, że to pytanie nie miało NIC wspólnego z tematem i podejrzewam, że to na nim najbardziej się wyłożyłam. Po zadaniu pytania praktycznie od razu musiałam mówić, a na kartce zobaczyłam je dopiero wtedy, gdy musiałam podpisać protokół. Także nie chcę straszyć, ale przynajmniej u mnie nie było czasu na przygotowanie, ani minutki
Jak macie jakieś pytania to walcie śmiało

A pamiętasz może, jakie było to pytanie? Bo my z Profesorem nie możemy wymyślić, co kryje się pod hasłem "rozeznanie w szerszym zespole zagadnień językowych związanych z danym problemem (tematem, wątkiem, gatunkiem, problemem stylistycznym lub językoznawczym etc.), który pojawił się w pracy; pytania stawiane przez komisję powinny więc dotyczyć takich problemów, jak: cechy charakterystyczne języka utworów omawianych w pracy (np. język epoki, dialektyzmy, regionalizmy, słownik języka danego pisarza), środki stylistyczne wykorzystane w tych utworach (metaforyka, inne sposoby kształtowania stylu wypowiedzi), problemy poprawności językowej (dotyczące utworów, ale także te, które dotyczą bezpośrednio języka pracy ucznia), elementarna wiedza o leksykografii polskiej (słowniki poprawnościowe, słowniki dawnej polszczyzny - w przypadku pojawienia się utworów z minionych stuleci)".
Bardzo szeroki zakres.

Mnie chyba najbardziej przeraża to, że trzeba mieć z tych ustnych min. 25 pkt. Jedwabiście.
JestemErynia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując