Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Jak bronić się przed manipulacją/ toksyczną 'przyjaźnią'.
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2016-06-10, 08:47   #1
papciekapcie
Rozeznanie
 
Avatar papciekapcie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 537

Jak bronić się przed manipulacją/ toksyczną 'przyjaźnią'.


Hej!
Może zacznę od tego, że od początku życia nie miałam zbyt wielu kolegów czy przyjaciół. Jeżeli jacyś się pojawiali to na około rok czy coś.
Obecnie mam jedną 'lepszą' koleżankę, i na tym moi znajomi się kończą. Z tym, że ta koleżanka ma bardzo dobrze wykształcone zdolności interpersonalne (nie wiem czy tak to się nazywa ;p). Tzn. bardzo ciężko mówi mi się jej nie. To nie tak, że prosi mnie o coś poważnego.
Polega to głównie na tym, że np. na przerwie mówi mi 'chodź na dwór'. Mi się za bardzo nie chce, wolałabym posiedzieć w środku, i zaczyna mnie tak przekonywać, że ja nie potrafię się oprzeć. Tak samo np. 'chodź ze mną do sklepu'. Mimo, że mam na to czas, to nie mam ochoty. I znowu to samo co wyżej, w końcu z nią idę.
Inną sprawą jest np. pospieszanie. Idę do toalety, to szybko szybko bo ona chce gdzieś iść.
Robię zdjęcia jej zeszytu to szybko szybko bo ona chce już iść (w związku z tym pospieszaniem zbił mi się ekran telefonu...)
Jestem zajęta- piszę coś, a ona mi coś podaje, to muszę wziąć to od niej natychmiast, jakby nie mogła położyć obok....
Ponadto, cały czas próbuje mi uświadomić, że jestem gorsza lub mam gorzej. W drobnych rzeczach- chodzę na gorsze wykłady, mam gorsze krzesło i praktycznie nigdy nie mam racji.
I wiecie, wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt że JA SAMA często zaczynam z nią rozmowę o.O Taką zwykłą rozmowę. Zamiast ją olać, to cały czas się zbliżam, i nie wiem dlaczego, i nie wiem jak to skończyć.
Strasznie boję się konfrontacji. Nie umiem reagować na agresję w stosunku do mnie. Nie umiem bronić swoich racji. Jak nagle ktoś wyskoczy z czymś, na co nie byłam przygotowana- tzn. jakaś obraza, to nie umiem nic odpowiedzieć. Zazwyczaj przemilczam, a później jak analizuję sytuację to wiem, że mogłam powiedzieć to i to.
Nienawidzę, jak ludzie nade mną dominują, ale wiem że praktycznie każdy będzie to robić, bo ja nie potrafię tego robić. Właściwie zawsze trafiałam na znajomych, którzy chcieli mieć nade mną przewagę.
Czytałam nawet książkę 'inteligencja emocjonalna', ale tego co jest tam napisane, nie potrafię zastosować w codziennym życiu.
Jestem załamana -.-'
papciekapcie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując