Dot.: Ogniska endometriozy
Torbiel to nie to samo co emdometrioza. Torbiel to przestrzeń wypełniona zazwyczaj płynem. Endometrioza to występowanie błony śluzowej, która fizjologicznie jest tylko i wyłącznie w macicy w innych miejscach. Czasami jak endometrioza umieszcza się w jajniku to może tworzyć torbiel tak zwaną czekoladową (od koloru i konsystencji płynu), ale jest to szczególny rodzaj endometriozy.
Taka endometrioza może być zlokalizowana praktycznie wszędzie- teorii o rozprzestrzenianiu jest kilka. Może być np w jelicie, a ponieważ ogniska endometriozy będą zachowywać się podobnie, jak fizjologiczna błona w macicy i na przykład może krwawić w odpowiednich dniach cyklu dając w tym przypadku obraz krwawienia z jelit. Lokalizując się w jajowodach może powodować niedrożność i problemy z płodnością.
Jeśli chodzi o objawy to sztandarowym objawem jest ból i obfite krwawienia miesiączkowe, ale zależą one przede wszystkim od umiejscowienia i nasilenia zmian. Jeśli u ciebie są to tylko pojedyncze, bezobjawowe guzki w pochwie to faktycznie może nie być konieczności usuwania ich.
Edytowane przez Cytokina
Czas edycji: 2019-10-02 o 06:38
|