Zakorzenienie
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 121
|
Co/jak kupować w czasie pandemii + zestaw na kwarantannę
Zainspirowana oftopem na wątku o koronawirusie,
zapraszam do watku- koronakuchennego.
Jak i gdzie kupować,
co kupować,
jak przechowywać żeby żywność się nie psuła (!)
Na początek kopiuję z Gazety Wyborczej zestaw opracowany na wypadek kwarantanny.
Opracowany na 3 osoby w 2 tygodniowej kwarantannie (14 dni)
Koszt szacunkowy : 1500 zł
- Ryż - 3 kg - 12 zł
- Makaron - 2 kg - 20 zł
- Kartofle - 2,5 kg - 7 zł (unikamy kupowania ziemniaków pakowanych w folię, kupujemy luzem i trzymamy w ciemnym i suchym miejscu)
- Kasza - 1,5-2 kg (różne: pęczak 6,23 zł/kg, jaglana - 9,22 zł/kg, manna - 6,25 zł/kg, gryczana - 9,97 zł/kg, jęczmienna - 6,27 zł/kg) - 15 zł
- Płatki owsiane - 1-1,5 - 10,50 zł/kg
- Mleko w proszku - 1 kg - 45-50 zł
- Warzywa puszkowane i ewentualnie świeże - 2 kg - 25 zł
- Owoce puszkowane i ewentualnie świeże - 2 kg - 40 zł
- Mąka pszenna - 4 kg - 14 zł (założenie, że w ciągu tych 14 dni choć raz będzie pieczony chleb)
- Mąka żytnia - 1 kg - 6,70 zł
- drożdże - 2 paczki x 100g - 3 zł (do wypieku chleba)
- Chleb - 3 bochenki - 14 zł (używany na bieżąco, nadmiar zamrażany w zamrażalniku i rozmrażany w razie potrzeby)
- Ser żółty wędzony paczkowany - 1 kg - 44-60 zł (wędzony lepiej się przechowuje)
- Włoszczyzna suszona 2x 400 g - 15 zł
- 12 jaj na 7 dni - 8,90 zł
- Olej - 7,99 zł
- Masło - 3 kostki - 18 zł
- Herbata - 2 paczki po 100 torebek - 32 zł lub 300-400 g w postaci sypkiej
- Konserwy - mięsne i rybne na okres 14 dni na osobę 4-5 puszek (gulasz angielski 7,99/300 g, szynka konserwowa - 18,99 zł/455 g, paprykarz szczeciński - 2,09 zł/130 g, makrela w oleju - 7,99 zł/170 g) - 80 zł
- Czekolada - 4 tabliczki - 16 zł
- Miód 500 g - 25 zł.
- Kawa (mielona) - paczka 500 g - 21,99 zł
Zestaw nie obejmuje zapasów wody.
Środki czystości:
- Mydło - 2 kostki po 3 zł - 6 zł
- Proszek do prania 1 kg - 27-35 zł
- Środki do dezynfekcji rąk - 2 żele po 14,99 zł
- Papier toaletowy - 2 x 8 rolek 24 zł
- Chusteczki - 2 paczki 9x10 - 14 zł
- Podpaski - 12 zł
- Mokre chusteczki - 2x20 szt - 22 zł
- Torby na śmieci 2 x10 szt. - 18 zł
Leki i środki medyczne
Na początek trzeba przygotować 30-dniowy zapas leków receptowych, które bierzemy stale. Co prawda przewidujemy okres odcięcia od zaopatrzenia na 14 dni, ale to nie znaczy, że po tych 14 dniach dostaniemy się bez problemu do lekarza. Poza nimi trzeba mieć:
- Apteczkę, a w niej bandaże, plastry, spirytus, octenisept, gazę, sól fizjologiczną, wodę utlenioną - 60 zł
- Leki przeciwbólowe (no-spa 40/80 mg/2 op. - 28 zł, ibuprom 200 mg/50 tabl. - 25 zł)
- Przeciwgorączkowe (paracetamol 100 tabl. - 38 zł)
- Przeciwkaszlowe - 20-30 zł
- Na problemy z układem pokarmowym (krople żołądkowe - 6,79 zł, antiacid 2x30 tabl. - 26 zł, przeciwbiegunkowe -13 zł, na zatrucia węgiel 2x20 tabl. - 24 zł, przeciwbakteryjne 200 mg/12 tabl. - 10 zł, elektrolity - orsalit 2x10 sasz. - 25 zł, na wątrobę - 30 tabl. 12 zł)
- Na uspokojenie - 50 tabl. - 35 zł
Sprzęt:
- Radio bateryjne/ sieciowe - 50-100 zł
- Dwie latarki najlepiej we wstrząsoodpornych korpusach - 50 zł
- Latarka czołowa LED - 20 zł
- Baterie AA i AAA - najlepiej po 12 szt. przydadzą się do radia i latarek - 40 zł
Zabezpieczenie na wypadek braku energii
- Lampa naftowa 24 cm tzw. kolejarska lub wozacka x2 - 30 zł
- Nafta uniwersalna - 1 l - 15 zł
- Kuchenka turystyczna na naboje gazowe dwupalnikowa z 4 nabojami po 400 g - 150 zł
- Zapałki duże pudełko lub zapalarka ładowana na gaz - 10 zł
__________________
Cava
Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
|