Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 60.
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2020-05-06, 09:32   #1887
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 60.

[1=980cf4958a6e724c916e7ad b24f4c6159aa2df82_65d7e02 c47328;87823002]

Chyba trochę przesadzasz. Nie ty decydujesz, jakie formy wchodzą do użycia mam wrażenie, że nie rozumiesz koncepcji ewolucji języka, ale ok.[/QUOTE]

nie przesadzam ani trochę. nie ja decyduję jakie formy wchodzą, ale ja decyduję jak się ludzie do mnie zwracają i mam prawo domagać się nie zwracania do mnie formą, która mi umniejsza

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Nie zgadzam się. Żeńskie formy powstają często w ten sam sposób, co zdrobnienia, co kojarzy mi się z infantylizacją.
e.
i zgadzam się z całokształtem postu Limonki, chociaż wczoraj, na zmęczeniu ten aspekt mi umknął.
żeńskie formy są zwyczajnie źle tworzone (były źle tworzone już przy tych nauczycielkach i lekarkach). może jak się tak usilnie chce wprowadzić żeńskie koncówki do wszystkiego to warto zrobić to tak aby nie nie umniejszać kobietom (jak to robiono tworząc te już istniejące).

czy nagle komuś ginekologa brzmi nienaturalnie, ale ginekolożka już jest ok?

Cytat:
Napisane przez brandie Pokaż wiadomość
Mnie wkurza niekonsekwencja w tym wszystkim - nauczycielka, posłanka, dyrektorka okej, ale już ginekolożka, inżynierka nie okej. Albo w tę albo we tę moim zdaniem [emoji848]
nie, nie ok. kto napisał że ok? to że ktoś kiedyś utworzył takie formy wcale nie oznacza że są one poprawne lub nie są negatywnie nacechowane.


[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87823482]
Wręcz sprowadzanie wszystkich nazw do formy męskiej wydaje mi się sztuczne i bez sensu. Np. Skłodowska-Curie to laureat nagrody Nobla. No nie, laureatka brzmi w porządku.[/QUOTE]

laureatka to nie określenie zawodu. a o tym jest cała dyskusja. Skłodowska-Curie była fizykiem. rozmawiamy o pracy i o tym, że w pracy jest się przede wszystkim specjalistą, a dopiero potem kobietą lub mężczyzną (z czym się niektórzy nie zgadzają)

Cytat:
Napisane przez siarka40 Pokaż wiadomość
Można mówić "magistra", "inżyniera".
Argument, że magisterka oznacza co innego (to tylko przykład, wcześniej padała też "szermierka"), mnie totalnie nie przekonuje, ktoś wyżej pisał wszak i o kosmetyczce, i pilocie (też więcej niż jedno znaczenie).
Znów, według mnie - kwestia osłuchania.

A właśnie, a propos kosmetyczki - jak określić mężczyznę, który para się tą profesją? Pytanie w sumie do obu stron barykady .


Hm, a dlaczego?
ale dziewczyny chcą konsekwencji
jest nauczycielka więc chcą mieć ginekolożkę. no to idąc tym tropem musimy mieć inżynierkę i magisterkę. nie inżynierę i magistrę.

ginekologa, magistra, inżyniera - to ma dla mnie zupełnie inny wydźwięk niż te wszystkie -ki. takie feminatywy były dla mnie do przełknięcia


znam jednego faceta który robi paznokcie. i doslownie dzisiaj rano napisałam do koleżanki "napisz do kosmetyczki Janka - może on Cię przyjmie" i nie. nie razi mnie to. jego chyba też bo ludzie tak o nim piszą i mówią

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2020-05-06 o 09:34
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora