Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Darmowe hobby
Wątek: Darmowe hobby
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2022-12-31, 14:33   #4
Natalie_Alex
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 1 202
Dot.: Darmowe hobby

Cytat:
Napisane przez kici88 Pokaż wiadomość
Zainspirowana wypowiedziami o hobby, które nie generują kosztów w wątku o życiu za minimalną krajową przypomniałam sobie niedawne własne rozkminy na ten temat Naprawdę uważacie, że istnieje jakieś hobby, które jest faktycznie darmowe i nie wymaga nakładów finansowych? Bo zastanawiałam się nad tym niejednokrotnie i moim zdaniem to jest niemożliwe... No bo popatrzmy:
- kolekcjonowanie czegokolwiek - wymaga pieniędzy właściwie już z definicji;
- podróżowanie - wiadomo;
- różne rodzaje sportu - koszty sprzętu / ubrania potrzebnych do danej dyscypliny, opłaty za zajęcia i/lub wynajem odpowiedniej sali, koszty udziału w zawodach, jeśli ktoś sięga już do tego poziomu, ewentualne koszty okołozdrowotne, typu kurowanie odniesionych kontuzji;
- wszelkiego rodzaju rękodzieło, w tym malowanie czy rysowanie - zakup przyborów i materiałów, opłaty za udział w zajęciach czy za indywidualnego nauczyciela np. rysunku;
- gra na instrumentach czy śpiew - zakup instrumentu (+ konserwacja i/lub jakieś ewentualnie zużywające się części), opłata dla nauczyciela, podręczniki, nuty, może i w niektórych wypadkach opłata za wynajęcie sali do ćwiczeń;
- gotowanie - powiedzmy, że da się to podciągnąć pod koszty codziennego życia, ale już jakieś bardziej fancy potrawy często wymagają drogich, nietypowych i dość trudno dostępnych składników;
- zajęcia teatralne - tu może da się za darmo, jeśli człowiek się ograniczy wyłącznie do zabawy z kolegami w garażu, ale jeśli bardziej na poważnie - wynajem sali, koszty dotyczące rekwizytów, kostiumów, udźwiękowienia, możliwe, że opłata dla nauczyciela/instruktora;
- fotografia - zakup sprzętu, oprogramowania do obróbki (choć tu się da też bezpłatnie), o kosztach przy fotografii analogowej nawet nie ma co wspominać, bo są kosmiczne;
- postcrossing - coraz większe koszty znaczków i pocztówek;
- zainteresowanie teatrem / muzyką jako odbiorca - ceny biletów na spektakle i koncerty, ewentualne koszty dojazdów i noclegów na różne wydarzenia;
- pisanie - powiedzmy, że darmowe - ale tak naprawdę też tylko do momentu wyjścia poza głupkowate fanficzki na wattpadzie, bo już konkretny research wymagający wyjazdu w jakieś miejsce, czy dotarcia do trudno dostępnych informacji potrafi wymagać konkretnych nakładów finansowych...
No, czyli z mojego punktu widzenia hobby jest zawsze ściśle połączone z posiadaniem funduszy na ten cel, nie da się bezpłatnie...

A, o czytaniu (które od biedy da się ogarniać wyłącznie korzystając z bibliotek) celowo nie wspominam, IMO to jest tak elementarna i podstawowa w życiu czynność, tak jak jedzenie czy sprzątanie, że nawet nie można jej rozpatrywać w kategoriach hobby
Wiesz, ja mam takie 'hobby' od dziecka, czyli rysowanie. Jak rysowałam jako dziecko, to wystarczał mi ołówek i papier. Jasne, że w raz z wiekiem moje potrzeby wzrastały, ale to dlatego, że podchodziłam do tego profesjonalnie. Gdybym nadal miała tylko papier i ołówek, i tak bym rysowała, bo dla mnie to właśnie jest elementarna czynność (o wiele bardziej niż czytanie książek). Wszyscy profesjonalni fotografowie, których znam nie czekali ze swoim 'hobby' aż kupią drogi sprzęt, tylko zaczynali na najtańszym analogu, który dostali po jakimś członku rodziny, w prezencie lub kupili za kieszonkowe. Każdy kreatywny człowiek, którego znam robił to z potrzeby rozwoju i kreatywności.
Nie wiem, jak jest z innymi rzeczami, ale jeśli masz potrzebę, żeby coś tworzyć, to znajdziesz sposób.
Natalie_Alex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując