Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Minimalizm, zero waste itd. - rady i tricki
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2019-01-10, 18:15   #157
agnyska81
Zakorzenienie
 
Avatar agnyska81
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 13 037
Dot.: Minimalizm, zero waste itd. - rady i tricki

Minimalistką trudno mnie nazwać (jednak widzę jak bardzo się różni mój dom od innych znanych mi domów - jest duuużo mniej zastawiony meblami i tym, co na nich i w nich), ale się staram
Co mi najbardziej pomaga to zdecydowanie podkasty The Minimalists Jeśli tylko ktoś rozumie po angielsku, zachęcam gorąco, wiele rzeczy mi uświadomiły. Są na YT, lubię wracać do nich od czasu do czasu. Czystek w domu robiliśmy już sporo. Po każdej kolejnej myślę, że teraz nie mam już nic do pozbycia się, a jednak mija kilka miesięcy i znowu się pozbywamy (bynajmniej nie dlatego, że tyle nakupiliśmy w międzyczasie). I jestem jedną z tych strasznych osób, która pozbyła się książek, z 4 półek zrobiła się jedna, a i tak znowu widzę, że coś tam bym oddała (np. do mojej lokalnej biblioteki, hehe, zawsze mogę ją sobie wypożyczyć, jak najdzie mnie ochota; btw, nigdy mnie jeszcze nie naszła).

Jeśli chodzi o zero waste:
- w kuchni: najmniej śmieci i wszelkiego rodzaju marnotrawstwa (energii i wody potrzebnej do produkcji itd.) generuje jednak żywność roślinna i nieprzetworzona, więc tu jest spore pole do popisu. Kupowanie chleba w całości (chyba, że da się gdzieś kupić pokrojony do własnego worka ) lub bułek. Żywność lokalna (odpada transport) lub z własnej działki/ogrodu. Kompostowanie resztek organicznych, jak kto ma warunki.

- w łazience: mamy na rynku np. szampony w kostce, mydła na wagę, balsamy z bloku też na wagę (można też używać wszelkiego rodzaju olejów, co ja osobiście bardzo sobie chwalę, w przeciwieństwie do szamponów w kostce, których po zrobieniu mi kuku lata temu się boję ). Olej można kupować w większym opakowaniu szklanym. Poranne mycie to u mnie glinka, da się kupić w torebce papierowej. Zamiast wacików wielorazowe bawełniane płatki (mam od dwóch lat dwa zestawy i świetnie się mają).
Dla hardkorów większych mamy wynalazki typu kubeczek menstruacyjny czy podpaski wielorazowe, wielorazowe pieluchy, dla mniejszych organiczne podpaski, tampony, pieluszki jednorazowe (kompostowalne, w 100% z materiałów naturalnych). Można kupić składniki do wykonania proszku (boraks, sodę kalcynowaną, nadwęglan sodu), np. w workach po 5-10 kg, być może sprzedają gdzieś toto stacjonarnie na wagę
Jako ciekawostka - jest na rynku ustrojstwo o nazwie Oriculi - bambusowy czyścik do ucha zastępujący patyczki. Testuję toto od paru dni i żyję
- modowe sprawy: kupowanie odzieży używanej zamiast nowej, najlepiej z materiałów dobrej jakości i naturalnych (mózg mnie boli, jak pomyślę o mikroplastiku uwalniającym się do wody przy każdym praniu ciucha ze sztucznych materiałów), dbanie o odzież/buty, żeby służyły jak najdłużej.
- inne: karmienie dziecka piersią zamiast mieszanką (generuje zero śmiecia)

Może niektóre z zagadnień zalatują trochę bardziej eko niż zero waste, ale dla mnie zero waste to minimalizowanie strat na każdym etapie, od produkcji do śmierci produktu, tak je pojmuję. Wypatruję nowości w temacie, liczę na coraz więcej punktów, gdzie mogłabym stacjonarnie kupować produkty na wagę, do własnego opakowania, na coraz nowsze rozwiązania (jest już trochę tworzyw wykonanych z materiałów naturalnych, o dobrych właściwościach użytkowych, całkowicie biodegradowalnych, nawet jest coś wymyślonego w Polsce - o tym czytałam chyba na blogu autorki książki przywołanej gdzieś wyżej).

P.S. Streszczenie zero waste to dla mnie zasada 5 "R": refuse, reduce (jeśli czegoś nie potrzebujesz, nie kupuj; zmniejsz ilość), reuse (wszelkie rzeczy wielorazowe), repurpose (DIY, upcykling, zrobienie użytku z rzeczy, które miałyby zostać wyrzucone), recycle (jeśli wyrzucasz, poddaj recyklingowi). Kolejność jest zdecydowanie ważna, bo jeśli nie kupisz czegoś wcale, nie będziesz mieć kłopotów z tą rzeczą w przyszłości

Także ten, jak ktoś dotarł do końca to przyznaję mu order z ziemniaka
__________________

Joga z rana jak śmietana.

Edytowane przez agnyska81
Czas edycji: 2019-01-10 o 18:30
agnyska81 jest offline Zgłoś do moderatora