Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2010-04-24, 21:01   #51
MakoMary
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 4
Dot.: Szybkie pytania - szybkie odpowiedzi, ZBIORCZY

milabeata86
Nie chcę Cię martwić, ale jeżeli chcesz schudnąć musisz zrezygnować ze słodyczy. Każda tabliczka czekolady dostarcza ponad 500 kcal (podczas, gdy przeciętne zapotrzebowanie kobiety wynosi jakieś 2000-2500 kcal), przy czym są to tzw. "puste" kalorie, czyli oprócz nich nie dostarcza żadnych innych składników odżywczych w wystarczającej ilości. Zawiera duże ilości cukrów prostych, które obciążają trzustkę i powodują nagły skok poziomu cukru we krwi. Niestety cukier we krwi równie szybko spada co objawia się spadkiem energii, sennością a niekiedy nawet zawrotami głowy. Dotyczy to wszystkich słodyczy, które gwarantują tylko tymczasowy kop energii. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zjedzenie kanapki z chleba razowego i np. sera białego.

Jeżeli chcesz schudnąć to najlepiej postaraj się na początek zastosować do podstawowych zasad prawidłowego żywienia:
- jedz 3 główne posiłki i 2 przekąski pomiędzy nimi
- postaraj się aby najważniejszy posiłek dnia składał się z węglowodanów (np. chleb razowy), białka zwierzęcego (np.ser biały chudy, chuda wędlina) i warzyw
- pij dużo - minimum 2 litry. Najlepiej wody mineralnej. Uważaj na soki dostępne w sklepach. Zawierają one dużo cukru. Polecam picie zielonej lub czerwonej herbaty.
- odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4-5 godzin
- zrezygnuj ze smażenia
- w doborze owoców postaraj się wybierać te o małej zawartości kalorii (np. jabłka)
- warzywa w zasadzie możesz jeść bez większych ograniczeń. Mają zdecydowanie mniej kalorii niż owoce
- zrezygnuj z białego pieczywa na rzecz razowego
- produkty mleczne wybieraj o niskiej zawartości tłuszczu, to samo tyczy się mięs (możesz spożywać drób, ale z wieprzowiny radzę zrezygnować)

Jestem dietetykiem klinicznym. Postaram się regularnie odwiedzać forum i odpowiadać na pytania.

---------- Dopisano o 21:53 ---------- Poprzedni post napisano o 21:48 ----------

nikiii
Ja podczas studiów korzystałam z całkiem niezłych tabel - "Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw" Hanna Kunachowicz, Irena Nadolna, Krystyna Iwanow, Beata Przygoda. Kosztuje coś koło 40 zł jeśli cena się nie zmieniła.

---------- Dopisano o 22:01 ---------- Poprzedni post napisano o 21:53 ----------

liliputkaABC
Powinnaś jeść chleb razowy, który jest wyprodukowany z mąki razowej. Musisz to sprawdzać w składzie. Ciemne pieczywo może być barwione karmelem, więc niekoniecznie każdy ciemny chleb jest razowy. Korzystne jest spożywanie pieczywa razowego ponieważ zawiera ono dużo błonnika (który wspomaga perystaltykę jelit), składników mineralnych i witamin z grupy B.
MakoMary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując