Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Błąd kardynalny? - WĄTEK ZBIORCZY
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2016-05-04, 16:25   #36
omniama
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 245
GG do omniama
Dot.: Bląd kardynalny? - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez zapytaniee Pokaż wiadomość
Hej, mam pytanie.
Na dzisiejszej maturze w wypracowaniu opisywałam Lalkę... Napisałam Elżbieta Łęcka, zamiast Izabela. A w Zemście Walery zamiast Wacław. Czy to może być błąd kardynalny?
Pierwszy może być uznany za kardynalny (wyjaśnienie niżej), drugi nie.

Cytat:
Napisane przez Sado123 Pokaż wiadomość
Ja rówież zrobiłam podobny błą. Zamiast Izabela napisałam Laura. Czy to błąd kardynalny?
Może być uznany za kardynalny.

Jeszcze taka uwaga. Jeśli ktoś pisze, że Łęcka to Elżbieta albo Laura, ale potem w treści daje wyraźnie do zrozumienia, że myśli o Izabeli - bohaterce "Lalki" (np. poprzez jakieś szczegóły, które pozwalają zidentyfikować tę bohaterkę), to taka wpadka może być uznana za błąd rzeczowy (popełniony np. z rozpędu, stresu itp.). Jeśli jednak, pisząc Elżbieta lub Laura, brnie się jednocześnie w inne głupoty pokazujące, że piszący nie zna tekstu, który przywołuje, to komisja raczej nie będzie miała litości.

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Jak widać po powyższym fragmencie, same osoby sprawdzające prace maturalne nie potrafią zdefiniować pojęcia błąd kardynalny, dlatego nie oczekujcie na forum bardziej precyzyjnych odpowiedzi, bo na Wizażu CKE nie przesiaduje
Na stronie CKE w sprawozdaniach z matur z 2015 jest informacja, że każdy błąd rzeczowy dotyczący lektury z gwiazdką należy traktować jak błąd kardynalny. Być może w tym roku, skoro pojawił się ten zapis, taka będzie właśnie wykładnia tego, czym jest błąd kardynalny.

Cytat:
Napisane przez szuszszusz Pokaż wiadomość
Ja dziś strzeliłam taką gafę, że pozostaje mi strzelić w coś innego.
2 zadania zamknięte mam źle na pewno, więc jeśli dostanę 0 za rozprawkę to będzie poprawka.

ZAMIAST Sofokles napisałam uwaga ... SOKRATES

To jest błąd kardynalny, prawda?
Nie, to zostanie uznane za błąd rzeczowy.

Edytowane przez omniama
Czas edycji: 2016-05-04 o 16:33
omniama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując