Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Witam na forum eksperckim
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2015-06-12, 13:40   #15
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez slaaave13 Pokaż wiadomość
Na pewno nie 4% jak pedigree :P
4% mięsa w karmie suchej Pedigree to niestety często powtarzany mit. Bierze się on z uproszczonej formy opisu składu karmy na etykiecie oraz częstego braku zrozumienia zasad opisywania i procesu powstawania karm gotowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje obowiązek podawania procentowej analizy składu (białko, tłuszcz, włókno surowe, popiół i woda) oraz listy komponentów karmy, którą można podać według nazwy kategorii surowców (zastosowane w przypadku Pedigree), albo jako nazwy poszczególnych surowców (np. tak jak w Royal Canin). Podawanie opisu składu karmy w postaci kategorii nie oznacza, że taka karma jest gorsza pod względem zawartości składników odżywczych, strawności smaku itd.
Karmy suche Pedigree Junior zawierają w swoim składzie ponad 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy Pedigree Adult ponad 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Wynika to faktu, że są to karmy kompletne (pełnoporcjowe) zgodne z najnowszymi normami żywieniowymi (np. FEDIAF), więc muszą zawierać odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, być właściwie strawne i bezpieczne.
Polecam zapoznanie się z normami żywieniowymi FEDIAF i NRC oraz przewodnikami etykietowania karm. Mam nadzieję, że rozwieje to wątpliwości dotyczące składu i jakości karm wynikające z niepełnego odczytywania informacji zawartych na etykiecie. W razie pytań oczywiście chętnie odpowiem.

Cytat:
Napisane przez CarolinaScotties

Mam Terierkę Szkocką - lat 9 z podniesionymi - co u Szkota może być normą - wskaźnikami wątroby. [url
http://avmajournals.avma.org/doi/abs...nalCode=javma&[/url]
Jeśli Pan pozwoli - mogę podać te wartości.

Mamy też informacje - po kilkakrotnym USG o lekkim przewężeniu dróg żółciowych i - co związane z wiekiem - o lekkiej niedomykalności zastawki sercowej.

Jaka powinna być dieta mojej psiej przyjaciółki? Na co zwracać uwagę?

Od lat spokoju nie daje mi kwestia testowania karm - czy raczej ich składników na psach...

Czy Pedigree jest karmą "cruelty free"?

Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia.

Niestety bez zbadania pacjenta i oceny całego badania USG oraz pełnego badania krwi nie jestem w stanie wydać miarodajnej opinii. Generalnie przy podejrzeniach chorób wątroby dieta powinna zawierać średnią ilość tłuszczu, średnia ilość białka, wyższą zawartość łatwostrawnych węglowodanów i obniżoną zawartość miedzi i średnio wysoką zawartość cynku. Dietą specjalnie przeznaczoną do wspomagania leczenia chorób wątroby jest np. Royal Canin Hepatic. U psów z podejrzeniem uszkodzenia wątroby i dróg żółciowych należy regularnie wykonywać badanie USG i krwi w celu określenia stanu i włączenia odpowiedniego leczenia – oczywiście wszystko musi być robione zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza weterynarii.
Firma Mars Inc., do której należy marka Pedigree, ma bardzo restrykcyjną politykę z zakresie badań na zwierzętach. Przy pracy nad rozwojem i kontrolą naszych karm nie podejmujemy, nie wspieramy ani nie sponsorujemy badań, w wyniku których zwierzętom wyrządza się krzywdę. W 2007 roku w firmie Mars powołano do życia Komisję ds. Etyki Badań Na Zwierzętach (ang. Mars Animal Research Review Board), która jest organem międzynarodowym zrzeszającym specjalistów z i spoza firmy, gwarantującym, że badania nasze, jak również naszych partnerów, są zgodne z polityką oraz, że przy przeprowadzaniu badań na zwierzętach zachowujemy najwyższe standardy etyki. Komisja ds. Etyki Badań Na Zwierzętach stoi na straży byśmy wspierali jedynie te akademickie inicjatywy dydaktyczne, które są w pełni zgodne z naszą polityką. Komisja ds. Etyki Badań Na Zwierzętach może dopuścić odstępstwa od tej polityki w obliczu konieczności podjęcia właściwych i odpowiedzialnych kroków w przypadku zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa.
Możemy zatem zapewnić, że przy powstawaniu Pedigree wszystkie zwierzęta pracujące z nami są szczęśliwe i zadbane i żadnym razie nie dzieje im się krzywda.


Cytat:
Napisane przez CholernaRejestracja

Dot.: Witam na forum eksperckim
_________________________ _______________
Cytat:
Mięso jest głownie źródłem białka i tłuszczu. Więc tak postawione pytanie z punktu widzenia nauki o żywieniu nie ma wielkiego sensu. To co pies musi dostac w pokarmie to pełnowartosciowe białko, które oczywiście najlepiej dostarczyc w postaci mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Wytyczne o zalacanej zawartości niezbędnych składników poakrmowych w karmie dla psów (m. in. białka) można znaleźć np. w przewodniku żywieniowym FEDIAF (FEDIAF.
Cytat:
Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; [url
http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/[/url]).


Dla dorosłych psów o niskiej aktywności fizycznej zawartość białka powinna wynosić przynajmniej 21% suchej masy pokarmu. Karmy zwykle zawierają więcej mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego niż zalecana zawartość. Najczęściej w karmach suchych dla psów dorosłych (np. Pedigree) znajduje się powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, a karmy suche dla szczeniąt mają minimum 40% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. W karmach mokrych te zawartości są większe, ponieważ technologia produkcji nie stawia takich ograniczeń jak w karmach suchych.

Cytat:
Mięso jest głownie źródłem białka i tłuszczu. Więc tak postawione pytanie z punktu widzenia nauki o żywieniu nie ma wielkiego sensu.

Nie rozumiem, dlaczego nie ma sensu, skoro później pisze Pan, że
Cytat:
To co pies musi dostac w pokarmie to pełnowartosciowe białko

?

Skoro mięso jest źródłem białka, a pies potrzebuje białka, to dlaczego pytanie o jego zawartość nie ma sensu?
Cytat:
Najczęściej w karmach suchych dla psów dorosłych (np. Pedigree) znajduje się powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego

Czym dokładnie są "surowce pochodzenia zwierzęcego"? Jaka jest w nich zawartość białka? I jaki jest w takim razie podział procentowy na mięso i enigmatyczne "surowce pochodzenia zwierzęcego"?

Pytanie było o procentowy udział mięsa w składzie karmy. Z punktu widzenia wiedzy o żywieniu ważnym pytaniem jest pytanie o to, jakie jest zapotrzebowanie psa na białko i ile procent białka powinno znajdować się w prawidłowo zbilansowanej karmie dla psa. Mięso (w powszechnym rozumieniu jako mięśnie szkieletowe zwierząt rzeźnych) nie jest jedynym źródłem białka ani tłuszczów przyswajalnym przez organizm psa. Bardzo ważne są inne źródła białka – m. in. z innych surowców pochodzenia zwierzęcego (korpusy drobiowe, wątroba, nerki, płuca, podgardla, wymiona, skóra, jelita, śledziony, kurze łapy, głowy itp., które mięsem (w naszym kuchennym rozumieniu) nie są, a zawierają wiele ważnych składników pokarmowych). Psy również dobrze przyswajają białko i tłuszcze pochodzenia roślinnego. Oczywiście dobrym źródłem białka jest mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, ale nie jest to źródło jedyne.
O ile udział białka w diecie psa jest jasno określony przez np. zalecenia FEDIAF, które przywołałem w poprzednim poście, o tyle udział procentowy mięsa jest nie do określenia. Mięsa mają bardzo różne proporcje tłuszczu, białka, wody, mają różne proporcje tkankowe (tkanki łącznej do mięśniowej), a co za tym idzie dla każdego rodzaju mięsa będzie potrzebna inna jego ilość w zbilansowanej diecie psa i dlatego pytanie o ilość mięsa jest bez znaczenia.
Surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane do produkcji karm to, zgodnie z rozporządzeniem UE 1069/2009 art. 10 lit a, surowce kategorii 3, czyli głównie „tusze i części tusz zwierząt poddanych ubojowi lub, w przypadku zwierząt łownych, całe zabite zwierzęta lub ich części, które nadają się do spożycia przez ludzi zgodnie z przepisami wspólnotowymi, lecz nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi z powodów handlowych”. Rozporządzenie to jest aktem prawnym regulującym wykorzystanie surowców pochodzenia zwierzęcego do produkcji pasz dla wszystkich zwierząt, nie tylko psów. W produkcji karm wykorzystywane są głownie korpusy drobiowe, wątroby, nerki, płuca, podgardła, wymiona, skóra, jelita, śledziony, kurze łapy, głowy. Inne surowce wymienione w rozporządzeniu mogą raczej tylko teoretycznie albo w niewielkich ilościach znaleźć się w karmie, ale w praktyce się tego nie spotyka ze względów jakościowych i odżywczych.
Zawartość mięsa i jego podział na mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego zależy od producenta i konkretnego wariantu karmy. Nie ma, więc możliwości by ogólnie odpowiedzieć ta tak postawione pytanie. Jest to praktycznie niemożliwe, bo jak rozdzielić zawartość mięsa, od innych elementów w korpusie drobiowym czy w podgardlu wołowym. Zresztą tak jak tłumaczyłem na początku nie ma to znaczenia, ponieważ to, co się liczy to zawartość białka i jego strawność oraz jego kompletność. W karmie dla psów dorosłych pełnowartościowe białko musi być w odpowiedniej ilości – co najmniej 18% w suchej masie [1]. Musi zawierać wszystkie niezbędne aminokwasy - argininę, histydynę, izoleucynę, leucyna, lizynę, metioninę, cysteinę, fenyloalaninę, tyrozynę, treoninę, tryptofan i walinę, które muszą być dostarczone we właściwych proporcjach z energią. Białko musi być strawne przynajmniej w 70%, a optymalnie w 80%, a strawności powyżej 80% są uznawane za wysokie. To wszystko jest w karmach gotowych pełnoporcjowych zbadane, przygotowane i kontrolowane tak, aby zapewnić właściwe odżywienie psa.
1. FEDIAF. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; Available from: http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/.

---------- Dopisano o 14:40 ---------- Poprzedni post napisano o 14:39 ----------

Witam
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora