Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Czy feminizm jest nadal potrzebny?
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2019-07-09, 12:22   #90
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 18 061
Dot.: Czy feminizm jest nadal potrzebny?

Cytat:
Napisane przez Anhedon1991 Pokaż wiadomość
"Zainteresowanie wpływem relacji z matką, lub innym ważnym opiekunem, na rozwój psychiczny dziecka, pojawiło się w latach 40. dwudziestego wieku. Badania i obserwacje dzieci wychowywanych w warunkach pozbawienia prawidłowej i ciągłej opieki ze strony jednej osoby wykazały, że brak lub zerwanie bliskiego związku emocjonalnego dziecka z dorosłym powoduje negatywne, często nieodwracalne dla rozwoju skutki."

To, że badano akurat ważnego opiekuna, jakim była matka nie znaczy, że tym ważnym opiekunem nie może być ojciec.
Znaczy to tylko tyle, że to matki częściej są głównym opiekunem. Artykuł nie dowodzi, że dzieje się tak dlatego, że są ważniejsze niż ojciec i niezastąpione. Dla mnie jasne jest, że dowodzi natomiast, iż dziecko potrzebuje ważnego opiekuna.

Również dalej jest mowa o osobie, opiekunie, a nie o matce:
"rozwój niemowląt, które mogły nawiązać kontakt z jedną osobą w zindywidualizowanej relacji, przebiegał znacznie lepiej niż dzieci, które były tego kontaktu pozbawione. "
Bowlby [4] określał przywiązanie jako instynktowną, opartą na "mechanizmach biologicznych, głęboką więź uczuciową pomiędzy dzieckiem a opiekunem."
"zachowanie przywiązaniowe, czyli takie, którego celem
jest osiąganie lub utrzymywanie bliskości z daną osobą, jest zachowaniem instynktownym"
"Hipoteza Bowlby’ego była prosta i jednoznaczna: charakter przywiązania niemowlęcia do podstawowego opiekuna zostanie zinternalizowany jako operacyjny model przywiązania. "

Wynika z tego, że dziecko potrzebuje jednego głównego opiekuna. Nie wynika, że tym opiekunem MUSI być kobieta.
Mam wrażenie, że autorka artykułu zawarła w tytule słowo matka i owszem, powtarza je wielokrotnie dalej, ale tylko dlatego, że to rzeczywiście matki tradycyjnie częściej są tym opiekunem.

Cytat:
Napisane przez Anhedon1991 Pokaż wiadomość
To tylko fragment artykułu. Ale generalnie artykuł bada znaczenie kontaktu wzrokowego dziecko-matka. Czyli kompletnie nie jest w temacie naszej dyskusji. Byłby, gdyby porównywał znaczenie kontaktu wzrokowego dziecka z matką oraz z ojcem i prezentował ewentualne różnice.
Cytat:
Napisane przez Anhedon1991 Pokaż wiadomość
Wybacz, ale w tym "artykule" są przypisy do Jana Pawła II (przepraszam, ale naukowcem to on nie był).
Już na wstępie artykułu autor rzuca jakimiś banałami o znaczących różnicach między płciami - i spoko, potrafiłabym to zrozumieć, gdyby podał źródło. Ale nic, zero, ot tak sobie to wymyślił.
Niestety, nie wszystko, co jest artykułem jest wartościowe. Tego nie potrafię potraktować poważnie. Od razu widać, że jest nasiąknięy katolicką ideologią.
Cytat:
Napisane przez Anhedon1991 Pokaż wiadomość
Tu możesz parę wniosków wysnuc z artykułu, np dlaczego dzieci zostaja przy osadzonych matkach a nie z ojcami czy w domach dziecka:

http://nkp.wuwr.pl/download.php?id=4...c77596305992fa
Kompletnie nie w temacie. Prosiłam cię o artykuły na temat tego, czy rola matki ma źródło w NATURZE, a ty mi wyjeżdżasz z artykułum, który opiera się wyłącznie na kulturowym i tradydycjnym aspekcie.

Cytat:
Napisane przez Anhedon1991 Pokaż wiadomość
Tu cos łatwiejszego to poczytania, pokazuje istote roli ojca, ale mimo to stawia role matki ponad wszystko:
http://www.stowarzyszeniefidesetrati...ns0/ojciec.pdf
I znowu, podobny problem co z tym artykułem z Janem Pawłem. Te dwa artykuły napisali ludzie zajmujący się naukami społecznymi. Mogą sobie oni napisać esej i poprzec cytatami z ludzi, którzy myślą podobnie jak oni, ale nie mają wiedzy o naukach biologicznych. Czyli dalej, niczego się nie można o naturze z nich dowiedzieć.
Cytat:
Napisane przez Anhedon1991 Pokaż wiadomość
A tu masz nawet choroby wynikające z braku obecności matki w wychowaniu dziecka:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_sieroca
lub
https://pl.wikipedia.org/wiki/Depresja_anaklityczna
Wikipedia to nie jest wiarygodne źródło, przykro mi. Nawet ty możesz sobie napisać tam artykuł.

Podsumowując, jedynie pierwszy artykuł jest na temat. Nie udowadnia jednak wcale twojej tezy, że to więź z matką jest wyjątkowa. Musiałabym zobaczyć artykuł faktycznie porównujący relację dziecka z matką a ojcem. I owszem, poszukam takich.

Edytowane przez 980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Czas edycji: 2019-07-09 o 12:25
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując