Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Olimpiada Języka Polskiego i Literatury
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-12-30, 21:58   #34
anuscha
Rozeznanie
 
Avatar anuscha
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 512
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Cogito_Pani Pokaż wiadomość
To ja bym prosiła o wszelakie wskazówki, dotyczące tego, jak pisać analizę, by zaspokoić komisję.
I opowieść o tym, jak wygląda etap ustny, na ile jest to obrona pracy i z czego mogą pytać
O wskazówki odnośnie analizy zapytałam, napisze coś na pewno, natomiast o etapie ustnym mogę sama opowiedzieć, bo pamiętam jak to wyglądało, ten stres i czekanie aż wyjdzie, jakby to było wczoraj. Mój TŻ pisał pracę o koncepcie w baroku. Etap ustny wyglądał tak, że były trzy osoby w komisji, wchodziło się po kolei według listy, jedna osoba na ok. 15-30 min., zależy pewnie jak dużo miała dana osoba do powiedzenia. Każda osoba z komisji pytała o co innego, a raczej rozmawiała na jakiś temat, bo to nie było na zasadzie pytanie-odpowiedź, ale właśnie bardziej rozmowy. Z pierwszą osobą rozmawiał konkretnie o pracy, pytała go jak się coś nazywa, jakie zna inne typy konceptu itp. Druga osoba może spytać o cokolwiek z całej literatury, nie musi być to związane z pracą, jemu zadała pytanie o figury wzniosłości w poezji Norwida. Trzecia pyta z typowo językowych rzeczy, TŻ dostał pytanie o figury retoryczne i jak nazywa się połączenie anafory i epifory (symploka). Tak to mniej więcej wyglądało i ten schemat pytań każdej osoby z komisji (1.- obrona pracy, 2.- literatura, 3.- język) powtarzał się u innych osób, przynajmniej w Warszawie, nie wiem jak to wyglądało w innych okręgach.

Odnośnie analizy, mój TŻ napisał:
1. Przy pisaniu interpretacji trzeba zachowywać przejrzystość kompozycji. Schemat maturalny nie jest tu taki zły, przynajmniej w tym sensie, że wypowiedź powinna być uporządkowana: musi być wstęp, interpretacja, analiza budowy tekstu i zakończenie. Rzecz jasna części interpretacji i analizy budowy mogą się ze sobą mieszać.
2. Warto uważnie przeczytać temat. Ja na etapie centralnym dostałem taki: „Przeanalizuj wiersz Hortus Conclusus Jacka Dehnela pod kątem zawartej w nim topiki”. Miałem narzuconą ścieżkę interpretacji, musiałem zwracać uwagę głównie na motywy literackie, omawiać je, uwypuklać w tekście. Nie trzeba się niewolniczo trzymać tematu, ale pod żadnym pozorem nie można od niego znacznie odbiegać – choćby dlatego, że zawsze jest wskazówką, co należy zawrzeć w pracy.
3. Bardzo ważne są konteksty. To coś, co na maturze jest skąpo punktowane w rubryczce „walory”, a na olimpiadzie gra znaczną rolę. Chodzi o to, żeby podczas pisania błyszczeć obeznaniem – pokazywać inne teksty, które odnoszą się w podobny lub kompletnie inny sposób do danego tematu, przywoływać inne lub takie same sposoby wykorzystania danego motywu, podobne style różnych autorów. Trzeba wpisać tekst lub autora w tło epoki, posługiwać się fachowymi terminami, swobodnie wykorzystywać pojęcia. Bez tego praca nie zostanie zauważona.
4. Nie można zapominać o budowie interpretowanego tekstu. Warto się uczyć nazw środków stylistycznych, strof, zwracać uwagę na sylabotonizm, rozkład akcentów, układ kompozycyjny. Oczywiście nie wszystko się przyda przy jednym wierszu, ale a nuż okaże się, że policzymy akcenty w tekście i zobaczymy, że to utwór sylabotoniczny. I można czymś takim zrobić wrażenie.
5. Trzeba dbać o płynność frazy, żeby praca nie zmęczyła czytelnika. Olimpiada polonistyczna to jedna z tych niewielu, w których niezwykle liczy się jakość języka. Osoba pisząca musi pamiętać o tym, że tekst ma być po prostu poprawnie (pod względem językowym) napisany. Ale oprócz tego powinien też dobrze brzmieć. Warto sobie kilkakrotnie przeczytać swoją pracę, jest na to wystarczająca ilość czasu.

Edytowane przez anuscha
Czas edycji: 2012-12-31 o 11:12 Powód: dodanie informacji
anuscha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując