Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Olimpiada Języka Polskiego i Literatury
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2013-01-18, 19:30   #59
Olimpijczyk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 8
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Dzień dobry,

jestem chyba pierwszym facetem w tej zażartej dyskusji. Wyskoczył mi link do tego forum w wyszukiwarce i przeczytałem dużo pomocnych opinii. Postanowiłem więc zarejestrować się i dorzucić swoje trzy grosze, mimo że damską modą nigdy się specjalnie nie interesowałem

Już rok temu udało mi się przejść do etapu okręgowego. Nie zaliczę go jednak do udanych. Plusem były darmowe drożdżówki, a minusem dość trudne tematy interpretacyjne. Ważne - nie bójcie się zbytnio gramatyki. Ja, który szedłem na nią jak na ścięcie, nic nie umiejąc, dostałem całkiem niezły wynik. Większość zadań jest na prostą logikę.

Natomiast rozprawki są trudne. Zacząłem robić dokładne notatki z historii literatury. Bardzo polecam "Historię literatury polskiej" Miłosza (najlepiej najnowsze wydanie z 2010, bo obejmuje literaturę aż do końca XX w.). Jest przejrzysta, dosyć szczegółowa, co istotne - każda epoka zawiera wyczerpujące tło historyczne i bardzo dokładne omówienie twórczości najważniejszych pisarzy. Przydają się także opracowania Henryka Markiewicza (szczególnie cegła "Pozytywizm") oraz Marii Janion, jeśli chodzi o wiek XIX oraz Błońskiego, Jarzębskiego czy Sandauera z wieku XX. To taka historycznoliteracka Liga Mistrzów

To powtarzanie epok jest ważne, bo - z tego, co mówiono nam na spotkaniach przygotowujących do etapu okręgowego - liczą się przede wszystkim, wspominane już tu przez kogoś, konteksty, czyli odwołania do dzieł twórców z innych epok, niż ta, o której piszecie rozprawkę.

W tym roku pisałem o grotesce. W Warszawie nie ma jeszcze wyników. Przy oddawaniu prac mówili, że będą ok. 20 stycznia, a 22. zostaną wywieszone wyniki punktowe we Władku IV.

Życzę powodzenia.
Olimpijczyk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując