Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Mowa nienawiści - victim blaming, homofobia.
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2019-01-21, 11:40   #11
NazrecSieWyspacSie
Raczkowanie
 
Avatar NazrecSieWyspacSie
 
Zarejestrowany: 2019-01
Lokalizacja: trujmiajsto
Wiadomości: 71
Dot.: Mowa nienawiści, victim blaming, homofobia.

Jak to bywa przy wszelakich kwestiach etycznych, trudno wyznaczyć konkretne granice, które by mówiły, w którym momencie jakieś zachowanie zaczyna być niedopuszczalne.
W tym kraju nie ma bana na posiadanie klawiatur przed osoby chamskie, więc o tym, jaka "wolnośc słowa" jest dopuszczalna w danym miejscu w internecie decyduje poniekąd "gospodarz", czyli moderator/admin czy jak mu tam. Tak samo, jak ja decyduję, co w moim domu będzie tolerowane i np. gościom polecam ściągać buty, a jak im to nie odpowiada, bo naursza to ich wolność, to niech sobie idą gdzie indziej.
Prawo do wygłaszania opinii a kultura osobista to niestety dwie różne kwestie. Wiadomo, nie każdy umie zachować umiar i powściągać swoje emocje.
No i niestety nie wszystkie opinie są wartościowe, bo człowiek ma ograniczone zdolności poznawcze, więc to naturalne, że mózg ułatwia sobie robotę i tworzy pewne stereotypy albo uproszczenia, aby uniknąć nadmiaru informacji.

Warto oszacować, gdzie się zaczyna i kończy nasza osobista strefa wpływów, żeby hejterstwo z jednej strony jakoś ograniczać, ale nie truć sobie życia walką z wiatrakami. Hejterzy zawsze byli i będą, ale warto mieć do nich odpowiedni dystans i zrozumieć, że to są czesto ludzie z problemami.
Niektórzy sobie ulewają w internetach, bo gniecie ich frustracja, z którą nie mogą sobie widać poradzić, ale zauważyłam, że tacy internetowi mądrale przeważnie nie przebywają na portalach, gdzie większość ludzi jest kulturalnych i nie daje im pożywki. Np. nigdy nie widziałam, żeby na fanpejdżu "1 z 10" ktoś wyśmiał wygląd jakiegoś uczestnika, a na jakimś młodzieżowym forum pewnie na tym uczestniku nie zostawiliby suchej nitki.
Fanpejdże o charakterze politycznym albo inne wykopy przyciągają takich właśnie sfrustrowanych ludzi (jak wiadomo, w tym kraju ekspertem w sprawach polityki jest niemal każdy), ale jak dla mnie - proszę bardzo, swój do swego ciągnie i niech sobie tam "dyskutują" i kłębią się w swoich siedliskach przegrywów.
Osobiście próbuję się odcinać od tego typu klimatów i staram się nie odwiedzać toksycznych stron, a wszystkich znajomych głoszących jakieś polityczne mądrości usuwam z obserwowanych i mam lżejszą głowę.
Warto jednak wykorzeniać takie jednostki z miejsc, które z założenia mają być względnie kulturalne, ale niestety nie zawsze jest to takie łatwe i zawsze trochę hejtu się wlewa tam, gdzie być go nie powinno.
Na Wizażu bywa różnie, ale niestety dbałość o kulturę nie jest tutaj na najwyższym poziomie. Moim zdaniem brakuje tutaj porządnego, zbiorowego linczu za chamstwo. Czasami widze, że pewna stała użytkowniczka nie umie się pohamować i we wszystkie swoje opinie wplata jakieś bluzgi albo wulgaryzmy, a jakoś dotąd jej nie zbanowano i nikt jej nawet nie zwraca uwagi. No cóż, z jednej strony taka osoba psuje forum, ale ludziom "z góry" aż tak bardzo nie zależy na jej usunięciu, bo w reklamy pewnie klika i biznes się kręci. Z kolei ludzie zaczynają z nią dyskutować zamiast po prostu zignorować te wynurzenia i skończyć dyskusję ze względu na niski poziom kultury.
__________________

2018: 92/52
2019: 7/52

Edytowane przez NazrecSieWyspacSie
Czas edycji: 2019-01-21 o 11:41
NazrecSieWyspacSie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując