Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Czy wolna wola istnieje?
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-10-22, 12:12   #20
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Zabrakło punktu D w posiłkach : tani, smaczny, zdrowy

Pewnie, że wolna wola istnieje, a nasze wybory są przez nas analizowane.
To ja mam inne pytanie. W jakim momencie powstaje wybór? Niech dotyczy to najprostrzej rzeczy typu czy chwycić w celu zjedzenia za gruszkę czy za jabłko. Pojawia się wpierw myśl, zjadłbym jakiś owoc (nie wiadomo skąd, być może poczuło się w trzewiach ssanie a pora nie jest typowa na konkretny posiłek), oczy rejestrują paterę, w której leżą jabłka i gruszki. Pojawia się myśl, o fajnie, zjem gruszkę. Tylko w którym momencie podjęta zostaje decyzja o gruszce? W momencie pojawienia się myśli? Chyba nie, ponieważ po gruszkę sięgnąć można i często tak się dzieje, bez myśli. A jeśli nawet, to skąd się tą myśl słyszy? Czy to, co słyszy tą czy inną myśl zainteresowane jest gruszką albo jakimkolwiek wyborem? Wydaje mi się, że nie trzeba nawet opierać się na jakichś badaniach czy teoriach, by sprawdzić w sobie samym, jak to się odbywa.
A to, że wybór jest analizowany niczego nie zmienia. Być może analiza wpływa na kolejny, ale nie dotyczy aktualnego. Poza tym, czy mam wpływ na to, że będę analizował ten wybór czy nie? Rejestruję ochotę na analizowanie i analizowanie się pojawia. Rejestruję bezmyślność i jest bezmyślność. Rejestruję wyrzuty sumienia, że jestem ociężały umysłowo a powieniem nie być albo podekscytowanie, że na coś wpadłem.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując