Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Czy wolna wola istnieje?
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2018-10-22, 16:05   #26
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Zabrakło punktu D w posiłkach : tani, smaczny, zdrowy
Ideałów nie ma Oczywiście, to jest bardzo uproszczony przykład.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Bo ja mam ochote akurat na konkretny owoc, wlasnie na gruszke a nie na jakis owoc.
I nie ma wyboru, mam akurat na to ochote i tu mam dalej wolną wole , bo jak nie ma gruszki, to moze zadowoli mnie jabłko. Ale przeciez nikt nie zmusza mnie do zjedzenia jabłka, tylko ja zmienie swoj wybor.
Ale jeśli ta gruszka jest dostępna, to twoja ochota zmusza cię do jej zjedzenia. Nie wybierzesz jabłka, jeśli masz ochotę na gruszkę. Więc gdzie tu wybór? Nie wybierasz, na co masz ochotę. "Wybierasz" (bierzesz) to, co jest zgodne z narzuconą ci ochotą i możliwe do spełnienia.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Wszelkie nasze pragnienia, wybory, motywy i działania są dobrowolne, ale ponosimy za nie odpowiedzialność. Wiec jak wykluczymy z tego wolna wolę, to mozemy sie czuć "usprawiedliwieni" z naszych czynów ?
No nie. Jesteśmy za swoje czyny odpowiedzialni w takim sensie, w jakim tylko możemy być. Poza tym, my nie jesteśmy w stanie wpłynąć na to, czego chcemy, ale ktoś inny może nam to "obrzydzić"—np kradzież przestaje wydawać się opłacalna, jeśli grozi ci kara. Potencjalna kara dodaje dodatkowe ujemne punkty do obliczeń.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Czemu akurat tego a nie innego, to chyba nie o wolna wolę chodzi tylko o co innego.
No właśnie, wybrałaś na męża człowieka, który spełniał twoje oczekiwania wobec partnera. Ale tych oczekiwań sobie nie wybrałaś i nie mogłaś wybrać. To gdzie tu wybór? Gdyby stanęło przed tobą trzech mężczyzn, i pierwszy spełniałby twoje oczekiwania w 30%, drugi w 50%, a trzeci w 90%, to nie masz powodu wybrać ani pierwszego, ani drugiego. A skoro nie masz powodu, to nie tego nie zrobisz.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Jesli bym nie myslala, ze mam wolna wole to czulabym sie jak niewolnik wlasnego ciala, mozgu, a takich odczuć nie mam.
No nie, bo żeby czuć się jak niewolnik, musiałabyś najpierw znać jakiś stan wolności, żeby mieć porównanie. A my znamy tylko działanie związane w większości z punktami dodatnimi (chcę), i takie, które wiąże się też z punktami ujemnymi (muszę). Tego, że każde działanie opiera się na zbieraniu punktów nie traktujemy jako przymusu, bo jesteśmy tak zaprogramowani, żeby tych punktów chcieć.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Nie wszystko da sie udowodnic naukowo, dlatego dla naukowego racjonalisty takie cos jak wolna wola nie istnieje
To akurat jest kwestia czystej logiki. Wolna wola nie może istnieć z definicji.

---------- Dopisano o 16:05 ---------- Poprzedni post napisano o 16:00 ----------

Cytat:
Napisane przez Carole95 Pokaż wiadomość
Moim zdaniem, jakkolwiek ograniczona naturalnymi barierami, jak najbardziej istnieje. Jakby nie patrzec, życie jest wypadkową podejmowanych przez nas decyzji, często wbrew woli innych.
Ale czym jest decyzja, jeśli nie po prostu wybraniem tego, co oceniliśmy jako najbardziej korzystne? Jeśli masz przed sobą dwie opcje: jedną mniej korzystną, a drugą bardziej, to nie jesteś w stanie wybrać pierwszej. Cała decyzja ogranicza się do ocenienia, co będzie dla nas korzystniejsze.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując