Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Różnice w potrzebach snu u różnych osób.
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-02-10, 07:23   #12
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Różnice w potrzebach snu u różnych osób.

Potrzebuje okolo 8 godzin snu, ale dopiero jakis czas po 30 zaczelam zauwazac, jak wazna jest tez pora zasypiania i wstawania. Wczesniej nie odczuwalam roznicy we wstawaniu o 5 czy o 8, jesli spalam minimum 6 godzin.

Z czasem okazalo sie, ze moj naturalny rytm to zasypianie o 11-12 i wstawanie o 8. Z powodu pracy musze wstawac po 4 jesli mam poranna zmiane i zle to znosze. Czasem bardzo zle. Raz mi sie zdarzylo zaslabnac po drodze z sypialni do lazienki. To byl akurat pierwszy dzien wstawania po 4 po dluzszym okresie innego trybu pracy.

Niestety nieregularne pory wstawania i pracy skracaja zycie srednio o 7 lat. Nie wiem, czy bym sie zdecydowala na moj zawod, gdybym wtedy wiedziala, jak trudno przyjdzie mi tak wczesne wstawanie niezgodne z moim biologicznym rytmem. Ale z drugiej strony nie wyobrazam sobie pracy 10-18, ktora umozliwilaby mi wstawanie o 8. Mialam kiedys takie zmiany i nie znosilam ich.

Kolejna rzecz, jaka zauwazylam, to jak istotne jest budzenie sie we wlasciwej fazie snu, jesli juz budzi mnie budzik. Jak duzo czasu potrzebuje na dojscie do siebie, jesli zostane wyrwana z najglebszej fazy snu. Jestem zainteresowana urzadzeniem, ktore by monitorowalo moj sen i lagodnie mnie wyciagalo z najglebszej fazy snu zanim zadzwoni budzik. Niestety znane mi dostepne rozwiazania czyli lampa oraz apki typu Sleep Cycle mi nie odpowiadaja. Spie z facetem i lampa by mu przeszkadzala zas apki mierza glebokosc snu jednej osoby tylko na podstawie odglosow produkowanych przez dwie osoby.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując