Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Praca a wada: wymowy / wzroku
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2010-04-16, 12:46   #1
aelin
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 83

Praca a wada: wymowy / wzroku


Hej, piszę na tym forum bo mam pewien problem i mam nadzieje, ze ktoś mnie tutaj zrozumie i udzieli jakiejś rady..
Otóż od dziecka się jąkam. Moze nie jest to do konca jąkanie, ale zacinanie się. I to nie jest tak, z co 2 wyraz wyraz ale poprostu zdarza mi się, np co któreś zdanie...Ze nagle mam taka blokade w mowieniu i nie moge powiedziec jakiegos wyrazu. Bylam z tym u logopedy w podstawowce w 6 klasie i po rozmowie z nim on stwierdzil ze wcale się nie jąkam...
Kiedy np. jestem sama w domu i mowie sama do siebie to nie zatne i nie zająkne sie nigdy, mówie płynnie i wyraźnie. Natomiast kiedy jestem z ludźmi jest gorzej. Są momenty, gdy nie zacinam się w ogole. Gdy zwierzam się przyjaciółce potrafie mowić normalnie płynnie przez kilka minut. Ale w sumie nie ma na to zadnej reguły. Zacinam się i przy rodzicach i przy znajomych i przy obcych ludziach. Zdecydowanie najmniej zacinam się jednak wśród znajomych, a jak jestem z chłopakiem to praktycznie w ogole. Kiedy jestem wyluzowana i dobrze czuje się w kogoś towarzystwie też praktycznie się nie zacinam, to samo po alkoholu. Przy obcych osobach jesli czuje, ze dobrze mnie odbieraja tez sie w ogole nie zacinam. Ale jesli np mialabym wystąpic przed klasą i przemawiać to zapewne bym zacinala sie co zdanie. Jak mialam cos przeczytać ostatnio na forum klasy to tak wlasnie bylo. Zwlaszcza zacinalam się przed slowami na literę"r". Zdaje mi się, ze dzieje się to wszystko z powodu stresu, zdenerwowania. Skompliowane to wszystko, wiem...
Ale chodzi mi o to, czy z taką wadą wymowy mogę znalezc prace, np. jako pedagog albo socjalista? Czy pracodawcy bardzo zwracają uwagę na taką wadę wymowy? Jestem teraz w klasie maturalnej i zastanawiam się nad studiami.. a przeczytalam ze pedagog nie moze mieć zadnej wady wymowy..zasmucilo mnie to troche bo wlasnie o tych studiach myslalam..
aelin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując