Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Własna działalność- założyć czy nie. Proszę o szybką pomoc
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2011-01-22, 07:44   #9
fonn
Rozeznanie
 
Avatar fonn
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 814
Dot.: Własna działalność- założyć czy nie. Proszę o szybką pomoc

Cytat:
Napisane przez Olga76 Pokaż wiadomość
Również chciałam założyć działalność .Mam pracę na etacie i dodatkowo chciałam szyć usłubgowo ale nie wiem od czego zacząć.
Od czego zacząć?
Przemyśl, jakie koszty niesie za sobą prowadzenie działalności (ZUS, koszt materiałów i narzędzi, ewentualny koszt lokalu), spisz je sobie na kartce i skonfrontuj z zyskami, jakie możesz osiągnąć. Jeśli uznasz, że Ci się opłaca, to do dzieła
Kroki postępowania są takie:
-składasz wniosek o wpis do EDG (druk EDG-1) do Urzędu Miasta/Dzielnicy, po kilku(nastu) dniach otrzymujesz pocztą potwierdzenie dokonania wpisu. UM samodzilenie kieruje Twój wniosek do GUS, i stamtąd też dostajesz potwierdzenie nadania nr REGON. Składając EDG musisz mieć dowód osobisty i znać nr NIP.
-w ciągu pierwszych 7 dni prowadzenia działalności musisz stawić się w ZUS i zarejestrować się jako płatnik oraz stawić się w Urzędzie Skarbowym celem przystąpienia (lub nie, ale o tym te z trzeba poinformować) do płacenia VAT
-zanim ruszy działalność należy też założyć w banku firmowy rachunek (dokładnie zorientuj się w ofercie banków żeby nie przepłacać, w Internecie są regularnie aktualizowane rankingi takich kont firmowych)

ZUS przez pierwsze 24 miesiące możesz płacić stawkę preferencyjną, wychodzi trochę poniżej 400 zł.

Aha, w EDG musisz również określić formę opodatkowania i sposób rozliczania przychodów. To niech któraś z Dziewczyn podpowie, co wybrać przy sprzedaży towarów/usług ja prowadząc działalność usługową rozliczam się na zasadach ogólnych w książce przychodów i rozchodów.

Edytowane przez fonn
Czas edycji: 2011-01-22 o 07:59 Powód: dopisek
fonn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując