Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Vademecum antykoncepcji! cz. 2
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2019-03-27, 05:56   #306
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Przepisał tabletki ale nic nie powiedział

Cześć.
1. Tabletki działają od przyjęcia pierwszej dawki i też od niej działają na cykl. Organizm może różnie reagować na same hormony, ale to dotyczy każdego momentu brania tabsów, a nie tylko pierwszego opakowania (ja na przykład przestałam je tolerować po 2 latach brania). Generalnie cykl unormuje się od razu: 21 dni tabletek, 7 dni przerwy w których pojawia się krwawienie z odstawienia (ale wcale nie musi). Mogą się pojawić u Ciebie plamienia i zazwyczaj nie jest to nic niepokojącego.
2. Nie. Musisz ją wziąć pierwszego dnia okresu. Sama możesz wybrać sobie godzinę. Pamiętaj żeby potem ustawić sobie przypominajkę w telefonie na tą konkretną godzinę i już się jej trzymać. Dla mnie najwygodniejszy był wieczór żeby w weekendy nie wstawać specjalnie po tabletkę.

3. Stała godzina. Jak czasem zapomnisz i weźmiesz później to nie panikuj, tabletki mają kilka(naście) godzin zapasu, ale generalnie są to leki i należy je łykać zgodnie z zaleceniami, a nie jak cukierki. A zalecenia mówią o stałej porze
Jeśli dane opakowanie weźmiesz o danej godzinie to się jej trzymaj podczas danego opakowania. Następne możesz zacząć o innej porze. Pamiętaj żeby odstęp 7 dniowy nie był dłuższy niż 7 dni - można go bezpiecznie skracać, ale nie wydłużać. Jeśli zdarzy się sytuacja, że skończysz opakowanie w poniedziałek o 8 rano i chcesz następne zacząć wieczorem to lepiej zacznij je w niedzielę wieczorem (6 i pół dnia przerwy), a nie w poniedziałek wieczorem (7 i pół dnia przerwy). Wątpię żeby to miało większe znaczenie, ale dla własnego braku schiz ja tak robiłam
4. Nie nakręcaj się na objawy niepożądane, bo efekt placebo w tę stronę działa bardzo mocno. Po prostu obserwuj swój organizm. Jeżeli będziesz źle się czuła to wtedy będziesz się zastanawiać co z tym zrobić.

Zakrzepica jest poważnym powikłaniem i może co prawda zdarzyć się każdemu, ale najczęściej osobom z jakimiś innymi czynnikami ryzyka: otyłym, palącym papierosy, o siedzącym trybie życia. Baaaaardzo rzadko dotyczy osób, u których jedynym czynnikiem są tabletki anty. I do tego jak się wśród nich podrąży to można znaleźć inny czynnik, o którym nie wiedziało się wcześniej np genetyczny.
5. Nie. Leki antykoncepcyjne nie mają interakcji z lekami wziewnymi czy antyalergicznymi.
6. Tego nie wiem. Jeśli będziesz się dobrze po nich czuła to bardzo dobry, jeśli źle to znaczy, że mogą być źle dobrane. Brakuje mi doświadczenia w tej kwestii, ale są różne preparaty z różnym stężeniem hormonów dedykowane osobom z konkretnym problemem (np z nadwagą, które statystycznie mniej powodują przyrost masy ciała, z obniżonym nastrojem, z trądzikiem itd), ale to też w dużej mierze też obiecywanki producentów - tu wchodzi doświadczenie lekarza i obserwacja swoich pacjentek, które dają mu informację zwrotną o danym preparacie. Na pewno ginekolog powinien przeprowadzić jakikolwiek wywiad przed przepisaniem leków.
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując