ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-04-29, 17:21   #1
9876543210
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 95

ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina


Dziewczyny (i chłopaki ), w związku z tym, że w ostatnim czasie śluby w moim otoczeniu są na porządku dziennym, rówież i u mnie pojawiły się myśli z tym związane.
Problem jest, jak myślę, dość klasyczny: niewierzący my, chcący ślubu tylko cywilnego, z bardzo "katolickimi", wierzącymi rodzicami i dziadkami.
Aż mdli mnie na samą myśl o tłumaczeniu się komukolwiek z własnych wyborów, a tym bardziej fakt, że mimo wszystko będziemy namawiani do ślubu kościelnego.
Nie muszę chyba pisać, że nie chcemy od razu wpaść w konflikty z najbliższą rodziną. Chciałabym nikomu nie sprawić przykrości i zawodu ale niestety wiem, że to się z tego powodu nie uda.

Zastanawiam się, czy istnieje w tej sytuacji jakiś kompromis? Może komuś z Was udało się go, chociaż w pewnym stopniu, osiągnąć? Przeszło mi przez myśl, żeby przed ślubem cywilnym, zorganizować wcześniej mszę dla rodziny - np. w intencji wszystkich małżeństw w rodzinie, miłości, jedności, wyrozumiałości, cokolwiek - jako ukłon w ich stronę, żeby mieli okazję się za nas chociaż pomodlić - skoro to dla nich ważne, a sami nie chcemy sakramentu. Wiem, że to nie jest to samo i rozumiem różnicę między sakramentem a modlitwą, ale nic innego do tej pory nie przyszło mi do głowy. A to też tylko luźna myśl. Ale może ktoś organizował coś podobnego?

Spodziewam się, że jest grono osób, które były w podobnej sytuacji. Opowiedzcie proszę, jak to wyglądało u Was. Czy rodzina zaakceptowała decyzję? Czy się z nią pogodziła? Czy uczestniczyli w późniejszych obchodach (kolacji/weselu)?
__________________
'nie wiesz kim będziesz, jeśli nie wiesz, kim jesteś'
9876543210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-29, 19:05   #2
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 7 360
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Rodzice namawiali, grozili, marudzili - zrobiliśmy po swojemu.

Babcia nic nie powiedziała, baaaardzo wierząca prababcia się tylko cieszyła z powodu ślubu, goście pochwalali decyzję.
Wszyscy przyszli, a teraz nikt nie komentuje.
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-30, 23:53   #3
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

ja jestem ateistką (mąż też), rodzina wierząca. Mieli gdzieś, jaki mamy ślub, bo jesteśmy dorosłymi ludźmi. Nie ukrywaliśmy też naszej niewiary przed rodziną, więc trudno by byli zaskoczeni.

Po co te cyrki? Jak twoi rodzice będą chcieli się za was pomodlić, sami zamówią odpowiednią intencję.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett

Edytowane przez Elfir
Czas edycji: 2019-04-30 o 23:56
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-01, 08:04   #4
57d469676eb95e4afe06d5c46bd77df5270daf8d_6584d1a317847
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 3 214
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Moja rodzina od 15 lat wie, że jestem niewierząca, myślę, że bardziej by ich zdziwił ślub kościelny TŻ w sumie nie wiem, kiedy przestał chodzić do kościoła, ale już dawno uprzedził, że ślub u nas będzie cywilny (nie zrobiło to na jego rodzicach wrażenia) i nie zamierzamy chrzcić ewentualnych dzieci (tu padło jakieś "nie zgadzam się" z ust jego matki, ale od razu ją uświadomił, że jej zgoda nie jest do niczego potrzebna). Nasi rodzice i rodzeństwo są wierzący - nie ma to żadnego znaczenia przy planowaniu ślubu.
Pomysł z mszą uważam za nietrafiony - Wy będziecie się na niej męczyć, a oni i tak nie będą zadowoleni.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
57d469676eb95e4afe06d5c46bd77df5270daf8d_6584d1a317847 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-01, 08:28   #5
bona_fide
Raczkowanie
 
Avatar bona_fide
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 262
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Większość gości nie miała żadnego problemu, mimo swojej religijności (co w sumie jest zrozumiałe, trudno swoją religijność przekładać na osoby trzecie).Ojciec nagadał się, że dla niego ślub cywilny to nie ślub, groził że nie przyjdzie, ale ostatecznie był i jakoś to przełknął.



Myślę, że nie ma sensu wdawać się z rodziną w dyskusje czemu wybraliście cywilny, tylko wykazać zrozumienie dla ich upodobań po czym zaznaczyć że wy jednak zdecydowaliście się na cywilny - i tyle.
bona_fide jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-01, 12:57   #6
Nancy_M
Wtajemniczenie
 
Avatar Nancy_M
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 2 341
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Jestem pół roku po ślubie. Z biegiem czasu żałuję tylko jednego - żałuję, że tyle czasu i energii poświęciłam na tłumaczenie rodzicom i przyjaciółce dlaczego nie bierzemy kościelnego i dlaczego uważamy, że nasza decyzja jest dobra. Poczułam się w końcu, jakbym faktycznie robiła coś złego i musiała się z tego tłumaczyć. ,,Przyjaciółka” nie przyszła i zerwała kontakt. A ślub był tak piękny, że rodzice i tak płakali ze wzruszenia.

Ślub bierzesz tylko Ty i Twój narzeczony, więc nie staraj się na siłę zadowolić całej reszty. Msza dla rodziny i tak nie zmieni faktu, że nie bierzecie ślubu kościelnego i że wasze przyszłe małżeństwo nie będzie uznawane przez Kościół.

To Wasz dzień i Wasze małżeństwo. Nie zaprzątaj sobie głowy resztą, bo będziesz się niepotrzebnie przejmować, zamiast w pełni cieszyć się ślubem.
Nancy_M jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-03, 13:51   #7
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Cytat:
Napisane przez 9876543210 Pokaż wiadomość
Aż mdli mnie na samą myśl o tłumaczeniu się komukolwiek z własnych wyborów, a tym bardziej fakt, że mimo wszystko będziemy namawiani do ślubu kościelnego.
Nie muszę chyba pisać, że nie chcemy od razu wpaść w konflikty z najbliższą rodziną. Chciałabym nikomu nie sprawić przykrości i zawodu ale niestety wiem, że to się z tego powodu nie uda.
To nie tłumacz. Skąd w ogóle pomysł, że musisz?
Zapraszasz gości, a jak będą stękać, to mówisz że już jest wszystko zorganizowane i nie będzie żadnych zmian.
Cytat:
Zastanawiam się, czy istnieje w tej sytuacji jakiś kompromis? Może komuś z Was udało się go, chociaż w pewnym stopniu, osiągnąć? Przeszło mi przez myśl, żeby przed ślubem cywilnym, zorganizować wcześniej mszę dla rodziny - np. w intencji wszystkich małżeństw w rodzinie, miłości, jedności, wyrozumiałości, cokolwiek - jako ukłon w ich stronę, żeby mieli okazję się za nas chociaż pomodlić - skoro to dla nich ważne, a sami nie chcemy sakramentu. Wiem, że to nie jest to samo i rozumiem różnicę między sakramentem a modlitwą, ale nic innego do tej pory nie przyszło mi do głowy. A to też tylko luźna myśl. Ale może ktoś organizował coś podobnego?
Takich ludzi nie interesuje żaden kompromis. Ma być dokładnie ten rodzaj uroczystości, który oni chcą. Nie dość, że nie będzie kościelnego ślubu, to jeszcze jakaś dziwna msza - jeszcze gorzej, bo co ludzie powiedzo, kto to widział itp.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-05-04, 14:37   #8
9876543210
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 95
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;86774253]Nie dość, że nie będzie kościelnego ślubu, to jeszcze jakaś dziwna msza - jeszcze gorzej, bo co ludzie powiedzo, kto to widział itp. [/QUOTE]

W ten sposób nie pomyślałam, ale faktycznie - śmiejąc się, czy nie - ten argument bardzo do mnie trafia. Jak już i tak "wydziwiamy", to po co wydziwiać podwójnie.

Cytat:
Poczułam się w końcu, jakbym faktycznie robiła coś złego i musiała się z tego tłumaczyć.
Szczerze, tego się trochę obawiam. Mimo, że podjęłam już decyzję (innej przecież nie mogłam, nie mam ochoty na cyrki i szopki dla świętego spokoju), mam skłonność do chęci zadowolenia wszystkich, a to będzie moment mocno hardkorowy w mojej rodzinie.

Do tej pory był u nas tylko jeden przypadek ślubu niekościelnego, ale u dalszej rodziny, mieszkającej za granicą, z którą nikt nie utrzymuje bliższych kontatków. Mimo to, i tak nie obyło się bez kąśliwych uwag przy rodzinnych spotkaniach. A my jesteśmy na miejscu. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że postawienie sprawy jasno, że to nasza decyzja i nasza sprawa, zupełnie załatwi sprawę

Dzięki za opinie.
Mam nadzieję, że jakoś to będzie w swoim czasie
__________________
'nie wiesz kim będziesz, jeśli nie wiesz, kim jesteś'
9876543210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-06, 08:43   #9
kosmicznasprawa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 31
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Pomysł z mszą dla mnie kompletnie nietrafiony i nietaktowny - odpuściłabym sobie. To jest Wasza decyzja i każdy powinien ją uszanować. Praktycznie zawsze jest gadanie, że kościelny "lepszy", bo bardziej uroczysty itp, ale nie ma co się tym przejmować. Mnie ostatnio koleżanka zdziwiła, jak opowiadała o swojej kumpeli z pracy i mówi, że ona wzięła "tylko" cywilny. Na to slowo "tylko" jestem wyjątkowo wyczulona. Slub to slub i tyle.
kosmicznasprawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-07, 08:11   #10
Kajajaja
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 21
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Jeśli rodzina nas kocha to nie będzie miała nic przeciwko ślubowi cywilnemu. Nie rozumiem też namawiania skoro jesteście niewierzący. Można chyba zrobić mszę która nie jest mszą. Nie pamiętam jak się to nazywa, tylko po co? Jeśli to wasza decyzja to zróbcie to. To wasze życie i jak ktoś chce wam robić pod górkę to nie powinniście tego brać do siebie.
Kajajaja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-28, 10:33   #11
linaya
astro-loszka
 
Avatar linaya
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 502
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Moja rodzina (głównie rodzice, ale także cała dalsza rodzina) to wierzący i praktykujący katolicy. Ja i TŻ - nie (TŻ niewierzący, ja odeszłam od KK).

Na wieść o tym, że bierzemy tylko ślub cywilny, bez kościelnego, była fala protestów i oburzeń. Namawianie, marudzenie, grożenie - my jednak byliśmy nieugięci, postawiliśmy na swoim.
Babcie zagroziła, że nie przyjdzie - oczywiście przyszła i bawiła się do rana.
Moja mama do tej pory od czasu do czasu próbuje nas namówić, żebyśmy może jednak wzięli ten kościelny.
__________________
Kpię i o drogę nie pytam.
linaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-08-28, 12:02   #12
Dziegielka
Raczkowanie
 
Avatar Dziegielka
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 32
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Nie rozumiem po co to komuś tłumaczyć. Zająć się tym i tyle. Ślub odbędzie się tu i tu, zapraszamy i hej. Jak już wszystko będzie dogadany i na zaproszeniu na ceremonię nie będzie wymienionego żadnego kościoła to już za późno będzie na zmianę :P
Dziegielka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-08-25, 17:45   #13
Iwonka8319
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-08
Wiadomości: 2
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

U nas też bardzo wierząca rodzina, a ślub mieliśmy humanistyczny w plenerze.

xxx

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2022-08-26 o 07:39 Powód: reklama
Iwonka8319 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-02, 09:08   #14
pixelova
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 1 251
Dot.: ślub (tylko) cywilny a wierząca rodzina

Dla fanów słowa "tylko" mam jedną ripostę. Sam ślub kościelny nie zmienia prawnie totalnie NIC więc ani nie zdecydują za partnera w kwestiach medycznych, z rozliczeniem rocznym będzie trudniej i przygody z kredytem hipotecznym czy dziedziczeniem, więc z tego "tylko" bardzo szybko robi się "aż".

My nie jesteśmy wierzący i właśnie z szacunku do kościoła, w którym nie uczestniczymy nie weźmiemy kościelnego. W grę wchodzi tylko ślub cywilny. Nie widzimy siebie w spowiedzi kłamiąc prosto w oczy, że żałujemy grzechu mieszkania razem przed ślubem, seksu, życia jak małżeństwo. Babcie miały swoje śluby, my będziemy mieć swój.
pixelova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-09-02 10:08:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:24.