Urlop macierzyński, pomocy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-01-07, 21:16   #1
neciuniaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 31

Urlop macierzyński, pomocy


Staraliśmy się z mężem o dzidziusia 4 lata i w końcu się udało , dopiero 7 tydzień. Szukam informacji na forach ale nie mogę znaleźć. Obecnie jestem od 6 lat zatrudniona na czas nieokreślony z wynagrodzeniem 2000 zł brutto, czyli 1459 zł "na rękę" resztę dostaje pod stołem, jest to mała prywatna firma. Chce pracować tyle ile będę mogła i iść na macierzyński na te 20 tygodni i wrócić do pracy, bo inaczej sobie nie poradzimy.
1. I teraz moje pytanie co mogę zrobić żeby ZUS na macierzyńskim płacił więcej niż te 1459 zł. ( Muszę z szefem pogadać żeby składki powiększył?(trochę mi głupio zagadać))
2. I czy coś nam się należy za urodzenie dziecka z naszej kochanej Polski?
neciuniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 21:19   #2
White_Dove
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 4 634
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez neciuniaa Pokaż wiadomość
Staraliśmy się z mężem o dzidziusia 4 lata i w końcu się udało , dopiero 7 tydzień. Szukam informacji na forach ale nie mogę znaleźć. Obecnie jestem od 6 lat zatrudniona na czas nieokreślony z wynagrodzeniem 2000 zł brutto, czyli 1459 zł "na rękę" resztę dostaje pod stołem, jest to mała prywatna firma. Chce pracować tyle ile będę mogła i iść na macierzyński na te 20 tygodni i wrócić do pracy, bo inaczej sobie nie poradzimy.
1. I teraz moje pytanie co mogę zrobić żeby ZUS na macierzyńskim płacił więcej niż te 1459 zł. ( Muszę z szefem pogadać żeby składki powiększył?(trochę mi głupio zagadać))
2. I czy coś nam się należy za urodzenie dziecka z naszej kochanej Polski?
Jak to wiecej? A czy nie płaci 80%?
White_Dove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 21:38   #3
Hanako
lubi eks swojego męża
 
Avatar Hanako
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 791
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez White_Dove Pokaż wiadomość
Jak to wiecej? A czy nie płaci 80%?
Nie, przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego otrzymuje się 100% wynagrodzenia. Ale nie wiem, czy można zrobić jakieś machloje z wysokością tego wynagrodzenia, jeśli jest się już w 7 tygodniu ciąży. Nie jestem specjalistą od podstołumizmu i kombinatorstwa.
__________________
chase the rain!
Hanako jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 21:43   #4
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez White_Dove Pokaż wiadomość
Jak to wiecej? A czy nie płaci 80%?
Jeżeli autorka pójdzie tylko na pół roku macierzyńskiego, to przez ten czas dostanie 100% swojej pensji.
Jeśli szła by na rok, to wtedy jest płatne 80%.

Możesz się jeszcze starać o becikowe (zależne od dochodów więc masz szansę przy pensji pod stolem), 500+ (też zależne od dochodu) i zasiłek rodzinny.

Żeby szef płacił za ciebie większą stawkę, musiałby ci podniesc pensje na umowie. Wysokość zasiłku macierzynskiego wylicza się na podstawie średniej pensji z 12 miesięcy poprzedzających zasiłek,
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 21:51   #5
White_Dove
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 4 634
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez ZamyslonaRoztargniona Pokaż wiadomość
Jeżeli autorka pójdzie tylko na pół roku macierzyńskiego, to przez ten czas dostanie 100% swojej pensji.
Jeśli szła by na rok, to wtedy jest płatne 80%.

Możesz się jeszcze starać o becikowe (zależne od dochodów więc masz szansę przy pensji pod stolem), 500+ (też zależne od dochodu) i zasiłek rodzinny.

Żeby szef płacił za ciebie większą stawkę, musiałby ci podniesc pensje na umowie. Wysokość zasiłku macierzynskiego wylicza się na podstawie średniej pensji z 12 miesięcy poprzedzających zasiłek,
A tak włąsnie o to mi chodziło.
W niektorych pracach jest 1000 zł za urodzenie dziecka-wyprawka czy cos takiego , ale chyba nie w takich małych.
White_Dove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 23:36   #6
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Takie podwyższanie pensji po zajściu w ciąży grozi kontrolą z US.

Nie dość, że dajesz się okradać pracodawcy, to jeszcze pytasz, jak okradać społeczeństwo...
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-08, 00:06   #7
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez neciuniaa Pokaż wiadomość
2. I czy coś nam się należy za urodzenie dziecka z naszej kochanej Polski?
Od kochanej Polski się odczep. Trzeba było odkładać na czas ciąży i macierzyńskiego tą nieopodatkowaną część wynagrodzenia, tą spod stołu.
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-01-08, 09:15   #8
khloe
Strzelaj lub emigruj!
 
Avatar khloe
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Medellin!
Wiadomości: 27 440
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez neciuniaa Pokaż wiadomość
Staraliśmy się z mężem o dzidziusia 4 lata i w końcu się udało , dopiero 7 tydzień. Szukam informacji na forach ale nie mogę znaleźć. Obecnie jestem od 6 lat zatrudniona na czas nieokreślony z wynagrodzeniem 2000 zł brutto, czyli 1459 zł "na rękę" resztę dostaje pod stołem, jest to mała prywatna firma. Chce pracować tyle ile będę mogła i iść na macierzyński na te 20 tygodni i wrócić do pracy, bo inaczej sobie nie poradzimy.
1.I teraz moje pytanie co mogę zrobić żeby ZUS na macierzyńskim płacił więcej niż te 1459 zł. ( Muszę z szefem pogadać żeby składki powiększył?(trochę mi głupio zagadać))
2.I czy coś nam się należy za urodzenie dziecka z naszej kochanej Polski?
Skoro szef jest takim Januszem biznesu,ze placi ci pod stolem to, predzej cie zwolni,niz ci skladki zwiekszy. Od razu sie skapnie,o co chodzi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Przejechane na rowerze w 2019: 2 762
km



mój INSTA
(napisz pw kim jesteś wizażanko
khloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-08, 09:54   #9
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez White_Dove Pokaż wiadomość
A tak włąsnie o to mi chodziło.
W niektorych pracach jest 1000 zł za urodzenie dziecka-wyprawka czy cos takiego , ale chyba nie w takich małych.
Za urodzenie dziecka dostaniesz jeśli masz ubezpieczenie (np grupowe). Zarówno z polisy twojej jak i męża. Możecie też ubezpieczyć się indywidualnie (ale składki są wyższe), jednak kluczem jest też okres karencji (np pół roku itp).
W zależności od pakietu za urodzenie dziecka może być 800 zł lub nawet 2000 zł.
Kiedyś było bezcikowe od państwa (1000 zł) i niektóre gminy miały też swoje becikowe jeśli np nie przekraczało się 1000 zł/os (lub mniej, różne mają przepisy). Do tego czasami dla uboższych 1000 zł becikowego wypłacały MOPSy lub inne ośrodki pomocowe.
Wyprawska od firmy to raczej dobra wola pracowników i szefa.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-08, 16:44   #10
line_87
Rozeznanie
 
Avatar line_87
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 867
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez neciuniaa Pokaż wiadomość
Staraliśmy się z mężem o dzidziusia 4 lata i w końcu się udało , dopiero 7 tydzień. Szukam informacji na forach ale nie mogę znaleźć. Obecnie jestem od 6 lat zatrudniona na czas nieokreślony z wynagrodzeniem 2000 zł brutto, czyli 1459 zł "na rękę" resztę dostaje pod stołem, jest to mała prywatna firma. Chce pracować tyle ile będę mogła i iść na macierzyński na te 20 tygodni i wrócić do pracy, bo inaczej sobie nie poradzimy.
1. I teraz moje pytanie co mogę zrobić żeby ZUS na macierzyńskim płacił więcej niż te 1459 zł. ( Muszę z szefem pogadać żeby składki powiększył?(trochę mi głupio zagadać))
2. I czy coś nam się należy za urodzenie dziecka z naszej kochanej Polski?
Przede wszystkim szef powinien Ci od stycznia wyrównać wynagrodzenie do minimalnej stawki w 2018r. czyli 2100 zł.

Poza tym, tak jak tu już dziewczyny pisały, nawet jeśli Twoje wynagrodzenie teraz by wzrosło o sporo więcej, to i tak ZUS wypłaca ze średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy, więc to średnio opłacalne, a prawdopodobieństwo kontroli znacznie wzrasta.
__________________
32/40
line_87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-08, 16:56   #11
whtvrwhtvr
Raczkowanie
 
Avatar whtvrwhtvr
 
Zarejestrowany: 2016-05
Wiadomości: 393
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez neciuniaa Pokaż wiadomość
Staraliśmy się z mężem o dzidziusia 4 lata i w końcu się udało , dopiero 7 tydzień. Szukam informacji na forach ale nie mogę znaleźć. Obecnie jestem od 6 lat zatrudniona na czas nieokreślony z wynagrodzeniem 2000 zł brutto, czyli 1459 zł "na rękę" resztę dostaje pod stołem, jest to mała prywatna firma. Chce pracować tyle ile będę mogła i iść na macierzyński na te 20 tygodni i wrócić do pracy, bo inaczej sobie nie poradzimy.
1.I teraz moje pytanie co mogę zrobić żeby ZUS na macierzyńskim płacił więcej niż te 1459 zł. ( Muszę z szefem pogadać żeby składki powiększył?(trochę mi głupio zagadać))
2.I czy coś nam się należy za urodzenie dziecka z naszej kochanej Polski?
Jak już ktoś napisał podstawa na macierzyńskim to średnia z ostatnich 12 miesięcy. Ale niekoniecznie liczy się je od miesiąca w którym urodzisz, bo jeśli wcześniej pójdziesz na chorobowe to będzie to 12 miesięcy wstecz od tego momentu i ta sama podstawa będzie wypłacana i na chorobowym i na pozniejszym macierzyńskim.

Pracodawca może podnieść ci stawkę teraz ale podstawa i tak będzie średnia z 12 miesięcy więc aż tak bardzo może ci to nie poprawić.
Może też zmienić ci wymiar etatu i jednocześnie stawkę, wtedy podstawę nie liczy się z 12 miesięcy tylko z aktualnej stawki. Ale jeśli jesteś zatrudniona na cały etat to też raczej odpada, bo jeśli na całym etacie wykazywał 2 tys a nagle zmieni na pół etatu i wykaże 3 tys to będzie to lekko podejrzane.
Każdy z tych sposobów to i tak podpada pod wyłudzenie i może być zakwestionowany przez ZUS

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
whtvrwhtvr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-09, 07:41   #12
neciuniaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 31
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

[1=dfdce9ad473ee3ba4bd9426 289ac63cb58eb8552;8030220 6]Od kochanej Polski się odczep. Trzeba było odkładać na czas ciąży i macierzyńskiego tą nieopodatkowaną część wynagrodzenia, tą spod stołu.[/QUOTE]

Niestety nie dało się odkładać w naszej kochanej Polsce. Jak chcesz intensywnie się starać o dziecko, i do tego masz problemy ze zdrowiem musisz mieć worek pieniędzy. Za badania multum pieniędzy trzeba płacić a do lekarza trzeba chodzić prywatnie bo jak nie to miesiącami trzeba czekać w kolejkach. Przymierzaliśmy się już do IN Vitro i to jest kolejny koszt, na który chcieliśmy brać kredyt. Ale jakimś cudem się udało. I stąd moje pytanie odnośnie macierzyńskiego.

---------- Dopisano o 08:41 ---------- Poprzedni post napisano o 08:39 ----------

Dziękuje wszystkim za odpowiedź
neciuniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-09, 09:27   #13
figa84
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 10 668
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez neciuniaa Pokaż wiadomość
Niestety nie dało się odkładać w naszej kochanej Polsce. Jak chcesz intensywnie się starać o dziecko, i do tego masz problemy ze zdrowiem musisz mieć worek pieniędzy. Za badania multum pieniędzy trzeba płacić a do lekarza trzeba chodzić prywatnie bo jak nie to miesiącami trzeba czekać w kolejkach. Przymierzaliśmy się już do IN Vitro i to jest kolejny koszt, na który chcieliśmy brać kredyt. Ale jakimś cudem się udało. I stąd moje pytanie odnośnie macierzyńskiego.

---------- Dopisano o 08:41 ---------- Poprzedni post napisano o 08:39 ----------

Dziękuje wszystkim za odpowiedź

Może by nie było takich kolejek wszędzie jakby szefowie płacili normalne składki a nie dawali pod stołem.... Niestety każdy kij ma dwa końce....

edit
Sytuacji ze staraniami współczuję, sama to przeszłam. Jednak podejścia jakie tu przedstawiłaś nie umiem zrozumieć.

Edytowane przez figa84
Czas edycji: 2018-01-09 o 09:29
figa84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-10, 17:38   #14
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Nie płacić podatków z całości wypłaty i jej część zarabiać na czarno, a potem narzekać, że w tym kraju nic nie ma - bezcenne.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-10, 21:44   #15
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Nie płacić podatków z całości wypłaty i jej część zarabiać na czarno, a potem narzekać, że w tym kraju nic nie ma - bezcenne.
takie rzeczy tylko w naszej kochanej Polsce
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-11, 10:28   #16
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Roszczeniowej postawy i tego "kochanej Polski" tez nie popieram. Natomiast to, ze autorka ma cześć pensji wypłacane na czarno, to wina pracodawcy i jestem pewna, ze sama zainteresowana wolałby mieć wszystko na papierze ale nie ma wyboru. Tu trzeba piętnować pracodawcę a nie pracownika.

Mieszkam w małej miejscowości i tu wiele, jeśli nie większość pracodawców robi tak samo, to jest naprawdę nagminne. Sama pracuje w dużym mieście i mam składki odprowadzane od całości i na l4 czy na macierzyńskim nie musze martwić sie o pieniądze.
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-11, 11:29   #17
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

No ale skoro tylu pracowników się na to godzi, skoro w firmie autorki zapewne to standardowa praktyka, bo nie wierzę, że jest jedyna, to jak może dziwić się ona na brak wsparcia ze strony państwa? Ona sama nie płaci pełnego podatku, ale chętnie dostałaby kasę pochodzącą z podatków tych, którzy je w całości płacą. Dla mnie to paradne.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-11, 12:05   #18
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Invisible, zgadzam sie z Tobą. To, ze autorka jest oburzona brakiem pomocy (jakiej?) ze strony państwa jest śmieszne, szczególnie ze sama nie płaci pełnych podatków. Ale wiem tez, ze jak sie jest w takiej sytuacji - małe miasto, gdzie pracy jak na lekarstwo, większość pracodawców płaci pod stołem, a żyć z czegos trzeba, to człowiek sie na to godzi, bo nie widzi dla siebie wyjścia. Tak jest w całej Polsce poza dużymi miastami. Szkoda, ze z tym nikt z góry nic nie robi, bo oczekiwanie, ze ludzie "przestaną sie na to godzić" to trochę za mało. Tą drogą ucieka z kasy państwa tyle pieniędzy, ze głowa mała.
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-11, 12:11   #19
figa84
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 10 668
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Gosiaa u mnie pracy jest pod dostatkiem. Znajomy zatrudniający kilka osób nieraz był pytany, czy może by tak pod stołem część dawać. Także czasem to działa w dwie strony. Z jednej autorka teraz ma problem, bo macierzyński będzie niski, a z drugiej część osób, szczególnie jak jedna pracuje łapie się na jakiś socjal, gdy nie wszystko jest wykazane.
figa84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-11, 12:26   #20
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Figa, to racja, takie osoby tez są niestety i o tym jakoś zapomniałam. Tu teoretycznie minimalna a tu 500+ na pierwsze dziecko itd. Pisałam ze swojej perspektywy, mam wśród bliskich dwie osoby, które tak pracują i obie wolałyby normalnie mieć cała pensje na umowie.

---------- Dopisano o 13:26 ---------- Poprzedni post napisano o 13:25 ----------

A pózniej jeszcze awantura, ze dlaczego emerytura taka mała
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-11, 17:54   #21
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Cytat:
Napisane przez Goosiaa Pokaż wiadomość
Invisible, zgadzam sie z Tobą. To, ze autorka jest oburzona brakiem pomocy (jakiej?) ze strony państwa jest śmieszne, szczególnie ze sama nie płaci pełnych podatków. Ale wiem tez, ze jak sie jest w takiej sytuacji - małe miasto, gdzie pracy jak na lekarstwo, większość pracodawców płaci pod stołem, a żyć z czegos trzeba, to człowiek sie na to godzi, bo nie widzi dla siebie wyjścia. Tak jest w całej Polsce poza dużymi miastami. Szkoda, ze z tym nikt z góry nic nie robi, bo oczekiwanie, ze ludzie "przestaną sie na to godzić" to trochę za mało. Tą drogą ucieka z kasy państwa tyle pieniędzy, ze głowa mała.
Ale kto ma coś zrobić i jak? Przecież państwo nie wie, że ktoś dostaje część pensji pod stołem, poza tym przypomnę - rynek jest w stanie regulować się sam, a jakiekolwiek interwencje państwa tylko to pogarszają. Podwyższanie pensji minimalnej/stawki godzinowej, kasacja umów śmieciowych - to wszystko tylko zwiększa szarą strefę, bo ludzie się godzą na płacenie pod stołem i/czy brak umowy. I tylko ludzie są w stanie coś z tym zrobić, właśnie odmawiając takiej pracy. Niestety to rozwiązanie nikomu do głowy nie przyjdzie i mamy sytuację jaką mamy.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-11, 18:47   #22
Goosiaa
Zadomowienie
 
Avatar Goosiaa
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 438
Dot.: Urlop macierzyński, pomocy

Invisible, jestem w stanie sobie wyobrazić np jakieś wzmożone kontrole. Jak mam w mieście firmę, która zatrudnia ponad 100 osób i każdy z nich, czy to kierownik czy stażysta zarabia minimalna na papierze, to przeciez sprawa jest oczywista. Wiem, ze fajnie by było, jakby nikt sie nie godził pracować w takich warunkach, ale ludzie sami tego nie zmienia nigdy, bo jednej grupie to pasuje a druga sie boi/nie chce sie wychylać/potrzebuje tej pracy.
Goosiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-01-11 19:47:50


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:11.