Co wiecie o roznych religiach na swiecie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-06-11, 22:52   #1
ulenka2501
Zadomowienie
 
Avatar ulenka2501
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 1 708

Co wiecie o roznych religiach na swiecie


Czesc!

Zastanawiam sie jak duzo osob interesuje sie roznymi religiami. Skad czerpiecie informacje, co Was zainteresowalo tym tematem?

Ja od ponad 7 lat mieszkam w UK, przyjechalam tu w wieku 19 lat - o swiecie wiedzialam niewiele, tak samo jak o innych religiach i kulturach. To zmienilo sie diametralnie, szczegolnie w przeciagu ostatnich 2 lat, kiedy zwiazalam sie z czlowiekiem innego wyznania i koloru skory. Otworzylo mi to oczy na swiat, ktory wczesniej kompletnie ignorowalam.

Chetnie wymienie sie pogladami z osobami zainteresowanymi
__________________
UK od 25.05.2012


In interracial relationship since March 2017
ulenka2501 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-13, 06:58   #2
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 367
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie

Co do religii to zawsze przed wyjazdem do danego kraju sporo czytam, w tym o wyznaniu, bo to jaka religia panuje w konkretnym miejscu ma duży wpływ na charakter podróży. Z religią jak wiadomo łączą się rytuały, obyczaje itd. i np. ramadan może czasami pokrzyżować jakieś plany. Trzeba też wiedzieć jak się zachować w danej świątyni, czy w danym czasie nie są obchodzone jakieś święta itp. Teraz czytam trochę o Indiach i hinduizmie, niedawno miałam styk z buddyzmem w Tajlandii. To wszystko jest bardzo ciekawe, ja to traktuję jak odkrywanie w kółko czegoś nowego, bo sama do kościoła nie chodzę.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-14, 14:19   #3
Lapis_Lazuli
Rozeznanie
 
Avatar Lapis_Lazuli
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 929
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie

Staram sie przeczytac wiekszosc ksiąg religijnych z popularniejszych wyznań, kilka miesiecy temu skonczylam Koran, wcześniej Biblię i Talmud.
Lapis_Lazuli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-14, 16:37   #4
_Sliwka_6
Zadomowienie
 
Avatar _Sliwka_6
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 1 060
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie

Cytat:
Napisane przez Lapis_Lazuli Pokaż wiadomość
Staram sie przeczytac wiekszosc ksiąg religijnych z popularniejszych wyznań, kilka miesiecy temu skonczylam Koran, wcześniej Biblię i Talmud.

I jak wrażenia? Która podobała Ci się najbardziej?
_Sliwka_6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-17, 09:59   #5
ulenka2501
Zadomowienie
 
Avatar ulenka2501
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 1 708
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie

Cytat:
Napisane przez Lapis_Lazuli Pokaż wiadomość
Staram sie przeczytac wiekszosc ksiąg religijnych z popularniejszych wyznań, kilka miesiecy temu skonczylam Koran, wcześniej Biblię i Talmud.
Tez jestem ciekawa, ktora z nich najbardziej do Ciebie przemowila do tej pory?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 09:59 ---------- Poprzedni post napisano o 09:57 ----------

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Co do religii to zawsze przed wyjazdem do danego kraju sporo czytam, w tym o wyznaniu, bo to jaka religia panuje w konkretnym miejscu ma duży wpływ na charakter podróży. Z religią jak wiadomo łączą się rytuały, obyczaje itd. i np. ramadan może czasami pokrzyżować jakieś plany. Trzeba też wiedzieć jak się zachować w danej świątyni, czy w danym czasie nie są obchodzone jakieś święta itp. Teraz czytam trochę o Indiach i hinduizmie, niedawno miałam styk z buddyzmem w Tajlandii. To wszystko jest bardzo ciekawe, ja to traktuję jak odkrywanie w kółko czegoś nowego, bo sama do kościoła nie chodzę.
A z ktora religia do tej pory mialas najlepsze doswiadczenia? Moze cos sie zdarzylo, moze zostalas czyms zaskoczona?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
UK od 25.05.2012


In interracial relationship since March 2017
ulenka2501 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-19, 11:49   #6
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 367
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie



A z ktora religia do tej pory mialas najlepsze doswiadczenia? Moze cos sie zdarzylo, moze zostalas czyms zaskoczona?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]
Zaskoczona może nie, ale najbardziej przyjazny wydaje się być buddyzm. Ponadto podoba mi się to, że tam nie przykłada się większego znaczenia do ciała, do zwłok i do cmentarzy, czasami są to tylko takie symboliczne jakby kamienie wystające z ziemi.




__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-21, 15:27   #7
_Sliwka_6
Zadomowienie
 
Avatar _Sliwka_6
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 1 060
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie

W buddyzmie podoba mi się, że religia ta wymaga poznania, wgłębienia się w temat, przemyśleń. Katolicyzm jest jednak prostszy, wykłada kawę na ławę co trzeba robić, czego nie wolno i czego się trzymać, zbyt wiele rozmyślania nad swoimi poczynaniami nie oczekuje. Ja do katolicyzmu jestem ogólnie zrażona, protestantyzm do mnie o wiele lepiej przemawia, wydaje się bardziej "życiowy", bliski człowiekowi i naprawia to, co w kościele katolickim bardzo mnie zawsze raziło.
_Sliwka_6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-06-24, 06:44   #8
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 367
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie

Cytat:
Napisane przez _Sliwka_6 Pokaż wiadomość
W buddyzmie podoba mi się, że religia ta wymaga poznania, wgłębienia się w temat, przemyśleń. Katolicyzm jest jednak prostszy, wykłada kawę na ławę co trzeba robić, czego nie wolno i czego się trzymać, zbyt wiele rozmyślania nad swoimi poczynaniami nie oczekuje. Ja do katolicyzmu jestem ogólnie zrażona, protestantyzm do mnie o wiele lepiej przemawia, wydaje się bardziej "życiowy", bliski człowiekowi i naprawia to, co w kościele katolickim bardzo mnie zawsze raziło.
To, co najgorsze wg mnie w katolicyzmie to fakt, że wiara ta jest oparta na zastraszaniu i wzbudzaniu poczucia winy, a dla mnie to niestety działanie psychopatyczne. Nie rób tego, bo pójdziesz do piekła, nie mów tak, bo Bóg się obrazi- od małego wpajanie dzieciom takich bzdur. To zabija i kreatywność i ma wpływ na samoocenę człowieka.

Dramat jakiś.

Dla mnie wiara w Boga niestety nie ma nic wspólnego z kościołem- to biuro na ziemi jest niestety bardzo kiepsko zorganizowane.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-25, 11:05   #9
ulenka2501
Zadomowienie
 
Avatar ulenka2501
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 1 708
Dot.: Co wiecie o roznych religiach na swiecie

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
To, co najgorsze wg mnie w katolicyzmie to fakt, że wiara ta jest oparta na zastraszaniu i wzbudzaniu poczucia winy, a dla mnie to niestety działanie psychopatyczne. Nie rób tego, bo pójdziesz do piekła, nie mów tak, bo Bóg się obrazi- od małego wpajanie dzieciom takich bzdur. To zabija i kreatywność i ma wpływ na samoocenę człowieka.

Dramat jakiś.

Dla mnie wiara w Boga niestety nie ma nic wspólnego z kościołem- to biuro na ziemi jest niestety bardzo kiepsko zorganizowane.
Zgadzam sie z tym co powiedzialas o katolicyzmie, o wpajaniu co Musimy, a czego nie mozemy.

Jak bylam dzieckiem, mniej wiecej do czasu I komunii chodzilam do kosciola swiatek, piatek I niedziele. Uczeszczalam do KSMu, chodzilam na rozaniec, czytalam I spiewalam na mszach. Nie widzialam w kosciele nic zlego, dopoki jeden z ministrantow - niewiele starszy ode mnie, zaprosil mnie I moja kolezanke do siebie do domu. Poszlysmy I ledwie ucieklysmy. Sama teraz nie wiem co moglo sie wtedy wydarzyc, nie pamietam. Zamknal drzwi na klucz, schowal go I chyba chcial sie do nas dobrac. Ucieklysmy z krzykiem po wielkiej szarpaninie.
Od tamtego momentu przestalam uczeszczac do kosciola.
Owszem, dalej mozna mnie bylo w kosciele zobaczyc od czasu do czasu, ale tylko w ramach rodzinnych uroczystosci. Przyjelam bierzmowanie w innej parafii (po to aby kiedys mozna bylo latwiej wziac slub czy ochrzcic dziecko).

Po latach dowiedzialam sie, ze ksiadz, ktory udzielal mi komunii, poznal kobiete, z ktora zalozyl rodzine podczas misji w Afryce.

Ograniczenia, ktore kosciol naklada na ksiezy, celibat, wszechobecna pedofilia i widoczne bogactwo ksiezy strasznie mnie odsunely od tej instytucji.
Zaczelam czytac I sluchac na temat innych wierzen. Wiele z nich cechuje sie jakimis elementami, ktore przykuwaja moja uwage.
Najwieksza zmiane jaka wprowadzilam to zaprzestalam naduzywac slowa religia, a zaczelam rozmawiac o duchowosci (a wlasciwie spirituality, bo mieszkam w Anglii I glownie dyskutuje na te tematy z anglojezycznymi osobami).
Uwielbiam wrecz motyw jednosci z Bogiem (oneness), gdzie nie stawia sie go na pedestale ponad wszystkich I wszystko, a traktuje sie go jako czesc nas I wszystkiego co nas otacza.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
UK od 25.05.2012


In interracial relationship since March 2017
ulenka2501 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-06-25 12:05:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:06.