Tabletki tylko dla osób pełnoletnich? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-06, 11:46   #1
pilzi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 8
Question

Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?


Czy lekarz ginekolog może przypisać tabletki antykoncepcyjne nie pełnoletniej dziewczynie? Bardzo proszę o szczerą odpowiedź
pilzi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 12:26   #2
Black Rainbow
Zadomowienie
 
Avatar Black Rainbow
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 1 641
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Szczera odpowiedź: to zależy od jego widzimisię. Albo przepisze, albo nie. Idź to się dowiesz.
Black Rainbow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 12:44   #3
numb05
Zadomowienie
 
Avatar numb05
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 1 230
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

wydaje mi się że ma obowiązek przepisać dziewczynie która ukończyła 16 rż, nawet bez wiedzy/zgody opiekuna. ma OBOWIĄZEK ale w praktyce często tego nie robi.
__________________
Playing it safe is the most popular way to fail.

W taki dzień jak ten Marco Polo wyruszył do Chin.
Jakie są Twoje plany na dzisiaj?
numb05 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 12:49   #4
the rock
Zakorzenienie
 
Avatar the rock
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: zagłębie:)
Wiadomości: 16 194
GG do the rock
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Z państwowa służbą zdrowia moze być problem, bo wszystko zależy od lekarza na jakiego trafisz. Ja nie bylam pełnoletnia a przepisał bez problemu... Kiedy to było... ehhh Ale z prywatnym ginekologiem to już inna bajka.
__________________
Bo to JA jestem najważniejsza ! ! !

regeneruję włosy - start 11.11.11
Ewka i nie tylko 22.10.12
- 25 kg

Edytowane przez the rock
Czas edycji: 2010-02-06 o 13:08 Powód: literówka:)
the rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 12:59   #5
monius9
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 5 046
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Cytat:
Napisane przez numb05 Pokaż wiadomość
wydaje mi się że ma obowiązek przepisać dziewczynie która ukończyła 16 rż, nawet bez wiedzy/zgody opiekuna. ma OBOWIĄZEK ale w praktyce często tego nie robi.
nie, nie ma obowiązku. poniżej 18 roku życia może odmówić.
monius9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 19:26   #6
_vanity
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 29
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Jeśli nie ma przeciwskazań, nie powinien odmówić.
_vanity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 20:10   #7
LaCandy
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 502
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Zależy co to za lekarz. Koleżanka jak poszła do przychodni 'za darmo' to jej pani doktor powiedziała, że musi być jakaś zgoda opiekuna, za to jak poszła prywatnie i zapłaciła za wizytę to jej lekarz od razu przepisał. Zawsze lepiej mieć skończone te 18 no ale możesz spróbować.
__________________
If it is important to you, you will find a way.
If it is not important to you, you will find an excuse.
LaCandy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-07, 09:59   #8
VMK
Rozeznanie
 
Avatar VMK
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 531
GG do VMK
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Według mnie nie to nie jest warunek... Ja brałam tabletki w wieku 16 lat jednak to było polecenie lekarza gdyż miałam problemy z okresem, ale np. moja koleżanka bierze tabletki odkąd skończyła 15 lat i bierze do teraz (21 lat). Czy lekarz powinien jej wypisać - nie wiem, ale zrobił to.
VMK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 10:36   #9
annan_
Zadomowienie
 
Avatar annan_
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 238
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

tu jest wszystko na ten temat: http://www.ponton.org.pl/readarticle.php?article_id=124

krótko mówiąc, lekarz może wypisać receptę już 16sto latce bez powiadamiania rodziców, ale może też o tym poinformować rodziców. Jeżeli zaś jest bojący, będzie żądał obecności rodzica.
annan_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 15:05   #10
raspberry
Raczkowanie
 
Avatar raspberry
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 175
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

tutaj na tym wątku z dziewczynami już chyba całkowicie wyczerpałyśmy temat dotyczący przepisywaniu tabletek antykoncepcyjnych https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=338882 sama doświadczyłam odmowy przepisania tabletek anty przez lekarkę (miała w tedy 17 lat) jednak lekarz prywatny mi je przepisał
raspberry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 15:12   #11
chilligirl
Rozeznanie
 
Avatar chilligirl
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Chester
Wiadomości: 852
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

to ty mając 17 lat dostalaś odmowę...ja przeprowadziłam się do Poznania i poszłam do przychodni NFZ bo skonczyły mi się tabletki a niemialam już Rp. I o maly wlos nie spadłam z krzesła...Ja mając 22 lata usłyszalam ze szanowna pani dr. nie wypisze mi recepty. W dniu kiedy mialam wizyte dostalam okres (w co pani dr nie wierzyła) i mialam ze sobą moją dokumentację medyczną w ktorej jasno bylo napisane ze to nie sa moje pierwsze tabletki...ale nie i koniec ...nie bylo gadki bo pani dr nie mogla mnie zbadac i nie przepisala mi Rp. wiec podziekowalam Pani dr za jakże miłą "obsługę" i wyszlam...a gdy poszlam do innego lekarza również na NFZ dostałam bez problemu...widać nietórzy lekarze bywają nadgorliwi....

a swoją drogą ja tez jeszcze mialam 17 lat jak dostalam swoje pierwsze tabletki...
__________________
Aparatka od 04/08/2013


"Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever"
chilligirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-07, 15:32   #12
raspberry
Raczkowanie
 
Avatar raspberry
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 175
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Cytat:
Napisane przez chilligirl Pokaż wiadomość
widać niektórzy lekarze bywają nadgorliwi....
ja bym powiedziała że nie tyle co nadgorliwi ale przenoszą swój światopogląd na wykonywanie zawodu... a jak według jakiegoś lekarza niezgodne z jego światopoglądem jest przeszczep narządów i odmówi wykonania zabiegu narażając tym samym życie pacjenta to będzie usprawiedliwiony?? ok lekarz też człowiek ale nikt mu nie kazał zostać lekarzem i pełnić taką funkcję, do tego czy osoba niepełnoletnia powinna dostać receptę można się przyczepić (chociaż skoro współżycie jest prawnie dozwolone od 16 lat to czemu tabletki mają być od 18?? jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych to moim zdaniem powinny być przepisywane od tej 16-nastki) ale to że pełnoletnia kobieta u której nie ma przeciwwskazań do tego typu antykoncepcji zostaje odprawiona z kwitkiem to moim zdaniem jest to przegięcie bo czy to jest jeszcze zgodne z prawem to nie wiem.
raspberry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 15:59   #13
ojejka89
Zadomowienie
 
Avatar ojejka89
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Sk-wy/Gdańsk
Wiadomości: 1 680
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Cytat:
Napisane przez chilligirl Pokaż wiadomość
to ty mając 17 lat dostalaś odmowę...ja przeprowadziłam się do Poznania i poszłam do przychodni NFZ bo skonczyły mi się tabletki a niemialam już Rp. I o maly wlos nie spadłam z krzesła...Ja mając 22 lata usłyszalam ze szanowna pani dr. nie wypisze mi recepty. W dniu kiedy mialam wizyte dostalam okres (w co pani dr nie wierzyła) i mialam ze sobą moją dokumentację medyczną w ktorej jasno bylo napisane ze to nie sa moje pierwsze tabletki...ale nie i koniec ...nie bylo gadki bo pani dr nie mogla mnie zbadac i nie przepisala mi Rp. wiec podziekowalam Pani dr za jakże miłą "obsługę" i wyszlam...a gdy poszlam do innego lekarza również na NFZ dostałam bez problemu...widać nietórzy lekarze bywają nadgorliwi....

a swoją drogą ja tez jeszcze mialam 17 lat jak dostalam swoje pierwsze tabletki...
nadgorliwoscia bym tego nie nazwala. ta lekarka byla poprostu wredna ;] przeciez miesiaczka nie dyskwalifikuje badania, jak chciala to zrobic to mogla, a wrecz powinna.
ojejka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 21:02   #14
CytrynowaPannica
Zadomowienie
 
Avatar CytrynowaPannica
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 825
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Mówiąc już o wrednym usposobieniu niektórych ginekologów, opowiem Wam jedną (niestety prawdziwą) historię:

Miasto, w którym się urodziłam, jest małe. Poza tym, że studiuję gdzie indziej i większość czas spędzam w mieście studenckim - mieszkam w nim cały czas, a przynajmniej wracam do niego, toteż znam coraz więcej ludzi, słyszę o nich rozmaite opinie. Jedną z takich osób jest pewna ginekolog (nie współpracująca z NFZ).
Mama jednej z moich frywolnych, rozrywkowych znajomych. Lekko mówiąc, dziewczyny, która nie zważała na to, z kim i w jakim wieku idzie do łóżka. Odkąd pamiętam wynosiła swoją mamę pod niebiosa, chwaląc ją za przepisywanie pigułek antykoncepcyjnych. (Miała wtedy maksymalnie 15 lat.)
Pewnego razu, będąc ze swoimi przyjaciółmi na koncercie, spotkaliśmy Anię z mamą. Obie paliły papierosa. Byłam w szoku, ale przywykłam. Nasze kontakty (poza krótkim 'cześć') ograniczyły się do zera. Mimo wszystko o Ani mamie nadal głośno. Co rusz, słyszy się coś nowego. Jakiś czas temu, jedna z koleżanek (20 lat) poszła do niej na wizytę. Poprosiła o przepisanie tabletek antykoncepcyjnych i co usłyszała? Że jest gówniarą, a prosi o pigułki. Została zakrzyczana, upokorzona i wyrzucona z gabinetu bo jak stwierdziła pani doktor - koleżanka w ogóle nie powinna o to pytać w TAKIM WIEKU!

No cóż. Są ludzie, którzy naprawdę nie mają wszystkich klepek.

Edytowane przez CytrynowaPannica
Czas edycji: 2010-02-07 o 21:06
CytrynowaPannica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-01, 17:40   #15
LegalnaBlondii
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 268
Dot.: Tabletki tylko dla osób pełnoletnich?

Ginekolog przypisze je kobiecie/dziewczynie ok 16-17roku życia. W wypadku wcześniejszego zapotrzebowania na tabsy ,(chociaz już teraz to odradzam) trzeba wybrac się z opiekunem ,który podpisze takie cudo , że wyraża zgodę. I w tym wypadku gdyby się coś działo wina idzie na opiekuna.
LegalnaBlondii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:18.