Wynik badania cytologicznego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-05-18, 10:10   #1
marghot
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 239
GG do marghot

Wynik badania cytologicznego


Podczas ostatniego badania pani doktor pobierając próbke do cytologii zauwazyła krawienie (nie związane z miesiączką) z kanału szyjki. Lekraka prognozuje endometriozę w kanale szyjki.
Z badania cytologiczne otrzymałam wynik, który nie do końca jest dla mnie jasny. Oto treść:

(AII)Rozmaz nadaje się do oceny ale (e)nei stwierdza się komórek szyjki macicy.
(B)Ogólna charakterystyka rozmazu (BI)obraz cytologiczny w granicach normy (nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka.
(AII e BI wg systemu Bethesda 2001)
kasyfik wg Papanicolau I

nie bardzo dociera do mnie część opisowa. Czy oznacza to że lekarz dokonał niepoprawnie pobrania próbki? (wacik). Jeśłi konieczne jest kolejne badanie, to czy mam prawo wyegzekwować, aby odbylo się ono niejako na koszt lecznicy? w końcu nie ja zawiniłam (przychodnia Certus, Poznań).

Będę wdzięczna za wyjasnienia, bo przyznam że diagnoza endometriozy oraz taki niejasny wynik nieco mnie niepokoją.
marghot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 10:45   #2
eve_malutka
Zadomowienie
 
Avatar eve_malutka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 332
GG do eve_malutka
Dot.: Wynik badania cytologicznego

Czyli masz Grupe I -czyli wszystko OK , jest to najlepsza grupa jaka moze byc , niewiele osob ja ma , najpopularniejsza jest grupa 2!!
eve_malutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 11:03   #3
kagi
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 46
Dot.: Wynik badania cytologicznego

Cytat:
Napisane przez eve_malutka
Czyli masz Grupe I -czyli wszystko OK , jest to najlepsza grupa jaka moze byc , niewiele osob ja ma , najpopularniejsza jest grupa 2!!

Tak, grupa super . Żadko która kobieta, prowadząca aktywne życie seksualne (a również i dziewice) taką ma. Ale marghot obawia się, że materiał może być źle pobrany. Zawsze do bad. cyt. pobiera się wymaz z kanału szyjki i tarczy części pochwowej. Jeżeli materiał do badania jest prawidłowy (nie wiem: kompletny?), to jest napisane, że rozmaz odpowiedni do oceny, bez żadnego "ale". Jedyne co mi do głowy przychodzi to to, że może w materiale znalazły się tylko komórki z tarczy pochwy.
Ale to nie zmienia faktu, że nic groźnego się nie dzieje, bo gdyby było jakieś zapalenie, to byłby też stan zapalny pochwy. A u Ciebie czyściutko
Pozdrawiam
kagi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-18, 11:28   #4
marghot
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 239
GG do marghot
Dot.: Wynik badania cytologicznego

Dziękuję za wasze odpowiedzi
Ale czy nie może być tak, że w tarczy jest wszystko OK, a w kanale cos się "czai"? No i tutaj brak komórek kanału w próbce jest znaczący.
Może trochę panikuję, ale wolę dmuchac na zimne, a chwilowo kaski na kolejna wizyte gin brak
marghot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:19.