Detale które pomagają w zdobywaniu pracy - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-09, 12:12   #31
anetka_m
Zadomowienie
 
Avatar anetka_m
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 378
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Dziewczyny, a co myślicie o np. kilkakrotnym zgłaszaniu się na oferty pracy do jednej firmie/instytucji? Mam taka sytuację, że za pierwszym razem, po rozmowie kwalifikacyjnej, dostałam odpowiedź , że bardzo im się spodobałam, ale finalnie wybrali kogoś innego. Za drugim podobna sytuacja, a za trzecim skończyło się na wstępnym wywiadzie telefonicznym, już bez zapraszania na rozmowę.
Teraz (po około roku od tamtych rozmów) jest kolejna oferta na pasujące mi stanowisko, ale już mi trochę głupio kolejny raz tam wysyłać. Nie chciałabym wyjść na jakąś natrętną desperatkę...
Dac sobie spokój z taką firmą? Trochę to dołujące, bo w sumie nie wiem do końca co ze mną nie tak...
__________________
Tam, gdzie wszyscy myślą podobnie, nikt nie myśli zbyt wiele...
anetka_m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 12:46   #32
altai
Rozeznanie
 
Avatar altai
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Kioto
Wiadomości: 745
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez anetka_m Pokaż wiadomość
Dziewczyny, a co myślicie o np. kilkakrotnym zgłaszaniu się na oferty pracy do jednej firmie/instytucji? Mam taka sytuację, że za pierwszym razem, po rozmowie kwalifikacyjnej, dostałam odpowiedź , że bardzo im się spodobałam, ale finalnie wybrali kogoś innego. Za drugim podobna sytuacja, a za trzecim skończyło się na wstępnym wywiadzie telefonicznym, już bez zapraszania na rozmowę.
Teraz (po około roku od tamtych rozmów) jest kolejna oferta na pasujące mi stanowisko, ale już mi trochę głupio kolejny raz tam wysyłać. Nie chciałabym wyjść na jakąś natrętną desperatkę...
Dac sobie spokój z taką firmą? Trochę to dołujące, bo w sumie nie wiem do końca co ze mną nie tak...
Będąc kiedyś na szkoleniu (nie pamiętam z czego ), trener powiedział (w czasie luźnej rozmowy) wraz z uczestnikami szkolenia, którzy pracowali w dziale HR, że nie ma sensu i generalnie nie powinno się wysyłać kilkukrotne swojej aplikacji do jednej firmy. Koniec kropka
__________________
Niczego nie należy pozostawiać przypadkowi. Niczego nie pomijać. Należy uwzględniać sprzeczne informacje. Nie spieszyć się z wyciąganiem wniosków.
altai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 13:12   #33
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez anetka_m Pokaż wiadomość
Dziewczyny, a co myślicie o np. kilkakrotnym zgłaszaniu się na oferty pracy do jednej firmie/instytucji? Mam taka sytuację, że za pierwszym razem, po rozmowie kwalifikacyjnej, dostałam odpowiedź , że bardzo im się spodobałam, ale finalnie wybrali kogoś innego. Za drugim podobna sytuacja, a za trzecim skończyło się na wstępnym wywiadzie telefonicznym, już bez zapraszania na rozmowę.
Teraz (po około roku od tamtych rozmów) jest kolejna oferta na pasujące mi stanowisko, ale już mi trochę głupio kolejny raz tam wysyłać. Nie chciałabym wyjść na jakąś natrętną desperatkę...
Dac sobie spokój z taką firmą? Trochę to dołujące, bo w sumie nie wiem do końca co ze mną nie tak...
trzy razy startowałaś do tej samej firmy, czy to różne firmy? bo jak ta sama, to odpuść. generalnie nie powinno się wysyłać dwa razy. w sumie firmy (tak jak moja, powinna przechowywać cv i do nich zaglądać)
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 13:18   #34
anetka_m
Zadomowienie
 
Avatar anetka_m
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 378
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Ta sama firma... Dzięki za odp.
__________________
Tam, gdzie wszyscy myślą podobnie, nikt nie myśli zbyt wiele...
anetka_m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 13:22   #35
Aredhel125
Zadomowienie
 
Avatar Aredhel125
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Sudety
Wiadomości: 1 759
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez tusiamar Pokaż wiadomość
Co tzn w ogóle PRZYPOMNIEĆ SIĘ PRACODAWCY? Chcesz dzwonić po 3 dniach i pytać "jak tam moja aplikacja?" tak się nie robi... Skoro nie dzownią, to nie są zainteresowani.



---------- Dopisano o 09:50 ---------- Poprzedni post napisano o 09:46 ----------
Przypomnieć się to znaczy pokazać, że mi zależy na tej pracy, a nie wysłalą CV od niechcenia i róbta ze mną co chceta.
W jakiś sposób chciałabym dać znać, że się staram, ale nie w natrętny
i infantylny sposób tylko tak bardziej taktownie i dyskretnie. Zresztą w tej szkol,e do której aplikowałam rekrutacja bardzo się przedłuża i jako osoba zainteresowana chciałabym wiedzieć jak przebiegła. Teraz tylko problem jest w tym, że raz już z takim pytaniem tam byłam i nie wiem, czy wypada zadzwonić, czy podejść jeszcze raz za jakiś czas.

Cytat:
Napisane przez tusiamar Pokaż wiadomość
trzy razy startowałaś do tej samej firmy, czy to różne firmy? bo jak ta sama, to odpuść. generalnie nie powinno się wysyłać dwa razy. w sumie firmy (tak jak moja, powinna przechowywać cv i do nich zaglądać)
No tak firma powinna przechowywać CV, ale zazwyczaj tego nie robi i wybiera z tych nowo nadesłanych, a stare idą w zapomnienie. Mi się wydaje, że nie jest nic złego w tym, że ktoś wyśle ponownie CV do tej samej firmy z tym, że już na inne stanowisko. Przynajmniej widać, że osoba się stara, nadal szuka pracy i jej zależy. Niby czemu ktoś ma odpuszczać jakieś dobre stanowisko tylko dlatego, że nie wypada dosłać firmie kolejnego CV? Nie wszędzie też tak restrykcyjnie podchodzą do takich szczegółów, chyba przecież ostatecznie najbardziej liczy się człowiek. Oczywiście nie mówię, żeby wysyłać 4 razy swoje CV skoro wiadomo, że inne były już odrzucone, ale ze dwa razy po dłuższym okresie czasu na pewno nie zaszkodzi.
Aredhel125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 14:27   #36
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez anetka_m Pokaż wiadomość
Ta sama firma... Dzięki za odp.
oj, to odpuść.

---------- Dopisano o 14:27 ---------- Poprzedni post napisano o 14:26 ----------

Cytat:
Napisane przez Aredhel125 Pokaż wiadomość
Przypomnieć się to znaczy pokazać, że mi zależy na tej pracy, a nie wysłalą CV od niechcenia i róbta ze mną co chceta.
.
to tak nie działa...
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 16:20   #37
Aredhel125
Zadomowienie
 
Avatar Aredhel125
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Sudety
Wiadomości: 1 759
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez tusiamar Pokaż wiadomość

to tak nie działa...
No właśnie słyszałam, że tak właśnie działa i wiele osób suszy mi głowę, że nie chodzę i się nie dopytuję bo wtedy właśnie pokazuje swoje zaangażowanie. Nie na darmo się mówi, że pracę trzeba wychodzić, a nie siedzieć na tyłku i czekać, aż szanowny prezes zadzwoni.Takim sposobem to nawysyłam miliony CV i zostanę pominięta lub niezauważona wcale. Nie mówię, żeby chodzić po 3 razy w to samo miejsce i na chama wypytywać o wszystko i wszystkich, ale podejść lub zadzwonić z uprzejmym zapytaniem o rekrutację. Takie zachowanie chyba mnie nie przekreśli?
Poza tym nie wiem jak jest w dużych firmach lub korporacjach bo mieszkam w małym mieście. Tutaj obserwując z własnego doświadczenia wszystko rządzi się trochę innymi prawami niż tak jak to jest opisywane w poradnikach, czy w telewizji.

Czasem mam wrażenie, że ci wszyscy spece od HR chcą zrobić z człowieka sterowaną kukłę, robota i pozbawić go tożsamości. Wszyscy muszą być ubrani tak samo, zachowywać się tak samo, nie można ukazać żadnej ludzkiej słabości tylko fałszywie się reklamować, jak klony jakieś. Nie można się spocić, nie można się przejęzyczyć, nie można siedzieć zbyt prosto, ale też nie zbyt pochyle, nogi nie do tyłu, włosy nie rozpuszczone... To jest istny cyrk na kółkach, chyba lepsza jest śmierć głodowa pod płotem z bezdomnymi psami niż dać się tak sponiewierać.

Chyba każdy kto ma choć trochę rozsądku i jest dobrze wychowany nie przyśle pracodawcy zdjęcia z plaży, ani nie przyjdzie na rozmowę niechlujnie ubrany oraz nie będzie strzelał beznadziejnych kawałów, czy żuł gumy. Czasami się zastanawiam dla kogo są te wszystkie poradniki, dla debili z rynsztoku jakichś chyba.

Edytowane przez Aredhel125
Czas edycji: 2012-08-09 o 16:23
Aredhel125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-09, 16:38   #38
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez Aredhel125 Pokaż wiadomość

Czasem mam wrażenie, że ci wszyscy spece od HR chcą zrobić z człowieka sterowaną kukłę, robota i pozbawić go tożsamości. Wszyscy muszą być ubrani tak samo, zachowywać się tak samo, nie można ukazać żadnej ludzkiej słabości tylko fałszywie się reklamować, jak klony jakieś. Nie można się spocić, nie można się przejęzyczyć, nie można siedzieć zbyt prosto, ale też nie zbyt pochyle, nogi nie do tyłu, włosy nie rozpuszczone... To jest istny cyrk na kółkach, chyba lepsza jest śmierć głodowa pod płotem z bezdomnymi psami niż dać się tak sponiewierać.

Chyba każdy kto ma choć trochę rozsądku i jest dobrze wychowany nie przyśle pracodawcy zdjęcia z plaży, ani nie przyjdzie na rozmowę niechlujnie ubrany oraz nie będzie strzelał beznadziejnych kawałów, czy żuł gumy. Czasami się zastanawiam dla kogo są te wszystkie poradniki, dla debili z rynsztoku jakichś chyba.
Kochana, byś się zdziwiła ile zdjęć w CV jest z wakacji czy imprez... A panny przychodzą na rozmowy ubrane jak na imprezę... Mnie to już nie dziwi.
Co do ww. sterowania ludźmi - tego nie robią działy hr. To zależy od firmy i jej wewnętrznej polityki.
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 20:06   #39
pequenina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 40
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Zaciekawił mnie fragment o stroju. Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że dla kobiety to tylko biała bluzka i spódnica za kolano. Czy spodnie w kant na rozmowie to taka zbrodnia? Tak samo ta biała koszula. Nie miałam na sobie takiej od czasu matur, a już kilkakrotnie słyszałam, że to mus. Granatowa, szara czy inna w stonowanym kolorze jest nieodpowiednia? Oczywiście nie mam na myśli wściekłego różu

I jeszcze to włosy. Rozpuszczone automatycznie utożsamiane są z roztrzepaniem i bałaganiarstwem?

Mam jeszcze pytanie o języki. Jak określić znajomość języka w cv?
Przy pierwszym cv używałam europejskiej klasyfikacji, przy czym w trakcie rozmowy o praktyki rekruterka zapytała, co właściwie znaczy to C2, bo ona nie wie. Powinno się pisać "biegle" albo "zaawansowana"?
pequenina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 20:13   #40
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez pequenina Pokaż wiadomość
Mam jeszcze pytanie o języki. Jak określić znajomość języka w cv?
Przy pierwszym cv używałam europejskiej klasyfikacji, przy czym w trakcie rozmowy o praktyki rekruterka zapytała, co właściwie znaczy to C2, bo ona nie wie. Powinno się pisać "biegle" albo "zaawansowana"?
podłączam się do pytania. gdzieś przeczytałam, że powinno się używać właśnie tej klasyfikacji. ale w innym poradniku dotyczącym pisania CV, co prawda na temat innej kwestii, napisane było zupełnie coś innego. więc jak w końcu?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 20:54   #41
Aredhel125
Zadomowienie
 
Avatar Aredhel125
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Sudety
Wiadomości: 1 759
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez tusiamar Pokaż wiadomość
Kochana, byś się zdziwiła ile zdjęć w CV jest z wakacji czy imprez... A panny przychodzą na rozmowy ubrane jak na imprezę... Mnie to już nie dziwi.
Co do ww. sterowania ludźmi - tego nie robią działy hr. To zależy od firmy i jej wewnętrznej polityki.
To co uważasz, że lepiej nie chodzić i nie zapytać się o tą rekrutację, tylko wysłać CV i bezczynnie czekać na odzew? Pytam bo różnie ludzie mówią i sama już nie wiem jak postępować.
Jedna koleżanka mówi, że za przeproszeniem cytuję "truła d*pę" szefowej i dlatego ta ją przyjęła bo widziała zaangażowanie z jej strony. Inni olali sprawę i już więcej się nie pojawili w tym miejscu. Z kolei inni mówią, żeby nie być natrętem, więc nie wiem co robić. Każdy ma inne zdanie na ten temat.
Aredhel125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-09, 21:03   #42
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez Aredhel125 Pokaż wiadomość
To co uważasz, że lepiej nie chodzić i nie zapytać się o tą rekrutację, tylko wysłać CV i bezczynnie czekać na odzew? Pytam bo różnie ludzie mówią i sama już nie wiem jak postępować.
Jedna koleżanka mówi, że za przeproszeniem cytuję "truła d*pę" szefowej i dlatego ta ją przyjęła bo widziała zaangażowanie z jej strony. Inni olali sprawę i już więcej się nie pojawili w tym miejscu. Z kolei inni mówią, żeby nie być natrętem, więc nie wiem co robić. Każdy ma inne zdanie na ten temat.
mam wrażenie, czy jesteś trochę poirytowana?
w zacytowanym przez Ciebie fragmencie tusiamar nie napisała nic o dopytywaniu się o rekrutacje.

myślę, że na twoje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. wydaje mi się, że jeden pracodawca postąpi tak, a drugi inaczej, nie ma reguły.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-09, 22:17   #43
Aredhel125
Zadomowienie
 
Avatar Aredhel125
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Sudety
Wiadomości: 1 759
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
mam wrażenie, czy jesteś trochę poirytowana?
w zacytowanym przez Ciebie fragmencie tusiamar nie napisała nic o dopytywaniu się o rekrutacje.

myślę, że na twoje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. wydaje mi się, że jeden pracodawca postąpi tak, a drugi inaczej, nie ma reguły.
Nie, nie poirytowana tylko martwię się bo długo już szukam pracy. Wiem, że ten cytat do mojej wypowiedzi trochę nieadekwatny, ale wcześniej tusiamar napisała na moje pytanie odnośnie chodzenia osobiście za pracą i pytania o przebieg rekrutacji- "to tak nie działa" i chciałam się dowiedzieć konkretnie na czym to w takim razie polega.
Tak jak pisałam nie chcę gdzieś strzelić totalnej gafy, ani wypaść na kretynkę, która nie wie co to dobre wychowanie. Chcę pokazać, że mi zależy

---------- Dopisano o 22:17 ---------- Poprzedni post napisano o 22:06 ----------

Dodatkowo mam jeszcze takie pytanie do Was odnośnie mojego listu motywacyjnego. Napisałam go na nowo jakiś czas temu i pewne rzeczy zmieniam w zależności od tego na jakie stanowisko aplikuję. Mam jednak określony schemat, którego się trzymam to znaczy pod względem budowy, stylistyki i kolejności wypisywanych rzeczy np. doświadczenia, obowiązki, cechy osobiste itd.
Napisze wam jak to wygląda mniej więcej:

Zaczynam oczywiście od tego, że jestem zainteresowana pracą w danej firmie i skąd mam do nich namiary.
Potem w drugiej części piszę czego nauczyłam się w pierwszej pracy, następnie przytaczam moje obowiązki oraz uzyskane doświadczenia z praktyk.
Potem jeszcze piszę co zyskałam dzięki dotychczasowej pracy ogólnie i jakie dała mi ona kwalifikacje. Następnie piszę, że mogą o tym wszystkim poświadczyć referencje od poprzednich pracodawców.
Na koniec dodaję moje umiejętności nie powiązane z poprzednimi stanowiskami oraz cechy osobowości, które mogą być przydatne w nowej pracy.
Potem podsumowuję, że jestem gotowa przybyć i zaprezentować się na rozmowie.

Co o tym myślicie?
Aredhel125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-10, 05:48   #44
walk_on_air
Raczkowanie
 
Avatar walk_on_air
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 426
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Ładnie -> z tym, że jeżeli obowiązki wymieniłaś w CV to0 ich nie powtarzaj w liście motywacyjnym.
A ta pierwsza praca kiedy była? Jak kilka lat temu to może nie ma sensu o niej pisać tylko skupić sie na ostatniej? Albo nie pisać o obowiązkach tylko o tym co wyniosłaś z pierwszych swoich orac, praktyk

Niektóre firmy (wielkie) nawet na swoich stronach sugerują, że w miłych tonie jest napisanie maila z odczuciami po rozmowie. Ale - u jednej firmy to będzie mile widziane, u innej nie

Ja nigdy tego nie robiłam, a pracę bez problemu dostaję Też w wielkich firmach.. więc może to nie takie ważne w wielkich - ale jeżeli firma jest mała?? Nie ma profesjonalnych rekruterów - przypominanie może byc pomocne.

Jeżeli natomiast chcecie się przypomnieć to nie przyjmujcie trybu roszczeniowego (chce z dr rozmawiać teraz, w tej chwili) i jeżeli wiecie kto zajmuje się ta rekrutacją to nie podkreślajcie w rozmowie, że z tą osoba nie chcecie rozmawiać... -> to tak z dośw zawodowego ;d

Edytowane przez walk_on_air
Czas edycji: 2012-08-10 o 05:50
walk_on_air jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-10, 10:31   #45
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez pequenina Pokaż wiadomość
Zaciekawił mnie fragment o stroju. Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że dla kobiety to tylko biała bluzka i spódnica za kolano. Czy spodnie w kant na rozmowie to taka zbrodnia? Tak samo ta biała koszula. Nie miałam na sobie takiej od czasu matur, a już kilkakrotnie słyszałam, że to mus. Granatowa, szara czy inna w stonowanym kolorze jest nieodpowiednia? Oczywiście nie mam na myśli wściekłego różu

I jeszcze to włosy. Rozpuszczone automatycznie utożsamiane są z roztrzepaniem i bałaganiarstwem?

Mam jeszcze pytanie o języki. Jak określić znajomość języka w cv?
Przy pierwszym cv używałam europejskiej klasyfikacji, przy czym w trakcie rozmowy o praktyki rekruterka zapytała, co właściwie znaczy to C2, bo ona nie wie. Powinno się pisać "biegle" albo "zaawansowana"?
1. niby w korporacjach taki strój jest wymagany, ale nie popadajmy w paranoję.. spodnie - raczej odradzam.

2. uważam,że nie. tylko trzeba je wyprostować, wymodelować... ważne, aby były czyste...

3. praktycznie powinna wiedzieć, co tzn c2, ale sądzę, że lepiej pisać w stylu :podstawowy", "zaawansowany" ect.

---------- Dopisano o 10:29 ---------- Poprzedni post napisano o 10:23 ----------

Cytat:
Napisane przez Aredhel125 Pokaż wiadomość
To co uważasz, że lepiej nie chodzić i nie zapytać się o tą rekrutację, tylko wysłać CV i bezczynnie czekać na odzew? Pytam bo różnie ludzie mówią i sama już nie wiem jak postępować.
Jedna koleżanka mówi, że za przeproszeniem cytuję "truła d*pę" szefowej i dlatego ta ją przyjęła bo widziała zaangażowanie z jej strony. Inni olali sprawę i już więcej się nie pojawili w tym miejscu. Z kolei inni mówią, żeby nie być natrętem, więc nie wiem co robić. Każdy ma inne zdanie na ten temat.
Ja uważam, że nie powinno się tak robić. Pracodawca jeśli nie dzwoni tzn. że nie jest zainteresowany. Natomiast też się zdarzą, że w niektórych firmach, taki proces rekrutacji trwa około miesiąca (zanim przyjdą kandydatury, pójdą do hr, tamci to przejrzą, opiszą, wybiorą..) a Ty zadzwonisz po tygodniu i....? I nic.
Niestety z drugiej strony, bardzo rzadkie jest to, że pracodawcy dziękują za udział w rekrutacji i jednocześnie w terminie późniejszym informują o tym, że rekrutacja już została zakończona i że nie przyjęli Twojej kandydatury.
Minus też jest taki - że nie wiesz, kto tę rekrutacje robił, bo w małych formach to jest sam prezes, szef a równie dobrze jego asystentka...
Firmy mają bardzo dużo zgłoszeń i jak zadzwonisz, i jak jakimś cudem ktoś skojarzy Twoje cv to i tak nie będzie w stanie powiedzieć, czemu Cię nie przyjęli.

---------- Dopisano o 10:31 ---------- Poprzedni post napisano o 10:29 ----------

Cytat:
Napisane przez Aredhel125 Pokaż wiadomość


Dodatkowo mam jeszcze takie pytanie do Was odnośnie mojego listu motywacyjnego. Napisałam go na nowo jakiś czas temu i pewne rzeczy zmieniam w zależności od tego na jakie stanowisko aplikuję. Mam jednak określony schemat, którego się trzymam to znaczy pod względem budowy, stylistyki i kolejności wypisywanych rzeczy np. doświadczenia, obowiązki, cechy osobiste itd.
Napisze wam jak to wygląda mniej więcej:

Zaczynam oczywiście od tego, że jestem zainteresowana pracą w danej firmie i skąd mam do nich namiary.
Potem w drugiej części piszę czego nauczyłam się w pierwszej pracy, następnie przytaczam moje obowiązki oraz uzyskane doświadczenia z praktyk.
Potem jeszcze piszę co zyskałam dzięki dotychczasowej pracy ogólnie i jakie dała mi ona kwalifikacje. Następnie piszę, że mogą o tym wszystkim poświadczyć referencje od poprzednich pracodawców.
Na koniec dodaję moje umiejętności nie powiązane z poprzednimi stanowiskami oraz cechy osobowości, które mogą być przydatne w nowej pracy.
Potem podsumowuję, że jestem gotowa przybyć i zaprezentować się na rozmowie.

Co o tym myślicie?
Ja bym dopisała chociaż zdanie o tym, co możesz wnieść nowego do miejsca pracy gdzie aplikujesz.
Usuń za to obowiązki z miejsca pracy oraz informację o praktykach- list ma nie powtarzać CV a ma uzupełniać.

Edytowane przez tusiamar
Czas edycji: 2012-08-10 o 10:35
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-10, 14:19   #46
Aredhel125
Zadomowienie
 
Avatar Aredhel125
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Sudety
Wiadomości: 1 759
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez tusiamar Pokaż wiadomość

Ja bym dopisała chociaż zdanie o tym, co możesz wnieść nowego do miejsca pracy gdzie aplikujesz.
Usuń za to obowiązki z miejsca pracy oraz informację o praktykach- list ma nie powtarzać CV a ma uzupełniać.
Ja pisałam mój list kierując się poradnikami i przykładowymi listami, których w internecie jest mnóstwo. W CV mam jedynie wymienione gdzie i w jakim czasie pracowałam oraz na jakim stanowisku. Nie mam nic o obowiązkach. W liście już szerzej piszę co potrafię i jakie mam kwalifikację dzięki poprzedniej pracy, więc myślę, że jest to uzupełnienie. Skupiłam się na moich najmocniejszych punktach biorąc pod uwagę to, że doświadczenie w pracy ma naprawdę niewielkie. Wydaje mi się, że opisując moje umiejętności oraz cechy charakteru daję do zrozumienia kim jestem i co mogę dać firmie. List napisałam w taki sposób, że starałam się pokazać moje zalety jednocześnie niczego nie przekłamując, ani nie wyolbrzymiając. Chciałam żeby list był zgodny z prawdą, a zarazem atrakcyjny. Nie wiem tylko jak dołożyć informacje o tym co mogę wnieść do firmy jeszcze dodatkowo swoją osobą. Co o tym myślicie? Chodzi o to, żeby list był zwięzły, nie nudny, bez lania wody, ale żeby zawierał wszystko co najważniejsze.
Aha, w przedostatnim akapicie napisałam jakie cechy i umiejętności byłyby atutem na stanowisku, na które aplikuję, więc całkiem tych kwestii nie ominęłam.
Aredhel125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-10, 19:42   #47
magnolia3107
Raczkowanie
 
Avatar magnolia3107
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 70
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Ok, to może dorzucę swoje trzy grosze:

- jeśli chodzi o "przypominanie się" potencjalnemu pracodawcy - jest to bardzo irytujące. Niektórym wydaje się, że robiąc tak pokazują jak bardzo zależy im na pracy - ale uwierzcie mi jeśli nie macie kwalifikacji to i tak wam to nic nie da. Poza tym to jest strasznie denerwujące jeśli odbiera się któryś z kolei telefon z pytaniem czy "Dotarło do Państwa moje Cv, i jak mam szansę?"

- zdjęcie!!!! ostatnio dostaliśmy Cv, gdzie Pan na zdjęciu miał uciętą połowę głowy, nie starczyło już na nią miejsca... bo większość zajmował biceps tego pana (nie powiem - biceps robił wrażenie ). Oczywiście raczej nikt nie odrzuci Cv, bo zdjęcie jest złe, ale raczej też taka osoba nie będzie brana poważnie pod uwagę przy rekrutacji.

- oczywiście spóźnianie się, ale również przychodzenie dużo przed czasem nie jest mile widziane

- i co mnie najbardziej denerwuje - gdy dzwonię do kogoś, aby zaprosić go na rozmowę i słyszę tekst "proszę o więcej szczegółów, bo nie chcę marnować swojego czasu"

Edytowane przez magnolia3107
Czas edycji: 2012-08-10 o 19:44
magnolia3107 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-10, 20:52   #48
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Mam pytanie do dziewczyn które zajmują się rekrutacją. Czy to jest normalne, że pracodawcy dzwonią i chcą umówić się koniecznie już następnego dnia? Miałam w zeszłym tygodniu trzy takie przypadki i musiałam mocno zmieniać plany. Czy nie powinno sie dać kandydatowi znać chociaż te 3 dni wcześniej, czy wymyślam i takie zachowanie to norma?
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-10, 21:41   #49
magnolia3107
Raczkowanie
 
Avatar magnolia3107
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 70
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Mam pytanie do dziewczyn które zajmują się rekrutacją. Czy to jest normalne, że pracodawcy dzwonią i chcą umówić się koniecznie już następnego dnia? Miałam w zeszłym tygodniu trzy takie przypadki i musiałam mocno zmieniać plany. Czy nie powinno sie dać kandydatowi znać chociaż te 3 dni wcześniej, czy wymyślam i takie zachowanie to norma?
Oczywiście, że powinno się zapraszać na rozmowę wcześniej. Jeśli oczywiście cały proces rekrutacji jest sensownie zaplanowany. Ale tak sobie myślę, że zapraszanie na rozmowę dzień przed to niestety wciąż u nas norma.

U mnie w firmie tylko raz zaprosiliśmy kogoś na rozmowę, która odbywała się tego dnia, ale tylko dlatego, że osoba, która nadawała się na to stanowisko przysłała swoje podanie po terminie (dostaliśmy je rano w dniu, w którym miały odbyć się rozmowy).
magnolia3107 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-10, 21:43   #50
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 245
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Mam pytanie do dziewczyn które zajmują się rekrutacją. Czy to jest normalne, że pracodawcy dzwonią i chcą umówić się koniecznie już następnego dnia? Miałam w zeszłym tygodniu trzy takie przypadki i musiałam mocno zmieniać plany. Czy nie powinno sie dać kandydatowi znać chociaż te 3 dni wcześniej, czy wymyślam i takie zachowanie to norma?
Niekoniecznie, w mojej firmie, gdzie pracuję, w zależności od stanowiska, dajemy osobie czas do przemyślenia, min. 1 dzień czasem i więcej, zależy jak pilna jest sprawa. Z doświadczeń wiem, że nie ma co szukać pracowika na wariata, bo potem różnie to wygląda, chociaż inni pewnie powiedzą, że jak zależy, to się pozbiera i stawi na rozmowę.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 245 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-10, 22:39   #51
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Mam pytanie do dziewczyn które zajmują się rekrutacją. Czy to jest normalne, że pracodawcy dzwonią i chcą umówić się koniecznie już następnego dnia? Miałam w zeszłym tygodniu trzy takie przypadki i musiałam mocno zmieniać plany. Czy nie powinno sie dać kandydatowi znać chociaż te 3 dni wcześniej, czy wymyślam i takie zachowanie to norma?
a dlaczego nie? w małych firmach - taka jak moja - zapraszamy ludzi max 3 dni po otrzymaniu życiorysu. ale często zależy nam na czasie i dzwonimy już drugiego dnia po otrzymaniu cv i zapraszamy na dzień kolejny, a potem na próbny
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-11, 08:56   #52
niv_
Zakorzenienie
 
Avatar niv_
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 6 831
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Mam pytanie do dziewczyn które zajmują się rekrutacją. Czy to jest normalne, że pracodawcy dzwonią i chcą umówić się koniecznie już następnego dnia? Miałam w zeszłym tygodniu trzy takie przypadki i musiałam mocno zmieniać plany. Czy nie powinno sie dać kandydatowi znać chociaż te 3 dni wcześniej, czy wymyślam i takie zachowanie to norma?
Kiedyś miałam telefon o godzinie 18. 00, czy mogę przyjść na następny dzień na godzinę 9.00 na rozmowę kwalifikacyjną. Tak, że zdarza się.
__________________
Bóg stworzył człowieka ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain
niv_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-11, 13:24   #53
pequenina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 40
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez magnolia3107 Pokaż wiadomość
- i co mnie najbardziej denerwuje - gdy dzwonię do kogoś, aby zaprosić go na rozmowę i słyszę tekst "proszę o więcej szczegółów, bo nie chcę marnować swojego czasu"
Co w tym dziwnego? W korporacjach często, żeby awansować i dostać korzystniejsze warunki to miejsce pracy po prostu trzeba zmienić. A takie osoby z reguly mają wyraźnie sprecyzowane oczekiwania. Jeżeli teraz zarabiasz 6 tys., to oferty za 3 raczej na pewno nie przyjmiesz, więc dobrze wiedzieć co oferuje pracodawca. I w takiej sytuacji to faktycznie jest to oszczędność czasu, bo skoro pracodawca więcej nie zapłaci, a ty za mniej nie będziesz pracować to po co marnować czas?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Mój chłopak pracuje w korporacji, zarabia świetnie, ale jak trafi się ogłoszenie, na które może aplikować to to robi, bo może akurat warunki będą lepsze?
I jego na przykład denerwują telefony w godzinach pracy, kiedy wyraźnie zaznacza, że pracuje i on rozmawiać akurat teraz nie może. Tak samo, jak nie przyjdzie na rozmowę o godzinie 11 następnego dnia, bo pracuje i musi mieć czas, by wziąć wolne, ustawić inaczej godziny pracy itp.
pequenina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-11, 13:38   #54
Marbella85
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 158
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez pequenina Pokaż wiadomość
Zaciekawił mnie fragment o stroju. Kiedyś spotkałam się ze stwierdzeniem, że dla kobiety to tylko biała bluzka i spódnica za kolano. Czy spodnie w kant na rozmowie to taka zbrodnia? Tak samo ta biała koszula. Nie miałam na sobie takiej od czasu matur, a już kilkakrotnie słyszałam, że to mus. Granatowa, szara czy inna w stonowanym kolorze jest nieodpowiednia? Oczywiście nie mam na myśli wściekłego różu

I jeszcze to włosy. Rozpuszczone automatycznie utożsamiane są z roztrzepaniem i bałaganiarstwem?

Mam jeszcze pytanie o języki. Jak określić znajomość języka w cv?
Przy pierwszym cv używałam europejskiej klasyfikacji, przy czym w trakcie rozmowy o praktyki rekruterka zapytała, co właściwie znaczy to C2, bo ona nie wie. Powinno się pisać "biegle" albo "zaawansowana"?
Spodnie można założyć. Zawsze chodziłam na rozmowy w spodniach bo wypadała akurat zima i jakoś to nie wpłynęło na kandydaturę, bo tam gdzie mi zależało to pracę dostałam nawet jeżeli przyszłam w spodniach na rozmowy.
Marbella85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-11, 13:40   #55
Aredhel125
Zadomowienie
 
Avatar Aredhel125
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Sudety
Wiadomości: 1 759
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Naprawdę aż ciężko uwierzyć, że ludzie na poważnie wysyłają takie głupawe foty do firm. Nie wiem co oni mają w głowach.

Co do tego przypominania się pracodawcy jeszcze. Założenie, że to jest najlepszy sposób na znalezienie pracy wychodzi głównie od mojej mamy, która nie wierzy w aplikowanie mailowe. Ona jeszcze niedawno jak szukała pracy to po prostu chodziła od drzwi do drzwi i pukała. W małym mieście nie powiem, że to zły sposób bo często pracodawcy się po prostu nigdzie nie ogłaszają i warto zapytać. Ale jeśli chodzi o wysyłanie CV mailem i potem jeszcze dopytywanie to chyba faktycznie lepiej dać sobie siana skoro tak mówicie.

Mam jeszcze jedną prośbę. Koryguję tak jak pisałam wcześniej mój list motywacyjny i chciałabym, żeby nie był takim typowym szablonem tylko wychodził ode mnie bardziej.

Zawarłam już w jednym akapicie moje umiejętności i to na czym się już znam i usunęłam dotychczasowe obowiązki tak jak radziła tusiamar.

Mam małe doświadczenie w pracy i chciałam głównie zaznaczyć jako swoją zaletę to, że wciąż zdobywam nowe doświadczenia, jestem otwarta na wyzwania, chętna do pracy i szybko się uczę. Może to i brzmi trochę banalnie ale taka jest w 100% prawda.
Dodatkowo mam zamiar zaznaczyć, że radzę sobie w różnych okolicznościach i potrafię szybko przystosować się do różnych sytuacji. Akurat to też jest prawda bo poprzednią pracę miałam właśnie na tyle specyficzną, że oprócz pracy biurowej szefowa dawała mi naprawdę przeróżne dziwne i czasami niewygodne obowiązki i to tak z godziny na godzinę z dnia na dzień. Chcąc nie chcąc musiałam dać radę i tyle. I teraz chciałabym to wszystko zawrzeć krótko i konkretnie ale znacząco, żeby od razu wiadomo było o co mi chodzi i żeby uwydatnić to jako moją mocną stronę. Możecie pomóc jakby to najlepiej uchwycić, żeby elaborat nudny i infantylny nie wyszedł?
Aredhel125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-11, 13:56   #56
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 245
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez pequenina Pokaż wiadomość
I jego na przykład denerwują telefony w godzinach pracy, kiedy wyraźnie zaznacza, że pracuje i on rozmawiać akurat teraz nie może. Tak samo, jak nie przyjdzie na rozmowę o godzinie 11 następnego dnia, bo pracuje i musi mieć czas, by wziąć wolne, ustawić inaczej godziny pracy itp.
Tak odnośnie spotkań i telefonów, to dla mnie równoznaczne jest to, że jak ktoś szuka pracy, to dzwonię do niego wtedy, kiedy akurat rozpatruję jego kandydaturę i niewiele mnie to obchodzi, że on obecnie pracuje czy, że jest na drugim końcu Polski. Zależy mu na pracy, wysłał CV, to oznacza, że jest chętny na spotkanie/rozmowę w terminie, który mu wyznaczę, a nie który on chce. Warunki ustala pracodawca, a nie pracownik, który ubiega się o pracę. Zresztą dla chcącego nic trudnego. Czasem od powyższej reguły są wyjątki jednak, ale sporadycznie jest stosuję

Dla mnie pracownik, który obecnie pracuje nie jest dobrym kandydatem, ponieważ zawirowanie z okresem wypowiedzenia bywa niemożliwe. Potem się okazuje jednak, że szef nie zgadza się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, osoba musi iść na chorobowe, kombinować itd. Różnie to bywa, dlatego też wolę rekrutować osoby będące bez pracy, już na okresie wypowiedzenia czy też które w każdej chwili mogą rozwiązać umowę o pracy bez szkody dla obu stron.

Najbardziej mnie jednak rozwala fakt, gdy dostaję CV od osoby, która ubiega się o jakieś tam stanowisko i dzwonię jeszcze tego samego dnia, a tu się dowiaduję się, że osoba już niezainteresowana (CV wysłane przed 5min) albo że nic nie wie, bo to ktoś wysłała w jej imieniu CV.
Kiedyś zdarzyło się tak, że jakaś baba przysłała CV, więc jeszcze tego samego dnia zadzwoliła do niej koleżanka, aby przedstawić jej ofertę pracy, zweryfikować język, jej motywację do pracy itd... Baba z pyskiem na nią, że skąd ona ma numer, jakim prawem ona wie o niej wszystko, gdzie pracowała, jaki jej stan cywilny i seria dowodu osobistego
Jej tłumaczenia na nic się zdały, w efekcie niewiadomo czy to ta baba wysłała CV czy ktoś w jej imieniu. Także w rekrutacji i w pracy, gdzie ma się do czynienia z rekrutacją mnie już nic nie zdziwi...
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 245 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-11, 14:25   #57
magnolia3107
Raczkowanie
 
Avatar magnolia3107
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 70
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez pequenina Pokaż wiadomość
Co w tym dziwnego? W korporacjach często, żeby awansować i dostać korzystniejsze warunki to miejsce pracy po prostu trzeba zmienić. A takie osoby z reguly mają wyraźnie sprecyzowane oczekiwania. Jeżeli teraz zarabiasz 6 tys., to oferty za 3 raczej na pewno nie przyjmiesz, więc dobrze wiedzieć co oferuje pracodawca. I w takiej sytuacji to faktycznie jest to oszczędność czasu, bo skoro pracodawca więcej nie zapłaci, a ty za mniej nie będziesz pracować to po co marnować czas?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Mój chłopak pracuje w korporacji, zarabia świetnie, ale jak trafi się ogłoszenie, na które może aplikować to to robi, bo może akurat warunki będą lepsze?
I jego na przykład denerwują telefony w godzinach pracy, kiedy wyraźnie zaznacza, że pracuje i on rozmawiać akurat teraz nie może. Tak samo, jak nie przyjdzie na rozmowę o godzinie 11 następnego dnia, bo pracuje i musi mieć czas, by wziąć wolne, ustawić inaczej godziny pracy itp.
To w jakich godzinach mają dzwonić, żeby nie przeszkadzać twojemu chłopakowi w pracy? I o której godzinie mają odbywać się te rekrutacje, żeby się na nich pojawił? o 20? no bo przecież musi skończyć swoją pracę, wrócić do domu, przebrać się itd. Rekruterzy też mają swoje życie i nie mają zamiaru przesiadywać w pracy do wieczora.

A marnować czasu na rozmowy, wbrew pozorom, nie chcą osoby, które zarabiają po 6 tys., tylko młode osoby z niewielkim doświadczeniem, które mają niewiele urlopu i nie chcą niepotrzebnie brać wolnego w pracy. Zresztą wysyłając aplikacje mogą w mailu zaznaczyć jaka stawka ich interesuje.

Żeby nie było, że mówię to tylko z perspektywy osoby rekrutującej. Ja w tym momencie też szukam nowej pracy i to w mieście oddalonym od mojego 150 km i nie mam problemów z odbieraniem telefonów, potrafię też zorganizować sobie pracę tak, aby wziąć dzień wolny i pojechać na rozmowę. I wiele osób do których dzwonię i zapraszam na rozmowy do mojej firmy też takich problemów nie ma. Ostatnio też rozmawiałam na ten temat z jednym z naszych dyrektorów, bo szuka osoby do swojego działu i 2 osoby do których dzwoniłam nie mogły przyjść na rozmowy, właśnie ze względu na pracę. Powiedział, że skoro ktoś wysyła aplikacje wiedząc, że nie może przyjść na rozmowy w normalnych godzinach to jest niepoważny i on kogoś takiego na pracownika nie chce. Zresztą ja myślę tak samo.
magnolia3107 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-12, 09:16   #58
pequenina
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 40
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez magnolia3107 Pokaż wiadomość
To w jakich godzinach mają dzwonić, żeby nie przeszkadzać twojemu chłopakowi w pracy? I o której godzinie mają odbywać się te rekrutacje, żeby się na nich pojawił? o 20? no bo przecież musi skończyć swoją pracę, wrócić do domu, przebrać się itd. Rekruterzy też mają swoje życie i nie mają zamiaru przesiadywać w pracy do wieczora.

Żeby nie było, że mówię to tylko z perspektywy osoby rekrutującej. Ja w tym momencie też szukam nowej pracy i to w mieście oddalonym od mojego 150 km i nie mam problemów z odbieraniem telefonów, potrafię też zorganizować sobie pracę tak, aby wziąć dzień wolny i pojechać na rozmowę. I wiele osób do których dzwonię i zapraszam na rozmowy do mojej firmy też takich problemów nie ma. Ostatnio też rozmawiałam na ten temat z jednym z naszych dyrektorów, bo szuka osoby do swojego działu i 2 osoby do których dzwoniłam nie mogły przyjść na rozmowy, właśnie ze względu na pracę. Powiedział, że skoro ktoś wysyła aplikacje wiedząc, że nie może przyjść na rozmowy w normalnych godzinach to jest niepoważny i on kogoś takiego na pracownika nie chce. Zresztą ja myślę tak samo.
Jasne, że nikt nie będzie siedział w pracy do 20, ale troche też zrozumienia dla drugiej strony (sama nigdy nie szukałam pracy - jeszcze studiuję, opieram się na doświadczeniach chłopaka, który w tym momencie aplikuje na stanowiska menadżerskie, gdzie wymaga się po 3-5 lat doświadczenia - takie osoby zazwyczaj w momencie skłądania aplikacji nadal pracują ). Nie jest problemem odebrać telefon, ale jeżeli akurat wtedy chcą weryfikować język to taka rozmowa trwa przynajmniej te 20 - 30 minut. Większość osób nie może sobie pozwolić na tak długą rozmowę będąc w pracy. Zawsze stara się on przełożyć taką na np. godzinę 9 rano, kiedy w pracy jeszcze nie jest ewentualnie 15, gdy wyjdzie wcześniej, co jednak nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem drugiej strony. Tak samo termin spotkania, jeżeli ktoś proponuje mu spotkanie jutro o 11 dzwoniąc dzień wcześniej po 16, to troche trudno załatwić sobie dzień wolny/pracę mobilną czy cokolwiek innego, by móc na rozmowę pójść. A wystraczy zaproponować termin spotkania za dwa dni. Wydaje mi się też, że skoro ktoś mieszka obecnie w Karkowie, a aplikuje do Warszawy - to po prostu zgłasza pracodawcy gotowość do zmiany miejsca zamieszkania, nie oznacza to że będzie w stanie zjawić się na rozmowie, wiedząc o niej raptem kilka godzin wczesniej. I wcale nie uważam próby dostosowania terminu pasującego obu stronom za niepoważne.
Ale to tylko moje zdanie - nie poznałam jeszcze procesu rekrutacyjnego od wewnątrz, sama też w takim nie uczestniczyłam. Wydaje mi się, że są to jedynie kwestie dotyczące współżycia społecznego.

Cytat:
Napisane przez magnolia3107 Pokaż wiadomość
A marnować czasu na rozmowy, wbrew pozorom, nie chcą osoby, które zarabiają po 6 tys., tylko młode osoby z niewielkim doświadczeniem, które mają niewiele urlopu i nie chcą niepotrzebnie brać wolnego w pracy. Zresztą wysyłając aplikacje mogą w mailu zaznaczyć jaka stawka ich interesuje.
Tak samo pracodawca w ofercie może zaznaczyć, jaką pensję oferuje. A jednak większość tego nie robi, bo dla niego liczy się pracownik, który pasuje na dane stanowisko najlepiej, ale jednocześnie będzie chętny pracować za jak najniższą stawkę. I rozumiem osoby które nie chcą brać wolnego, po to by iśc na rozmowę tylko po to by dowiedzieć się, że warunki proponowane przez pracodawcę sa nie do zaakceptowania. Tak samo jak rozumiem, że pracodawca chce dostać możliwie dużo aplikacji, by wybrać najlepszego dla siebie kandydata.

Czasami w kontatach na linii pracodawca - poszukujący pracy brakuje mi minimum zrozumienia dla drugiej strony. I czy to w kwestii ustalania dogodnych terminów rozmów, dokładnych opisów wymagań (bo w końcu jest szansa, że aplikować będa tylko osoby je spełniające), czy też niekoloryzowanie umiejętności w cv, bo w końcu biegły angielski to biegły i podstawa nie wystarczy.

Edytowane przez pequenina
Czas edycji: 2012-08-12 o 09:17
pequenina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-12, 12:02   #59
magnolia3107
Raczkowanie
 
Avatar magnolia3107
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 70
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez pequenina Pokaż wiadomość
Tak samo termin spotkania, jeżeli ktoś proponuje mu spotkanie jutro o 11 dzwoniąc dzień wcześniej po 16.
Rozumiem, że takie zachowanie może wkurzać. Ale ja w ogóle uważam, że dzwonienie i zapraszanie na rozmowę na następny dzień jest nieprofesjonalne.

Co do informowania o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę - myślę, że na niższe stanowiska to nie jest najgorszy pomysł. Natomiast jeśli mówimy o specjalistach - to nie chcemy aby konkurencja wiedziała jakie są stawki w naszej firmie.
Ale mówię to z perspektywy mojej firmy, gdzie mamy dużą konkurencję i często zdarza się, że podbieramy sobie nawzajem pracowników. Jesteśmy więc bardzo wyczuleni na tym punkcie.

Wracając do tematu detali, które mają wpływ na rekrutację sprawdźcie jak wyglądają wasze konta na nk i fb. Czy nie macie jakiś kompromitujących was zdjęć, jakiś głupich komentarzy itp. Niektórzy pracodawcy (w tym i my) lubimy sobie sprawdzić co wujek google powie nam o kandydatach.
magnolia3107 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 11:24   #60
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Detale które pomagają w zdobywaniu pracy

Cytat:
Napisane przez pequenina Pokaż wiadomość

Wszystko zależy od punktu widzenia. Mój chłopak pracuje w korporacji, zarabia świetnie, ale jak trafi się ogłoszenie, na które może aplikować to to robi, bo może akurat warunki będą lepsze?
I jego na przykład denerwują telefony w godzinach pracy, kiedy wyraźnie zaznacza, że pracuje i on rozmawiać akurat teraz nie może. Tak samo, jak nie przyjdzie na rozmowę o godzinie 11 następnego dnia, bo pracuje i musi mieć czas, by wziąć wolne, ustawić inaczej godziny pracy itp.
fakt.
ja mam w cv informację, że jestem ciągle aktywna zawodowo, to logiczne, że pracuję. a ludzie pytają, czy mogę przyjść na rozmowę. zawsze pytam, o której, bo pracuję. i często jest tak, że mogę sobie wybrać. jeszcze jak 8 lub 9 to ok, mogę powiedzieć, że mam dentystę czy innego lekarza, ale 11 nie wchodzi w grę.
przyznam, że pytam, ile pracodawcy proponują, bo jak mniej niż w obecnym miejscu, to nie ma sensu iść nawet na rozmowę. wiem, że o finansach nie rozmawia się przez telefon, a ni tez nie powinno się poruszać tego tematu na pierwszym spotkaniu z pracodawcą, ale na taką niewiedzę mogę sobie pozwolić jak nie pracuję, a nie jak chce zmienić pracę na lepiej płatną.
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:12.