Olimpiada Języka Polskiego i Literatury - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-27, 19:13   #1
Senija
Zadomowienie
 
Avatar Senija
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: stara syrena bez kół w stodole
Wiadomości: 1 124
Question

Olimpiada Języka Polskiego i Literatury


Szukałam przez wyszukiwarkę, ale nic nie znalazłam, jedynie parę postów w jednym z wątków maturzystek. Przechodzę jednak do sedna: czy są na Wizażu dziewczyny, które w ostatnich latach brały udział (albo mają zamiar wziąć udział) w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego? Jakie są Wasze doświadczenia? Polonistka wspomniała mi o tym w marcu, jakoś potem zapomniałam, ale słyszałam, ze osoby umiejące pisać, mające dobry styl i lubiące czytać łatwiej odniosą sukces na Olimpiadzie niż na maturze rozszerzonej z polskiego, a właśnie na tym przedmiocie zależy mi szczególnie (cel: japonistyka). Wybrałam już temat i przeczytałam lektury (literatury przedmiotu nawet nie ruszyłam, trudno dostępne pozycje, niestety), ale myślę, że dałabym sobie radę. Co o tym myślicie i jakie macie doświadczenia na tym polu? Dodam, że polonistkę mam taką raczej niewspółpracującą, więc pewnie większości jej zadań będę musiała podjąć się sama, jeśli się zdecyduję. Bardzo mi zależy, ale z drugiej strony... hmmm... Będę wdzięczna za każdą informację.
Senija jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-27, 19:50   #2
organizm
Zakorzenienie
 
Avatar organizm
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 000
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Senija Pokaż wiadomość
Szukałam przez wyszukiwarkę, ale nic nie znalazłam, jedynie parę postów w jednym z wątków maturzystek. Przechodzę jednak do sedna: czy są na Wizażu dziewczyny, które w ostatnich latach brały udział (albo mają zamiar wziąć udział) w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego? Jakie są Wasze doświadczenia? Polonistka wspomniała mi o tym w marcu, jakoś potem zapomniałam, ale słyszałam, ze osoby umiejące pisać, mające dobry styl i lubiące czytać łatwiej odniosą sukces na Olimpiadzie niż na maturze rozszerzonej z polskiego, a właśnie na tym przedmiocie zależy mi szczególnie (cel: japonistyka). Wybrałam już temat i przeczytałam lektury (literatury przedmiotu nawet nie ruszyłam, trudno dostępne pozycje, niestety), ale myślę, że dałabym sobie radę. Co o tym myślicie i jakie macie doświadczenia na tym polu? Dodam, że polonistkę mam taką raczej niewspółpracującą, więc pewnie większości jej zadań będę musiała podjąć się sama, jeśli się zdecyduję. Bardzo mi zależy, ale z drugiej strony... hmmm... Będę wdzięczna za każdą informację.
Jedyne co Ci mogę doradzić, to aby startować w olimpiadzie w drugiej klasie. Wielu nauczycieli mówi że to najlepszy okres. Możesz się jej poświęcić, bo nie goni Cię matura, a nie oszukujmy nauka na olimpiadę i maturę to inne rzeczy. Ale tak czy siak, spróbować warto, a nóż a widelec. Życzę powodzenia
organizm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-27, 20:38   #3
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Brałam udział w 1 klasie, co więcej, dostałam się do finału, czyli jestem zwolniona z matury z polskiego.
Co prawda, nie jest to dla mnie żadna ulga jeśli chodzi o dostanie się na studia (bo przy rekrutacji na mój wymarzony kierunek ocena z matury z polskiego nie jest akurat brana pod uwagę, ale w 1 klasie nie byłam jeszcze pewna na co się wybieram), ale już sama świadomość, że nie musisz pisać polskiego, przygotowywać prezentacji itd, bardzo odciąża Zawsze to jeden egzamin mniej. A jeśli Tobie może pomóc się dostać na upragnione studia - nie ma się nad czym zastanawiać

Przyznaję, że pracy jest przy tym sporo. Przez ponad pół roku wszystko było podporządkowane olimpiadzie, ale miałam to szczęście, że w mojej szkole olimpijczycy mogą liczyć na naprawdę duże ulgi, olimpiada jest wysuwana na pierwszy plan.
Moim zdaniem najcięższy jest chyba pierwszy etap, czyli pisanie pracy na ok. 20 stron, latanie po bibliotekach, zbieranie materiałów... A czasu na to nie ma zbyt wiele. No i oczywiście masz do przeczytania multum książek.

Dla mnie równie trudne były do przejścia etapy ustne.
Nie dość, że trzeba być bardzo oczytanym, to - przynajmniej dla mnie - stres jest nieporównywalnie większy do tego, który towarzyszy 6-godzinnemu (o ile pamiętam) pisaniu interpretacji. Oczywiście wszystko zależy od predyspozycji - może Tobie rozmowa z komisją poszłaby lepiej niż pisanie, ale aby dostać się do ustanego najpierw trzeba sensownie napisać ładnych parę stron

Zaręczam jednak, że wszystko jest do przejścia.
Warto spróbować.

W razie wszelkich pytań, chętnie odpowiem. Choć szczegółów bardziej "technicznych" już sama nie pamiętam :P
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-02, 18:47   #4
justmine2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: kursuje między pólnocą a południem
Wiadomości: 350
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Minęło trochę czasu od założenia wątku, ale czy nie ma tu przypadkiem jakiś "olimpijek", które mogłyby doradzić, w jaki sposób można się przygotować do ustnych eliminacji okręgowych?

Edytowane przez justmine2
Czas edycji: 2010-03-02 o 20:01
justmine2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-31, 18:55   #5
myself0
Zadomowienie
 
Avatar myself0
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 435
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

są jakieś dziewczyny, które piszą pracę teraz na olimpiadę?
myself0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-31, 19:10   #6
latysia
Zadomowienie
 
Avatar latysia
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 1 089
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

może i są
__________________

latysia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-13, 19:55   #7
Inna_odCiebie
Zakorzenienie
 
Avatar Inna_odCiebie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: HollyŁódź
Wiadomości: 3 782
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

ja piszę!
;O

__________________
If I had a world of my own everything would be nonsense
Nothing would be what it is because everything would be what it isn't.
Inna_odCiebie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-24, 16:33   #8
Amaranthe
Przyczajenie
 
Avatar Amaranthe
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Ja pisałam o romantycznym pesymizmie i przeszłam. Teraz stresuję się interpretacją wiersza. Nie wie ktoś jakie utwory pojawiały się w poprzednich latach?
Amaranthe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 16:34   #9
Aguutek
Przyczajenie
 
Avatar Aguutek
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

też to pisałam i też przeszłam. stresuję się analizą, słyszałam tylko, że autorzy bywają zupełnie nieznani, a jeśli nawet to wiersze na pewno nie ujęte programem. Trzeba więc nastawić się na poznanie epok, tak by móc interpretować wszystko. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki/doświadczenia od tych, które już przez to przebrnęły
Aguutek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 18:29   #10
Amaranthe
Przyczajenie
 
Avatar Amaranthe
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Aguutek, w której klasie jesteś? Też słyszałam, że zupełnie nie znani autorzy. Chociaż w zeszłym roku pojawił się ponoć tekst Słowackiego i sporo osób się na nim wyłożyło.
Oglądałam wczoraj pytania ustne z 2001 roku i przyznam, że jestem przerażona. Nie chciałabym wybiegać za bardzo w przyszłość, ale nawet jeśli przejdę etap pisemny, na ustnym polegnę na pewno
Amaranthe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-30, 11:27   #11
Aguutek
Przyczajenie
 
Avatar Aguutek
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

jestem w drugiej klasie.
czytam bezustannie poetykę i uczę się gramatycznych głupot, bo testy też są niezłe.
nie widzę się w tym jakoś.
Aguutek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-30, 11:36   #12
Inna_odCiebie
Zakorzenienie
 
Avatar Inna_odCiebie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: HollyŁódź
Wiadomości: 3 782
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

na stronie internetowej są testy z poprzednich lat... warto tam zajrzeć.
__________________
If I had a world of my own everything would be nonsense
Nothing would be what it is because everything would be what it isn't.
Inna_odCiebie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-30, 15:06   #13
Amaranthe
Przyczajenie
 
Avatar Amaranthe
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 12
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Te testy mi się wydają nawet znośne. Bardziej mnie ciekawi "klucz" do esejów. Też się w tym nie widzę xD. Zawsze miałam się za umysł ścisły.
Amaranthe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-07, 22:41   #14
selena004
Raczkowanie
 
Avatar selena004
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 303
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Wiem, że temat stary, ale w tym roku się przymierzam do olimpiady, bo jeden z tematów jest o fantastyce, a fantastyka to moja miłość... Tyle tylko, że z chęcią bym zobaczyła jakąś pracę, która zajęła wyższe noty, mogłaby mi któraś olimpijka swoją podesłać? Nie chodzi mi o plagiat, czy coś w tym stylu, bo jak, skoro temat całkiem inny, po prostu nigdy nie pisałam czegoś tak długiego. No i mam dość specyficzne poczucie humoru i waham się, czy go w ogóle używać w tej pracy. Byłabym bardzo wdzięczna.
selena004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 14:02   #15
Endegeneska
Raczkowanie
 
Avatar Endegeneska
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 56
GG do Endegeneska Send a message via Skype™ to Endegeneska
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

selena004, być może jestem w stanie Ci pomóc. Startowałam w XLII edycji (rok temu) i zebrałam dość dobre noty, ale pokonał mnie etap ustny (brakło mi 2 pkt), chociaż rozprawkę miałam najlepszą. W tym roku również startuję. Jeżeli chcesz, abym Ci przesłała swoją pracę (tematyka tajemnicy w romantyzmie), to chętnie to zrobię, daj znać na PW/maila/gg.

Co do olimpiady, to warto po prostu dużo interpretować a po jakimś czasie po prostu to przeczytać (przydaje się do rozprawki, do której nie mamy podanego żadnego tekstu). Testy językowe po prostu rozwiązać kilka razy, ale nie ma czym się przejmować (ja każdy z moją wiedzą z gimnazjum rozwiązywałam na 22-24 pkty, a przechodzi się od 20, czasami można mieć mniej, jeśli rozprawka jest na pow. 48/60). Co do pracy też niezbyt warto się przejmować, ja pisałam na raty, trochę "na odwal się", bo polonistka się zbyt dużo nie interesowała, a przeszłam. Jednak w tym roku nie popełnię tego błędu - postaram się w nią bardziej czuć i od razu uczę się pod ustny, i każdemu to zalecam. I notatki podczas pisania pracy, ważne informacje, nawet takie luźne wokoło tematu mogą się przydać. I czytajcie każdy utwór wiele razy, bo mogą zapytać o uzasadnienie, że dany fragment znajduje się w rozdziale 4 (autentyk u jednej dziewczyny z drugiej komisji). Chętnie nawiążę kontakt z innymi olimpijkami.
Pozdrawiam i powodzenia
Endegeneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 20:06   #16
Endegeneska
Raczkowanie
 
Avatar Endegeneska
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 56
GG do Endegeneska Send a message via Skype™ to Endegeneska
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Witam.
Jeżeli byłby ktoś zainteresowany, mogę więcej poopowiadać, jak to było w ostatniej edycji, nie ma sprawy :P. Jednak skoro pytanie padło tylko o pracę na 1 etap, więc skupię się na tym.

Ja używałam języka naukowego, mój zaprzyjaźniony polonista stwierdził, że piszę jak Witkowska ^^. Na zdrowie mi to wyszło, chociaż niewiele się do tego przyłożyłam, więc nie ma się tym jakoś bardzo przejmować. Znam temat o fantastyce, w tym roku też się do niego przymierzałam, ale wolę jednak ukochany romantyzm. Co do mojej pracy - mogę przesłać na maila i jeszcze coś poradzić.
Endegeneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 16:53   #17
kasandryjka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Witam.
Ja podczepiam się do prośby o wzór takiej pracy. Też przymierzam się do tego tematu o fantastyce, aż grzech go nie wziąć.
Tylko że o ile temat jest świetny, to nie wiem jak go zamknąć w formie pracy. Język naukowy raczej nie będzie pasował do rozważań o roli Pierścienia w Śródziemiu czy uzbrojeniu Koniasza. A z kolei używając języka potocznego mocno bym zaryzykowała. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo to moje pierwsze podejście do olimpiady.
A co z bibliografią przedmiotową? Nigdzie nie mogę znaleźć potrzebnych mi książek. Jak Wy sobie z tym radzicie?
Pozdrawiam
kasandryjka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 19:48   #18
selena004
Raczkowanie
 
Avatar selena004
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 303
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez kasandryjka Pokaż wiadomość
A co z bibliografią przedmiotową? Nigdzie nie mogę znaleźć potrzebnych mi książek. Jak Wy sobie z tym radzicie?
Pozdrawiam
Też piszę o fantastyce. Bibliografii przedmiotowej nawet nie szukałam, po co? Pierwszy raz piszę pracę na olimpiadę na poziomie liceum, ale uważam, że zasypywanie ich suchymi faktami o fantastyce nie ma sensu. Mój polonista też tak twierdzi, ale on jest tak samo pogięty, jak ja, więc...
selena004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-17, 20:46   #19
kasandryjka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Zasypywanie suchymi faktami na żaden temat nie byłoby pomocne w tej pracy, ale z kolei moja polonistka twierdzi, że zawsze lepiej podeprzeć jakieś swoje tezy czy wpleść jakąś wzmiankę z bibliografii przedmiotowej. Z tego co wiem, bo i moja polonistka miała kilku laureatów, a i znam ludzi osobiście, to nigdy nie zawadzi choćby przejrzeć tych pozycji, które odnoszą się do tematu. Te książki piszą ludzie, którzy siedzą w fantastyce przez całe życie, zawodowo i wydaje mi się, że wiedzą nieco więcej od nas, a skoro komisja podała je w bibliografii, to znaczy, że mogą się przydać, a ich znajomość może być plusem w oczach sprawdzających. Ale rób, jak chcesz, to tylko taka sugestia c;
kasandryjka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-19, 17:28   #20
kasandryjka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 4
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Zasypywanie suchymi faktami na żaden temat nie byłoby pomocne w tej pracy, ale z kolei moja polonistka twierdzi, że zawsze lepiej podeprzeć jakieś swoje tezy czy wpleść jakąś wzmiankę z bibliografii przedmiotowej. Z tego co wiem, bo i moja polonistka miała kilku laureatów, a i znam ludzi osobiście, to nigdy nie zawadzi choćby przejrzeć tych pozycji, które odnoszą się do tematu. Te książki piszą ludzie, którzy siedzą w fantastyce przez całe życie, zawodowo i wydaje mi się, że wiedzą nieco więcej od nas, a skoro komisja podała je w bibliografii, to znaczy, że mogą się przydać, a ich znajomość może być plusem w oczach sprawdzających. Ale rób, jak chcesz, to tylko taka sugestia c;
kasandryjka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-13, 22:51   #21
Oliviiaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 1
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cześć dziewczyny, w tym roku też piszę pracę na olimpiadę z polskiego. Endegenska, czy mogłabyś proszę przesłać mi swoją pracę? Również nigdy nie pisałam czegoś takiego i nie wiem nawet, jak ma to mniej więcej wyglądać.

Byłabym bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam
Oliviiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-19, 16:50   #22
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Hm... praca szkolna już za nami ;-). Kto przebrnął?
Ja pisałam o grotesce, mówiąc szczerze temat mnie pochłonął w całości, przeżyłam niesamowitą przygodę.
Jestem w III klasie, będę walczyć ze wszystkich sił, by dostać się do finału, bo mam cel-> filologia polska. W ubiegłym roku pisałam o wybitnej jednostce w wieku XIX (Ja w obcym świecie....) dostałam się do zawodów okręgowych, ku mojemu zdziwieniu z testu językowego miałam 22 pkt, więc wystarczająco, aby walczyć dalej, ale z własnej głupoty wyłożyłam się na analizie. Mam już swoje przemyślenia- chętnie się z nimi podzielę, ale może któraś Forumowiczka chciała się podzielić czymś bezcennym- a mianowicie doświadczeniem?
O analizie na etapie okręgowym, o etapie ustnym?
Byłabym bardzo wdzięczna.
Dla tegorocznych uczestników, albo kandydatów mogę też sprzedać swoje wnioski.
Mam bardzo mądrą, pełną pasji i wszechstronnej wiedzy polonistkę, niestety (w pewnym sensie) to jest młodziutka nauczycielka i nie miała jeszcze finalisty.
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-25, 13:43   #23
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Ja pisałam o Lemie i moja polonistka stwierdziła, że nigdy nie widziała takiej pracy. Trochę mnie to zbudowało, bo już w 1 i 2 klasie miałam po 100% pkt z I etapu. Martwi mnie niestety etap okręgowy (w zeszłym roku brakło mi 2 pkt z rozprawki).

Chciałabym się was poradzić, w jaki sposób się uczycie? Czytacie wszystko z Listy lektur obowiązkowych, czy może koncentrujecie się na wiedzy o epokach? A w II etapie: lepiej pisać rozprawkę czy interpretację? Wiem tylko, że nie ma tu żadnych kluczy (moja polonistka stwierdziła z dumą, że komisja egzaminacyjna słusznie GARDZI kluczami ). Ale wobec tego za co przyznawane sa punkty? Orientujecie się może?

Z góry dzięki za wszelkie rady i życzę wszystkim powodzenia
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 22:43   #24
GiselleAbby
Raczkowanie
 
Avatar GiselleAbby
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 35
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Oh, jak cudownie, że wreszcie jest gdzieś w internecie miejsce do dyskusji o tej olimpiadzie! Inne olimpiady przedmiotowe bardzo często takie posiadają, a j.polski nie... A z doświadczenia wiem, że pracować w kontakcie z innymi olimpijczykami raźniej i łatwiej

Mój temat to Italiam, Italiam. Duuużo pracy, ale akurat moje klimaty
Jestem w II klasie.

Wiecie może kiedy będą wyniki I etapu? Termin nadsyłania prac do 2 stycznia, a okręgowy 16 lutego...
Mało czasu między tymi, jakże stresującymi ( ) datami...
GiselleAbby jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-27, 12:56   #25
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

A ja ponawiam moje pytanie: w jaki sposób się uczycie?
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-28, 01:48   #26
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

W roku ubiegłym wyniki dla mojego okręgu były 15 stycznia, ale (!) termin oddawania prac szkolnych był z tego co kojarzę do ok. 15 grudnia, więc szanowna komisja miała więcej czasu na przeczytanie naszych wywodów. Mam nadzieję, że mimo wszystko i w tym roku będziemy mogły się cieszyć już w połowie stycznia, by mieć czas na intensywne przygotowania. Bo czymże jest ten miesiąc? Ja z ubiegłego roku zapamiętałam, że to bardzo niewiele, dlatego aż boję się pomyśleć, co to będzie, jak obwieszczą tę nowinę później.
Ale, dzielmy się naszymi doświadczeniami.
Ja już mogę powiedzieć, że jeżeli chodzi o język, to każdy test, który rozwiążecie nie jest na marne. Ja właśnie na nich się tak dobrze wyszkoliłam. Paradoksalnie bardziej sen z powiek spędza mi analiza. To absorbujące uczucie mieć z wypracowań szóstki, a wyłożyć się na analizie... Ja już wiem, że zabiorę ze sobą coca-colę i tabliczkę nussbeisera Zapewne nie zaszkodzi. Do propozycji tematów podejdę spokojnie, a nie jak pies do jeża... Przed próbą pisania proponuje sobie rozpisać myśli na arkuszu, wnikliwie policzyć zgłoskowość.
Ja zdecydowanie nastawiam się na poezję współczesną. Staram się opracować sobie listę takowych poetów, a następnie stworzyć praktyczną biografię i konwencjonalne dzieła...
A wy?
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-28, 19:32   #27
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Ja też się nastawiam na współczesną.
Tym razem biorę interpretację, a nie rozprawkę, bo ładnie się można na nich wyłożyć; dowiedziałam się też, że przy interpretacji - skoro nie ma klucza - bierze się pod uwagę "ogólne umiejętności analizy", cokolwiek by to znaczyło
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-28, 22:41   #28
Cogito_Pani
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 24
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Asia0001 Pokaż wiadomość
Ja też się nastawiam na współczesną.
Tym razem biorę interpretację, a nie rozprawkę, bo ładnie się można na nich wyłożyć; dowiedziałam się też, że przy interpretacji - skoro nie ma klucza - bierze się pod uwagę "ogólne umiejętności analizy", cokolwiek by to znaczyło
A którą rozprawkę wybrałaś w ubiegłym roku?
I dlaczego mówisz, że łatwo się się wyłożyć?
Ja także nastawiam się na analizę, niby bardziej przewidywalne. Aczkolwiek jakby na tej olimpiadzie pojawił się temat motyw snu i wyobrażenia oniryczne(...) to bym go wybrała bez zastanowienia, bo kocham konwencję oniryzmu i o tym już dużo wiem--> omówione międzywojnie, do tego mój temat pracy szkolnej miał z tym wiele wspólnego i czułabym się w nim dobrze, teraz. No bo w II klasie nie miałam o nim pojęcia.
A jeszcze takie pytanie- orientacyjnie na ile stron wychodzi wam analiza pismem komputerowym (coby było obiektywniej) np TNR dwunastką?
__________________
Takiż to świat! Niedobry świat! Czemuż innego nie ma świata?
(...)
I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie?


B. Leśmian,
Dziewczyna
Cogito_Pani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-29, 00:59   #29
anuscha
Rozeznanie
 
Avatar anuscha
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 512
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Dziewczyny, co prawda ja nie jestem taka zdolna jak Wy , ale mój TŻ brał udział w olimpiadzie w zeszłym roku i został laureatem, także przebrnął przez wszystkie etapy. Teraz pomaga naszej koleżance, która w tym roku bierze udział, także jakbyście miały jakiekolwiek pytania to mogę mu pokazać, na pewno z chęcią odpisze tutaj czy na priv. Powodzenia Wam wszystkim!
anuscha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-29, 10:25   #30
Asia0001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 52
Dot.: Olimpiada Języka Polskiego i Literatury

Cytat:
Napisane przez Cogito_Pani Pokaż wiadomość
A którą rozprawkę wybrałaś w ubiegłym roku?
I dlaczego mówisz, że łatwo się się wyłożyć?
Ja także nastawiam się na analizę, niby bardziej przewidywalne. Aczkolwiek jakby na tej olimpiadzie pojawił się temat motyw snu i wyobrażenia oniryczne(...) to bym go wybrała bez zastanowienia, bo kocham konwencję oniryzmu i o tym już dużo wiem--> omówione międzywojnie, do tego mój temat pracy szkolnej miał z tym wiele wspólnego i czułabym się w nim dobrze, teraz. No bo w II klasie nie miałam o nim pojęcia.
A jeszcze takie pytanie- orientacyjnie na ile stron wychodzi wam analiza pismem komputerowym (coby było obiektywniej) np TNR dwunastką?
Ja miałam "Życie autora jako temat jego twórczości". Temat z pozoru łatwy i można pod niego podpiąć mnóstwo dzieł, ale okazuje się, że znajomość tychże utworów nie wystarczyła. Na pewno rozprawka wymaga bardzo spójnej kompozycji i nie zawsze wiadomo czego się po niej oczekuje. Za to biorąc interpretację - masz jasno określone zadanie, masz konkretny tekst na którym możesz się skoncentrować - czyli masz już jakąś podstawę wokół której budujesz konteksty. W rozprawce - sama musisz sobie tę podstawę wymyślić.
Asia0001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-06 11:49:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:35.