"English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-04-04, 16:36   #1
ms_patrycja
Przyczajenie
 
Avatar ms_patrycja
 
Zarejestrowany: 2016-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6

"English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.


Witajcie, przygotowuję się do matury rozszerzonej z angielskiego, co prawda mam jeszcze rok, ale staram się robić jak najwięcej. Poszukuję książki z gramatyką , wpadłam na English Grammar in Use, Raymond Murphy , znalazłam kilka pozytywnych recenzji ale nic co by mnie upewniło, a jednak nie chcę kupować w ciemno, bo to spory wydatek. Miał ktoś może i mógłby powiedzieć na te temat trochę więcej? Z góry dziękuję
__________________
''Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali " Jan Paweł II

8.11.2012
ms_patrycja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-07, 21:42   #2
loffie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 6
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Hej ja mam tę książkę, korzystałam z niej na kursie angielskiego, moja lektorka bardzo polecała, twierdząc, że to biblia angielskiej gramatyki. Bardzo mi się przydaje, jest super do samodzielnej nauki. Zagadnienia są bardzo fajnie opracowane, wręcz łopatologicznie, do tego są ćwiczenia z kluczem. Najlepiej gdybyś przejrzała sobie książkę w księgarni. Wtedy stwierdzisz czy Ci odpowiada. Pozdrawiam
loffie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-08, 06:13   #3
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez ms_patrycja Pokaż wiadomość
Witajcie, przygotowuję się do matury rozszerzonej z angielskiego, co prawda mam jeszcze rok, ale staram się robić jak najwięcej. Poszukuję książki z gramatyką , wpadłam na English Grammar in Use, Raymond Murphy , znalazłam kilka pozytywnych recenzji ale nic co by mnie upewniło, a jednak nie chcę kupować w ciemno, bo to spory wydatek. Miał ktoś może i mógłby powiedzieć na te temat trochę więcej? Z góry dziękuję
Korzystałam z książki z tej serii Advanced Grammar in Use i znam też tą, o której piszesz.
Nie znam tak dobrej serii jak ta. Nie wiem czy ktoś napisał coś lepszego. Nie ma durnego wbijania gramatyki na pamięć, wszystko na przykładach, jasno i czytelnie.
Mam ją do tej pory, bo lubię do niej wracać, przydaje się jak muszę coś napisać i chcę się upewnić co do gramatyki.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-10, 18:31   #4
mes_
Raczkowanie
 
Avatar mes_
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 221
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Również mogę tę książkę polecić, miałam przyjemność korzystać i z "English Grammar in Use" i "Advanced Grammar in Use".
mes_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-11, 07:59   #5
ms_patrycja
Przyczajenie
 
Avatar ms_patrycja
 
Zarejestrowany: 2016-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi. Zamówiłam, kurier zapukał do drzwi i... nareszcie coś rozumiem Ale tak na przyszłość jeśli ktoś by szukał opinii na temat tej książki to dorzucę swoje dwa słowa. Przede wszystkim nie przerażać się tak jak ja , że cała jest po angielsku, bo to na prawdę prosty angielski, a dużo lepiej wytłumaczone niż po po'lsku , właśnie dzięki temu , że musimy to zrozumieć. Fajne , takie "życiowe" przykłady. Warta ceny
__________________
''Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali " Jan Paweł II

8.11.2012
ms_patrycja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-11, 15:55   #6
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez ms_patrycja Pokaż wiadomość
Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi. Zamówiłam, kurier zapukał do drzwi i... nareszcie coś rozumiem Ale tak na przyszłość jeśli ktoś by szukał opinii na temat tej książki to dorzucę swoje dwa słowa. Przede wszystkim nie przerażać się tak jak ja , że cała jest po angielsku, bo to na prawdę prosty angielski, a dużo lepiej wytłumaczone niż po po'lsku , właśnie dzięki temu , że musimy to zrozumieć. Fajne , takie "życiowe" przykłady. Warta ceny
Zgadza się. To prosty język. Takie książki są najlepsze.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-09, 14:53   #7
Ligatura
Raczkowanie
 
Avatar Ligatura
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 188
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez ms_patrycja Pokaż wiadomość
Witajcie, przygotowuję się do matury rozszerzonej z angielskiego, co prawda mam jeszcze rok, ale staram się robić jak najwięcej. Poszukuję książki z gramatyką , wpadłam na English Grammar in Use, Raymond Murphy , znalazłam kilka pozytywnych recenzji ale nic co by mnie upewniło, a jednak nie chcę kupować w ciemno, bo to spory wydatek. Miał ktoś może i mógłby powiedzieć na te temat trochę więcej? Z góry dziękuję
Tylko upewnij się, czy nie jest troszkę za prosta do extended matura exam. Nie wiem, czy jest tam coś o inwersji czy mixed conditionals na przykład. (Może jest, ja z Murphy'ego uczyłam się dawno, ale coś mi się kołacze, że to takie plus minus B1/B2, w stronę tego pierwszego raczej – co nie zmienia faktu, że książka świetna)
Ligatura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-06-10, 14:34   #8
WomanInTheMirror
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 29
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez Ligatura Pokaż wiadomość
Tylko upewnij się, czy nie jest troszkę za prosta do extended matura exam. Nie wiem, czy jest tam coś o inwersji czy mixed conditionals na przykład. (Może jest, ja z Murphy'ego uczyłam się dawno, ale coś mi się kołacze, że to takie plus minus B1/B2, w stronę tego pierwszego raczej – co nie zmienia faktu, że książka świetna)
Zawsze to jakiś początek, a pozycja jest warta swojej ceny. W Internecie można znaleźć wykazy zagadnień potrzebnych na dany poziom i jeśli czegoś brakuje w tej książce, nie ma problemu ze znalezieniem tego w innych książkach / podręcznikach / Internecie / poprosić nauczyciela o pomoc (chyba, że ma się zajęcia z takim nauczycielem, z jakim ja miałam – wtedy ostatnia opcja odpada )
WomanInTheMirror jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-19, 08:56   #9
SixtySix
Przyczajenie
 
Avatar SixtySix
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 12
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Potwierdzam odpowiedzi. Mam tą książkę, a w zasadzie podręcznik i bardzo sobie chwalę. Recenzję i opis tego podręcznika można poczytać po polsku na [link]] a z obserwacji amerykańskich serwisach, videoblogach i YouTube jest bardzo popularna i polecana - istny bestseller. English Grammar in Use cały czas utrzymuje się w czołówkach podręczników do gramatyki angielskiej na poziomie średnio-zaawansowanym.

Edytowane przez Mijanou
Czas edycji: 2021-06-10 o 20:03 Powód: reklama
SixtySix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-24, 10:04   #10
Liriam
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 15
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Bardzo dobra książka, jak najbardziej ją sobie kup. Opinie są trafne.

Liriam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-21, 14:05   #11
neliza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiadomości: 16
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Również polecam tą książkę. Zgadzam się ze wcześniejszymi opiniami. Gramatyka jest w niej wytłumaczona jasno i przejrzyście. Książka zwiera wiele przykładów i ćwiczeń. Gdyby ktoś miał niedosyt zadań, to do książki dołączona jest płyta CD, na której znajduje się jeszcze więcej ćwiczeń.
neliza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-10-22, 14:30   #12
Silea
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 22
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

No to jest biblia, można powiedzieć. I całkiem zasłużenie
Silea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-30, 10:37   #13
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Weźcie pod uwagę, że to tylko jedna książka z bardzo dobrej serii wydawnictwa Cambridge ... in Use. Książka Murphy'ego jest tak na poziomie matury, czyli B1/B2. W związku z czym wielu bardziej skomplikowanych rzeczy tam nie ma. Jak ktoś w Was jest na wyższym poziomie, to niech kupi lepiej Advanced Grammar in Use na poziomie C1/C2, więcej z tego wyniesie. Taka sama, tylko zielona, a nie niebieska. Dla początkujących jest z kolei czerwona Essential Grammar in Use na poziomie A1/A2.

Z tej samej serii mają też Vocabulary in Use, też zdaje się na trzech poziomach zaawansowania. I do tego książki do słownictwa branżowego Professional English in Use.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-30, 21:28   #14
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Weźcie pod uwagę, że to tylko jedna książka z bardzo dobrej serii wydawnictwa Cambridge ... in Use. Książka Murphy'ego jest tak na poziomie matury, czyli B1/B2. W związku z czym wielu bardziej skomplikowanych rzeczy tam nie ma. Jak ktoś w Was jest na wyższym poziomie, to niech kupi lepiej Advanced Grammar in Use na poziomie C1/C2, więcej z tego wyniesie. Taka sama, tylko zielona, a nie niebieska. Dla początkujących jest z kolei czerwona Essential Grammar in Use na poziomie A1/A2.

Z tej samej serii mają też Vocabulary in Use, też zdaje się na trzech poziomach zaawansowania. I do tego książki do słownictwa branżowego Professional English in Use.
Akurat z serii Grammar in Use najlepsza jest ta Murphy'ego, granatowa. Tomu bordowego Advanced z tej serii na poziom CAE czyli C1 raczej bym nikomu nie polecała, chyba, że studiuje anglistykę i to bardzo mocne C1. Już prędzej pod C2 czyli CPE jest ta pozycja. Dużo w niej niejasności, zawiłości, zbędnego komplikowania i tak dość zawiłych kwestii. Na słabym C1 więcej zamąci niż rozjaśni. Do przejścia w ramach nauki samodzielnej z B2 na C1 raczje nikomu bym tej pozycji nie poleciła.
Serie Vocabulary i branżowe są całkiem ok.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-31, 09:41   #15
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Ja bym powiedziałam, że w Advanced Grammar in Use wszystko jest raczej dobrze wyjaśnione i akurat na poziom C1, sama swego czasu korzystałam. Z Murphy'ego już się taka osoba wiele nie dowie, bo tam są opisane tylko te typowe przypadki użycia. Ale to moje odczucie, a nauczycielką nie jestem.

Na poziomie C2 albo studiów anglistycznych to już nam raczej polecano Practical English Usage Swana, ale to już jest kobyła i bez ćwiczeń, więc nie sądzę, żeby się komuś chciało po to sięgać tak po prostu w ramach samodzielnej nauki języka.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-01, 21:05   #16
ParasolkaMaryPoppins
Zadomowienie
 
Avatar ParasolkaMaryPoppins
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 1 897
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Kocham, uwielbiam, gorąco polecam
ParasolkaMaryPoppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-05, 12:28   #17
Voaltie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 20
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez ParasolkaMaryPoppins Pokaż wiadomość
Kocham, uwielbiam, gorąco polecam
I ja Przykłady i ćwiczenia są świetne.
Voaltie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-13, 16:46   #18
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Bardzo ok ale nie wiem, czy na rozszerzenie wystarczy.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-14, 15:10   #19
SobieR
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 20
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Czemu miałoby nie wystarczyć? Zakładając, że autorka również oprócz ćwiczeń z książki rozwiązuje też inne poruszające dane zagadnienie?
SobieR jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-11-18, 03:00   #20
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez SobieR Pokaż wiadomość
Czemu miałoby nie wystarczyć? Zakładając, że autorka również oprócz ćwiczeń z książki rozwiązuje też inne poruszające dane zagadnienie?
Nie wszystkie zagadnienia potrzebne do rozszerzenia są u Murphy'ego. na przykład nie ma tam phrasal verbs czy ćwiczeń na słowotwórstwo, testów luk, czasu Future Perf. Continuous, inwersji, zdań z emfazą i wielu innych.

Sam Murphy to za mało. No chyba, że Autorka korzysta też z innych źródeł, wtedy ok.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-23, 11:31   #21
Mandlal
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 20
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

No oczywiście, w przypadku matury to trzeba jeszcze mocno skupić się na arkuszach maturalnych.
Mandlal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-03, 18:59   #22
neliza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiadomości: 16
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Faktycznie Murphy nie wyczerpuje wszystkich zagadnień, które są na maturze i nie jest to książka napisana pod kątem samej matury, co nie zmienia faktu, że jest bardzo dobra na poziomie B1/B2.

Do matury polecam gramatykę z repetytorium maturalnego na poziomie rozszerzonym Pearson Longman. Jest jasno wytłumaczona i ćwiczenia też są nieźle przygotowane pod względem merytorycznym.

Ponadto dobrymi książkami są również:
1) Matura Companion, Egzamin pisemny, Poziom rozszerzony, Struktury leksykalno-gramatyczne, wydawnictwo Express Publishing
2) Maciej Matasek, Język angielski, Ćwiczenia i testy gramatyczno-leksykalne, wydawnictwo Handybooks.
neliza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-20, 20:15   #23
tikitiki87
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 6
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Fajne stronki do nauki i ćwicznenia gramatyki online

https://dobrylektor.wordpress.com/20...matyki-online/
tikitiki87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-29, 20:59   #24
0f78e7ab4a87196fb8e6ee2746a5f35dfd845f1c_5ee6abf249ce5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-12
Wiadomości: 5 508
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Ja polecę serię książek z wydawnictwa Edgard

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
0f78e7ab4a87196fb8e6ee2746a5f35dfd845f1c_5ee6abf249ce5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-13, 23:16   #25
MariaFrancesca
Zakorzenienie
 
Avatar MariaFrancesca
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 913
Dot.: "English Grammar in Use" Raymond Murphy , opinie.

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Weźcie pod uwagę, że to tylko jedna książka z bardzo dobrej serii wydawnictwa Cambridge ... in Use. Książka Murphy'ego jest tak na poziomie matury, czyli B1/B2. W związku z czym wielu bardziej skomplikowanych rzeczy tam nie ma. Jak ktoś w Was jest na wyższym poziomie, to niech kupi lepiej Advanced Grammar in Use na poziomie C1/C2, więcej z tego wyniesie. Taka sama, tylko zielona, a nie niebieska. Dla początkujących jest z kolei czerwona Essential Grammar in Use na poziomie A1/A2.

Z tej samej serii mają też Vocabulary in Use, też zdaje się na trzech poziomach zaawansowania. I do tego książki do słownictwa branżowego Professional English in Use.
Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Akurat z serii Grammar in Use najlepsza jest ta Murphy'ego, granatowa. Tomu bordowego Advanced z tej serii na poziom CAE czyli C1 raczej bym nikomu nie polecała, chyba, że studiuje anglistykę i to bardzo mocne C1. Już prędzej pod C2 czyli CPE jest ta pozycja. Dużo w niej niejasności, zawiłości, zbędnego komplikowania i tak dość zawiłych kwestii. Na słabym C1 więcej zamąci niż rozjaśni. Do przejścia w ramach nauki samodzielnej z B2 na C1 raczje nikomu bym tej pozycji nie poleciła.
Serie Vocabulary i branżowe są całkiem ok.
Kojarzycie czy te kolory książek zmieniają się przez lata czy są takie same? Ja mam tę książkę gdzieś w domu (nie mogę znaleźć), kojarzę, że była bordowa (maturę zdawałam 17 lat temu). Teraz chciałabym przypomnieć sobie gramatykę, bo jednak angielski kojarzę, ale gramatyka trochę odłogiem leży, te wszystkie kruczki. Co polecicie na poziom B2/C1? Czy kupując np. granatową będą tam też podstawy?
Ktoś kiedyś polecał "gramma to nie drama", ale nie wiem na jaki poziom i w księgarniach językowych w Poznaniu nie ma.
Wzięłam się za kurs angielskiego biznesowego i chciałam też przypomnieć sobie gramatykę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
"Problemy to tylko okazje w przebraniu" R.J.Graham

W avatarze Andie MacDowell.
MariaFrancesca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-14 00:16:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:18.