UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-10-08, 18:28   #1
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149

UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.


Jak w temacie. Na co zwrócić uwagę w umowie wynajmu mieszkania?
Czy wynajmujący może odwiedzać najemcę bez jego zgody pod jego nieobecność? (Oczywiście wiem, że nie, ale chciałabym na to jakąć ustawę, albo akty prawne).

Macie może takie przykładowe umowy?
__________________

eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-08, 20:30   #2
Integra
Zakorzenienie
 
Avatar Integra
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Wlkp.
Wiadomości: 4 616
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Poszukaj na google, znajdziesz tam mnóstwo informacji na ten temat.
Integra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-08, 20:41   #3
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Niby tak, ale konkretów mało. Zgodnie z usawą o ochronie praw lokatorów nachodząc mnie bez mojej wiedzy powinni wypełnić protokół, bo zawsze mogę powiedzieć, że zginął mi perski dywan i 100 milionów pod dywanem, (w mieszkaniu nie będzie żadnego dywanu ). Nie wiem jednak jak to w praktyce wygląda. Oni przyjdą, ja się dowiem i co? Jak im to udowodnię? Jeśli coś zginie, to jest to tylko moje słowo przeciwko czyjemuś.
__________________

eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-09, 08:46   #4
Integra
Zakorzenienie
 
Avatar Integra
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Wlkp.
Wiadomości: 4 616
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Zajrzyj tutaj http://www.gazetaecho.pl/cgi-bin/ech...puls/2006.05/8 opisany jest podobny problem. Faktycznie ciężko znaleźć dokładną odpowiedź. Mogę poradzić, byś skontaktowała się z poprzednimi najemcami i ich wypytała, jak się mieszkało. Jeżeli wynajmujacy nie będzie chciał podać kontaktu, to będzie to podejrzane. Poza tym dopilnuj by w umowie dokładnie zaznaczone było, że wynajmujący ma prawo prowadzenia okresowych kontroli tylko w obecności najemcy.
Poza tym wydaje mi sie, że w przypadku wtargnięcia do wynajmowanego mieszkania bez wyraźnego powodu, jesteś w lepszej sytuacji, bo to oni złamali prawo. My w każdym razie zmieniliśmy zamek w dzwiach, by nie kusiło naszego wynajmującego. Jak się okazało dobrze zrobiliśmy. Głowa do góry może nie będzie tak źle .
Aha radze dobrze obfotografować wynajmowane mieszkanie, najlepiej aparatem z datownikiem, niestety to się czasem przydaje. Pozdrawiam serdecznie
Integra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-09, 15:22   #5
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Dzięki. Zaraz poczytam Pierwszy raz wynajmuję, dlatego zbieram informacje.
Nie mamy kogo spytać, bo mieszkanie jest niedawno kupione i właściciele pierwszy raz coś wynajmują. Mebelki i dużo sprzętów to "nówka nie śmigana", więc trochę się obawiają.
Mamy drobne podstawy do ograniczonego zaufania, ale mieszkanie jest i tak bardzo atrakcyjne. Po prostu chcę wszystko mieć spisane czarno na białym.

Edit: Przeczytałam. Rok więzienie brzmi zachęcająco
__________________

eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-05, 17:22   #6
cipcipcip
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 488
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Witam, mam taki problem bardzo prosze o pomoc. Mianowicie.. od sierpnia razem z trójką znajomych wynajelismy mieszkanie 3 pokojowe. Pod koniec wrzesnia doszła do nas współlokatorka, ( osoba której wczesniej nei znalismy) . Nie dalismy jej zadnej umowy do podpisania gdyz nie jestesmy włascicielami mieszkania. Wpłaciła nam tylko kaucję na co mamy "papierek" . Od pewnego czasu czujemy, ze ona sobie poprostu z nami pogrywa. Boję sie ze poprostu nas, że tak powiem "zrobi w balona". Czy mogę jej dać jakąs umowę ? Czy poprostu dac jej do przeczytania te umowę którą my podpisaliśmy aby ona równiez sie pod nią podpisała? Czy co mogę innego zrobic...
__________________
<3
cipcipcip jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-05, 19:10   #7
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

To nie Wy jesteście za nią odpowiedzialni, tylko właściciel. Dlaczego Wy decydujecie czy pobieracie kaucję, i dlaczego to Wy chcecie dać jej umowę ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-01-05, 19:22   #8
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Jak to doszła ?o tak sobie z ulicy ?
to wy szukaliscie kogoś czy wlasciciel wam dorzucil ?

skoro macie jakies obawy to rozmowa i dopisanie jej do umowy najmu a to robi wlasciciel.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-05, 19:49   #9
cipcipcip
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 488
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

My ją przyjeliśmy poniewaz mamy 3 pokoje , mieszkamy w dwoch i zeby było taniej to poprostu wynajęlismy jej jeden pokoj.
__________________
<3
cipcipcip jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-06, 08:56   #10
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Cytat:
Napisane przez cipcipcip Pokaż wiadomość
My ją przyjeliśmy poniewaz mamy 3 pokoje , mieszkamy w dwoch i zeby było taniej to poprostu wynajęlismy jej jeden pokoj.
Co to znaczy "wynajęliśmy jej jeden pokój" ? Macie zgodę właściciela w umowie na podnajem ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-06, 16:07   #11
cipcipcip
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 488
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Właściciel powiedział, że jego nie interesuje to kto tu mieszka. Ważne by było zapłacone
__________________
<3
cipcipcip jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-01-06, 16:49   #12
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Cytat:
Napisane przez cipcipcip Pokaż wiadomość
Właściciel powiedział, że jego nie interesuje to kto tu mieszka. Ważne by było zapłacone
Musicie mieć jego zgodę - zapisaną w umowie - na podnajem. Inaczej nie możecie nikomu legalnie nic wynająć, dziewczyna, która z wami mieszka nie musi absolutnie podpisywać żadnej umowy, Wy zabraliście jej kaucję nielegalnie, więc może was oskarżyć o wymuszenie lub co tam innego wymyśli.

A jak go ktoś okradnie, zniszczy lub podpali mieszkanie, to też go nie będzie interesowało ? Kretyn. Powinno się zabraniać posiadania nieruchomości takim osobom.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-08, 19:30   #13
tobru
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 39
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Dokładnie trzeba mieć pisemną zgodę właściciela na podnajem inaczej może rozwiązać umowę z dnia na dzień.

Tutaj jest kilka wzorów umowy: http://www.poradnikwynajmu.pl/2011/0...y-wynajmu.html
tobru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 08:18   #14
_Angelina_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Angelina_
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 2 028
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

dziewczyny a wy jak to rozumiecie?

"najmeca zobowiązuje sie do uiszczenia wszelkich opłat wynikajacych z eksploatacji mediów oraz opłat za energetykę lokalu"

czym sa media?
jedni mówią że ogólne rachunki za mieszkanie
a drudzy że tv , tel i internet - na to wszystko wskazuje
__________________
_Angelina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 08:57   #15
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Tu nie ma co rozumieć - media w przypadku mieszkania to prąd, woda, gaz itp. Pierwszy z brzegu link http://www.polanders.nl/3b4

Edytowane przez c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Czas edycji: 2014-09-06 o 08:59
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 11:13   #16
_Angelina_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Angelina_
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 2 028
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

dziekuje bardzo
dziwiło mnie, kiedy ludzie mówili , że media to tylko tv az zgłupiałam dlatego zapytałam was tutAJ
__________________
_Angelina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 20:28   #17
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Po prostu niektórzy żyją z głową w świecie mediów pojmowanych jako tv, internet tak mocno, że nie ogarniają faktycznej definicji mediów
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-27, 17:36   #18
Pleur
Przyczajenie
 
Avatar Pleur
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 24
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to czy umowa jest czasowa. Jeśli np. umowa jest zawarta od 01.01.2014 do 31.12.2014, Lokator, Najemca nie może ot tak sobie zerwać umowy w czasie jej trwania. Jeśli wyprowadzi się bez uprzedzenia Właściciela, wówczas Właściciel ma prawo wstąpić na drogę sądową i żądać opłacenia wszystkich opłat zawartych w umowie do czasu jej trwania. Przeważnie sąd bierze stronę Właściciela. Tą kwestę warto obgadać przed podpisaniem umowy
Warto wykupić sobie OC. W razie wyrządzonych szkód ubezpieczalnia pokrywa koszta. Co najwyżej składka OC wzrasta w kolejnym roku .
Dobrze by było, gdyby media były rozliczane po miesiącu poprzez spisanie liczników. Oczywiście ta kwesta jest problemowa jeśli wynajem dotyczy kilku osób;-).
Jeśli podpisujesz protokół zdawczo-odbiorczy sprawdź czy się wszystko zgadza z opisem.
To są jedne z istotniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę ;-)
__________________
Inter arma silent Musae
Pleur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-27, 15:27   #19
gendo1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 1
Smile Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Ja miałem takiego właściciela, który wciskał, że ja odrapałem meble w całym mieszkaniu (wcześniej przede mną musiałbyć ktoś z psem). Teraz już zawsze będę robić protokół zdawczo-obdbiorczy z wylistowaniem każdej ryski + foty, przy uczciwym podejściu to chroni obie strony. Wtedy w umowie musi być zapis, który będzie mówił o tym, że taki protokół jest. Taka umowa jest do wygenerowania na xxx

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2015-10-27 o 16:33 Powód: Link.
gendo1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-11-05, 12:47   #20
Marrmur
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 23
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Warto zaznaczyć, ze pod koniec najmu jeśli strony nie spiszą umowy to przechodzi ona na następny rok ( a nie na okres nieokreślony) Niestety jak się ma lokatorów na czas nieokreślony to bardzo trudno się ich pozbyć.
Marrmur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-27, 07:29   #21
michalinahajz
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 2
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Cytat:
Napisane przez eklerka Pokaż wiadomość
Jak w temacie. Na co zwrócić uwagę w umowie wynajmu mieszkania?
Czy wynajmujący może odwiedzać najemcę bez jego zgody pod jego nieobecność? (Oczywiście wiem, że nie, ale chciałabym na to jakąć ustawę, albo akty prawne).

Macie może takie przykładowe umowy?
Niestety, ale umowa najmu mieszkania nie przechodzi automatycznie na czas nieokreślony. Wszelkie zmiany muszą być zawarte pisemnie. Zapewne już sobie Państwo poradzili z tym problemem, ale na przyszłość, dla wszystkich, którzy tutaj trafią, polecałabym, aby każdy dokładnie czytał umowy, które podpisuje, a jeśli już się obawia, że podpisze coś w stresie to najlepiej przyjść ze swoją bezpieczną umową i dać ją do podpisu, możecie takie znaleźć i pobrać w internecie, jest ich masa, co prawda wiele ma minusów i plusów, dlatego tę które ja mogłabym polecić znajdziecie w linku

Edytowane przez kaledonia
Czas edycji: 2019-03-27 o 14:30 Powód: link
michalinahajz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-27, 14:29   #22
Qingu
Raczkowanie
 
Avatar Qingu
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 30
Dot.: UMOWA NAJMU MIESZKANIA - na co zwrócić uwagę.

Cytat:
Napisane przez gendo1 Pokaż wiadomość
Ja miałem takiego właściciela, który wciskał, że ja odrapałem meble w całym mieszkaniu (wcześniej przede mną musiałbyć ktoś z psem). Teraz już zawsze będę robić protokół zdawczo-obdbiorczy z wylistowaniem każdej ryski + foty, przy uczciwym podejściu to chroni obie strony. Wtedy w umowie musi być zapis, który będzie mówił o tym, że taki protokół jest. Taka umowa jest do wygenerowania na xxx
Ja zawsze na dzien dobry robie zdjęcia wszystkich zauwazonych mankamentow i przedstawiam je najemcy do ustalenia, że były one juz w trakcie wprowadzki :P
Qingu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-03-27 15:29:43


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:08.