Minimalizm, zero waste itd. - rady i tricki - Strona 8 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na każdy temat - również całkowicie niezwiązany z urodą ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2019-01-14, 21:22   #211
mabi27
Wtajemniczenie

Dot.: Minimalizm w zyciu

Nie wiem, czy dlatego. Niektórzy z higieną są mocno na bakier, a brzydzi ich papryka z taśmy..

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
mabi27 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 21:46   #212
Marigold19
🦄

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Ponieważ kładzenie na taśmę nie wydaje im się zbyt higieniczne.
Pomijając fakt, że zanim ta papryka trafiła do kosza mogła się przeturlać parę razy po podłodze a badania wykazują, że najwięcej bakterii jest w koszykach i wózkach (nie widziałam żeby były myte, a taśma jest przecierana )

---------- Dopisano o 21:46 ---------- Poprzedni post napisano o 21:39 ----------

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Ok, dobra.
Wróćmy do tematu, żeby znów kolejny wątek nie skończył pogaduszkami o tym jakiego kto kremiki używa i za ile.
Bo to już jest nudne.

Mnie załamuje ile plastikowych śmieci wytwarzamy jako 4 osobowa rodzina.
Staram się i staram a i tak co 2 tygodnie wór cały wynoszę jak jest dzień odbioru plastiku.
Zamiast coraz mniej, to coraz więcej produktów spożywczych jest pakowanych w poprzerastane plastikowe opakowania.
+ ulotki do każdej â˜â˜☠â˜â˜☠â˜â˜☠â˜â˜☠â˜â˜☠ â˜â˜☠â˜â˜☠y wielkości mapy wszechświata w 500 językach.
A i tak nikt tego nie czyta. Wczoraj kupiłam słuchawki i one stanowiły może z 8 % całości, czyli opakowania z ulotka. A to jakieś psiarzy za 40 zł.
Niech mnie ktoś oświeci, po co mi ulotka wielkości boiska, do słuchawek? Przecież to się da narysować w kilka piktogramów czytelnych dla osoby posługującej się dowolnym językiem.
Sorki, ale normalnie muszę. To, że Ty używasz mało kosmetyków, masz jakieś wypróbowane i w tej kwestii minimalizm Cię nie interesuje to nie znaczy, że ktoś inny nie może mieć problemu w tym zakresie i szukać lepszych, zdrowszych, tańszych alternatyw i sposobów żeby mieć mniej niepotrzebnych rzeczy do makijażu/higieny. Nie wiem, gdzie tu widzisz OT i w czym to mniej "minimalistyczne" od dyskusji o plastikowych butelkach i ulotkach. Słuchawki kupujesz raz na ruski rok, a jakiś kosmetyk to pewnie z raz w miesiącu.

A w tym właśnie temacie- ja żeby ograniczyć ilość kosmetyków w łazience (zawsze mnie to denerwowało) postawiłam na to, że ja i mąż myjemy się jednym i tym samym żelem w wielkiej butli, a żel nadaje się do mycia włosów i wszystkiego (dosłownie: wszystkiego).

https://wizaz.pl/forum/showpost.php?...56&postcount=1

Edytowane przez Marigold19
Czas edycji: 2019-01-14 o 21:48
Marigold19 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 21:47   #213
chimay
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 1

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Ponieważ kładzenie na taśmę nie wydaje im się zbyt higieniczne.

Dlatego opcja z siatkami wielokrotnego użytku jest bardzo dobra. Tylko musiałoby więcej sklepów ją wprowadzić, mieć też wybór owoców i warzyw luzem, ewentualnie z czasem wprowadzić płatne jednorazówki foliowe, tak jak to swego czasu było z siatami na zakupy.

Moje włosy

Linki w przypadkowych słowach w moich postach nie pochodzą ode mnie, jest to niechciana reklama wstawiana przez Wizaż. Linki pochodzące ode mnie wstawiam pod słowem KLIK.
chimay jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 21:51   #214
cava
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Marigold19 Pokaż wiadomość
Pomijając fakt, że zanim ta papryka trafiła do kosza mogła się przeturlać parę razy po podłodze a badania wykazują, że najwięcej bakterii jest w koszykach i wózkach (nie widziałam żeby były myte, a taśma jest przecierana )

---------- Dopisano o 21:46 ---------- Poprzedni post napisano o 21:39 ----------

Sorki, ale normalnie muszę. To, że Ty używasz mało kosmetyków, masz jakieś wypróbowane i w tej kwestii minimalizm Cię nie interesuje to nie znaczy, że ktoś inny nie może mieć problemu w tym zakresie i szukać lepszych, zdrowszych, tańszych alternatyw i sposobów żeby mieć mniej niepotrzebnych rzeczy do makijażu/higieny. Nie wiem, gdzie tu widzisz OT i w czym to mniej "minimalistyczne" od dyskusji o plastikowych butelkach i ulotkach. Słuchawki kupujesz raz na ruski rok, a jakiś kosmetyk to pewnie z raz w miesiącu.

A w tym właśnie temacie- ja żeby ograniczyć ilość kosmetyków w łazience (zawsze mnie to denerwowało) postawiłam na to, że ja i mąż myjemy się jednym i tym samym żelem w wielkiej butli, a żel nadaje się do mycia włosów i wszystkiego (dosłownie: wszystkiego).

Ale o co Ci chodzi?

sklerotnik funkcjonalny

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 22:01   #215
lightangel
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez mabi27 Pokaż wiadomość
W biedrze dziś kupiłam różne warzywa luzem, bo pojedyncze sztuki, burak, papryka i naprawdę nie rozumiem, po co pakować pojedynczą rzecz w woreczek? A większość tak robi. Bez sensu.

Ja staram się brać jak najmniej tych cienkich foliowych reklamówek, ale nie wyobrażam sobie włożyć warzyw luzem do koszyka, zwłaszcza w Biedronce. Nie wiem jak w Waszych, ale w obu koło mnie koszyki są obleśne, wręcz obklejone syfem. W innych sklepach też szału nie ma, więc biorę przynajmniej jedną torebkę i pakuję w nią różne owoce i warzywa które potem dzielę przy kasie.

lightangel jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 22:10   #216
chimay
Zakorzenienie

Cytat:
A ile masz kosmetyków? Ja mam około setki, łącznie z kolorówką i "paznokciowymi", z tego około 1/3 jest naturalna, ale większość jednak w plastiku. Wyjątkiem są produkty do twarzy, których mam sporo w szklanych butelkach z pipetą. Z tego wszystkiego trudno byłoby mi się obyć bez 15-20 produktów, ale myśląc racjonalnie, to będę zadowolona, jak zejdę do 40-50.
Jeden produkt do mycia całości u mnie nie przejdzie, mam zbyt problematyczną skórę głowy i potrzebuję osobnego szamponu do niej i osobnego do włosów na długości, a że myję codziennie i to z dwukrotną aplikacją szamponu, a włosy mam do tego długie, to bardzo szybko schodzą mi produkty do włosów.

Moje włosy

Linki w przypadkowych słowach w moich postach nie pochodzą ode mnie, jest to niechciana reklama wstawiana przez Wizaż. Linki pochodzące ode mnie wstawiam pod słowem KLIK.
Stary 2019-01-14, 22:20   #217
mabi27
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez lightangel Pokaż wiadomość
Ja staram się brać jak najmniej tych cienkich foliowych reklamówek, ale nie wyobrażam sobie włożyć warzyw luzem do koszyka, zwłaszcza w Biedronce. Nie wiem jak w Waszych, ale w obu koło mnie koszyki są obleśne, wręcz obklejone syfem. W innych sklepach też szału nie ma, więc biorę przynajmniej jedną torebkę i pakuję w nią różne owoce i warzywa które potem dzielę przy kasie.

A to rozumiem, ja pakuję zakupy do swojej wielkiej torby, nie biorę tych brudnych sklepowyc. Potem z tej torby kładę na taśmę.

mabi27 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 22:28   #218
Cuddly
Zakorzenienie

Cytat:
W biedrze dziś kupiłam różne warzywa luzem, bo pojedyncze sztuki, burak, papryka i naprawdę nie rozumiem, po co pakować pojedynczą rzecz w woreczek? A większość tak robi. Bez sensu.

Tez biorę luzem co się da.

Na razie co mi się udało - używam wielorazowych płatków kosmetycznych do zmywania makijażu, wrzucam do prania z ręcznikami. Na zakupy biorę swoje torby, do warzyw i owoców mam w planach niedługo zrobić/uszyć torby na zakupy i do przechowywania, wykorzystam tez różne materiały z domu które mam i się nadawać będą do uszycia wielorazowych ręczników zamiast papierowych bo te zamierzam używać tylko do tego do czego już na prawdę muszę.
Do prania zamówiłam ecoegg, mam nadzieje się sprawdzi a do pieczenia silikonowe maty zamiar folii/papieru do pieczenia.

Na razie tylko tyle, jak kupuje wodę to gazowana, zwykła mam z butelki bobble lub latem z dzbanka filtrujacego w butelce która utrzymuje zimno 24h, wkurzają mnie opakowania jeśli chodzi o żywność bo nie wszystko można kupić luzem i nie wszystko może iść do recyklingu no ale nie da się nic na to porazić czasami niestety. Z czasem mam nadzieje jeszcze przekonać Tż do nie kupowani wody butelkowanej
Jak zużyje szampony które mam przestawię się może na te które są sprzedawane w 5l butelkach które sobie przeleje i do recyklingu pójdzie albo szampon w kostce z lusha bo nie mogę na razie nic lepszego znaleźć.

Ogólnie podobało mi się jeszcze takie rozwiązanie jak widziałam w Kanadzie np gdzie w supermarkecie można było nasiona owoce ryż itd sypać sobie do woreczka czy pojemnika ile się chce i bardzo chętnie bym tak kupowała.

64/2019

77/2018
90/2017

Cuddly jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 22:31   #219
Marigold19
🦄

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
A ile masz kosmetyków? Ja mam około setki, łącznie z kolorówką i "paznokciowymi", z tego około 1/3 jest naturalna, ale większość jednak w plastiku. Wyjątkiem są produkty do twarzy, których mam sporo w szklanych butelkach z pipetą. Z tego wszystkiego trudno byłoby mi się obyć bez 15-20 produktów, ale myśląc racjonalnie, to będę zadowolona, jak zejdę do 40-50.
Jeden produkt do mycia całości u mnie nie przejdzie, mam zbyt problematyczną skórę głowy i potrzebuję osobnego szamponu do niej i osobnego do włosów na długości, a że myję codziennie i to z dwukrotną aplikacją szamponu, a włosy mam do tego długie, to bardzo szybko schodzą mi produkty do włosów.
Kurcze, muszę policzyć, ale chyba mniej niż 100. Z wielu zeszłam, bo po operacji na oku nie mogłam używać prawie nic i w magiczny sposób okazało się, że mam mniejsze faktyczne potrzeby niż myślałam. I dało mi to do myślenia. O tym płynie swoim napisałam dlatego, że u mnie stanowi on żel do mycia twarzy i do ciała, szampon mam osobny i płyn do higieny intymnej, ale przy braku tego ostatniego ten żel się sprawdził i nie narobił żadnego nieszczęścia. Myślę o kupieniu mydła Babuszki Agafii czy jak to się zwało, bo świetnie sprawdzał się do włosów i całości.

Całkowicie zrezygnowałam z malowania paznokci, malowania oczu, szminek, kremów do różnych części ciała (z wyjątkiem dłoni- tu mam duży problem i muszę mieć coś porządnego) na rzecz jednego wielofunkcyjnego w wielkiej butli. Kremów nie używam.

Stary 2019-01-14, 22:39   #220
invisible_01
Zakorzeniona

Ja z kosmetyków mam: 5 lakierów do paznokci, 1 tusz do rzęs, 1 puder, 1 szminka, 1 róż, 1 balsam, 1 żel pod prysznic, 1 szampon, 1 odżywka, 2 flakony perfum, 1 pianka do golenia, 2 balsamy, 1 krem do rąk, 1 antyperspirant i 1 dezodorant. Czyli 21 rzeczy w sumie.

invisible_01 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-14, 22:58   #221
chimay
Zakorzenienie

Cytat:
Kurcze, muszę policzyć, ale chyba mniej niż 100. Z wielu zeszłam, bo po operacji na oku nie mogłam używać prawie nic i w magiczny sposób okazało się, że mam mniejsze faktyczne potrzeby niż myślałam. I dało mi to do myślenia. O tym płynie swoim napisałam dlatego, że u mnie stanowi on żel do mycia twarzy i do ciała, szampon mam osobny i płyn do higieny intymnej, ale przy braku tego ostatniego ten żel się sprawdził i nie narobił żadnego nieszczęścia. Myślę o kupieniu mydła Babuszki Agafii czy jak to się zwało, bo świetnie sprawdzał się do włosów i całości.

Całkowicie zrezygnowałam z malowania paznokci, malowania oczu, szminek, kremów do różnych części ciała (z wyjątkiem dłoni- tu mam duży problem i muszę mieć coś porządnego) na rzecz jednego wielofunkcyjnego w wielkiej butli. Kremów nie używam.
Poza rzeczami w pewnym sensie oczywistymi ze względów higienicznych (pasta do zębów, mydło do rąk, coś do mycia ciała, włosów) nie umiem się obejść i nie zrezygnuje z:
-poltransparentnego lakieru nude - bez tego obgryzam paznokcie
-kremu do stóp na rogowacenie
-kremów do rąk i pomadek ochronnych - liczba mnoga celowo, bo mam zawsze kilka różnych (częściowo da się zastąpić masłem shea w szklanym słoiczku, ale to raczej opcja stacjonarna i na noc, bo tłusto)
-odżywki do włosów
-pianki i lakieru - tutaj alternatyw brak, a ja najlepiej wyglądam w starannych upięciach, które bez ww. się rozpadają
-bibułek matujących
-tuszu do rzęs i korektora - niestety nie należę do kobiet,które najlepiej wyglądają saute, w luźnych ciuchach i bez cienia makijażu
-latem filtra
- serum/kremu pod oczy
-serum do twarzy

Nie jest to mało, ale dużo też nie moim zdaniem. Z pewnością nie jestem jednak kandydatką na super minimalistkę.
Ostatnio zrezygnowałam z odżywki do skórek i paznokci i używam zamiast tego resztek pomadek ochronnych, którymi już się nie da smarować ust. Wydłubuję je bambusowym patyczkiem. Chcę też bardzo ograniczyć maseczki. Od przenawilzenia i "przepielęgnowania" twarzy dorobiłam się zapalenia okołoustnego.

Moje włosy

Stary 2019-01-15, 13:55   #222
cb88dba0fc36678caba5734659402cd6408543f4
Konto usunięte

Dot.: Minimalizm, zero waste itd. - rady i tricki

Cytat:
Mnie także, a u mnie trzeba jeszcze pomniejszyć górę śmieci o plastikowe butelki (mój facet musi mieć gazowaną wodę), bo w DE to cenne dobro obłożone kaucją 0,25 centa, więc każdy zanosi do automatów.
W sumie znalazłam jeden turecki sklep, gdzie warzywa leżą luzem, więc chyba będę tam się zaopatrywać. Najpierw pomyślałam, że nie chce mi się, bo to dalej niż sklepy, które mam pod nosem, ale z drugiej strony, to taka fajna odległość na rower, a więc też pretekst, żeby ruszyć tyłek.
Myślałam też, żeby robić samodzielnie mleko owsiane, żeby pomniejszyć ilość PET-ów, ale jeszcze nie dojrzałam to tej decyzji.
Ja robię od około roku. U nawet przeważyły względy finansowe jak cały karton szedł dziennie na owsiankę. A teraz robię, przelewam do szklanej butelki z korkiem i mam o wiele taniej

A warzywa / owoce kładę luzem na taśmie. Później i tak to myję. Mnie to akurat nie brzydzi.

cb88dba0fc36678caba5734659402cd6408543f4 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-15, 14:44   #223
khloe
Strzelaj lub emigruj!

Cytat:
A to rozumiem, ja pakuję zakupy do swojej wielkiej torby, nie biorę tych brudnych sklepowyc. Potem z tej torby kładę na taśmę.

Tez tak robie.
Poza tym,nie obrzydzają mnie te brudne kosze. I tak myje owoce i warzywa przed zjedzeniem.

---------- Dopisano o 14:44 ---------- Poprzedni post napisano o 14:41 ----------

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Ok, dobra.
Wróćmy do tematu, żeby znów kolejny wątek nie skończył pogaduszkami o tym jakiego kto kremiki używa i za ile.
Bo to już jest nudne.

Mnie załamuje ile plastikowych śmieci wytwarzamy jako 4 osobowa rodzina.
Staram się i staram a i tak co 2 tygodnie wór cały wynoszę jak jest dzień odbioru plastiku.
Zamiast coraz mniej, to coraz więcej produktów spożywczych jest pakowanych w poprzerastane plastikowe opakowania.
+ ulotki do każdej y wielkości mapy wszechświata w 500 językach.
A i tak nikt tego nie czyta. Wczoraj kupiłam słuchawki i one stanowiły może z 8 % całości, czyli opakowania z ulotka. A to jakieś psiarzy za 40 zł.
Niech mnie ktoś oświeci, po co mi ulotka wielkości boiska, do słuchawek? Przecież to się da narysować w kilka piktogramów czytelnych dla osoby posługującej się dowolnym językiem.
Kit z ulotką do tych słuchawek,bo człowiek może i potrzebuje jej do obsługi, ale ja na boga nigdy nie pojmę pakowania szminek, czy lakierów do paznokci w kartonik, skoro na tym kartoniku nie ma nic, oprócz oznaczenia koloru (które i tak jest na samym produkcie).. To samo z niektórymi balsamami do ciala- na kartonie kropka w kropkę to samo, co na butli/tubie.

Przejechane na rowerze w 2019: 1 095
km

mój INSTA
(napisz pw kim jesteś wizażanko
khloe jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-15, 15:12   #224
chimay
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez khloe Pokaż wiadomość
Kit z ulotką do tych słuchawek,bo człowiek może i potrzebuje jej do obsługi, ale ja na boga nigdy nie pojmę pakowania szminek, czy lakierów do paznokci w kartonik, skoro na tym kartoniku nie ma nic, oprócz oznaczenia koloru (które i tak jest na samym produkcie).. To samo z niektórymi balsamami do ciala- na kartonie kropka w kropkę to samo, co na butli/tubie.

Wygląda to po prostu bardziej zachęcająco dla klienta, jak produkt nie jest taki "goły", tylko jeszcze dodatkowo w coś opakowany, coś w rodzaju prezentu, nawet jeśli samemu sobie kupiony. Tak samo działają te wszystkie sety, dodatkowe opakowanie, nawet jeśli to tylko kawałek folii, wstążeczka czy inne pierdółki i już można sprzedać za więcej. Bardzo dużo osób na to "leci", bo estetycznie ciekawiej wygląda no i kto w końcu nie lubi prezentów (tak, wiem, że nieliczni nie lubią, ale to mniejszość). Dopiero jak człowiek na to popatrzy trzeźwym okiem, rozłoży tę całą prezentową otoczkę na czynniki pierwsze, to może to stracić na atrakcyjności.

Ja mam przy całej mojej chęci na (umiarkowany) minimalizm taki problem, że nawet jak ograniczę zakupy w jednym obszarze, to folguję sobie w innym i wychodzi na to samo. Już w poprzednim roku przestałam kupować tyle kosmetyków, ale poszłam za to w ciuchy. Teraz z kolei zgromadziłam w miarę spójną szafę i mogłabym spasować, ale wkręciłam się w puzzle. Jestem po prostu uzależniona od sprawiania sobie przyjemności zakupami - internetowymi, bo takie klasyczne mnie męczą. Muszę jakoś metodycznie podejść do tego problemu, a wiem, że się da, bo w zeszłym roku przez 2 miesiące nic nie zamawiałam, bo byłam w trakcie przeprowadzki i miałam dosyć dodatkowych pudeł i problemów z dostawą pomiędzy starym a nowym mieszkaniem. I jakoś z tego powodu nie cierpiałam.

Moje włosy

Edytowane przez chimay
Czas edycji: 2019-01-15 o 15:14
Stary 2019-01-15, 15:15   #225
zoella89
Przyczajenie

Ja też jak mogę to nie używam woreczków Nie boli mnie to za specjalnie bo i tak szoruję warzywa przed jedzeniem.

A z kolei jeśli idzie o minimalizm kosmetyczny to idzie mi zadziwiająco nieźle Jeśli chodzi o kolorówkę to w ogóle, odkąd znalazłam faworytów mam po jednej sztuce danego produktu (oprócz szminek), zero zapasów.
Stary 2019-01-15, 15:16   #226
Tassarinian
Kotełke

Myślę, że w sprawianiu sobie przyjemności (nawet zakupami, oczywiście w granicach rozsądku) nie ma niczego złego. Less waste/zero waste i minimalizm swoją drogą, a samoudręczanie i biczowanie się swoją. Dopóki ktoś nie przegina i faktycznie coś go interesuje/cieszy (Ciebie akurat puzzle), to nie widzę problemu. Szczególnie jeśli ktoś tych rzeczy nie wyrzuca do kosza nawet jak mu się znudzą, tylko np. oddaje je znajomym, rodzinie, potrzebującym lub sprzedaje i te rzeczy cały czas są w obiegu. Chyba, że faktycznie już Ci się z szafek wysypuje i czujesz, że nie panujesz nad tym i masz problem, wtedy to trochę inna para kaloszy.

WYMIANA KOSMETYCZNA
Tassarinian jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-15, 15:38   #227
chimay
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Tassarinian Pokaż wiadomość
Myślę, że w sprawianiu sobie przyjemności (nawet zakupami, oczywiście w granicach rozsądku) nie ma niczego złego. Less waste/zero waste i minimalizm swoją drogą, a samoudręczanie i biczowanie się swoją. Dopóki ktoś nie przegina i faktycznie coś go interesuje/cieszy (Ciebie akurat puzzle), to nie widzę problemu. Szczególnie jeśli ktoś tych rzeczy nie wyrzuca do kosza nawet jak mu się znudzą, tylko np. oddaje je znajomym, rodzinie, potrzebującym lub sprzedaje i te rzeczy cały czas są w obiegu. Chyba, że faktycznie już Ci się z szafek wysypuje i czujesz, że nie panujesz nad tym i masz problem, wtedy to trochę inna para kaloszy.
Jeszcze mi się z szafek nie wysypuje, ale niestety coraz trudniej panować mi nad zakupami, a na dodatek będę wkrótce zarabiać mniej i chciałam ograniczyć wydatki. Do tego widzę, że często organizuję sobie dzień pod kątem "dzisiaj ma przyjść paczka" i siedzę w domu i czekam na dzwonek, chociaż chodziło mi po głowie wyjście gdzieś. A to już nie jest normalne.

Moje włosy

Stary 2019-01-15, 16:02   #228
invisible_01
Zakorzeniona

A co sądzicie o koncepcji minimalizmu także w rzeczach typowo wirtualnych? Czyli - brak zbędnych aplikacji w telefonie, niezapychanie go milionem zdjęć, porządek na pulpicie laptopa i w folderach, regularne czyszczenie sprzętów i usuwanie rzeczy zbędnych? Ja na telefonie i komputerze mininalizm mam wprowadzony od dawna i tu idzie mi najlepiej - mam 3 aplikacje, zbędne zdjęcia i pliki usuwam. Lubię mieć pulpit z kilkoma ikonami, łatwiej mi się wyedu skupić niż z całym zawalonym plikami.
Stary 2019-01-15, 16:06   #229
khloe
Strzelaj lub emigruj!

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
A co sądzicie o koncepcji minimalizmu także w rzeczach typowo wirtualnych? Czyli - brak zbędnych aplikacji w telefonie, niezapychanie go milionem zdjęć, porządek na pulpicie laptopa i w folderach, regularne czyszczenie sprzętów i usuwanie rzeczy zbędnych? Ja na telefonie i komputerze mininalizm mam wprowadzony od dawna i tu idzie mi najlepiej - mam 3 aplikacje, zbędne zdjęcia i pliki usuwam. Lubię mieć pulpit z kilkoma ikonami, łatwiej mi się wyedu skupić niż z całym zawalonym plikami.
Ja praktykuje.
Na pulpicie mam tylko kosz i folder "pobrane"

Przejechane na rowerze w 2019: 1 095
km

mój INSTA
(napisz pw kim jesteś wizażanko
khloe jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-15, 16:09   #230
Marigold19
🦄

Cytat:
Wygląda to po prostu bardziej zachęcająco dla klienta, jak produkt nie jest taki "goły", tylko jeszcze dodatkowo w coś opakowany, coś w rodzaju prezentu, nawet jeśli samemu sobie kupiony. Tak samo działają te wszystkie sety, dodatkowe opakowanie, nawet jeśli to tylko kawałek folii, wstążeczka czy inne pierdółki i już można sprzedać za więcej. Bardzo dużo osób na to "leci", bo estetycznie ciekawiej wygląda no i kto w końcu nie lubi prezentów (tak, wiem, że nieliczni nie lubią, ale to mniejszość). Dopiero jak człowiek na to popatrzy trzeźwym okiem, rozłoży tę całą prezentową otoczkę na czynniki pierwsze, to może to stracić na atrakcyjności.

Ja mam przy całej mojej chęci na (umiarkowany) minimalizm taki problem, że nawet jak ograniczę zakupy w jednym obszarze, to folguję sobie w innym i wychodzi na to samo. Już w poprzednim roku przestałam kupować tyle kosmetyków, ale poszłam za to w ciuchy. Teraz z kolei zgromadziłam w miarę spójną szafę i mogłabym spasować, ale wkręciłam się w puzzle. Jestem po prostu uzależniona od sprawiania sobie przyjemności zakupami - internetowymi, bo takie klasyczne mnie męczą. Muszę jakoś metodycznie podejść do tego problemu, a wiem, że się da, bo w zeszłym roku przez 2 miesiące nic nie zamawiałam, bo byłam w trakcie przeprowadzki i miałam dosyć dodatkowych pudeł i problemów z dostawą pomiędzy starym a nowym mieszkaniem. I jakoś z tego powodu nie cierpiałam.
To może zamiast całkowitego zakazu ogranicz te zakupy? Też nie jestem fanką samobiczowania.

A propos naszej wcześniej rozmowy to też jestem na etapie denkowania kosmetyków (balsam eos na pięty ) i muszę je przemyśleć tak samo jak garderobę. Mam strasznie dużo cieni do oczu a odeszłam od takiego makijażu. Nie mam komu dać, sprzedaż nie idzie, a wrzucić do kosza szkoda

Stary 2019-01-15, 16:09   #231
natalia_t
Zakorzenienie

Cytat:
Też stosuję. Wywalam co mi niepotrzebne. Poza tym staram się utrzymywać porządek, nie mam na pulpicie pojedynczych plików, wszystko segreguję w foldery.
natalia_t jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-15, 16:31   #232
chimay
Zakorzenienie

Cytat:

Cytat:
Napisane przez natalia_t Pokaż wiadomość
Też stosuję. Wywalam co mi niepotrzebne. Poza tym staram się utrzymywać porządek, nie mam na pulpicie pojedynczych plików, wszystko segreguję w foldery.
Na smartfonie nie mam prawie żadnych dodatkowych aplikacji, bo to stara Nokia Lumia z Windowsem. Zamierzam jej używać, dopóki nie będzie sprawiać większych problemów. Korzystam tylko z przeglądarki, WhatsApp, aparatu, budzika, czasem dzwonię, jak miałam auto, to używałam też nawigacji. Więcej mi nie potrzeba, nie wiem po co mi ten pierdyliard aplikacji, które są tworzone. W ogóle chyba jestem już za stara i dla mnie komputer/laptop zawsze będzie miał przewagę nad smartfonem. Swego czasu mocno zdziwił mnie fakt, że w pokoleniu obecnych nasto- i dwudziestolatków wielu z nich nie ma w ogóle komputera w domu, bo przecież wszystko robią na smartfonie (a jak trzeba zrobić coś np w dokumencie tekstowym, to muszą chodzić po ludziach, bo tego już w smartfonie nie zrobią).

Cytat:
To może zamiast całkowitego zakazu ogranicz te zakupy? Też nie jestem fanką samobiczowania.
Ograniczyć chcę, ale nie wiem jak. To znaczy ograniczam w jednym obszarze, a jak patrzę do tabelki pod koniec miesiąca, to wychodzi, że to co zaoszczędziłam tam, wydałam na co innego.

Cytat:
A propos naszej wcześniej rozmowy to też jestem na etapie denkowania kosmetyków (balsam eos na pięty ) i muszę je przemyśleć tak samo jak garderobę. Mam strasznie dużo cieni do oczu a odeszłam od takiego makijażu. Nie mam komu dać, sprzedaż nie idzie, a wrzucić do kosza szkoda

Ja także nie wiem, co zrobić z cieniami do powiek, których już nie używam, z paroma pomadkami i lakierami, które mi nie pasują. Mam tylko jedną przyjaciółkę, z którą chętnie się wymieniamy kosmetykami czy ciuchami, ale mieszkamy daleko od siebie. Innym koleżankom czy znajomym nie zaproponowałym nic już otwartego, podobnie jak nie chciałabym takiego dostać.
Generalnie nie mam problemu z zakupami w second-handach, ale nie potrafię pojąć sprzedawania napoczętych pomadek czy lakierów za połowę ceny.

Moje włosy

Stary 2019-01-15, 16:39   #233
invisible_01
Zakorzeniona

Zainspirował mnie ostatnio jeden z filmików mówiący o tym, że patrząc na to, co posiadamy w tej chwili, spora część z nas przez cały kolejny rok nie musiałaby robić w ogóle zakupów (pomijając jedzeniowe). Razem ze znajomymi postanowiliśmy to sprawdzić i wyszło, że faktycznie - ubrań i butów każdy z nas ma tyle, że przez kolejny rok na pewno wszystkie nie pójdą do wyrzucenia, koleżanki mają w swoich szafkach po 7 szamponów i 5 balsamów, które pojemnością spokojnie wystarczą na rok, inna koleżanka ma obecnie 8 flakonów perfum. U mnie wyszło, że nie musiałabym kupować w ogóle ubrań, prawdopodobnie perfum, a także książek - bo tych kupionych i czekających na przeczytanie mam ładnych kilka sztuk, torebek, butów oraz lakierów do paznokci (chyba że wyschną). Jedyne co, to muszę kupiwać kosmetyki do higieny osobistej (mam wszystko po jednej sztuce) i tusz do rzęs i puder.
Stary 2019-01-15, 17:01   #234
chimay
Zakorzenienie

Cytat:
Zainspirował mnie ostatnio jeden z filmików mówiący o tym, że patrząc na to, co posiadamy w tej chwili, spora część z nas przez cały kolejny rok nie musiałaby robić w ogóle zakupów (pomijając jedzeniowe). Razem ze znajomymi postanowiliśmy to sprawdzić i wyszło, że faktycznie - ubrań i butów każdy z nas ma tyle, że przez kolejny rok na pewno wszystkie nie pójdą do wyrzucenia, koleżanki mają w swoich szafkach po 7 szamponów i 5 balsamów, które pojemnością spokojnie wystarczą na rok, inna koleżanka ma obecnie 8 flakonów perfum. U mnie wyszło, że nie musiałabym kupować w ogóle ubrań, prawdopodobnie perfum, a także książek - bo tych kupionych i czekających na przeczytanie mam ładnych kilka sztuk, torebek, butów oraz lakierów do paznokci (chyba że wyschną). Jedyne co, to muszę kupiwać kosmetyki do higieny osobistej (mam wszystko po jednej sztuce) i tusz do rzęs i puder.
U mnie problem jest taki, że mało mam rzeczy dublujących się.
Mam taki roczny zapas kosmetyków do twarzy i lakierów do paznokci i tego nie zamierzam kupować dopóki nie zostanie mi końcówka ostatniej sztuki danego rodzaju. Ale nie mam zachomikowanych pięciu żeli pod prysznic i 10 szamponów. Moje kosmetyki to głównie takie "do prawego łokcia", "do lewej pięty" czyli niby podobne, ale inne.
Zrobiłam sobie dziś inwentarz i spisałam stan posiadania kosmetyków, będę odhaczać zużyte i zastanawiać się, czy mi ta rzecz w ogóle potrzebna.

Co do ciuchów, to tutaj jest to dla mnie sprawa dyskusyjna. Jak byłam abnegatem stylistycznym i ubierałam się na ciotkę klotkę, to kupowałam ciuch parę razy do roku. Ale odkąd postanowiłam się ogarnąć w tej kwestii, to i moje potrzeby się zmieniły. Nie kupuję tylko wtedy, jak coś jest już tak złachane, że wstyd w tym listonoszowi drzwi otworzyć. Więc teoretycznie to obecna szafa powinna mi wystarczyć na kilka lat, bo tyle będzie trwał proces zniszczenia się. Ale w praktyce brakuje mi kilku rzeczy, żeby moje ałtfity miały ręce i nogi.

Moje włosy

Stary 2019-01-15, 17:13   #235
invisible_01
Zakorzeniona

Cytat:
U mnie problem jest taki, że mało mam rzeczy dublujących się.
Mam taki roczny zapas kosmetyków do twarzy i lakierów do paznokci i tego nie zamierzam kupować dopóki nie zostanie mi końcówka ostatniej sztuki danego rodzaju. Ale nie mam zachomikowanych pięciu żeli pod prysznic i 10 szamponów. Moje kosmetyki to głównie takie "do prawego łokcia", "do lewej pięty" czyli niby podobne, ale inne.
Zrobiłam sobie dziś inwentarz i spisałam stan posiadania kosmetyków, będę odhaczać zużyte i zastanawiać się, czy mi ta rzecz w ogóle potrzebna.

Co do ciuchów, to tutaj jest to dla mnie sprawa dyskusyjna. Jak byłam abnegatem stylistycznym i ubierałam się na ciotkę klotkę, to kupowałam ciuch parę razy do roku. Ale odkąd postanowiłam się ogarnąć w tej kwestii, to i moje potrzeby się zmieniły. Nie kupuję tylko wtedy, jak coś jest już tak złachane, że wstyd w tym listonoszowi drzwi otworzyć. Więc teoretycznie to obecna szafa powinna mi wystarczyć na kilka lat, bo tyle będzie trwał proces zniszczenia się. Ale w praktyce brakuje mi kilku rzeczy, żeby moje ałtfity miały ręce i nogi.
Ja długie lata szukałam swojego stylu i przez to moja - obecnie już naprawdę udana i pasująca do mnie - garderoba jest odświeżona i ubrania są właściwie kupione dość niedawno i w idealnym stanie. Dziadowanie to żadna metoda i przyznaję, że zbyt jestem próżna, aby chodzić tylko w jednym kolorze i mieć 3 t-shirty i dwie pary spodni. Lubię się ładnie ubrać, ale faktycznie jak widzę swoją szafę i podzieliłam ją na pory roku, to poza jakimiś wyjątkami (przykładowo podkoszulki, które noszę pod wszystko i mogą się zajechać) to właściwie mam ciuchy, które wystarczą na kolejny rok. W temacie kosmetyków - też mam wszystko po jednej sztuce, ale tego mam zamiar się trzymać. Nie widzę nic złego w kupieniu dwóch balsamów, bo są w promocji, ale posiadanie 14 (znam takie przypadki) to gruba przesada.

Stary 2019-01-15, 17:40   #236
chimay
Zakorzenienie

Cytat:
Ja długie lata szukałam swojego stylu i przez to moja - obecnie już naprawdę udana i pasująca do mnie - garderoba jest odświeżona i ubrania są właściwie kupione dość niedawno i w idealnym stanie. Dziadowanie to żadna metoda i przyznaję, że zbyt jestem próżna, aby chodzić tylko w jednym kolorze i mieć 3 t-shirty i dwie pary spodni. Lubię się ładnie ubrać, ale faktycznie jak widzę swoją szafę i podzieliłam ją na pory roku, to poza jakimiś wyjątkami (przykładowo podkoszulki, które noszę pod wszystko i mogą się zajechać) to właściwie mam ciuchy, które wystarczą na kolejny rok.

Ja także nie widzę się jako minimalistkę bez śladu makijażu, w uniseksowych t-shirtach, dżinsach i butach sportowych. Wymieniam szafę już ponad rok i parę rzeczy mi jeszcze brakuje.

Początkowo miałam cel zgromadzenia szafy, w której wszystko do wszystkiego pasuje, ale z czasem zrozumiałam, że to nierealistyczne, no chyba że ktoś nosi dżinsy i t-shirty. Jednak staram się, żeby jak najwięcej do siebie pasowało.

Staram się też kupować rzeczy dobrej jakości i jak najbardziej ponadczasowe, ale tutaj też mam wątpliwości, czy to drugie jest w ogóle możliwe, bo niestety estetyka się zmienia i pewne detale sprawiają, że ciuch za kilka lat może trącić myszką, nawet jeśli będzie w dobrym stanie. I nie mam tu na myśli np. tego że modne obecnie mom jeans staną się za jakiś czas obciachowe. Raczej to, że np. płaszcz z lat 80., który wtedy uchodził za klasykę, obecnie nią nie będzie, bo linie i formy się zmieniły. Mam skórzany płaszcz z tego okresu i niestety, ale obecnie wygląda on po prostu... staromodnie, chociaż jest w dobrym stanie.

Moje włosy

Stary 2019-01-15, 18:00   #237
invisible_01
Zakorzeniona

Cytat:
Ja także nie widzę się jako minimalistkę bez śladu makijażu, w uniseksowych t-shirtach, dżinsach i butach sportowych. Wymieniam szafę już ponad rok i parę rzeczy mi jeszcze brakuje.

Początkowo miałam cel zgromadzenia szafy, w której wszystko do wszystkiego pasuje, ale z czasem zrozumiałam, że to nierealistyczne, no chyba że ktoś nosi dżinsy i t-shirty. Jednak staram się, żeby jak najwięcej do siebie pasowało.

Staram się też kupować rzeczy dobrej jakości i jak najbardziej ponadczasowe, ale tutaj też mam wątpliwości, czy to drugie jest w ogóle możliwe, bo niestety estetyka się zmienia i pewne detale sprawiają, że ciuch za kilka lat może trącić myszką, nawet jeśli będzie w dobrym stanie. I nie mam tu na myśli np. tego że modne obecnie mom jeans staną się za jakiś czas obciachowe. Raczej to, że np. płaszcz z lat 80., który wtedy uchodził za klasykę, obecnie nią nie będzie, bo linie i formy się zmieniły. Mam skórzany płaszcz z tego okresu i niestety, ale obecnie wygląda on po prostu... staromodnie, chociaż jest w dobrym stanie.
Ja myślę, że jest szansa na garderobę, gdzie może nie wszystko, ale większość rzeczy do siebie pasuje. Sama obecnie taką mam - każdą bluzkę czy sweter mogę przypasować do niemal każdej spódnicy, spodni i marynarki. Wybieram bardzo klasyczne (wg mnie) kolory: szarości, beże, pudrowe róże, biele, czernie, które w większości do siebie pasują, do tego z bardziej rzucających się w oczy bordo i butelkowe zielenie, ale w fasonach, które w miarę pasują do reszty. Nie musi pasować wszystko do wszystkiego, ale nie kupię marynarki pasującej tylko do jednej sukienki albo spódnicy pasującej tylko do dwóch swetrów. Staram się mieć tzw. kapsułową garderobę, do tego dążę i chyba mi się udaje.

Edytowane przez invisible_01
Czas edycji: 2019-01-15 o 18:05
Stary 2019-01-15, 18:19   #238
ridja devojka
Zakorzenienie

Droga do spójnej i kompletnej szafy jest dla mnie długa i trudna ale staram się od jakichś 2 lat staram się naprawdę kupować ubrania dość klasyczne i pasujące do reszty ale wciąż zdarzają ni się wpadki. Coś się wydaje klasyczne i pasujące do wszystkiego ale za to jest potem niewygodne. Albo przytyje/schudne. Albo jestem w ciąży. Albo karmię. Ciągle coś się zmienia. Albo poniesie mnie fantazja i kupię różowy płaszcz który okazuje się poliestrowym badziewiem które okropnie leży i potem go nie noszę a tak pięknie wyglądał na wieszaku.
No ale staram się.
Z kosmetykami mam łatwiej. Przestalam namiętnie kupować cienie i paletki bo i tak rzadko ich uzywam, od 2 lat mam paletę z inglota a tam jakieś 6 cieni i i tak używam tylko 3 i pewnie mi starcza do końca życia. Więcej grzechów kosmetycznych raczej nie mam (pod kątem kupowania) kupuje to czego używam i nie mam zapasów 7 balsamow.

Stary 2019-01-15, 18:20   #239
brandie
Rozeznanie

Jestem ciekawa szamponów w kostce Kremolandu, podobno wyróżnia się na tle innych, ciekawe czy to nie marketingowa ściema.
Do mycia ciała sprawdzają mi się kostki Dove.
Nie wiem czym można zastąpić płyn do higieny intymnej?
Jeśli chodzi o twarz, to u mnie też mydła i oleje kiepsko się sprawdziły, mam podobne problemy do chimay, podczytuję wątek o tłustej cerze od lat i dzięki rekomendacjom dziewczyn jakoś sobie radzę z cerą (wielkie dzięki!). Więc nadal będę produkować odpady z tych wszystkich ser, toników i maseczek. Lubię olejki pod prysznic, widziałam, że Lush ma coś takiego w kostce, ale wygląda na jednorazówkę, jak kula do kąpieli. Samemu robić?

Jak narazie:
Używam czytnika ebooków, Spotify, audiobooków, własna torba na zakupy, segreguję śmieci w domu (w pracy każdy ma gdzieś), staram się nie pakować warzyw i owoców w woreczki foliowe, staram się jeść jak najmniej mięsa i przestawić się na "nabiał" wege.
Planuję: po przerobieniu zapasów kosmetycznych wziąć na tapetę kosmetyki w kostce, ograniczyć detergenty (woda+ocet, własny płyn czyszczący ze skórek cytrusów, kule piorące), wielorazowe waciki (tylko nie wiem jak to taka kula doczyści?), wypróbować kubeczek menstruacyjny (narazie nie potrafię się przemóc do podpasek wielorazowych ) , ograniczyć zużycie papierowych ręczników w kuchni (ciężko).
Moim problemem jest to, że nudzą mi się ciuchy, kupuję tanio, bo lubię mieć duży wybór, nie wiem czy dam radę to zmienić.
brandie jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-15, 18:42   #240
natalia_t
Zakorzenienie

Cytat:
No ok, ale co to miało udowodnić? Nie bardzo rozumiem ideę. Albo kupowanie dla samego kupowanie jest mi zbyt obce, żeby to zrozumieć, ale nie wydaje mi się.
Roczny zapas wszystkiego to jeszcze nie zapas na całe życie. I pewnie, że można nie robić zakupów przez rok, nawet pięć, ale potem i tak człowiek musi uzupełnić te zapasy i okazuje się, że po pięciu latach wynosi pięć worków starych ubrań, zamiast jednego, wyrzucił jakieś 75% swojej garderoby i zamiast kupować co miesiąc kilka rzeczy ciągle chodzi po sklepach i szuka a to kurtki na lato, a to na zimę, a to butów, a to szalika a to majtek i wydaje w ciągu jednego roku 15 tyś. PLN na ciuchy, a nie 3... jakoś wolę ciągłość jeśli chodzi o ciuchy, czyli np. mam 20 majtek w różnym stanie zużycia, kilka wyrzucę przy okazji jakiegoś prania, to przy najbliższej okazji jak będę w jakimś sklepie kupię kilka sztuk, a nie kupuję hurtem, bo zostały mi tylko dwie pary.

natalia_t jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum Plotkowe

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości