Pogrzeb czy wakacje? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-07-11, 09:51   #1
luuna95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 33
Unhappy

Pogrzeb czy wakacje?


Witajcie.
Jestem z moim chłopakiem od 5 lat. Ostatnio jego prababcia trafiła do szpitala, jest w ciężkim stanie, lekarze mówią, że może odejść w każdej chwili.
Ja od kilku miesięcy mam zaplanowany wyjazd wakacyjny z rodziną. Wyjeżdżamy za 2 tygodnie, jedziemy na 10 dni. Boję się, że w czasie, gdy ja będę leżała na plaży, mój TŻ może przechodzić ciężkie chwile. Nie chodzi mi nawet o pobyt babci w szpitalu, bo chłopak jest pogodzony z faktem, że z racji wieku niedługo wszystko może się skończyć. Chodzi mi o ewentualny pogrzeb.
Zarezerwowany wyjazd nie jest w Polsce, dlatego nie będzie możliwości, żebym na szybko wróciła do domu.
Nie chciałabym rezygnować z wakacji, bo czekam na nie od kilku miesięcy. Nie chcę jednak również opuścić, w razie nieszczęścia, pogrzebu i nie chcę, by mój chłopak uczestniczył w nim beze mnie.
Co byście zrobiły na moim miejscu? Zostać? Jechać i liczyć na to że przez te 10 dni nic się nie wydarzy? Opuścić pogrzeb?
Pomóżcie..
luuna95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 10:03   #2
lisnov
Zakorzenienie
 
Avatar lisnov
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 3 240
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

W jakich relacjach jest chłopak z prababcią? Bliskich? Jak się teraz zachowuje? Jeździ do szpitala?
__________________
Uprzejmie informuję, iż w awatarze są Hatifnaty z Muminków. Nie duszki, nie białe parówki z oczami ani też inne rzeczy, jakie mogą Wam przyjść do głowy zbereźnicy jedni
lisnov jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 10:14   #3
201803090921
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4 538
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Tak, jak napisała lisnov, wszystko zależy od tego jakie relacje z prababcią ma chłopak i ogólnie jakie podejście do tematu.

Może okazać się, że chciałby Twojej obecności na ewentualnym pogrzebie, że będzie to wszystko mocno przeżywać, a może wręcz przeciwnie.
Np.ja nigdy nie zabierałam swoich chłopaków na pogrzeby członków mojej rodziny - po pierwsze dlatego, że nie ma w mojej rodzinie takich zwyczajów, a po drugie dlatego, że nie przeżywałam tych wydarzeń jakoś specjalnie, mimo, że łączyły mnie ze zmarłymi osobami normalne, rodzinne więzi. A jeśli Twój chłopak ma tak, jak ja, to nie ma powodu, dla którego Ty miałabyś marnować wakacyjny wyjazd.
201803090921 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 10:15   #4
luuna95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 33
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Chłopak widywał się z babcią dość często, głównie z racji tego, że przychodziła do domu jego i jego rodziców kilka razy w tygodniu. W szpitalu odwiedza babcię i panująca tam atmosfera dołuje go, ale nie ma nic przeciwko temu żeby spotykać się ze mną i ze znajomymi żeby pogadać i się pośmiać. Sam twierdzi, że jest pogodzony z tym, że babcia w najbliższym czasie odejdzie. Ostatnio wspomniał jednak, że on zawsze średnio przeżywa śmierć bliskich osób, na własny sposób to rozumie, ale na pogrzebach się rozkleja
luuna95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 10:21   #5
Punchdrunk
Raczkowanie
 
Avatar Punchdrunk
 
Zarejestrowany: 2016-05
Wiadomości: 151
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Może jestem bezduszna, ale nie przejmowalabym się tym. Babcia jeszcze żyje, a Ty masz zobowiązania wobec własnej rodziny. Jeśli nie wyjedziesz, a babcia przeżyje, w głębi duszy będziesz zawiedziona, że nie pojechałaś, chociaż nikomu się do tego nie przyznasz. Więc jeśli na ten moment chłopak nie jest jakoś bardzo rozbity chorobą babci, to realizowałabym swoje plany.
Punchdrunk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 10:27   #6
luuna95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 33
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Tak, to prawda, że w razie gdybym została a nie wydarzyłoby się nic złego, byłabym zawiedziona, że nie pojechałam, zwłaszcza, że to moje pierwsze wakacje daleko od Polski, mimo, że nie jestem młodą nastolatką.
Chłopak twierdzi, żebym jechała, że wydałam dużo kasy, a on jest już dużym chłopcem.
Ale NA PRAWDĘ wystarczy jedno słowo i ja zostaję. Kocham go i chce go wspierać. Dlatego mam taki ogromny problem z tym, co zrobić.
luuna95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 10:32   #7
201803090921
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4 538
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Cytat:
Napisane przez luuna95 Pokaż wiadomość
Tak, to prawda, że w razie gdybym została a nie wydarzyłoby się nic złego, byłabym zawiedziona, że nie pojechałam, zwłaszcza, że to moje pierwsze wakacje daleko od Polski, mimo, że nie jestem młodą nastolatką.
Chłopak twierdzi, żebym jechała, że wydałam dużo kasy, a on jest już dużym chłopcem.
Ale NA PRAWDĘ wystarczy jedno słowo i ja zostaję. Kocham go i chce go wspierać. Dlatego mam taki ogromny problem z tym, co zrobić.
To powiedz mu to (dla swego spokoju) i jedz na wakacje.
Sam Cię na nie wysyła, jest dorosły i wie co mówi.
Nie bierz też za mocno do siebie, że na pogrzebach się rozkleja - masa ludzi tak ma, po prostu tam jest specyficzna atmosfera, a sporo ludzi wzrusza się, gdy widzi, że ktoś inny płacze; ot, taka nasza natura.
201803090921 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-07-11, 10:34   #8
zielone_okoo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 131
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Cytat:
Napisane przez luuna95 Pokaż wiadomość
Tak, to prawda, że w razie gdybym została a nie wydarzyłoby się nic złego, byłabym zawiedziona, że nie pojechałam, zwłaszcza, że to moje pierwsze wakacje daleko od Polski, mimo, że nie jestem młodą nastolatką.
Chłopak twierdzi, żebym jechała, że wydałam dużo kasy, a on jest już dużym chłopcem.
Ale NA PRAWDĘ wystarczy jedno słowo i ja zostaję. Kocham go i chce go wspierać. Dlatego mam taki ogromny problem z tym, co zrobić.
Jeżeli sam chłopak Ci mówi żebyś jechała to jedź.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
zielone_okoo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 10:42   #9
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Chłopak ma rację. Jedź. Na wspieranie zawsze nawet po pogrzebie znajdziesz czas. W przypadku śmierci osób starszych, która nie jest nagła ludzie są często psychicznie oswojeni z myślą, że taka osoba może umrzeć. Dlatego aż takie pogotowie psychiczne jakie chcesz zapewnić nie jest tak pilnie potrzebne jak w przypadku np. nagłej śmierci rodzica czy rodzeństwa, której nikt się nie spodziewa.
Na pogrzebach rozkleja się chyba zawsze i chyba każdy (o ile nie ma osobowości nieprawidłowej typu psychopatia/socjopatia) i każdy musi nauczyć się radzić sobie psychicznie w takich okolicznościach, więc tu nie musisz chłopakowi matkować na pogrzebie. Poza tym na takim pogrzebie rodzina może woleć być sama, we własnym gronie. Zwłaszcza dalsi krewni, którzy mogą czuć się skrępowani płacząc przy obcych ludziach czy osobach spoza rodziny, którą znają od lat. Także z tego względu nie zawsze wypada pchać się do kogoś na pogrzeb w charakterze gościa.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 12:23   #10
luuna95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 33
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Chyba macie rację. Chłopak znowu powtórzył mi żebym pojechała i że on w razie czego sobie poradzi a ja nie wyjezdzam na rok tylko na 10 dni. Poza tym jeszcze nic nie jest przesądzone w związku z babcią. Mam nadzieję, że jednak wszystko będzie ok, przynajmniej do czasu mojego powrotu.
Dziękuję że upewbilyscie mnie w przekonaniu że nie jestem bezduszna istota i to nie będzie koniec świata jeśli będę nieobecna

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
luuna95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 12:37   #11
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Jasne, że jedź. Śmierć, osoby starszej, naturalna - może zabrzmi to bezdusznie, ale przecież takie jest życie - jest czymś normalnym. Smutek będzie, ale nie żadna tragedia, czy dramat. Inaczej byśmy się nerwowo wykończyli, bo im jesteśmy starsi, to tym więcej osób z wyższych pokoleń umiera. Śmierć należy oswajać - w takim sensie, że właśnie nie nakręcać się, że to nie wiadomo jaka drama, wszyscy zamierający w bezruchu, bo może za moment coś... Jednak co innego śmierć młodej, czy w średnim wieku osoby, czy śmierć w wypadku, w jakichś dramatycznych okolicznościach. A tutaj możliwe, że odchodzi ktoś, kto miał długie, wypełnione miłością życie. Nie jest sama, ma rodzinę. Poza tym, ludzie czasami przeceniają to, że rodzina będzie nie wiadomo jak przeżywała śmierć babci, czy dziadka. Dla mnie to takie trochę wywieranie presji "przeżywaj, płacz, rozpaczaj". Nie wiadomo jak chłopak to przyjmie. Także bezsensem jest wciskanie na siłę swojego wsparcia.

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2017-07-11 o 12:40
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-07-11, 13:07   #12
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Cytat:
Napisane przez luuna95 Pokaż wiadomość
Chyba macie rację. Chłopak znowu powtórzył mi żebym pojechała i że on w razie czego sobie poradzi a ja nie wyjezdzam na rok tylko na 10 dni. Poza tym jeszcze nic nie jest przesądzone w związku z babcią. Mam nadzieję, że jednak wszystko będzie ok, przynajmniej do czasu mojego powrotu.
Dziękuję że upewbilyscie mnie w przekonaniu że nie jestem bezduszna istota i to nie będzie koniec świata jeśli będę nieobecna
Nie będziesz bezduszna. To nie są rzeczy ani łatwe, ani oczywiste. Nawet w długich, stałych związkach. Ja i TŻ na niewielu pogrzebach w naszych rodzinach razem byliśmy, choć długo jesteśmy razem i nasi rodzice się znają i mamy z obiema rodzinami dobre relacje. U mnie jak raz TŻ przyszedł po pogrzebie i po stypie tylko złożyć kondolencje to 3 ciocie od razu wyszły no bo jak to tak "kawaler przyszedł w gości, a one zapuchnięte od płaczu, niewyjściowe". Czuły się skrępowane choć TŻ na moment wpadł, kondolencje złożył i wyszedł żeby moich krewnych na stypie nie krępować. Mnie do siebie na pogrzeb jego rodzina nie zapraszała bo tam różne relacje i konflikty są w rodzinie. Chcieli być sami bo jak są sami wiedzą jak się poruszać po tym polu minowym, a jak jest ktoś z zewnątrz no to już różnie bywa. Mnie TŻ towarzyszył przy dwóch pogrzebach, oba w nagłych okolicznościach- śmierć mojego dziadka i przyjaciela mojego taty. Obie w krótkich odstępach czasu, bardzo odbiły się na moim tacie i w sumie TŻ był mi potrzebny i jako wsparcie psychiczne i ze względów logistycznych. Kiedy obecność partnera jest absolutnie konieczna to się da wyczuć i z reguły nie są to śmierci, które da się przewidzieć. Ja np. w czasie śmierci dziadka byłam w trakcie sesji egzaminacyjnej i musiałam rzucić w kąt 2 egzaminy na studiach, przez co kolejnego roku musiałam 2 kursy nadrabiać, a jak zmarł przyjaciel taty w ogóle był cyrk bo zmarł na wakacjach i musieliśmy stamtąd jego ciało przewieźć i jego córkę i wnuka przywieść do domu. A moi rodzice byli za granicą. Więc to była taka akcja, że hej. A tak- u Twojego chłopaka babcia jest w szpitalu, ma opiekę, monitoring, w razie czego pierwszą pomoc itd. Oczywiście życzę jej jak najlepiej, ale gdyby nie daj boże do czegoś doszło to rodzina Twojego chłopaka i raczej mocnego szoku nie przeżyje i logistycznie ogarnie.

---------- Dopisano o 13:07 ---------- Poprzedni post napisano o 13:00 ----------

A tak co do śmierci w rodzinie i okazywania, że nie jesteśmy bezduszni- są takie okoliczności bardziej dla krewnych komfortowe, jak już przejdzie ten pierwszy szok śmierci osoby bliskiej jak np. msza ku pamięci w rocznicę śmierci zmarłego czy wizyta na grobach w Dniu Wszystkich Świętych. Warto się wtedy pokazać, porozmawiać, wyrazić żal z powodu śmierci tej osoby. To chyba dla krewnych przyjemniejsze i ważniejsze. I ja i TŻ bierzemy w takich okazjach udział i obie rodziny takie gesty doceniają. No, ale u nas jest tradycja zamawiania mszy ku pamięci, szczególnie w pierwszą rocznicę śmierci czy w imieniny bądź urodziny zmarłego. No i wtedy nasze rodziny odwiedzamy. U TŻ'ta chodzi się też na cmentarz przy okazji niedzielnych mszy. Możesz popytać kiedyś chłopaka jak to jest u niego i znaleźć odpowiednią sytuację do tego by okazywać jego bliskim, że bezduszna nie jesteś.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 13:07   #13
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

nie planowałabym będąc w 5letnim związku drogich osobnych wakacji ale tak zaplanowałaś, zapłaciłaś, to raczej powinnaś jechać.

nawet jeśli babcia nie umrze akurat podczas twojej nieobecności, to i tak fajniej byłoby dla chłopaka, który to przeżywa, abyś była na miejscu i tak jak napisałaś, dziewczyna, przyjaciele, normalne życie odciągają jego uwagę od przykrej sytuacji, ale nie mogłaś przewidzieć, że chłopak będzie miał taki problem akurat w takim a nie innym terminie, więc traktuj to jako zaplanowany wyjazd i jedź, to tylko 10 dni

ona opiekę ma, a on jest dorosły, i nie jest z cukru, poradzi sobie bez ciebie.

Edytowane przez Hultaj
Czas edycji: 2017-07-11 o 13:09
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 13:25   #14
luuna95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 33
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Wspólny wyjazd planujemy w innym terminie. Początkowo na te wakacje TŻ miał jechać z nami, jednak ostatecznie stało sie inaczej. I nie widzę nic złego w tym, że wyjadę na wakacje z mamą i bratem, natomiast z chłopakiem pozniej. To chyba nie jest nic złego?

Nasze rodziny znają sie dość dobrze, na pewno na pogrzebie nie byłabym nieproszona osoba. Msze w rocznicę śmierci czy też odwiedzenie grobu to naturalna kolej rzeczy, na pewno sie wtedy pojawię.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
luuna95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 13:31   #15
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

no pewnie że nie ma nic złego.

---------- Dopisano o 13:31 ---------- Poprzedni post napisano o 13:29 ----------

wiesz, jak człowieka stać lekką ręką wydać i stracić jakieś tam spore pieniądze to można myśleć, że nie szkoda, pojedzie się kiedy indziej, a co tam, do grobu nie zabierzesz , ale jak nie i to jest dla ciebie spora kasa to jasne, że szkoda zaprzepaszczać taki wyjazd.
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 13:38   #16
luuna95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 33
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Tak, o to między innymi też chodzi Tzn tak jak pisałam, gdyby chciał, to bym została. Ale on nie chce, a Wy utwierdzilyscie mnie w przekonaniu że powinnam jechać i to nic złego

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
luuna95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-11, 21:35   #17
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Jedz.
Nawet jak ludzie są małżeństwem, to nie zawsze się w takich sytuacjach pojawiają na potrzebach, choćby z tego powodu, że nie dostają dnia wolnego w pracy.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-12, 11:09   #18
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
nie planowałabym będąc w 5letnim związku drogich osobnych wakacji ale tak zaplanowałaś, zapłaciłaś, to raczej powinnaś jechać.
ja nie widze w tym zadnego problemu, zwlaszcza gdy to taki krotki rodzinny wyjazd.

Prababcia zyje i nie ma cos planowac jej smierci. Nawet jak nie pojdziesz na pogrzeb, to mozesz po powrocie urzadzic msze w intencji zmarlej czy pojsc na grob z Tztem i zapalic znicz.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-15, 12:51   #19
lady666macbeth
Zakorzenienie
 
Avatar lady666macbeth
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 8 338
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

powinnaś pojechać.
__________________
"Słowami też można dotykać. Nawet czulej niż dłońmi."
lady666macbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-07-15, 13:47   #20
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Oczywiscie ze jedz. Zgadzam sie z Reną, prababcia zyje, mialabys zostas zakladajac ze w ciagu 2 tyg umrze..?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-15, 14:09   #21
kalor
Gazela inteligencji
 
Avatar kalor
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 371
Dot.: Pogrzeb czy wakacje?

Cytat:
Napisane przez Linka25 Pokaż wiadomość
Oczywiscie ze jedz. Zgadzam sie z Reną, prababcia zyje, mialabys zostas zakladajac ze w ciagu 2 tyg umrze..?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
CZytalam już wcześniej ten wątek, ale w tym momencie tak mnie coś uderzylo, ze już babcie do grobu wszyscy składają...
kalor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-07-15 14:09:43


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:13.