Nazwisko po ślubie - Strona 7 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-03, 22:00   #181
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Mnie kiedyś rozbawiło dwuczłonowe nazwisko koleżanki. Połączyła nazwisko swoje i męża i wyszło to na zasadzie Wioletta Kiełbasa-Wiejska

Przypomniało mi się, jak moja mama przetoczyła mi rozmowę zasłyszaną w autobusie. Jakieś panie nabijały się ze wspólnej znajomej o nazwisku Słonina, która wyszła za pana, który nazywał się... Smalec
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 22:03   #182
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość

Przypomniało mi się, jak moja mama przetoczyła mi rozmowę zasłyszaną w autobusie. Jakieś panie nabijały się ze wspólnej znajomej o nazwisku Słonina, która wyszła za pana, który nazywał się... Smalec
Najgłupsze znalezione i zasłyszane z otoczenia:
-Swędzioł-Drapała,
-Chrupała-Pniak (kobieta ma ksywę kornik)
-Wcisło-Wlazło,
-Książka-Kucharska,
-Piwko-Piwowar,
-Bieda-Nędza
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 22:04   #183
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez ktoregos_dnia Pokaż wiadomość
A z ciekawości, jak dzieci mają podwójne nazwisko i córka dorasta i bierze ślub, to co się dzieje z nazwiskiem? Przyjmuje dowolnie jeden z członków + nazwisko męża? Gdyby chciała nadal podwójne? Jest to jakoś określone?
Z tego, co wiem, to w takiej sytuacji kobieta może dowolny człon swojego nazwiska rodowego zamienić na nazwisko męża. A może też zarówno zostać przy swoim nazwisku rodowym, jak i wybrać tylko nazwisko męża.

Cytat:
Napisane przez LusiaPlotkara Pokaż wiadomość
NIe wiem czy wtedy to podwójne nazwisko nie jest liczone jako jedno. Kiedyś spotkałam się z kobietą która nazywała się w stylu Anna Kowalska Nowak (panieńskie) Malinowska-Kowalczyk (męża).
Jeśli dobrze kojarzę, to w Polsce można uzyskać co najwyżej dwuczłonowe nazwisko, gdzie między członami jest łącznik. Natomiast tutaj widzę kilka możliwych rozwiązań:
a) pani wzięła ślub poza granicami Polski, w kraju, w którym można robić takie połączenia
b) pani nazywała się nie Kowalska Nowak ale np. Kowalska vel Nowak, co traktowane jest w Polsce jako jedno nazwisko jednoczłonowe
c) ewentualnie pani nie była Kowalska Nowak ale np. Bachleda Curuś, czyli miała nazwisko góralskie, które zostało potraktowane jako jedno nazwisko

Innych pomysłów nie mam, ale pewna jestem, że jednak sytuacja tej pani jest dość nietypowa

Cytat:
Napisane przez femaa Pokaż wiadomość
A co gdy chcę zachować swoje i dzieciom dać swoje? Jak to wygląda od strony prawnej, gdyby mąż był przeciwny? Decyduje wtedy sąd? Jakie szanse ma się na to by dzieci miało nazwisko żony?
Domyślnym nazwiskiem dziecka jest nazwisko łączone, powstałe z nazwiska/pierwszego członu nazwiska matki oraz nazwiska/pierwszego członu nazwiska ojca. Natomiast rodzice mogą samodzielnie ustalić, że np. dziecko będzie miało nazwisko tylko po jednym z rodziców albo łączone, ale najpierw ojca, a potem matki. W sytuacji, gdy rodzice nie dojdą do porozumienia, to raczej dziecko dostaje nazwisko dwuczłonowe.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 22:11   #184
201607111040
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 10 542
Dot.: Nazwisko po ślubie

Znajomy mi kiedyś opowiadał że czytał że w jakieś tam parafii były takie zapowiedzi Anna Napierała i Piotr Musiał

---------- Dopisano o 23:11 ---------- Poprzedni post napisano o 23:09 ----------

Widzę że już ktoś wspomniał o takim połączeniu
201607111040 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 22:37   #185
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Nazwisko po ślubie

Ja słyszałam połączenie Wilk-Bury, ale czy prawdziwe to już cholera wie. O zestawieniach ptasich typu ,,Sikora-Wróbel" nie wspomnę... Mam kolegów, którzy są właśnie dwojga nazwisk, bo mają znaną mamę. Moim osobistym zdaniem to brzmi trochę nadęcie, zwłaszcza że oba nazwiska są ,,herbowe" a i imiona dość (powiedzmy) szlacheckie.

Ciekawi mnie za to, co ma zrobić ich przyszła biedna żona, jeśli będzie chciała sobie zostawić swoje nazwisko, ma być trojga nazwisk?
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 22:49   #186
aer
O RLY?
 
Avatar aer
 
Zarejestrowany: 2013-09
Lokalizacja: Silesia/Varsovia
Wiadomości: 10 173
Dot.: Nazwisko po ślubie

U mnie w pracy kiedyś była klientka o nazwisku Kisiel-Budyń.
aer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 22:53   #187
Lemmy is God
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 854
Dot.: Nazwisko po ślubie

To ja słyszałam anegdotę o nekrologu w którym było zawiadomienie o śmierci pani X z Majtasów Podmokła
Lemmy is God jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-11-03, 22:55   #188
ktoregos_dnia
Zakorzenienie
 
Avatar ktoregos_dnia
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8 967
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Lemmy is God Pokaż wiadomość
pani X z Majtasów Podmokła
Trzeba mieć niezły dystans do siebie, żeby się tak podpisywać

Wysłane z mojej el dziewiątki
__________________
ktoregos_dnia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 23:02   #189
Gregorius_
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 1 848
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Bananalama Pokaż wiadomość
Kompromis? Oboje podwójne nazwiska i szafa gra, albo każde przy swoim )))
Nie. Oboje podwójne nazwiska, albo każde przy swoim + żadnego wesela + żadnego pierścionka zaręczynowego.

Gregorius_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 23:34   #190
mfromny
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 5
Dot.: Nazwisko po ślubie

Niedługo kobiety będą się oświadczać mężczyznom . W sumie to mężczyźni już dzisiaj mają gdzieś zaręczyny i całe te śluby. O wiele chętniej żyją na kocią łapę niż kobiety.
mfromny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 23:35   #191
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Gregorius_ Pokaż wiadomość
Nie. Oboje podwójne nazwiska, albo każde przy swoim + żadnego wesela + żadnego pierścionka zaręczynowego.


uwielbiam takie szantaże, szkoda, że faceci nigdy nie rozumieją, że sami w taki sposób pogrążają się przed kobietą i tylko jakaś zdesperowana zdecyduje się na małżeństwo z takim osobnikiem
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-04, 00:20   #192
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Gregorius_ Pokaż wiadomość
Nie. Oboje podwójne nazwiska, albo każde przy swoim + żadnego wesela + żadnego pierścionka zaręczynowego.

mi pasi.
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 07:38   #193
201608160903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 3 093
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Gregorius_ Pokaż wiadomość
Nie. Oboje podwójne nazwiska, albo każde przy swoim + żadnego wesela + żadnego pierścionka zaręczynowego.

Mój facet jak mu pokazałam Twoje posty to się tylko posmiał i powiedział że jak zwykle na wizażu sami dziwni faceci albo co bardziej prawdopodobne trolle. Ale w sumie u nas za obopólną zgodą nie będzie ani wesela, ani białej sukni ani innych takich dupereli, a nazwisko też przyszły mąż zostawił do mojek decyzji bo to ja je będę nosić a nie on. Powiedział też, że jaka.to różnica? Dla niego żadna. Także nie mierz facetów jedną miarą...

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
201608160903 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 08:15   #194
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Nazwisko po ślubie

Zwykle staram się pojąć rozumowanie nawet bardzo odległe od mojego, ale... no nie, nie łapię co ma wspólnego zmiana nazwiska z weselem i obraczkami Chodzi o to, że nie godząc się na wesele pan młody może zaszantazowac przyszła żonę żeby przyjęła jego nazwisko? Co za argumentacja Mam wrażenie, że u niektórych kompleksy się odzywają.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 09:55   #195
abrakatabra
Zakorzenienie
 
Avatar abrakatabra
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 3 767
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez aer Pokaż wiadomość
U mnie w pracy kiedyś była klientka o nazwisku Kisiel-Budyń.
Uważam, że nic nie pobije lekarki z mojego miasta o nazwisku Pukała-Babula
abrakatabra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 10:08   #196
No_To_Co
Raczkowanie
 
Avatar No_To_Co
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 364
Dot.: Nazwisko po ślubie

Uważam, że czasy się zmieniły i tradycje mają coraz mniejsze znaczenie. Jeśli chodzi o moje zdanie na ten temat: Mam nazwisko ojca, który nigdy nie brał udziału w moim życiu. Nawet go na oczy nie widziałam (tzn. jak byłam mała musiałam, ale nie pamiętam tego). Tak zadecydowała mama, która ma inne nazwisko niż ja. W związku z powyższym nie jestem w żaden sposób związana ze swoim nazwiskiem i chętnie je zmienię, zamykając raz na zawsze temat ojca.
Ale to ja. Czasem zdarza się, że kobieta przed swoim ślubem wypracuje sobie pewną "markę", a jej nazwisko będzie wiele znaczyło w środowisku, w związku z czym nie koniecznie będzie chciała je zmieniać - i absolutnie to rozumiem. Chyba nie ma się nad czym za bardzo rozwodzić - zmiana nazwiska to wyłącznie decyzja kobiety i nie ma sensu naciskanie na to, by je zmieniała, bądź nie.
No_To_Co jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 10:22   #197
leniwca
Zakorzenienie
 
Avatar leniwca
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 5 854
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
Zwykle staram się pojąć rozumowanie nawet bardzo odległe od mojego, ale... no nie, nie łapię co ma wspólnego zmiana nazwiska z weselem i obraczkami Chodzi o to, że nie godząc się na wesele pan młody może zaszantazowac przyszła żonę żeby przyjęła jego nazwisko? Co za argumentacja Mam wrażenie, że u niektórych kompleksy się odzywają.
Ktoś tu chyba rzuciła argument o wybieraniu z tradycji tego, co nam się podoba, a to nieładne zachowanie Więc jeśli nie chcesz tradycyjnie przejąć nazwiska męża, to nie będzie tradycyjnej wymiany obrączek i tradycyjnego, wielkiego weselicha Wszystko albo nic, nie ma to tamto ;p
Argument o szantażu też może być trafiony. Kompromis taki- będzie jego nazwisko, a ona sobie może zaplanować wymarzone wesele i kiecę jak dla księżniczki.

Dla mnie to głupie ograniczanie. Jakby nie można było mieć własnego widzimisię, wizji swojego życia i ważnych wydarzeń, typu ślub i ta cała otoczka. No sory, nikt mi nie będzie mówił, że skoro akurat chcę wziąć nazwisko po mężu, to wg tradycji powinnam wyprawić wesele dla całej rodziny+sąsiadów i koleżaneczek teściowej, a zaraz po ślubie tradycyjnie zajść w ciążę i do garów, a nie karierę robić i się rozwijać.

Są tradycje/zwyczaje, które mi się podobają i mniej lub bardziej świadomie będę je praktykować. Są też takie, których z jakiegoś powodu nie uznaję lub które nic dla mnie nie znaczą, więc na chama nie będę się zmuszać, żeby je podtrzymać. To jakiś przymus, żeby praktykować wszystkie tradycje, jakiś narodowy obowiązek, czy obowiązek ze względu na płeć? Bo nie czaję takiego myślenia. Z jakiego powodu miałabym cenić i dbać o tradycję, z którą mi totalnie nie po drodze?
__________________
samica leniwca
_______________________
*projekt denko.
*o włosy dbam i zapuszczam!
leniwca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 12:36   #198
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: Nazwisko po ślubie

Mam dwuczłonowe nazwisko i jestem z tego powodu bardzo zadowolona. Ze swoim nazwiskiem panieńskim byłam i jestem bardzo związana, nie wyobrażałam sobie z niego rezygnować, a nazwisko męża mi się podoba, więc połączyłam obydwa. I jest fajnie

Jestem zdania, że w kwestii nazwiska każdy powinien postępować tak, jak jest mu wygodnie. Nie rozumiem jednak nalegania niektórych mężczyzn typu "musisz zmienić nazwisko na moje". Bo co? Od tego zależy związek?
__________________


verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 12:40   #199
ktoregos_dnia
Zakorzenienie
 
Avatar ktoregos_dnia
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8 967
Dot.: Nazwisko po ślubie

Też uważam, że to kwestia bardzo indywidualna i nie ma złych rozwiązań. Każdy robi tak, żeby dobrze czuć się ze swoim podpisem i żeby się go wstydzić. Po prostu.
Ja nie miałabym problemu z przejęciem, ale gdyby było brzydkie to bym tego nie zrobiła. Nie nastawiam się na nic i nic nie muszę.

Wysłane z mojej el dziewiątki
__________________
ktoregos_dnia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-04, 12:47   #200
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Nazwisko po ślubie

Nie obowiązku zmiany nazwiska czy dokładania go , tak samo jak nie ma obowiązku noszenia obrączek- to ludzie wymyślaja tradycję, obyczaje, i ludzie mogą je zmieniać.

Zostawiałam swoje nazwisko bo niby dlaczego mam je zmieniać? wymieniać dokumenty? nie chce mi się, szkoda mi czasu i kasy.

Dołożyć męża- już predzej, ale mamy nazwiska długie razem 20 literek ! więc mam swoje.

Obrączki mamy i nosimy , jakos się przyzwyczailiśmy i już. Nie ma presji.

Dziecko jest przedślubne, ma nazwisko męża. Dlaczego? Nie wiem, jakos tak wyszło. Dwa nazwiska ze wględu na długość odpadały.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 13:53   #201
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Nie obowiązku zmiany nazwiska czy dokładania go , tak samo jak nie ma obowiązku noszenia obrączek- to ludzie wymyślaja tradycję, obyczaje, i ludzie mogą je zmieniać.

(...)
Obrączki mamy i nosimy , jakos się przyzwyczailiśmy i już. Nie ma presji.
Jeszcze tak a propos obrączek - mój tato odkąd pamiętam nie nosi obrączki. A dla mojej mamy jest najlepszym mężem na świecie obrączki, wspólne nazwiska czy pierścionek to tylko symbole. Liczy się w tym wszystkim zupełnie co innego. Ktoś może obnosić się ze swoją obrączką, a mieć żonę/męża daleko gdzieś. Reguł nie ma.

Ja noszę obrączkę, bo to dla mnie właśnie - piękny symbol. Mój mąż też nosi. Ale nie raz zdarzyło się, że ja czy on zostawiliśmy obrączki w domu, bo coś robiliśmy, zdjęliśmy je i zapomnieliśmy. Żadne z nas nie robiło sobie o to wyrzutów
__________________


verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 13:57   #202
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez verumka Pokaż wiadomość
Ja noszę obrączkę, bo to dla mnie właśnie - piękny symbol. Mój mąż też nosi. Ale nie raz zdarzyło się, że ja czy on zostawiliśmy obrączki w domu, bo coś robiliśmy, zdjęliśmy je i zapomnieliśmy. Żadne z nas nie robiło sobie o to wyrzutów
Wątek o medaliku miłości mi się przypomniał
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 14:02   #203
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
Wątek o medaliku miłości mi się przypomniał
Nie kojarzę
__________________


verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 14:07   #204
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez verumka Pokaż wiadomość
Nie kojarzę
Niemożliwe! https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=670641
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 14:13   #205
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
"medalik miłości"
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 14:21   #206
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
Ojejej.... Brak mi słów, by coś więcej napisać
__________________


verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 14:39   #207
weraera4
Raczkowanie
 
Avatar weraera4
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 133
Dot.: Nazwisko po ślubie

Nie wiem czy już poruszałyście tę kwestię, bo przyznaję, że przeczytałam tylko pierwszą stronę, ale-

co z dziećmi (córkami) takich par o dwuczłonowych nazwiskach? Maria Kowalska-Nowak chce wyjść za Jana Iksińskiego-Igrekowego i co wtedy? Każdy zostaje przy swoim nazwisku- ok. Ale jakie nazwisko nadać ich dzieciom???????

Wydaję mi się, że najprościej jest po prostu tak jak tradycyjnie się przyjęło, czyli żona przyjmuje nazwisko męża i dzieci mają nazwisko ojca. A rozumiem nazwiska dwuczłonowe w przypadku dorobku naukowego/własnej firmy (potężnej i znanej na skalę krajową/światową) lub pozostanie przy swoim, gdy mąż ma nazwisko typu Fjut (autentycznie byłam na cmentarzu w ten weekend i widziałam takie!). Po co komplikować sobie życie? W końcu nikt chyba nie bierze ślubu (a przynajmniej nie powinien) z kimś z powodów innych niż miłość i chęć dzielenia się wszystkim, w tym nazwiskiem ?
weraera4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 14:41   #208
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez weraera4 Pokaż wiadomość
Nie wiem czy już poruszałyście tę kwestię, bo przyznaję, że przeczytałam tylko pierwszą stronę, ale-

co z dziećmi (córkami) takich par o dwuczłonowych nazwiskach? Maria Kowalska-Nowak chce wyjść za Jana Iksińskiego-Igrekowego i co wtedy? Każdy zostaje przy swoim nazwisku- ok. Ale jakie nazwisko nadać ich dzieciom???????

Wydaję mi się, że najprościej jest po prostu tak jak tradycyjnie się przyjęło, czyli żona przyjmuje nazwisko męża i dzieci mają nazwisko ojca. A rozumiem nazwiska dwuczłonowe w przypadku dorobku naukowego/własnej firmy (potężnej i znanej na skalę krajową/światową) lub pozostanie przy swoim, gdy mąż ma nazwisko typu Fjut (autentycznie byłam na cmentarzu w ten weekend i widziałam takie!). Po co komplikować sobie życie? W końcu nikt chyba nie bierze ślubu (a przynajmniej nie powinien) z kimś z powodów innych niż miłość i chęć dzielenia się wszystkim, w tym nazwiskiem ?
Dla mnie to żadna komplikacja. Niech każdy robi jak chce.
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 14:48   #209
weraera4
Raczkowanie
 
Avatar weraera4
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 133
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez Bananalama Pokaż wiadomość
Dla mnie to żadna komplikacja. Niech każdy robi jak chce.
A ja sobie wyobrażam, że osoby, które wybrały dwuczłonowe nazwiska (co już jak dla mnie świadczy o chęci zamanifestowania swojej "niezależności" (?), no chyba że było to ze względów takich jakie wymieniłam w poprzednim poście, które jak najbardziej rozumiem i uważam za słuszne) mogłyby się kłócić o to, czemu ich kochany synek ma się nazywać Kowalski-Igrekowski a nie Nowak-Iksiński a czemu nie Iksiński-Nowak, a czemu nie w ogóle po matce Kowalski-Nowak, itd. Śmieszne, ale myślę, że byłoby to źródłem konfliktów.
weraera4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-04, 15:04   #210
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Nazwisko po ślubie

Cytat:
Napisane przez weraera4 Pokaż wiadomość
A ja sobie wyobrażam, że osoby, które wybrały dwuczłonowe nazwiska (co już jak dla mnie świadczy o chęci zamanifestowania swojej "niezależności" (?), no chyba że było to ze względów takich jakie wymieniłam w poprzednim poście, które jak najbardziej rozumiem i uważam za słuszne) mogłyby się kłócić o to, czemu ich kochany synek ma się nazywać Kowalski-Igrekowski a nie Nowak-Iksiński a czemu nie Iksiński-Nowak, a czemu nie w ogóle po matce Kowalski-Nowak, itd. Śmieszne, ale myślę, że byłoby to źródłem konfliktów.
To już ich sprawa, jak nazwą dzieci . Czemu to od razu manifestowanie niezależności? Po prostu ktoś lubi swoje nazwisko i wsio. To jak facet nie chce zmieniać, to epatuje patriarchalnym postrzeganiem świata czy jak? Manifestuje władczość! I chęć, żeby żona była mniej niezależna
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-06-19 21:40:35


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:10.