Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-10-12, 13:36   #1
myweakness118
Raczkowanie
 
Avatar myweakness118
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 319
Red face

Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?


Cześć! Przymierzam się właśnie do pierwszej wizyty u ginekologa. Cel- dobór tabletek antykoncepcyjnych. Wizyta jest dość droga (jak na moją, obecnie skromną, kieszeń), dlatego chciałabym iść już z wynikami badań, by nie musieć płacić za to, że lekarz powie mi, co mam zbadać, i iść drugi raz

Chciałabym się zapytać, czy wiecie, jakie hormony należy zbadać? Jakie badania wy robiłyście przed doborem tabletek anty? Próbowałam znaleźć informacje w internecie, ale nie ma tam nic konkretnego (jest tylko info, jakie hormony ogólnie można zbadać, a jest tego trochę).

Czy oprócz ogólnej morfologii krwi, zbadanie estrogenu, progesteronu i androgenów wystarczy? Czy prolaktyna też jest wymagana? A może coś jeszcze?

Dodam, że podejrzewam u siebie zaburzenia hormonalne- mam nieregularne okresy (ostatnio spóźnił mi się aż 6 tygodni :/, ale jeśli jest "dobrze" to spóźnia się ok. 7-10 dni), do tego są niezwykle bolesne (wcześniej tak nie było), no i mam problemy z cerą (broda, dolne policzki, żuchwa). Zależy mi, by wykryć, co jest tego powodem, by ginekolog mogła mi zapisać takie tabletki, które by na to pomogły, a nie pogorszyły sytuację.

Tabletki anty chcę brać głównie (oczywiście za zgodą lekarza), by nie musieć się martwić o zaliczenie tzw. "wpadki", no i też dlatego, że ponoć mogą one pomóc w zaburzeniach hormonalnych.

Jeśli wg was wygląda to inaczej za każdym razem i lekarz zleca inne badania w zależności od przypadku, oczywiście jakoś to przeboleję i pójdę na wizytę bez badań, ale chciałam najpierw zapytać na forum. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi
myweakness118 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-12, 15:19   #2
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Cytat:
Napisane przez myweakness118 Pokaż wiadomość
Cześć! Przymierzam się właśnie do pierwszej wizyty u ginekologa. Cel- dobór tabletek antykoncepcyjnych. Wizyta jest dość droga (jak na moją, obecnie skromną, kieszeń), dlatego chciałabym iść już z wynikami badań, by nie musieć płacić za to, że lekarz powie mi, co mam zbadać, i iść drugi raz

Chciałabym się zapytać, czy wiecie, jakie hormony należy zbadać? Jakie badania wy robiłyście przed doborem tabletek anty? Próbowałam znaleźć informacje w internecie, ale nie ma tam nic konkretnego (jest tylko info, jakie hormony ogólnie można zbadać, a jest tego trochę).

Czy oprócz ogólnej morfologii krwi, zbadanie estrogenu, progesteronu i androgenów wystarczy? Czy prolaktyna też jest wymagana? A może coś jeszcze?

Dodam, że podejrzewam u siebie zaburzenia hormonalne- mam nieregularne okresy (ostatnio spóźnił mi się aż 6 tygodni :/, ale jeśli jest "dobrze" to spóźnia się ok. 7-10 dni), do tego są niezwykle bolesne (wcześniej tak nie było), no i mam problemy z cerą (broda, dolne policzki, żuchwa). Zależy mi, by wykryć, co jest tego powodem, by ginekolog mogła mi zapisać takie tabletki, które by na to pomogły, a nie pogorszyły sytuację.

Tabletki anty chcę brać głównie (oczywiście za zgodą lekarza), by nie musieć się martwić o zaliczenie tzw. "wpadki", no i też dlatego, że ponoć mogą one pomóc w zaburzeniach hormonalnych.

Jeśli wg was wygląda to inaczej za każdym razem i lekarz zleca inne badania w zależności od przypadku, oczywiście jakoś to przeboleję i pójdę na wizytę bez badań, ale chciałam najpierw zapytać na forum. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi
Przed tabletkami zazwyczaj robi się badania na krzepliwość krwi oraz próby wątrobowe. Myślę, że mało który ginekolog zleca badania hormonalne, jeśli kobieta nie boryka się z większymi problemami. U Ciebie zbadałabym również prolaktynę, jeśli borykasz się z trądzikiem i nieregularnymi cyklami.

Natomiast nie unikniesz czestszych wizyt u tego lekarza, bo zapewne dostaniesz tabletki na 3 cykle i co jakiś czas będziesz musiała wracać na kontrolę i po recepty.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-12, 18:03   #3
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Cytat:
Napisane przez Adrianna_8 Pokaż wiadomość
Przed tabletkami zazwyczaj robi się badania na krzepliwość krwi oraz próby wątrobowe. Myślę, że mało który ginekolog zleca badania hormonalne, jeśli kobieta nie boryka się z większymi problemami. U Ciebie zbadałabym również prolaktynę, jeśli borykasz się z trądzikiem i nieregularnymi cyklami.

Natomiast nie unikniesz czestszych wizyt u tego lekarza, bo zapewne dostaniesz tabletki na 3 cykle i co jakiś czas będziesz musiała wracać na kontrolę i po recepty.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dokładnie tak. Nie ma potrzeby robić badań hormonów przed doborem tabletek, jeśli nie ma niepokojących objawów. Jeśli są, to niestety, ale to lekarz po rozmowie i badaniu zdecyduje co zbadać.
Jeśli już to właśnie prolaktyna, DHEA, TSH, fT3. No i próby wątrobowe i układ krzepnięcia, ale to też nie zawsze jest zlecane u młodych osób bez obciążeń.
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-28, 12:59   #4
Fraczka88
Raczkowanie
 
Avatar Fraczka88
 
Zarejestrowany: 2019-05
Lokalizacja: Miłobądź
Wiadomości: 72
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Mi nawet nie kazali robić takich badań.. Po dali receptę. Trochę czuję się oszukana i niedobadana :/
Fraczka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-28, 19:08   #5
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Cytat:
Napisane przez Fraczka88 Pokaż wiadomość
Mi nawet nie kazali robić takich badań.. Po dali receptę. Trochę czuję się oszukana i niedobadana :/
Badania zawsze możesz wykonać sobie sama.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-07, 14:15   #6
DracarysDragon
Raczkowanie
 
Avatar DracarysDragon
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 72
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Powinien Ci zlecić próby wątrobowe i czas krzepnięcia. Co do hormonów - jest całkiem spora gama możliwości, więc tutaj poczekałabym, co zaproponuje lekarz w związku z Twoimi objawami. I czy cokolwiek, bo tabletki anty często przy okazji rozwiązują problem trądziku, a okresy regulują z samego faktu swojego dziania (okres występuje w przerwie między opakowaniami, co 28 dni)


Jeśli u Ciebie lub u kogoś z Twojej rodziny występowały problemy żylne (żylaki, zaburzenia krzepnięcia krwi, zakrzepica) to także powiedz o tym lekarzowi, jeśli sam nie dopyta, bo może mieć to wpływ na dobranie takiego a nie innego specyfiku.

Edytowane przez DracarysDragon
Czas edycji: 2019-11-07 o 14:17
DracarysDragon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-25, 20:39   #7
GrazynkaMalinka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-11
Wiadomości: 51
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Najlepiej kochana idź do lekarza rodzinnego - on Ci doradzi na pewno powinnaś wykonać badania ogólne - tj. morfologię, ob, crp, elektrolity
GrazynkaMalinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-11-26, 19:18   #8
bozenaanna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 23
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Lepiej o to zapytać podczas wizyty u ginekologa. Ja bym nie robiła badań gdzie indziej. Tym bardziej, że i tak będziesz musiała przychodzić do lekarza co jakiś czas, aby się upewnić, że wszystko idzie dobrze.

Edytowane przez Adrianna_8
Czas edycji: 2019-11-26 o 20:01 Powód: Reklama
bozenaanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-30, 19:30   #9
GrazynkaMalinka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-11
Wiadomości: 51
Dot.: Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Cytat:
Napisane przez bozenaanna Pokaż wiadomość
Lepiej o to zapytać podczas wizyty u ginekologa. Ja bym nie robiła badań gdzie indziej. Tym bardziej, że i tak będziesz musiała przychodzić do lekarza co jakiś czas, aby się upewnić, że wszystko idzie dobrze.

Zgadzam się
GrazynkaMalinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-30 19:30:19


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:41.