Moda a ekologia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Moda

Notka

Moda Forum, na którym znajdziesz porady specjalistów i użytkowników w zakresie mody. Wejdź i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania. Zadaj własne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-06-20, 18:55   #1
5bf57317973e1ec9b234fe526a30a88e7776b256_61f1e0a91bf13
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 143
Arrow

Moda a ekologia


Czy moda przyczynia się do degradacji środowiska?
Ubrania często po paru razach użycia są wyrzucane.
Podobno odbywają się rozmowy, żeby więcej odzyskiwać niechcianych ubrań. Czy każą nam przy zakupie nowego ubrania oddawać stare?
5bf57317973e1ec9b234fe526a30a88e7776b256_61f1e0a91bf13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-07-06, 20:15   #2
Alinka2001
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2021-06
Wiadomości: 64
Dot.: Moda a ekologia

Same możemy się przyczynić do ekologii. Wystarczy nie wyrzucać ubrań, a np. sprzedawać je na Vinted. Poza tym kupowanie ubrań z naturalnych materiałów na pewno pomoże w pewnym stopniu środowisku
Alinka2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-07-06, 21:04   #3
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Moda a ekologia

[1=5bf57317973e1ec9b234fe5 26a30a88e7776b256_61f1e0a 91bf13;88768010]Czy moda przyczynia się do degradacji środowiska?
[/QUOTE]

To chyba pytanie retoryczne. Branża modowa jest wymieniana na drugim miejscu po motoryzacyjnej wśród najbardziej zanieczyszczających środowisko.

[1=5bf57317973e1ec9b234fe5 26a30a88e7776b256_61f1e0a 91bf13;88768010]
Ubrania często po paru razach użycia są wyrzucane.
Podobno odbywają się rozmowy, żeby więcej odzyskiwać niechcianych ubrań. Czy każą nam przy zakupie nowego ubrania oddawać stare?[/QUOTE]

Co miałoby się dziać z tymi odzyskiwanymi ubraniami? Większość z nich idzie na sprzedaż do biedniejszych krajów, tylko część nadaje się do recyclingu. Co miałoby dać oddawanie starego ciucha przy zakupie nowego?
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-07-08, 07:50   #4
Marigold19
🦄
 
Avatar Marigold19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 30 295
Dot.: Moda a ekologia

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
To chyba pytanie retoryczne. Branża modowa jest wymieniana na drugim miejscu po motoryzacyjnej wśród najbardziej zanieczyszczających środowisko.



Co miałoby się dziać z tymi odzyskiwanymi ubraniami? Większość z nich idzie na sprzedaż do biedniejszych krajów, tylko część nadaje się do recyclingu. Co miałoby dać oddawanie starego ciucha przy zakupie nowego?

I jaki miałby być limit posiadania?
Marigold19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-07-08, 09:56   #5
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Moda a ekologia

[1=5bf57317973e1ec9b234fe5 26a30a88e7776b256_61f1e0a 91bf13;88768010]Czy moda przyczynia się do degradacji środowiska?[/QUOTE]Oczywiście, że tak. To jeden z najbardziej syfnych przemysłów.
Cytat:
Ubrania często po paru razach użycia są wyrzucane.
Podobno odbywają się rozmowy, żeby więcej odzyskiwać niechcianych ubrań. Czy każą nam przy zakupie nowego ubrania oddawać stare?
Rozmowy między kim a kim?
Kto ma nam kazać oddawać te stare ubrania i jak? No nie brzmi to realistycznie.

Z punktu widzenia przeciętnego konsumenta można najwyżej samemu dbać o pochodzenie ubrań, kupować z drugiej ręki, trzymać się własnego limitu posiadania i nie wywalać po paru razach.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-20, 09:17   #6
paola96
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-05
Wiadomości: 6
Dot.: Moda a ekologia

Bo jednak faktycznie sieciówki to straszny syf: w ciągu roku wielkie ceny, a na wyprzedażach grosze, więc ile wart jest ten ciuch - 10 gr?

Edytowane przez Marigold19
Czas edycji: 2021-08-20 o 14:30 Powód: Usunięcie linku, bez związku z tematem wątku
paola96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-05, 18:03   #7
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Moda a ekologia

Chciałabym odświeżyć temat i spytać - jak łączycie bycie eko (nieprzynoszenie krzywdy środowisku i zwierzętom) z ubieraniem się w szlachetne i dobrej jakości materiały, które pochodzą od zwierząt (wełna, kaszmir, jedwab, skóra)?
Czy naturalne tkaniny mogą być tak dobre jak zachwalana na zimę wełna?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-12-05, 18:42   #8
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Moda a ekologia

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Chciałabym odświeżyć temat i spytać - jak łączycie bycie eko (nieprzynoszenie krzywdy środowisku i zwierzętom) z ubieraniem się w szlachetne i dobrej jakości materiały, które pochodzą od zwierząt (wełna, kaszmir, jedwab, skóra)?
Czy naturalne tkaniny mogą być tak dobre jak zachwalana na zimę wełna?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Bardzo polecam ostatni wywiad na temat wełny na kanale Odpowiedzialna moda KLIK. Częściowo są tam odpowiedzi na Twoje pytania.
W ogóle polecam cały ten kanał.

Zaś co do pytania: nie jestem jakąś wielką fanką wełen i jedwabiu. Miałam fazę klasyki i takich właśnie materiałów i cóż, to już za mną. Z wełny mam tylko ze 3 okrycia wierzchnie, wszystko z drugiej ręki.

Ze skórą mam inaczej, bo nie znoszę sztucznej. Z tym że ubrania z tego materiału kupuję używane, buty to różnie.

No i jeszcze pierze/puch. Nieporównanie cieplejsze od wełny. Mam 3 puchówki i komfort noszenia zupełnie inny niż sztucznych wypełnień. Dwie z nich też mam z drugiej ręki. To jest moja metoda na pogodzenie mody z byciem mniejszym szkodnikiem dla planety.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-05, 19:33   #9
Pani_Robot
Śnięta Mucha
 
Avatar Pani_Robot
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Z dziury
Wiadomości: 10 797
Dot.: Moda a ekologia

Zrezygnowałam ze skórzanych butów oraz torebek - nie czuję takiej potrzeby, nie widzę różnicy w użytkowaniu, a brzydzę się tego z drugiej ręki. Wełnę można kupić np na Vinted, mnie ona akurat gryzie, więc unikam. Kaszmir się źle układa - jest zbyt cienki, więc również nie noszę, ale szukałabym od kogoś, chociażby nowy z oderwaną metką, jednak nie ze sklepu. Noszę jedynie zamszowe ramoneski, również kupione w super stanie od dziewczyn na Vinted. Jedwab i puch to jakoś kompletnie nie moje klimaty.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle inside you know nothing about
Be kind. Always

Wyzwanie Czytelnicze 25 / 34 (26)
Wyzwanie Filmowe
5 / 100
100 książek w 2023 92 / 55

Pani_Robot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-05, 20:02   #10
Fenenna
Wtajemniczenie
 
Avatar Fenenna
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 2 572
Dot.: Moda a ekologia

Noszę wyłącznie skórzane i zamszowe buty, paski i torebki (torebki letnie z bawełny, płótna, sandały akurat z gumy), mam skórzane kurtki, wątpię czy sama z siebie przekonam się kiedykolwiek do sztucznej skóry, musieliby chyba odgórnie zakazać używania wyrobów ze skóry naturalnej żebym się przemogla. Na swoje "usprawiedliwienie" mogę tylko napisać że nie kupuje ubrań i dodatków co chwilę, te skórzane rzeczy służą mi latami a z eko skóry nie przetrwałyby tak długo.

To samo z kurtkami z naturalnym puchem, dla mnie to nie jest zakup na jeden sezon, aktualnie noszę dwie takie kurtki od 4 lat, gdybym wybrała puchowe z poliestru pewnie po 1-2 sezonach musiałabym ja już wymienić.

Ubrań z wełny i kaszmiru mam niewiele, wszystkie z sh.
Ogólnie wstaram się kupować wszystko co możliwe z drugiej ręki i w ten sposób mniej niszczyć środowisko. Chociaż robię to również ze względów finansowych, ale również ze względów finansowych decyduje się na np. pozornie droższe skórzane buty (dłużej posłuża, mogę je naprawić, będa dla mnie wygodniejsze w użytkowaniu więc nie będę się rozglądać za kolejnymi i kupować następnych które lepiej mi przypasuja itp.)

Edytowane przez Fenenna
Czas edycji: 2021-12-05 o 20:10
Fenenna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-06, 09:13   #11
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Moda a ekologia

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Bardzo polecam ostatni wywiad na temat wełny na kanale Odpowiedzialna moda KLIK. Częściowo są tam odpowiedzi na Twoje pytania.
W ogóle polecam cały ten kanał.

Zaś co do pytania: nie jestem jakąś wielką fanką wełen i jedwabiu. Miałam fazę klasyki i takich właśnie materiałów i cóż, to już za mną. Z wełny mam tylko ze 3 okrycia wierzchnie, wszystko z drugiej ręki.

Ze skórą mam inaczej, bo nie znoszę sztucznej. Z tym że ubrania z tego materiału kupuję używane, buty to różnie.

No i jeszcze pierze/puch. Nieporównanie cieplejsze od wełny. Mam 3 puchówki i komfort noszenia zupełnie inny niż sztucznych wypełnień. Dwie z nich też mam z drugiej ręki. To jest moja metoda na pogodzenie mody z byciem mniejszym szkodnikiem dla planety.
Dziękuję za polecenie tego wywiadu! Bardzo interesujący. Wiem już, skąd to przekonanie, że wełna "gryzie". No jak jest kiepskiej jakości to gryzie... Bardzo intrygująca ta marka i fajne pomysły na ubrania (z mięty). Tylko niestety nie do końca moja stylistyka. Ale rozejrzę się za jakimiś niszowymi markami.

I tak jak pisalyscie wcześniej - ja też zaczynam wchodzić w drugi obieg, a nie kupować ciągle tylko nowe, nowe, nowe... Tyle tych szmat się gromadzi, że to aż wstyd. Nie jestem jeszcze odgruzowana z kiepskich i nielubianych ubraniowych koszmarkow, ale to plan na ten miesiąc.
I rzeczywiście jak ma się takie dobrej jakości sztandarowe, proste basicki, które się lubi, to nagle można nimi ograć wiele stylizacji. Do jednego klasycznego czarnego body mam już 8 różnych outfitow i to bez żadnej wielkiej gimnastyki.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-12-06, 20:12   #12
Marigold19
🦄
 
Avatar Marigold19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 30 295
Dot.: Moda a ekologia

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Dziękuję za polecenie tego wywiadu! Bardzo interesujący. Wiem już, skąd to przekonanie, że wełna "gryzie". No jak jest kiepskiej jakości to gryzie... Bardzo intrygująca ta marka i fajne pomysły na ubrania (z mięty). Tylko niestety nie do końca moja stylistyka. Ale rozejrzę się za jakimiś niszowymi markami.

I tak jak pisalyscie wcześniej - ja też zaczynam wchodzić w drugi obieg, a nie kupować ciągle tylko nowe, nowe, nowe... Tyle tych szmat się gromadzi, że to aż wstyd. Nie jestem jeszcze odgruzowana z kiepskich i nielubianych ubraniowych koszmarkow, ale to plan na ten miesiąc.
I rzeczywiście jak ma się takie dobrej jakości sztandarowe, proste basicki, które się lubi, to nagle można nimi ograć wiele stylizacji. Do jednego klasycznego czarnego body mam już 8 różnych outfitow i to bez żadnej wielkiej gimnastyki.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Daj sobie może ciutkę więcej czasu Miesiąc to trochę mało
Marigold19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 00:14   #13
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Moda a ekologia

Cytat:
Napisane przez Marigold19 Pokaż wiadomość
Daj sobie może ciutkę więcej czasu Miesiąc to trochę mało
Haha tak myślisz? W wakacje już cześć wyrzucałam/sprzedawałam, a teraz będzie już taka ostrzejsza poprawka (czyli pójdą ciuchy, które zostawiałam z myślą, że będę w nich chodzić, a wcale tak nie było + te niesprzedane do tej pory).

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-14, 19:12   #14
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Moda a ekologia

Co sądzicie na temat sprzedaży używanych ubrań do Afryki? Mam na myśli ubrania z kontenerów.

Wydaje mi się, że ciągle dużo osób myśli, że o wiele lepiej, szlachetniej jest, jak używane europejskie (produkowane w Azji) ciuchy jadą do Afryki, a oburza ich, jak słyszą, że są sprzedawane do lokalnych lumpeksów.
Nie jestem pewna, czy nie są świadomi, że to nie jest działalność charytatywna, a zwykły biznes i zysk (bo pośrednicy na tym zarabiają, a utylizacja tych rzeczy u nas jest droga). Czy też może to jakiś rodzaj protekcjonalnego myślenia o Afryce, która na pewno się przecież cieszy, że dostają szmaty od Europy.

Oglądałam reportaż na temat losu kilku par butów sportowych, które zostały wyposażone w DE w nadajniki GPS, żeby prześledzić ich drogę po tym, jak trafiły do kontenerów m.in. niemieckiego czerwonego krzyża czy punktów zwrotu używanych butów w różnych sklepach. Jedna para odnalazła się na Ukrainie w lumpeksie. Inne trafiały do Afryki i przechodziły przez różnych pośredników w Kenii (handlarzy, a nie żadne organizacje charytatywne, żeby było jasne). Stamtąd buty gorszej jakości były sprzedawane do Nairobi, gdzie ponownie handlowano nimi na rynkach z używanymi ciuchami, a niesprzedana część lądowała w rzece Nairobi albo na ogromnej hałdzie śmieci (obszar wielkości 30 hektarów o wysokości 50 metrów), na której ludzie pracują w fatalnych warunkach, wybuchają pożary.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-14, 20:11   #15
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Moda a ekologia

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Co sądzicie na temat sprzedaży używanych ubrań do Afryki? Mam na myśli ubrania z kontenerów.
Dla mnie to nic innego jak przekładanie śmieci z miejsca na miejsce. 100razy bardziej wolę oddać coś bezpośrednio osobie, która będzie tego używać albo zanieść do lokalnego lumpa.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Moda


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-12-14 21:11:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:29.