Rozmowa kwalifikacyjna - Strona 48 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-06-26, 12:31   #1411
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Rozmowa o prackę :)

Ja na rozmowie nie pytam o poprzednią osobę na danym stanowisku, za to zawsze pytam:
- jaka jest rotacja w zespole i firmie ogólnie,
- od jak dawna istnieje ten zespół, a jaki jest staż pracowników w nim obecnie pracujących (z mojego doświadczenia firmy się chwalą długimi stażami, a jak mówią, że nie mogą zdradzić, to z reguły ta rotacja jest wysoka), czy rotacja spowodowana jest awansami/zmianą zespołu czy odejściem z firmy,
- czy na każdy wakat uruchamiana jest zawsze rekrutacja wewnętrzna (dla mnie bardzo istotne, bo cenię politykę firmy, w której docenia się obecnych pracowników i daje im szansę na awans, za to spotkałam i takie, które na stanowiska kierownicze szukały tylko kogoś z zewnątrz twierdząc, że jak kolega z zespołu zostaje Twoim przełożonym to nie ma autorytetu),
- czy możliwa jest zmiana stanowiska/zespołu i na jakich zasadach to się odbywa (znam firmy, gdzie dopiero po 2 czy 3 latach można przejść na inne stanowisko).


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-27, 05:45   #1412
Patka_Natka
Raczkowanie
 
Avatar Patka_Natka
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 115
Dot.: Rozmowa kwalifikacyjna

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
po prostu domagaj się takiej kwoty, jaka cię zadowoli na teraz i najbliższe lata, biorąc pod uwagę, że podwyżki w firmach często tyłka nie ukrywają i nie są duże. Jeśli dostaniesz niższą ofertę, nie zgadzaj się. Ja negocjuję w taki sposób, że biorę pod uwagę, ile wynosi moja obecna pensja brutto + premie (które są przecież różne, w niektórych firmach kwartalne i roczne, w innych tylko roczne) + benefity (bo są różne, dużo lepszy pakiet medyczny w jednej firmie pozwala sporo zaoszczędzić, sporo firm dofinansowuje studia, kursy, bilety na komunikację miejską czy daje karty lunchowe co miesiąc np. Na kwotę 300 zł) i wyliczam, ile więcej muszę powiedzieć w nowej firmie biorąc pod uwagę to, co ona oferuje (czyli, czy ma gorszy czy lepszy pakiet benefitów czy przyznawania premii). Kalkuluję też wszelkie dodatkowe kryteria takie jak lokalizacja i warunki pracy - jeśli do obecnej pracy mam dajmy na to 20 min tramwajem, 2 razy w tygodniu mogę pracować zdalnie i mam elastyczne godziny pracy, a do innej firmy musiałabym dojeżdżać godzinę, nie ma pracy zdalnej i praca jest tylko w określonych godzinach powiedzmy 9-17, to także będę chciała mieć to odpowiednio zrekompensowane. Moje minimum to jest 25-30% wyższe wynagrodzenie, reszta zależy od wymienionych przeze mnie czynników.

Wysłane z aplikacji forum wizaz
No właśnie sama szukam teraz pracy i mam problem z podaniem kwoty jaką chciałabym zarabiać. Ile powinnam wpisać jeśli nie mam dużego doświadczenia? Tzn. pracuję w biurze od pół roku a chciałabym znaleźć inną pracę, lepiej płatną i z perspektywą na rozwój. Zarabiam teraz nieco ponad najniższą krajową. Jak teraz szukam pracy to wszędzie trzeba podać ile chcę zarabiać a czasami jeszcze ile premii chciałabym dostawać. Jest to dla mnie problem bo nie wiem ile tam powinnam wpisać z moimi kompetencjami.
Jak ostatnio miałam kilka rozmów to tylko chcą studenta do 26 roku życia bo wtedy ma bez podatków czyli brutto=netto i um. zlecenie.

W obecnej pracy nie mam żadnych benefitów tylko pensja co miesiąc i koniec, żadnego dofinansowania do biletów i innych. Nic.


Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Jak sami nie mówią, że po jakimś czasie będzie UOP, to raczej nie będzie.
Możesz za to pytać, jakie korzyści dają Ci dodatkowo do tego zlecenia. Normalnie płatne 26 dni urlopu, L4, elastyczne godziny pracy?

Jak hybrydowa to pewnie dostaniesz laptop, żeby pracować na nim w biurze i zabierać do domu na home office. Możesz dopytać jeśli podejrzewasz, że to może jakiś januszex.

Co do pytania o osobę pracującą wcześniej na tym stanowisku - dość nieprzyjemne pytanie, bo na 99% po prostu złożyła wypowiedzenie. Zamiast tego warto spytać, jaka duża jest rotacja pracowników w firmie/dziale, ile osób liczy zespół, jakie są relacje, czy pracujecie na open space czy w małych osobnych pokojach, elastyczność zaczynania pracy, czy są problemy, aby okazjonalnie zrobić sobie okienko w trakcie pracy na lekarza itp.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
O UoP nic nie mówią tylko zlecenie a w przyszłości może jak jakiś etat się zwolni tylko usłyszałam i też zależeć będzie przedłużenie umowy po okresie próbnym od tego jakim będę pracownikiem itd. A przecież zwolnić mogą bo nawet jakbym dobrze wykonywała swoje obowiązki to zawsze mogą się do czegoś przyczepić, może coś nie pasować w mojej pracy.


Co do pytania o osobę wcześniej pracują to takie pytanie było podane na stronie ze wskazówkami dot. rozmowy kwalifikacyjnej. Ostatnio zadałam je na rozmowie i chyba osoba po drugiej stronie nie była zadowolona z tego pytania.



Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Ja na rozmowie nie pytam o poprzednią osobę na danym stanowisku, za to zawsze pytam:
- jaka jest rotacja w zespole i firmie ogólnie,
- od jak dawna istnieje ten zespół, a jaki jest staż pracowników w nim obecnie pracujących (z mojego doświadczenia firmy się chwalą długimi stażami, a jak mówią, że nie mogą zdradzić, to z reguły ta rotacja jest wysoka), czy rotacja spowodowana jest awansami/zmianą zespołu czy odejściem z firmy,
- czy na każdy wakat uruchamiana jest zawsze rekrutacja wewnętrzna (dla mnie bardzo istotne, bo cenię politykę firmy, w której docenia się obecnych pracowników i daje im szansę na awans, za to spotkałam i takie, które na stanowiska kierownicze szukały tylko kogoś z zewnątrz twierdząc, że jak kolega z zespołu zostaje Twoim przełożonym to nie ma autorytetu),
- czy możliwa jest zmiana stanowiska/zespołu i na jakich zasadach to się odbywa (znam firmy, gdzie dopiero po 2 czy 3 latach można przejść na inne stanowisko).


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dzięki za wskazówki. Wykorzystam na kolejnych rozmowach. Chciałabym jeszcze się pozbyć stresu na takich rozmowach.
Patka_Natka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-27, 05:58   #1413
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Rozmowa o prackę :)

Patka, nie wiesz, ile chciałabyś zarabiać? 3 tysiące, 5 tysięcy, 10 tysięcy? Wiadomo, że każdy chciałby jak najwięcej, ale tu pewnie pytasz "ile maksymalnie mogę zawołać, żeby to było osiągalne dla danego pracodawcy do spełnienia", tak?
Dodaj sobie z 800zł-1000zł do obecnego wynagrodzenia i od tego startuj.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-27, 08:25   #1414
Patka_Natka
Raczkowanie
 
Avatar Patka_Natka
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 115
Dot.: Rozmowa o prackę :)

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Patka, nie wiesz, ile chciałabyś zarabiać? 3 tysiące, 5 tysięcy, 10 tysięcy? Wiadomo, że każdy chciałby jak najwięcej, ale tu pewnie pytasz "ile maksymalnie mogę zawołać, żeby to było osiągalne dla danego pracodawcy do spełnienia", tak?
Dodaj sobie z 800zł-1000zł do obecnego wynagrodzenia i od tego startuj.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Wiem ile bym chciała tylko żeby to było realne przy moim doświadczeniu-prawie żadnym.
Pracuję teraz w księgowości i nie mam zbyt dużego doświadczenia szefowi nie zależy na tym żeby nowi pracownicy się nauczyli pracy na swoim stanowisku. Jak aplikowałam do firm podobnych czyli w księgowości albo do banków, administracji to proponują mi najniższe wynagrodzenie. Mniej niż mam teraz mi proponują w jednym z większych miast. Albo jak podam że 4000 zł brutto choć to i tak nie jest tak dużo netto to pytają czy można negocjować stawkę. Czasami podałam stawkę 100 zł więcej niż mam obecnie i też było za dużo dla pracodawcy.
Patka_Natka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-27, 08:29   #1415
Patka_Natka
Raczkowanie
 
Avatar Patka_Natka
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 115
Dot.: czekanie na wynik rozmowy o prace

Mi powiedzieli że po ok. 2 tygodniach się dowiem w kilku firmach, w innych po tygodniu. I czasami w ogóle się nikt nie odzywa a czasami na maila dostałam info że został wybrany ktoś inny. W kilku przypadkach nie mam info zwrotnego ale za to widzę nadal tą ofertę pracy ponowioną.
Patka_Natka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-27, 14:45   #1416
olsch123
Przyczajenie
 
Avatar olsch123
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 12
Dot.: czekanie na wynik rozmowy o prace

Ja bym do nich zadzwoniła i zwyczajnie poprosiła o info dotyczące wyników rekrutacji. Niektóre firmy mimo obietnic że się skontaktują nawet z odmową nigdy tego nie robią, a czasem wybór kandydata zajmuje im dłużej niż przewidywali - także ja bym zadzwoniła, żeby wiedzieć na czym stoję. Trzymam kciuki
olsch123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-28, 19:03   #1417
andra
Wtajemniczenie
 
Avatar andra
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: A kto to wie
Wiadomości: 2 884
Dot.: czekanie na wynik rozmowy o prace

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Zgadzam się.
Podobno są jakieś pozytywne feedbacki po tygodniach, ale nigdy tego nie doświadczyłam. Jak są zainteresowani, to wiedziałam to bardzo szybko.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Potwierdzam że są, z ofertą pracy miałam raz nazajutrz i raz niepełen tydzień po. Podsumowując, jeśli im zależy, potrafią zadzwonić i 'zaklepać' (ba, nawet umowę z datą przyszłą podpisać).
Podejrzewam że przyspiesza tę czynność czas wypowiedzenia w miesiącu/cach - za każdym razem tel był w 2 połowie mca (30/31 = ostatnia chwila na wypowiedzenie)
Jednocześnie zdarza się czyjaś choroba lub wypadek i wtedy sprawy się przeciągają nawet miesiącami.
Cytat:
Napisane przez Patka_Natka Pokaż wiadomość
Mi powiedzieli że po ok. 2 tygodniach się dowiem w kilku firmach, w innych po tygodniu. I czasami w ogóle się nikt nie odzywa a czasami na maila dostałam info że został wybrany ktoś inny. W kilku przypadkach nie mam info zwrotnego ale za to widzę nadal tą ofertę pracy ponowioną.
Należy to rozumieć jako odpowiedź. Choć zdarza się że wcześniej złożyli zamówienie i ogłoszenie ponowiło się automatem.
Warto dzwonić zapytać jeśli taka była umowa, lub napisać z prośbą o feedback


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
andra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-06-28 20:03:29


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:52.