Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-02-08, 11:18   #1
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769

Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?


Dziś na to pytanie usłyszałam odpowiedź pewnego trzynastolatka - dziecko sąsiadów:
"To nudne jest."

Dlaczego Waszym zdaniem dzieci nie lubią czytać książek?
Czy warto inwestować w książkowe upominki, czy w erze gier komputerowych i e-booków po prostu dać sobie spokój?

Dlaczego to, czym kiedyś my zajmowaliśmy sobie czas nie pasjonuje już naszych pociech?
(Nie mam na myśli własnych z powodu ich braku. )

Zapraszam do wymiany zdań.

I jeszcze: co polecicie na prezent dla małego człowieka w wieku lat niewielu, żeby odciągnąć go od komputera?
Pytanie hipotetyczne.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 11:26   #2
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Ja myślę, że dlatego nie lubią czytać książek, bo mają coś w ich odczuciu ciekawszego - komputer i internet.
Dla mnie niepojęta jest sytuacja, gdy 6-8latek ma na wyłączność komputer z internetem i nieograniczony dostęp do niego, gdzie rodzice nie kontrolują ani ilości czasu, jaki na niego poświęca, ani stron, jakie przegląda, czy gier, w jakie gra.
Ja osobiście jako dziecko UWIELBIAŁAM czytać, bardzo to sobie cenię, bo dzięki temu nie mam zupełnie żadnych problemów z ortografią (chociaż im więcej czasu siedzę na kompie tym jest czasem ta nutka zawahania, analfabetyzm wtórny się szerzy).
Dla mnie czytanie było ciekawe, ale nie miałam wtedy komputera z internetem, a później nawet jak już miałam, to miałam również brata, który mi ten komputer okupował, więc ja siedziałam na necie raczej z doskoku :P

później się to troszkę zmieniło, gimnazjum, liceum - mniej czasu na czytanie, więcej nauki, więcej lektur obowiązkowych, które trzeba przeczytać..

Co do prezentu, ja bym kupiła ciekawą książkę do czytania, bądź taką edukacyjną, coś w stylu 100 pytań i odpowiedzi, a potem poleciła rodzicom przeglądać książkę z dzieckiem, czasem naprawdę fajnie można dziecko w ten sposób rozwinąć, ciekawie z nim podyskutować, zwiększyć zasób słownictwa nie ograniczający się do słów: komputer, laptop, gg, internet.

No i jeszcze ograniczenie dzieciom internetu, czy komputera do np. godziny dziennie też jest dobrą opcją.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 11:32   #3
KawaMarcepanowa
Zakorzenienie
 
Avatar KawaMarcepanowa
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 7 306
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Oj tak, wszystko przez wynalazki technologiczne.
i oczywiście że warto inwestować w książki! Ja mojemu siostrzeńcowi kupuję książki jak najczęściej, żadnej gry komputerowej ode mnie nie dostał i jeszcze długo nie dostanie Jestem typowym molem książkowym, potrafię połknąć dwie książki w jeden dzień i ciągle mi mało. Absolutnie żadne e-booki i audio-booki nie zastąpią tych papierowych.
Niewiem, być może rodzice chcą mieć "spokój", dlatego jak posadzą dziecko przed komputer i zajrzą do niego raz na parę godzin to czują się spełnieni i super, bo dziecko ma zabawę. A można przecież siąść z dzieckiem nawet wieczorem, poczytać mu książke, napewno lepiej na tym wyjdą oboje-skąd dziecko ma nauczyć się nowych słów, kształtów, kolorów?
Dla mnie to że książki są powoli zastępowane przez inne zastępczne pseudo-edukacyjne rzeczy jest nieco niepokojące.
KawaMarcepanowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 11:41   #4
Hyysteria
Raczkowanie
 
Avatar Hyysteria
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 347
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Ale tylko dzieci? Ja myślę, że nie. Ludzie ogólnie coraz mniej czytają, a dzieci biorą przykład.
Świat jest skomputeryzowany, wola oglądać filmy, grac w gry komputerowe niż tracić czas na książki.
Wydaje mi się, że gry planszowe tez powoli odchodzą do lamusa.
To tez zależy trochę od wychowania i od środowiska. Jak rodzice dużo czytają istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie, a jak ojciec czy matka sami nigdy na oczy książki nie widzieli to przecież nie będą dziecka namawiać do czytania, kupią mu nowa grę i maja problem z głowy na parę dni.
W moim towarzystwie nie raz spotkałam się ze zdziwieniem na widok książki: co ty robisz? czytasz książkę? no ale po co? albo to książki jeszcze w ogóle produkują? bo to takie dziwne.
Hyysteria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 11:49   #5
paulincia77
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 42
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Nie uogólniajcie tak... Są tacy, którzy bardzo lubią czytać...
Ja mam 17 lat, ale zawsze lubiłam usiąść sobie z ciekawą książką i poczytać. Mam dużo znajomych, którzy też czytają.
Bardzo denerwuje mnie takie uogólnianie... Tak samo wszyscy mówią zawsze: "ahh, ta dzisiejsza młodzież". Fakt, bywa denerwująca, ale są też tacy ludzie, którzy często wiedzą więcej i są dojrzalsi niż niejeden dorosły.
Więc to tylko mity ;]]
paulincia77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 11:52   #6
Alvesta
Zakorzenienie
 
Avatar Alvesta
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 3 378
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

nie wiem właśnie. Może za mało bodźców i wyobraźni trzeba użyć
Alvesta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 11:55   #7
Hyysteria
Raczkowanie
 
Avatar Hyysteria
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 347
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
ie uogólniajcie tak... Są tacy, którzy bardzo lubią czytać...
Ja mam 17 lat, ale zawsze lubiłam usiąść sobie z ciekawą książką i poczytać. Mam dużo znajomych, którzy też czytają.
Bardzo denerwuje mnie takie uogólnianie... Tak samo wszyscy mówią zawsze: "ahh, ta dzisiejsza młodzież". Fakt, bywa denerwująca, ale są też tacy ludzie, którzy często wiedzą więcej i są dojrzalsi niż niejeden dorosły.
Więc to tylko mity ;]]
Wiadomo, że nie wszyscy.
Temat jest o dzieciach, a nie młodzieży.
Uważasz, że więcej dzieci woli czytać książki niż grac w gry komputerowe?
Hyysteria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-02-08, 12:00   #8
Cathas
Wtajemniczenie
 
Avatar Cathas
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: ポーランド
Wiadomości: 2 550
GG do Cathas
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
Napisane przez backie Pokaż wiadomość
Dlaczego Waszym zdaniem dzieci nie lubią czytać książek?
Bo rodzice ich nie nauczyli. Proste.
Jak dziecko widzi, że rodzice dużo czytają, kupują lub wypożyczają [w miarę możliwości finansowych] coraz to nowsze książki, to prędzej, czy później się zainteresuje.
Kupować dziecku książki od najmłodszych lat, uczyć czytać zanim pójdzie do zerówki, czy podstawówki, pokazywać świat ukryty w kartkach papieru... Na pewno COŚ zainteresuje każde dziecko. Czy to zwierzaki, czy samochody, historia kolei, cokolwiek.
Ale przecież to taka wygoda, kupić dziecku komputer, podłączyć go do neta i mieć święty spokój na resztę dnia.
__________________
gdybyś była trochę większa upiekłbym Cię w słodkim cieście


Moja wymiana - Parfumerie Generale, L'Artisan, ETRO i inne!
Cathas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 12:12   #9
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Z rodzicami to prawda, większość moli książkowych, których znam miała rodziców, którzy dużo im czytali w dzieciństwie. Jak już się pozna na czym polega magia książek, to potem trudno z tego wyrosnąć

A dlaczego coraz mniej? Jak ktoś wyżej powiedział, nie tylko dzieci. Książka sama w sobie nie jest jakimś atrakcyjnym towarem. Mamy gry, mamy internet, mamy filmy pełne efektów specjalnych - kto by się tam wysilał z dostarczaniem sobie wrażeń samemu, kiedy te wrażenia dostarczane są nam pod nos?
Dopiero kiedy człowiek nauczy się jak pod wpływem książki rozwijać swoją wyobraźnię, jak przeżywać książki itd. to książka stanie się atrakcyjna. I jakoś tak mi się właśnie wydaje, że z wiekiem przychodzi to trudniej. Podobno czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał

A w ogóle to zauważyłam taką tendencję do mówienia : "Ło matko, kiedy ja w ogóle coś czytałem?" z miną jakby było się czym chwalić. To jest dopiero paranoja .

A tak w ogóle to z młodym pokoleniem i książkami przypomniała mi się moja własna historia, którą zamieszczałam na wizażu tutaj(klik!)
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits

Edytowane przez rambo
Czas edycji: 2009-02-08 o 12:15 Powód: dopisek
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 12:20   #10
coff3ina
Zadomowienie
 
Avatar coff3ina
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: szkocka krata
Wiadomości: 1 769
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Zgadzam się z dziewczynami. Dużo zależy od tego czy rodzice czytali swoim pociechom. Ja załapałam się jeszcze na epokę czytania mi bajek. Siostra miała już komputer. Wniosek prosty ja dzisiaj czytam tonami książki, a ona siedzi w programach graficznych... Wynika to chyba też z lenistwa. Dzieci wolą mieć już teraz... A żeby przeczytać książkę trzeba mieć cierpliwość... W grze wystarczy dotrzeć do następnego poziomu...
__________________
To nie tak że nie mam czasu, ale wiesz po prostu nie chce mi się handryczyć na forum.


https://www.facebook.com/thefeelgoodplace1
coff3ina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 12:24   #11
pitahaya
Zakorzenienie
 
Avatar pitahaya
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 5 564
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

jak juz bylo mowione - odpowiedzialni sa rodzice, mi ciagle czytali i do dzis uwielbiam siedziec z nosem w ksiazce

na zajeciach z metodyki wykladowca tlumaczyl nam to w ten sposob, ze dzieci w dobie komputerow sa przygotowane na odbior informacji przekazywanych w bardzo szybkim tempie - wszystko dzieje sie juz, od razu, a z ksiazkami tak nie jest, trzeba nad nimi posiedziec, skupic sie itp. oczywiscie jesli w odpowiednim czasie pozna sie magie tego powolnego docierania do konca trudno sie uwolnic, ale komputer to najlatwiejszy sposob na "pozbycie sie" dziecka - zostaje samo ze soba, rodzic nie musi poswiecac czasu na czytanie ksiazek - blad...pozniej bardzo trudno go naprawic. w ostatnich latach pojawila sie tylko jedna ksiazka (seria), ktora zdolala odciagnac dzieciaki od komputera na jakis czas - Harry Potter
__________________
pitahaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-02-08, 12:27   #12
paulinka3110
Wtajemniczenie
 
Avatar paulinka3110
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Pomerania :)
Wiadomości: 2 363
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Dlaczego?

Ja osobiście jako namiętny czytelnik- od małego szkraba- nie bardzo to rozumiem, ale uważam że to czy dziecko w przyszłości będzię sięgało po książki zamiast po laptopa zależy w 99 % od rodziców.

Nie chodzi o to aby na siłe kazać dziecku ślęczeć nad książką.
Opowiem to na swoim przykładzie.

Jeszcze zanim poszłam do "zerówki" mama uczyła mnie pisać w domu, zanim potrafiłam czytać samodzielnie, siadała ze mną i czytała mi. Tak często, że po jakimś czasie znałam treść bajeczki, później książeczek dla dzieci na pamięć. Być może tak to kocham bo utożsamiam to zajęcie z takimi bliskimi chwilami z mamą.
I wcale nie byłam wychowywana w domu w którym kocha się literaturę.
Brat od książek uciekał i ucieka jak diabeł od święconej wody, tak samo tato.

Myślę, że bardzo wielu rodziców traktuje takie zamiłowanie do literatury jako stratę czasu. Drażni ich to, że ich dziecko siedzi z książką po kilka godzin na kanapie. A kiedy do tego dojdzie fakt, że nie czytają lektur to już wogóle jest źle...
"Nie czytaj pierdół! Weź lepiej jakąś lekturę poczytaj!" A wiadomo, że zanim znajdzie się swój "styl" to troche czasu minie.

Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie
__________________
maniaczko-fanka mundurowych

Moja książkowa wymiana. Zapraszam
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=630571http://
paulinka3110 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 12:32   #13
pitahaya
Zakorzenienie
 
Avatar pitahaya
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 5 564
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

heh w zyciu nie slyszalam zeby rodzicowi przeszkadzalo to, ze jego pociecha czyta godzinami ksiazke z reguly pojawiaja sie raczej pretensje, ze tego nie robi...
__________________
pitahaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 12:34   #14
misthy
Rozeznanie
 
Avatar misthy
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrc
Wiadomości: 627
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

bom kiedys nie bylo interenetu czatow gier gg itp dlatego sie czytalo itp...teraz sa inne czasy. Ale ja sadze ze mlodziez teraz nie lubi czytac poniewaz w szkole byli zmuszani do czytania ksiazek ktore sa malo interesujace....krzyzacy potop chlopi itp;> kto takie cos lubi? dla mnioe to byla katorga. Teraz lubie czytac ale tylko naprawde dobre ksiazki
__________________
Warto wierzyć w miłość bo gdzieś jest ktoś kto też w nią wierzy!

18.04.2015 - 14:00 sakramentalne tak
misthy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 12:37   #15
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Dlateo,że nie wynieśli tego z domu. Mi od małego czytano bardzo dużo i sama polubiłam książki chociaż wcześnie miałam komputer i TV też było...

myślę,że wiekszość dzieci jak nie każde może polubić książki trzeba je tylko zachęcać od małego.

jak rodzice nie mają w domu książek i nie czytają to dziecku też bedzie trudniej w tych sprawach.
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 14:24   #16
rambo
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 771
GG do rambo Send a message via Skype™ to rambo
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
Napisane przez pitahaya Pokaż wiadomość
heh w zyciu nie slyszalam zeby rodzicowi przeszkadzalo to, ze jego pociecha czyta godzinami ksiazke z reguly pojawiaja sie raczej pretensje, ze tego nie robi...
A ja słyszałam, rodzice mojego taty jego pasję książkową traktowali tak jak obecnie rodzice traktują 10 godzin dziecka przed komputerem. Musiał się chować z książkami, czytać z latarką pod kołdrą itd. .

Ja sama uwielbiam czytać w nocy. Kiedy byłam młodsza też musiałam się chować pod kołdrą z książką i udawać, że śpię. A moi rodzice również lubią książki. Po prostu uważali (jak to rodzice), że o 2 w nocy taka np. trzynastolatka powinna spać, a nie oddawać się marzeniom razem z Anią Shirley na przykład .

Ale u mnie to takie pozytywne zakazy były, które jeszcze bardziej zachęcały do czytania .
__________________
"I'm all alone, I smoke my friends down to the filter"
Tom Waits

Edytowane przez rambo
Czas edycji: 2009-02-08 o 14:43 Powód: lit.
rambo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 14:31   #17
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
Napisane przez cbc6429be45513368b51b71e3 40d921ce6d338a3 Pokaż wiadomość
Dziś na to pytanie usłyszałam odpowiedź pewnego trzynastolatka - dziecko sąsiadów:
"To nudne jest."

Dlaczego Waszym zdaniem dzieci nie lubią czytać książek?
Czy warto inwestować w książkowe upominki, czy w erze gier komputerowych i e-booków po prostu dać sobie spokój?

Dlaczego to, czym kiedyś my zajmowaliśmy sobie czas nie pasjonuje już naszych pociech?
(Nie mam na myśli własnych z powodu ich braku. )

Zapraszam do wymiany zdań.

I jeszcze: co polecicie na prezent dla małego człowieka w wieku lat niewielu, żeby odciągnąć go od komputera?
Pytanie hipotetyczne.
Bo :
rodzice nie czytają i nie dają przykładu tego sposobu spędzania wolnego czasu dzieciom
bo nie mają nawyku czytania
bo nie ma kto im pokazać ciekawych książek
bo nie potrafią czytać
bo od najmłodszych lat rodzice wolądziecku włączyć komputer lub telewizor: tak jest łatwiej


To nie jest wina komputerów i rozwinioetej technologii, to jest wina tego jak dorośli wokół dziecka z nich korzystają (dając mu przykład) i jak sami je popychają w kiernku zdobyczy techniki.
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici

Edytowane przez ***luna
Czas edycji: 2009-02-08 o 14:32
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 14:32   #18
mary_alice_young
Wtajemniczenie
 
Avatar mary_alice_young
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 972
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

bo czytanie wymaga więcej skupienia, wyobraźni, ogólnie wysiłku, niz gry czy filmy. a wiadomo ze większosc ludzi sięgnie po to co jest łatwiejsze

i myślę że jednym z powodów może być też to, że teraz czytanie nie jest takie modne i dziecko wstydziłoby się przyznac że nie zna jakiejs super popularnej gry bo w tym czasie czytało dzieci z bullerbyn




edit. taa i to co mówi ***luna - bo nie potrafią czytać.
smutne ale prawdziwe
__________________
WYMIANA

Edytowane przez mary_alice_young
Czas edycji: 2009-02-08 o 14:34
mary_alice_young jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 14:35   #19
Wenress
Zakorzenienie
 
Avatar Wenress
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 5 675
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Ja tego nie potrafię zrozumieć. Jestem maniaczką komputera oraz książek, bo to sie w żaden sposób nie wyklucza (no, może oczy troche bardziej sie męczą, ale nie trzeba ograniczać sie tylko do tych 2 czynności w czasie wolnym). Zaczęłam więcej czytać w wieku 11 lat, wcześniej bardzo nie lubiłam :P
Moi znajomi prawie nic nie czytają, zwłaszcza chlopacy. Myślę, że to często wynika z tego, że książki kojarzą sie z nauką, kujonami czy ogólnie jakąś ambitniejszą rozrywką, jesli mozna to tak nazwać.
No i nudne lektury w szkole robią swoje, gdybym czytała tylko Krzyzaków, Syzyfowe Prace i Quo Vadis(to moja subiektywna opinia, że tych książek nie da sie czytać ), to po nic więcej bym nie sięgnęła, w zyciu.
__________________


Ćwiczę!
Wenress jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-02-08, 14:45   #20
mary_alice_young
Wtajemniczenie
 
Avatar mary_alice_young
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 972
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
Napisane przez Wenress Pokaż wiadomość
No i nudne lektury w szkole robią swoje, gdybym czytała tylko Krzyzaków, Syzyfowe Prace i Quo Vadis(to moja subiektywna opinia, że tych książek nie da sie czytać ), to po nic więcej bym nie sięgnęła, w zyciu.
dokładnie.
w wieku starszym niż dziecięcy, te wciągające i zrozumiałe dla wszystkich lektury potrafią bardzo zniechęcić do czytania

mam takie wrażenie, że jeśli ktoś nie polubi czytania w dzieciństwie to pobyt w liceum skutecznie utwierdzi go w przekonaniu, że słusznie robi nie czytając niczego
__________________
WYMIANA
mary_alice_young jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 14:46   #21
Hyysteria
Raczkowanie
 
Avatar Hyysteria
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 347
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Moja mama jak widzi mnie z książką to prawie zawsze wyskakuje z tekstem, ze bym się za lekturę wzięła, nawet mojej nauczycielce od polskiego opowiadała, że czytam to co nie trzeba, bo kurde ciężko się zmobilizować to czytania "Chłopów" jak przed tobą leży świeżutki, nietknięty "Wiedźmin";p

Mój brat natomiast od książek ucieka gdzie pieprz rośnie i na nic się zdało ciągle gadanie mamy
"Książkę byś poczytał"

Tak sobie teraz myślę, że to trochę zależy od nauczycieli w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Moje rodzeństwo jest młodsze i jak ja szłam do podstawówki były oceny, wszyscy musieli czytać lektury sami w domu itp, jak oni poszli do podstawówki weszły jakieś kredki, uśmiechy, słoneczka, takie bezstresowe nauczanie, nie przeczytali żadnej lektury, czemu? nie musieli nauczycielka im na lekcjach czytała. Rozumiem jakieś bajki, wierszyki przed snem czytane przez rodziców ale, żeby lektury? Znam kilka osób z tego rocznika i żadna z nich nie przeczytała książki dla przyjemności. Koleżance mojej siostry lektury w gimnazjum czytał ojciec, jeszcze musiał ją zmuszać do słuchania. Jak dla mnie paranoja.
Hyysteria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 14:52   #22
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Oprócz wymienianych tutaj już wielokrotnie rodziców, którzy nie wyrabiają w dzieciach nawyku czytania i nie dają im przykładu (choć muszę przyznać, że mi przykład wcale nie był potrzebny, bo czytać lubię, mimo, że moi rodzice nigdy nie czytali), warto podkreślić, że:

- nikt dzieciom nie podsuwa interesujących i dopasowanych do wieku pozycji literackich (ani szkoła, ani rodzice). Jako przykład podam nowelki z pozytywizmu proponowane w 4. klasie. Do dziś pamiętam jako wielką traumę fragment z Antka, w którym dziewczynkę włożono do pieca i odmawiano zdrowaśki . Szczerze? Nie chciałabym, żeby moje dziecko to czytało.

Edytowane przez wesna
Czas edycji: 2009-02-08 o 14:53
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 14:54   #23
201611241302
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 242
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Lepiej iść na łatwizne, zamiast lektur bryki, przy tv nie trzeba się skupiać. Szkoda bo czytanie niesamowicie rozwija i uwrażliwia. Jak byłam młodsza lubiłam chodzić do biblioteki po Musierowicz albo Muminki..
201611241302 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 15:05   #24
edyta1421
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: wszędzie gdzie ON
Wiadomości: 3 251
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
Napisane przez ***luna Pokaż wiadomość
Bo :
rodzice nie czytają i nie dają przykładu tego sposobu spędzania wolnego czasu dzieciom
bo nie mają nawyku czytania
bo nie ma kto im pokazać ciekawych książek
bo nie potrafią czytać
bo od najmłodszych lat rodzice wolądziecku włączyć komputer lub telewizor: tak jest łatwiej


To nie jest wina komputerów i rozwinioetej technologii, to jest wina tego jak dorośli wokół dziecka z nich korzystają (dając mu przykład) i jak sami je popychają w kiernku zdobyczy techniki.
zgadzam sie.. to nie jest wina technologiii.... pasje czytania dzicko wynosi od maleńkiego.... ja zawsze czytałam mojemu małemu .. i teraz naprawde to lubi.. kocha ksiażki i biblioteki.. gdyby mógł siedziałby między regałami i wybierał to co najlepsze dla niego i co go interesuje...
ja też zawsze byłam molem książkowym,... lubiałam i lubię czytać... a zapytajcie sie mnie czy przeczytałam wszystkie lektury? nie... bo nie lubiałam ich... zawsze wolałam wybierać to co mnie interesuje.. a nie to co jest odgórnie nałożone...w szkole zawsze miałam dodatkowe plusy w podstawówce, za czytanie ksiązek... choć nikt nie wierzył że mozna tyle czytać... ja nie mówię że lektury są złe.. ale to że nie zabardzo dzieci interesują na lekcjach... ich przyswajanie nie jest czymś fascynującym.. ot kolejna pogadanka na tematy lektur szkolnych.. a czasem wystarczy żeby pedagodzy mieli własną inwencję poruszania tematów lektur...w liceum miałam świetną polonistkę... kobieta prowadziła lekcje według własnych reguł a nie szablonów ogólnie przyjętych... nawet najgłupszy i niezrozumiały wiersz przerabiany był czymś nowym...
edyta1421 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 15:14   #25
MoTyleKsw
Zakorzenienie
 
Avatar MoTyleKsw
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: łódzkie ;)
Wiadomości: 4 729
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
A ja słyszałam, rodzice mojego taty jego pasję książkową traktowali tak jak obecnie rodzice traktują 10 godzin dziecka przed komputerem. Musiał się chować z książkami, czytać z latarką pod kołdrą itd. .
Jak bym czytala o swoim tacie

Mamy dużą biblioteczkę w domu. Świetne książki. Przez moich rodziców czytane wielokrotnie. Rodzcie mi i bratu czytali książki od maleńkości.

Ja lubię czytać, mój młodszy brat już nie bardzo

Z innymi młodszymi dziećmi jest tak, że rodzice nie poświęcają im za dużo uwagi. Ja w zerówce umiałam pięknie czytać i pisać (dzięki mamie), a dziś patrząc na taty siostry córkę, któa jest w zerówce po prostu tragedia i męczarnia dla dziecka. Dzieci nie mogą się skupić zainteresować, bo dookoła nich jest tyle innych ciekawszych rzeczy, ze książki mogą poczekać i tak są odkładane na półkę




P.S Dzieci nie lubią czytac, bo czytają za wolno i za dużo czasu zajmuje im to. I tak przykładowo przeczytanie 200 str książki mojej mamie i tacie zajmuje dosłownie 1,5 godziny. Mi 2,5, a mojemu bratu z tydzien
__________________
Nasza Miłość - Matylda
11.05.2013

http://www.suwaczki.com/tickers/dqpre6ydpfblirzx.png

Jestem W Niebie.

Kocham Was





Edytowane przez MoTyleKsw
Czas edycji: 2009-02-08 o 15:18
MoTyleKsw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 15:37   #26
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Nie lubia, bo to czasochlonne i meczace, a przeciez o wiele latwiej przeczytac cos w skroconej wersji, albo obejrzec w telewizji. mysle, ze gdyby nie ogromny rozwoj technologiczny, internet, telefony itd, dzieci czesciej czytalyby ksiazki. 20 lat temu tych wszystkich nowinek technicznych nie bylo i chetniej siegalo sie po slowo pisane
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 15:49   #27
mila17
Zakorzenienie
 
Avatar mila17
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 3 355
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Ja, mimo, ze dzieckiem juz nie jestem (niedługo 18stka stuknie) mam kłopoty ze znalezieniem ksiązki, która mnie zainteresuje. Chcę zacząć czytać ksiązki, wiem, ze wyjdzie mi to na dobre, ale po prostu nie potrafię. Usypiam po kilku stronach i juz sama nie wiem, czy po prostu nie trafiłam jeszcze na nic ciekawego, czy ten typ tak ma W każdym razie nie zamierzam się poddać i ciągle poszukuję

A co do dzieci- ostatnio na tvn style oglądałam jakiś amerykański program, odpowiednik polskiej "Super Niani", w którym matka 7-letniego chlopca za karę kazala mu własnie czytać. Dziecko coś przeskrobało, wtedy matka dała mu dwie ksiązki i kaze czytac, ono placze, ze nie chce, a kobieta stoi nad nim i wydziera się, aby zaczęło czytać itd.
mila17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 16:03   #28
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Nie zgadzam- dzieci wciąż czytają książki. Prawda jest taka, że w naszych czasach też była masa młodzieży, która np. przez całą szkołę średnią jechała na brykach. Mój 14-to letni brat czyta namiętnie. Moi siostrzeńcy czytają, dzieci znajomych czytają, mój syn na razie uczy się czytać, ale uwielbia, żeby mu czytać. Książek najczęściej nie czytają dzieci, których rodzice nie czytają. Jeśli dziecko widzi codziennie rodzica z książką np. w łóżku, czy po obiedzie, to dla niego jest to tak naturalne, jak to, że człowiek je i samo po książkę sięga. Jeśli jednak w domu nikt nie czyta, to takie dziecko nie ma skąd czerpać takiego przykładu i mu się nie chce. Często jest tak, że dzieci uważają, że czytanie jest nudne, bo jedyne książki, jakie były im podsuwane, to lektury szkolne, które jak wiadomo do najbardziej wciągających najczęściej nie należą. Jeśli jednak któryś z opiekunów, czy znajomych rodziny będzie na tyle fajny, że znając upodobania i zainteresowania takiego młodego człowieka, podsunie mu coś zgodnego z jego np. poczuciem humoru i zainteresowaniem, to jak takie dziecko się przemoże i zacznie czytać, to można w nim wyhodować miłość do książek
Także odpowiadając na pytanie- warto wciąż kupować w prezencie książki, ale pod warunkiem, że będą to książki przemyślane. Nie kupujmy nastoletniemu kuzynowi Władcy Pierścieni, bo młodzież to lubi. Może ten kuzyn akurat nie lubi fantastyki. Dowiedzmy się wcześniej jakie ten ktoś lubi filmy, co robi w wolnych chwilach itd. Można też zacząć od jakichś krótkich i łatwych do czytania form np. jeśli dzieciak lubi kabarety, podsuńmy mu książkę ze scenariuszami skeczy Minty Pythona itd, coby nie odstraszać go na starcie np. 500 stronicową cegłą
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 16:03   #29
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

Cytat:
Napisane przez backie Pokaż wiadomość
Dziś na to pytanie usłyszałam odpowiedź pewnego trzynastolatka - dziecko sąsiadów:
"To nudne jest."

Dlaczego Waszym zdaniem dzieci nie lubią czytać książek?
Czy warto inwestować w książkowe upominki, czy w erze gier komputerowych i e-booków po prostu dać sobie spokój?

Dlaczego to, czym kiedyś my zajmowaliśmy sobie czas nie pasjonuje już naszych pociech?
(Nie mam na myśli własnych z powodu ich braku. )

Zapraszam do wymiany zdań.

I jeszcze: co polecicie na prezent dla małego człowieka w wieku lat niewielu, żeby odciągnąć go od komputera?
Pytanie hipotetyczne.
Kilka teorii

1) Nie są nauczone spędzać czas na czytaniu. Jeśli w domu matula i tatulo nie czytają, jeśli dziecię widuje tatula przed komputerem i z piwem, a matulę z pilotem w trakcie oglądania kolejnego serialu - to cóż? przykład idzie z góry.

2) Czytanie wymaga skupienia uwagi i myślenia - czyli wykonywania pracy umysłowej. A Internet i komputer i telewizor niekoniecznie. Po co się męczyć, skoro można iść na łatwiznę?

3) Książki nie przyciągają wyglądam i treścią. Jeśli mają wygląd interesujący, bardzo często treść jest do bani. I odwrotnie - ciekawe, wartościowe książki dziecięco - młodzieżowe często drukowane są na byle jakim papierze, litery zbyt małe, jest to napaćkane, nadziubane że niewygodnie się czyta.

4) Czytanie wymaga uruchomienia wyobraźni - którą trzeba ćwiczyć, rozwijać w dziecku od najmłodszych lat. A jednak gro rodziców ma to gdzieś, bo łatwiej posadzić młodego przez telewizorem, niż polepić z nim plasteliną, pomalować, wyjść do ZOO...

Co bym poleciła? A to zależy, dla jakiego wieku i płci Osobiście uwielbiam gry z GRANNY, często kupuję też zestawy kreatywne. Bardzo fajnym prezentem są różne gadżety typu dziurkacze wzorkowe, nożyczki śmieszne, pieczątki - do samodzielnego wyżywania się.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 16:58   #30
Valentino
Zadomowienie
 
Avatar Valentino
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 1 023
Dot.: Dlaczego dzieci nie lubią czytać książek?

myśle,że w większośći dzieciom szkoda jest czasu na czytanie, które zajmuje im go wiele więcej niż dorosłym bo czytają wolniej, a poza tym trudno chyba jest im się skupić.
no i na właśnym przykładzie stwierdze,że dzieci nie lubią jak się im coś narzuca - tzn. lektury szkolne.. ja osobiście wole sama wybrać książke, a nie czytac z przymusu coś co zwykle jest nudne. oczywiście nie jestem już małym dzieckiem ale kilka lat temu byłam i pamiętam czasy podstawówki..
__________________
There is something more eternal than our love...




Valentino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:22.