Softbox - wykonywanie zdjęć makijażu, opinia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-11-26, 00:01   #1
bodzix98
Larosebodziose
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 2

Softbox - wykonywanie zdjęć makijażu, opinia


Witam serdecznie, przeglądałam wcześniejsze wątki i niestety nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Również w innych miejscach nie dowiedziałam się niczego szczególnie pomocnego☹️

Chcę kupić softboxa. Przeglądam, szukam, czytam i mam same dylematy. Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś podzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat. Chodzi o wykonywanie zdjęć makijażu. Co do ring light mam małą pierścieniową, ale nie jestem zbytnio przekonana, dlatego softbox.

Zastanawiam się przede wszystkim

1. czy lepiej kupić softboxa 50x70 z 4x85w, ale jednego, w razie potrzeby 'doświetlać' małą pierścieniową (+blenda)

2. Czy lepiej kupić zestaw dwóch softboxów, ale 40x40 każdy, każdy na 4 żarówki każda po 45W czyli 8x45W

3. Czy zestaw dwóch softboxów każdy 50x70 z jedną 80W?

Pomieszczenie ma ok 16m2 wiadomo są w nim inne meble dlatego najbardziej interesowałaby mnie opcja numer 1, ale chciałabym rozważyć wszystkie za i przeciw, może ktoś spojrzy na to z innej strony niż ja i mi pomoże.

Dodam również, że w opcji numer 2 jest regulacja czy ma działać na 2 czy na 4 żarówki

Zdjęcia dla uwiecznienia makijażu, początek mojej drogi, nie mówimy tu o superpro, ale również nie o całkowitym żółtodziobie (oczywiście chodzi o makijaż, nie zdjęcia)😅 z góry dziękuję za pomoc!
bodzix98 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-05, 23:20   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Softbox

Również w innych miejscach nie dowiedziałam się niczego szczególnie pomocnego☹️
Rozumiem doskonale, przecież ciasny portret przy oświetleniu sztucznym to taki nietypowy, rzadko spotykany temat fotograficzny, że na pewno nikt jeszcze o nim niczego nie napisał

Chcę kupić softboxa.
To może być dobry pomysł. Sama lampa, tzn. "goły palnik" może dać dobre efekty, ale potrzeba trochę doświadczenia.
Jaką masz lampę, reporterską czy studyjną?
"Softbox" to modyfikator światła, żeby świecił, jest potrzebne źródło światła, to o czym napisałaś to takie średnio przydatne wynalazki, łączące w jednej paczce źródło światła (lampę np. na cztery "żarówki") z modyfikatorem (softboxem). Samej lampy możesz użyć do świecenia (bez zakładania prętów, "tego czarnego" i "tego białego"), ale sam softbox bez źródła światła w środku jest bardzo mało przydatny.

Chodzi o wykonywanie zdjęć makijażu. Co do ring light mam małą pierścieniową, ale nie jestem zbytnio przekonana, dlatego softbox.
Do zdjęć "dokumentacyjnych", z przypadkowymi kolorami, z przerysowaniami na twarzy, wystarczy telefon i ten ring. Jednak jeśli widzisz, że "coś jest nie tak", że efekty nie są takie jak powinny, że twarz wygląda "dziwnie" - gratuluję, jesteś w niewielkiej grupie osób, które widzą, że powinno być inaczej

Zastanawiam się przede wszystkim
1. czy lepiej kupić softboxa 50x70 z 4x85w, ale jednego, w razie potrzeby 'doświetlać' małą pierścieniową (+blenda)
2. Czy lepiej kupić zestaw dwóch softboxów, ale 40x40 każdy, każdy na 4 żarówki każda po 45W czyli 8x45W
3. Czy zestaw dwóch softboxów każdy 50x70 z jedną 80W?
Wybieram opcję nr 4
Jeśli masz aparat z możliwością użycia zewnętrznej lampy błyskowej, to proponuję:
- studyjna lampa błyskowa (200Ws powinno wystarczyć, im większy zakres regulacji mocy tym lepiej, standard to do 1/32), z mocowaniem akcesoriów Bowens, z reflektorem standardowym
- statyw typu "boom" (żuraw)
- uchwyt do blendy mocowany na pionowej rurze (na tym statywie wyżej, albo na dodatkowym)
- blenda biało-srebrna (nie "5w1"), albo okrągła 60cm, albo elipsa 60x90
- akcesoria modyfikujące światło - hulaj dusza , na początek może być nawet zwykła mała (80cm) biała parasolka (taka "prześwitująca", rozpraszająca), choć lepiej "dwupowłokowa" (to taka "prześwitująca" z dodatkowo nakładaną czarno-srebrną powłoczką) - możesz używać samej parasolki albo po nałożeniu powłoczki dostać troszkę "ostrzejsze" światło); potem srebrna (byle nie taka "gładko-lustrzana"), i na koniec "beauty dish" (sugerowałbym biały, 42-50cm).
Prawdopodobnie się domyślasz jak to miałoby być ustawione? Jeśli myślisz, że statyw lekko z boku, lampa lekko z góry na wprost fotografowanej osoby (zdjęcia robione pod lampą), blenda zamocowana do statywu tak, żeby doświetlać osobę lekko od dołu, to tak, chodzi o takie ustawienie
Przyda się statyw do aparatu, nie musi być super solidny, byle utrzymał aparat i się sam nie rozleciał, ale nie jest konieczny, podobnie jak oryginalna blenda razem z uchwytem. Przy zdjęciach samej twarzy spokojnie możesz poprosić fotografowaną osobę, żeby sama przytrzymała np. kawałek styropianu do ociepleń budynków, lub składaną "srebrną" osłonę na szybę samochodową (osoba trzyma, Ty ustawiasz i mówisz "o, jest dobrze, proszę nie ruszać" i tyle).

Pomieszczenie ma ok 16m2 wiadomo są w nim inne meble
A skąd wiadomo, wszystkich z forum jeszcze nie zaprosiłaś (niektórzy przerabiają strychy, piwnice i garaże, wtedy mogą mieć duże puste pomieszczenia bez mebli).

Zdjęcia dla uwiecznienia makijażu, początek mojej drogi, nie mówimy tu o superpro, ale również nie o całkowitym żółtodziobie (oczywiście chodzi o makijaż, nie zdjęcia)😅
W sumie w tym dziale forum chodzi bardziej o zdjęcia, mimo tego, że to forum wizażowe, więc napisz trochę o Twoich umiejętnościach zdjęciowych - przede wszystkim jakim aparatem chcesz to robić, na jakim poziomie w fotografii jesteś.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-07-26, 10:52   #3
mixshot
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 18
Dot.: Softbox

Aby dobrać oświetlenie i modyfikatory światła, to trzeba odpowiedzieć najpierw na najważniejsze pytania:
1. Do jakiego rodzaju ma to służyć? Wiemy, że makijaż
2. Jakie efekty chcesz osiągnąć?
3. Czym fotografujesz?
4. Jaki budżet?


W fotografii makijażu dobrze jest użyć mocnego światła błyskowego, ale jak mamy telefon, to nic straconego. Możemy wtedy stosować lampy pierścieniowe lub inne panele led - ważne żeby były fotograficzne.



Lampa pierścieniowa ładnie podkreśli cały makijaż i da ciekawe odbicie światła w oku. Ważne jest, by aparat był w środku lampy - uniknie się przesunięcia, które jest nieestetyczne.

Dobrze jest oświetlić lub doświetlić też tło. Do tego lepiej sprawdzą się panele led, ponieważ maja dwie regulacje.

1. Regulacja mocy/natężenia światła. Zazwyczaj jest płynna i można ją dostosować do prawidłowej lub pożądanej ekspozycji na zdjęciach.

2. Regulacja temperatury światła. Podawana w Kelwinach, np. 3200-6000K. Im mniej tym światło bardziej ciepłe, a więcej, to światło chłodniejsze (bardziej niebieskie). Światło dzienne ma ok. 5600K, ale w pomieszczeniach macie różne oświetlenie, więc wato żeby było spójne.


Przy panelach led można dodatkowo światło zmiękczyć - używa się tzw. dyfuzorów lub rozpraszaczy światła. Prosty sposób to odbicie światła od ściany lub sufitu. Druga opcja to przepuszczenie światła przez firankę lub nawet białą kalkę. Światło będzie lepiej rozproszone.


Optymalnie jest zastosować 2-3 źródła światła.

1 - oświetlenie twarzy - np. lampa pierścieniowa (można inne, ale będzie trudniej)
2 - oświetlenie tła. Jedna lub dwie lampy za modelem z boku. Można oświetlić same tło lub tło i modela - da lepszy efekt. Lub oświetlić osobną lampą tło i kontrastowo (w kierunku aparatu) podświetlić modela. Uzyska się ładniejsze odcięcie sylwetki i włosów od tła.
mixshot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-12-04, 12:51   #4
Natalia19855
Przyczajenie
 
Avatar Natalia19855
 
Zarejestrowany: 2022-11
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 8
Dot.: Softbox

Takie żarówki z allegro niby z białym światłem
na białym tle podczas post produkcji mają zielny zafarb. Nie polecam
Natalia19855 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-12-04 12:51:43


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:13.