UVA przenikające przez szyby - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-16, 13:29   #1
airdrop
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 58
Lightbulb

UVA przenikające przez szyby


Wiemy, że promieniowanie UVA, powodujące raka i starzenie się skóry, jest o wiele bardziej przenikliwe przez różnego rodzaju materiały niż UVB.

W wakacje lubię sobie długo pospać. Okno mam na ścianie południowo-wschodniej, czyli praktycznie codziennie rano od 8 do 12 (a nawet dłużej, ale dłużej nie śpię więc nieistotne) słońce świeci przez to okno prosto na mnie. Mam wprawdzie rolety, ale z tego co można wyczytać, pochłaniają one tylko znikomą część promieniowania UVA. Szyby tak samo.

Do tych przemyśleń skłonił mnie fakt, że jakiś czas temu pojawiły mi się spore zmarszczki na jednym policzku. Tym, na który pada światło (przez szybę, a często dodatkowo przez wspomnianą roletę) gdy siedzę przy biurku.

Zastanawiam się, czy nie przestawić łóżka i biurka. Czy przesadzam?
airdrop jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-18, 14:46   #2
Piechniak
Rozeznanie
 
Avatar Piechniak
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 662
Dot.: UVA przenikające przez szyby

podpinam się pod to pytanie i dodaję od siebie: co zrobić jeśli łóżka nie da się przestawić? Czy rolety plus grube zasłony załatwią sprawę? Czy mam się smarować na noc także jakimś kremem przeciw UV? Słyszałam jednak, że mogą one obciążać skórę...
Piechniak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-19, 10:49   #3
pannaporanna
Rozeznanie
 
Avatar pannaporanna
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 593
GG do pannaporanna
Dot.: UVA przenikające przez szyby

Nie ma co popadać w paranoję -_- idąc tym tokiem myślenia, jeszcze trochę i trzebaby było zabarykadować się w piwnicy bez okien, pokrywając się grubą warstwą filtra nosząc do tego maskę na twarzy. Tak, trzeba chronić się przed słońcem wysokimi filtrami itd. ale bez przesady... Starości i tak sie nie ucieknie

Edytowane przez pannaporanna
Czas edycji: 2011-06-19 o 10:50 Powód: literówka
pannaporanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-19, 15:42   #4
azure
Zadomowienie
 
Avatar azure
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 793
GG do azure
Dot.: UVA przenikające przez szyby

Cytat:
Napisane przez Piechniak Pokaż wiadomość
podpinam się pod to pytanie i dodaję od siebie: co zrobić jeśli łóżka nie da się przestawić? Czy rolety plus grube zasłony załatwią sprawę? Czy mam się smarować na noc także jakimś kremem przeciw UV? Słyszałam jednak, że mogą one obciążać skórę...
Przez rolety, zasłony, meble i ściany też przenikają jesteśmy zgubione
__________________
Trzymaj się z dala od ludzi, którzy tłamszą twoje marzenia.
azure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-20, 19:42   #5
Piechniak
Rozeznanie
 
Avatar Piechniak
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 662
Dot.: UVA przenikające przez szyby

Ja się właśnie też zastanawiam, czy nie popadam w paranoję... jak to neofita ale chyba nie tylko ja, jedna z koleżanek z którymi miesiąc temu wspólnie zaczęłyśmy czytać wizaz nie pozwala już się dotykać w ciągu dnia swojemu chłopakowi w obawie, że naruszy jej barierę ochronną wobec tego uważam się za całkiem normalną
Piechniak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-22, 10:33   #6
kaa10
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 6
Dot.: UVA przenikające przez szyby

wiadomo, że trzeba chronić skórę przed fotostarzeniem i nie smażyć się godzinami na słońcu bez ochrony, ale nie można przesadzać w drugą stroną. całkowite unikanie słońca, zakrywanie się i smarowanie non stop wysokimi filtrami też jest chorobotwórcze, bo ogranicza produkcję witaminy D przez organizm
w tym artykule jest krótko na temat, brakuje jakiejś bibliografii i odwołania do badań, ale zainteresowani mogą poszukać dalej
http://haszu.com/witamina-d3/
kaa10 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-23, 09:56   #7
Piechniak
Rozeznanie
 
Avatar Piechniak
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 662
Dot.: UVA przenikające przez szyby

cóż...problemem jest chyba to zachowanie umiaru.... ja sobie to wytłumaczyłam tak: chronię się jak mogę, ale bez przegięć, bo jeśli mam mieć młodą skórę przez 30 lat i z niej nie skorzystać ani razu (nie pomalować się, nie dać się nikomu dotknąć, nie iść na plażę itp.) to wolę mieć młodą skórę przez lat 5, ale wykorzystać to do cna dzięki za link, poczytam

---------- Dopisano o 10:56 ---------- Poprzedni post napisano o 10:53 ----------

Poczytałam... tak, to byłby ideał, gdyby tak chronić się przed UVA a pozwalać dotrzeć do skóry UVB...bo to i opalenizna ładniutka i samopoczucie i synteza witaminy....ale niestety kremy z porządnym filtrem UVA zaczynają się na ogół od spf 50...
Piechniak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-25, 16:03   #8
azure
Zadomowienie
 
Avatar azure
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 793
GG do azure
Dot.: UVA przenikające przez szyby

Cytat:
Napisane przez Piechniak Pokaż wiadomość
cóż...problemem jest chyba to zachowanie umiaru.... ja sobie to wytłumaczyłam tak: chronię się jak mogę, ale bez przegięć, bo jeśli mam mieć młodą skórę przez 30 lat i z niej nie skorzystać ani razu (nie pomalować się, nie dać się nikomu dotknąć, nie iść na plażę itp.) to wolę mieć młodą skórę przez lat 5, ale wykorzystać to do cna dzięki za link, poczytam

---------- Dopisano o 10:56 ---------- Poprzedni post napisano o 10:53 ----------

Poczytałam... tak, to byłby ideał, gdyby tak chronić się przed UVA a pozwalać dotrzeć do skóry UVB...bo to i opalenizna ładniutka i samopoczucie i synteza witaminy....ale niestety kremy z porządnym filtrem UVA zaczynają się na ogół od spf 50...
Raczej nie istnieją filtry chroniące tylko przed UVA... zresztą nie przesadzajmy. Żaden filtr nie blokuje w 100% przed promieniowaniem, więc i tak dostarczamy skórze pewną dawkę wit. D.
__________________
Trzymaj się z dala od ludzi, którzy tłamszą twoje marzenia.
azure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-10, 11:13   #9
oshin85
Raczkowanie
 
Avatar oshin85
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 170
Dot.: UVA przenikające przez szyby

Wyczytalam ze slonce do godz 11 nie jest tak szkodliwe a nawet zdrowe jest to jego swiatelko
__________________
Na przekor kosmetyczce olejem maszcze twarz(. Obym krzywdy sobie nie zrobila.)
I szukam kwasow ktore beda bez prafiny i glikoli !!!
oshin85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-10, 10:59   #10
agniecha549
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 9
Dot.: UVA przenikające przez szyby

Dziewczyny, mam do Was pytanie. Otóż rozpoczelam niedawno kuracje retinoidem (epiduo), który ma podobno wybielić moje przebarwienia potrądzikowe. Oczekiwania mialam duże, jednak po miesiącu stosowania nie widzę żadnej znacznej różnicy, a nawet wydaje mi się wręcz przeciwnie - że moje przebarwienia utrwaliły się na policzkach. Jeśli chodzi o filtry przeciwsłoneczne, to sprawa wygląda tak, że używam ich tylko kiedy wychodzę z domu. Może to błąd? Jak to jest z tym słoncem przenikającym przez (zwykłą) szybę? Z tego co wiem przenikają tylko promienie UVA (niemal wszystkie), mam rację? Ale jeśli tak, to przecież nie powinnam mieć przebarwień, bo to UVB za nie odpowiada. Mam rację?
agniecha549 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 10:59   #11
Blondcukiereczek
Raczkowanie
 
Avatar Blondcukiereczek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 224
Dot.: UVA przenikające przez szyby

A czy można się jakoś chronić przed promieniowaniem jonizującym ??? Czy kremy z filtrami chronią przed nimi czy tylko przed UVA-UVB ?
Blondcukiereczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:02.