SOS! Praca licencjacka, polonistyka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-21, 08:52   #1
daggamara
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 3
Lightbulb

SOS! Praca licencjacka, polonistyka


Cześć dziewczyny!
Jestem na III roku polonistyki, piszę pracę i nadszedł czas na trzeci rozdział, w którym zupełnie nie wiem, co napisać. Dlatego potrzebuję pomysłów i Waszej pomocy!
Moja praca w zamyśle miała być o błędach językowych. W pierwszym rozdziale opisałam normę, jej odmiany, uzus, RJP, innowacje etc. W drugim opisałam błędy w ogóle i skupiłam się na fleksji, bo wydawało mi się, że na tym poziomie jest najwięcej pomyłek.
No i w trzecim na początku chciałam przeprowadzić ankietę. Pierwszym pomysłem były dwie szkoły gimnazjalne, z różnych regionów, niestety okazało się, że jedna szkoła nie może pozwolić mi na przeprowadzenie badania, bo nie ma podpisanej umowy z UMK, gdzie studiuję. Potem pomyślałam, że zrobię ankietę nie w jakiejś instytucji, ale po prostu - zaczepię ludzi na ulicy i już, ale co właściwie bym udowodniła? O tym nie pomyślałam Kolejny pomysł był taki, że zrobię badania tylko w swoim regionie i sprawdzę, jak się mają te błędy do dialektu. Niestety na fleksję ma on mały wpływ, więc to chyba odpada. Później wpadłam na pomysł udowodnienia, że w starszych ludzi jest więcej dawnej odmiany, niż u młodszych, ale to przecież logiczne. Natomiast dziś zaczęłam myśleć o badaniu fleksji jakiegoś portalu, np. Facebooka lub komentarzy etc.
W każdym razie mam podjąć decyzję do wtorku. Muszę wybrać obszar lub ludzi, których zbadam i wyjaśnić dlaczego. No i najważniejsze - muszę coś UDOWODNIĆ. Nie mogę zrobić ankiety, opisać błędy, które ludzie zrobili i już.
Bardzo Was proszę, kochane, o pomoc. Ja już sama się plączę, ciągle mam inne pomysły. W ogóle żałuję, że wybrałam fleksję, bo trudno tu coś znaleźć
I już dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
daggamara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-21, 12:10   #2
summer_overture
Zadomowienie
 
Avatar summer_overture
 
Zarejestrowany: 2014-02
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 392
Dot.: SOS! Praca licencjacka, polonistyka

Oj, fleksja jest problematyczna. Nie łatwiej i ciekawiej byłoby napisać o błędach leksykalnych lub frazeologicznych? Tak na szybko pomyślałam o jakiejś grupie młodych ludzi (może nawet studentów z twojej uczelni, spoza polonistyki)? Może dałoby się postawić tezę, że obecnie używamy coraz mniej związków frazeologicznych i stąd jest problem z ich użyciem? Albo zamiast ankiety udałoby ci się pozbierać wypowiedzi ludzi z mediów, polityki, showbizzu, artystów etc., w których byłyby np. błędy frazeologiczne? A może teza brzmiałaby, że nie dbamy o poprawność językową pod względem frazeologicznym i wtedy oprócz tego, o czym pisałam, gdzieś wcisnąć wyniki ankiety przypadkowo napotkanych osób, które zapytałabyś np. czy dostrzegają błędy frazeologiczne np. w wypowiedziach dziennikarzy i czy uważają je za rażące?
__________________
Kocham czytać

Zapraszam na czytelniczą rozmowę

Wymiana KSIĄŻEK
summer_overture jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-21, 13:55   #3
HardFable
Rozeznanie
 
Avatar HardFable
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Piernikowo
Wiadomości: 990
Dot.: SOS! Praca licencjacka, polonistyka

Jeżeli zdecydujesz się zrobić ankietę wśród studentów to namówię swój kierunek, bo też studiuję na UMK ^^
__________________
W poszukiwaniu życiowej drogi.

12.02.19


'Świat podobny jest do amatorskiego teatru; więc nieprzyzwoicie jest pchać się w nim do ról pierwszych, a odrzucać podrzędne. Wreszcie, każda rola jest dobra, byle grać ją z artyzmem i nie brać jej zbyt poważnie.' - Bolesław Prus, Lalka
HardFable jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-22, 10:53   #4
daggamara
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 3
Dot.: SOS! Praca licencjacka, polonistyka

Dzięki! Niestety to, że wybrałam fleksję musi pozostać, bo jak pisałam, już mam dwa rozdziały. Jednak wpadł mi do głowy inny pomysł Moja siostra mieszka w Berlinie i dzięki niej wiem, że ludzie mieszkający na obczyźnie zapominają odmiany trudniejszych wyrazów. U dzieci jest podobnie Więc chyba pójdę w tym kierunku
daggamara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-03-22 11:53:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:21.