Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-03-27, 21:39   #1
la_meilleure
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 159

Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)


Dlaczego śmiesznych?

Mam 20 lat i nigdy nie byłam na weselu. Tak, zdarza się. Nie wszyscy mają wielopokoleniowe, liczne rodziny, u mnie po prostu przez 12 lat nikt ślubu nie brał - wcześniej brali ale byłam za młoda.

W kwietniu, jako partnerka mojego TŻ, idę na wesele, do osób których zupełnie nie znam (rodzinki też nie...).

Mam kilka wątpliwości, które mogą Wam wydawać się śmieszne, ale prosiłabym o przymknięcie oka i pomoc

Czy po mszy w kościele mam podejść do pary młodej i złożyć życzenia (mimo że ich w ogóle nie znam). Przedstawić się? Czy życzyć sto lat?

Czy powinnam wziąć ze sobą jakiś prezent, kwiaty...?

Czy wypada NIE pić wódki na weselu (tylko np. wino lub piwo, jeśli będą dostępne?).

Czy muszę tańczyć z rodziną chłopaka (ojcem, wujkami itp.) czy wypada mi odmówić? Pewnie wspólny taniec z nimi bardzo by mnie skrępował i dziwnie bym się czuła, wiec chciałabym tego uniknąć...

Czy jako panna, ale posiadająca chłopaka, powinnam stanąć do łapania welonu?

Co wypada zrobić wychodząc z wesela? Podziękować parze młodej, coś im podarować?

Dziękuję za odpowiedzi
la_meilleure jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-27, 21:54   #2
gazowane lody
Zakorzenienie
 
Avatar gazowane lody
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 5 297
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)

1. wypada podejsc i zlozyc zyczenia
2. to zalezy.. kwiaty (lub wino) albo zlozyc sie z chlopakiem do koperty (nie wiem jakie macie relacje, ile ze soba jestescie)
3. wypada.. nie musisz nic pić jak nie chcesz
4. nie musisz ale milo by im bylo
5. jak chcesz możesz ale nikt Cię na siłę nie zmusi
6. podejść z chłopakiem, powiedzieć że super wesele, podziękować i się pożegnać.. ale gadanie raczej należy do chłopaka bo to z jego str wesele
__________________
pisze się:
wg - według
wgl - w ogóle

Udowodniłam samej sobie, że się da!
75kg-62,5
kg


Takie tam przemyślenia
gazowane lody jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-27, 22:08   #3
Calipso88
Zadomowienie
 
Avatar Calipso88
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Wiadomości: 1 253
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość

Czy po mszy w kościele mam podejść do pary młodej i złożyć życzenia (mimo że ich w ogóle nie znam). Przedstawić się? Czy życzyć sto lat?

Czy powinnam wziąć ze sobą jakiś prezent, kwiaty...?

Czy wypada NIE pić wódki na weselu (tylko np. wino lub piwo, jeśli będą dostępne?).

Czy muszę tańczyć z rodziną chłopaka (ojcem, wujkami itp.) czy wypada mi odmówić? Pewnie wspólny taniec z nimi bardzo by mnie skrępował i dziwnie bym się czuła, wiec chciałabym tego uniknąć...

Czy jako panna, ale posiadająca chłopaka, powinnam stanąć do łapania welonu?

Co wypada zrobić wychodząc z wesela? Podziękować parze młodej, coś im podarować?

Dziękuję za odpowiedzi
1. zależy -czasami Młodzi proszą gości na salę i dopiero tam składa się życzenia. W dobrym tonie jest złożyć im życzenia - w końcu jesteś ich GOŚCIEM
2. Musisz ustalić ze swoim chłopakiem, czy on "nabija kopertę" i kupuje kwiaty, czy robisz to Ty (chyba, że np Młodzi prosili o coś innego-maskotki, wina itp)
3. A kto Cię zmusi do picia wódki?? Nie musisz pić nic - jak bardzo nie chcesz- nawet toastu szampanem!
4.Wypada zatańczyć. Odmowa nie jest zbyt grzeczna. Ale też zależy w jakich relacjach jesteś z tą rodziną i czy wiążesz z nią przyszłość :P
5. Łapanie welonu to tradycja, której też nie lubię. We wrześniu byłam na ślubie (mój termin już był wyznaczony), a i tak sie uparli, żebym stanęła, ale nawet jak staniesz- nikt nie każe Ci się rzucić na welon - ja zawsze stoję z rączkami grzecznie z tyłu :P
6. Wychodząc z wesela oczywiście wypada sie pożegnać i podziękować za zabawę etc. Młodzi żegnają wychodzących i zwykle wręczają drobne podziękowania.
__________________
"opozycja bzykającego komara też jest opozycją" Kisielewski


RAZEM OD : 3.V 2009r
Calipso88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-27, 22:45   #4
Fantasmagori
Zakorzenienie
 
Avatar Fantasmagori
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 6 687
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Czy po mszy w kościele mam podejść do pary młodej i złożyć życzenia (mimo że ich w ogóle nie znam). Przedstawić się? Czy życzyć sto lat?

Powinnaś podejść i złożyć życzenia

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Czy powinnam wziąć ze sobą jakiś prezent, kwiaty...?
Myślę że Twój TŻ powinien dać prezent a Ty kwiaty/czekoladki/to o co prosili państwo młodzi

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Czy wypada NIE pić wódki na weselu (tylko np. wino lub piwo, jeśli będą dostępne?).
Jasne że wypada nie pić

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Czy muszę tańczyć z rodziną chłopaka (ojcem, wujkami itp.) czy wypada mi odmówić? Pewnie wspólny taniec z nimi bardzo by mnie skrępował i dziwnie bym się czuła, wiec chciałabym tego uniknąć...
Ustal to może jakoś z TŻ? On chyba będzie z Tobą najwięcej tańczył, a jak podjedzie ktoś inny to niech powie że chwilowo odpoczywacie. Najwyżej z ojcem TŻ zatańcz. Ja i mój TŻ tańczymy tylko razem

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Czy jako panna, ale posiadająca chłopaka, powinnam stanąć do łapania welonu?
Raczej tak

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Co wypada zrobić wychodząc z wesela? Podziękować parze młodej, coś im podarować?
Podejdźcie z TŻ i ładnie podziękujcie za udaną zabawę
__________________
Żona 2013
Mama 2015 [*]
Mama 2016


Fantasmagori jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-27, 22:48   #5
cukraktywna
Zadomowienie
 
Avatar cukraktywna
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 565
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Mam 20 lat i nigdy nie byłam na weselu. Tak, zdarza się. Nie wszyscy mają wielopokoleniowe, liczne rodziny, u mnie po prostu przez 12 lat nikt ślubu nie brał - wcześniej brali ale byłam za młoda.
Nie przejmuj się, nie jesteś wyjątkiem - właśnie skończyłam 23 lata i już kilka zaprzyjaźnionych rówieśniczek mówiło mi, że nigdy nie było na weselu, że moje będzie ich pierwszym
__________________
Razem od 6 sierpnia 2007
Zaręczeni od 5 grudnia 2012
Wychodzę za mąż 20 czerwca 2014

cukraktywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-28, 06:58   #6
misiadelko
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 3 902
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)

Cytat:
Napisane przez la_meilleure Pokaż wiadomość
Dlaczego śmiesznych?

Mam 20 lat i nigdy nie byłam na weselu. Tak, zdarza się. Nie wszyscy mają wielopokoleniowe, liczne rodziny, u mnie po prostu przez 12 lat nikt ślubu nie brał - wcześniej brali ale byłam za młoda.

W kwietniu, jako partnerka mojego TŻ, idę na wesele, do osób których zupełnie nie znam (rodzinki też nie...).

Mam kilka wątpliwości, które mogą Wam wydawać się śmieszne, ale prosiłabym o przymknięcie oka i pomoc Nie, to nie jest śmieszne, to normalne, że masz wątpliwości Każdy by miał

Czy po mszy w kościele mam podejść do pary młodej i złożyć życzenia (mimo że ich w ogóle nie znam). Przedstawić się? Czy życzyć sto lat? Podejdź z chłopakiem, powiedz "Cześć jestem X" a potem złóż życzenia, takie ogólne, niezbyt osobiste

Czy powinnam wziąć ze sobą jakiś prezent, kwiaty...?Jeśli jesteś krótko z facetem, uważam, że nie musisz, jeśli to już poważna relacja to mogłabyś się go zapytać czy np. kupić kwiaty, ew. dorzucić się do prezentu

Czy wypada NIE pić wódki na weselu (tylko np. wino lub piwo, jeśli będą dostępne?).Oczywiście! Jeśli ktoś będzie nlegał (niegrzeczne, ale są tacy ludzie) to powiedz, że nie lubisz wódki i tyle

Czy muszę tańczyć z rodziną chłopaka (ojcem, wujkami itp.) czy wypada mi odmówić? Pewnie wspólny taniec z nimi bardzo by mnie skrępował i dziwnie bym się czuła, wiec chciałabym tego uniknąć...Jeśli nie są pijani i zataczający się to moim zdaniem nie wypada odmawiać

Czy jako panna, ale posiadająca chłopaka, powinnam stanąć do łapania welonu?
Oczywiście
Co wypada zrobić wychodząc z wesela? Podziękować parze młodej, coś im podarować?Podziękować za fajne wesele i tyle

Dziękuję za odpowiedzi
Na czerwono wyżej odpisałam
misiadelko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-28, 10:41   #7
anannke
Zakorzenienie
 
Avatar anannke
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: śląsko-małopolskie:)
Wiadomości: 3 619
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)

Śmieszny może dlatego że nie przyszłoby mi do głowy by zastanawiać się czy złożyć życzenia parze młodej czy nie Zazwyczaj pod kościołem lub na sali są składane i podchodzi się parami jak się przyszło albo rodzinami np ciocia wujek i ich małe dzieci. Tak więc wszędzie raczej będzie ci towarzyszył chłopak. Prezent zależy od waszej relacji ale ja bym kupiła przynajmniej wino/czekoladki lub kwiaty będzie ładnie to wyglądać a ty nie będziesz czuć się taka goła znów przy składaniu życzeń a majątek to to nie jest.

Zależy też od rodziny chłopaka czy wujkowie mają w zwyczaju prosić do tańca inne osoby czy nie a czy wypada odmówić... no można przecież nikt ci nie każe tańczyć z nimi ale może to być odebrane z mieszanymi uczuciami jak po kolei jedną, drugą czy piątą osobę odprawisz jako że się izolujesz i nie chcesz z nimi poznać. Wesele to taka dosyć fajna okazja do poznania rodziny chłopaka i trochę bez sensu żebyś izolowała się od nich i unikała kontaktu skoro sama decydujesz się że idziesz na imprezę gdzie będzie rodzina tż i na pewno będą ciekawi ciebie też

Co do wychodzenia z wesela jak dziewczyny pisały - pomyśl o tym trochę jak o jakiejś dużej imprezie rodzinnej np w domu tż. Przychodząc byś się przywitała i złożyła życzenia - analogicznie tutaj składasz życzenia, wychodząc być podziękowała i się pożegnała - podobnie tutaj. Zasady kultury są wszędzie takie same

Co do łapania welonu zazwyczaj spotkałam się z tym że jest mało chętnych i zespół/dj sami wyciągają młode dziewczyny na parkiet lub każą pani młodej wyciągnąć panny na środek. Jeśli bardzo nie chcesz możesz spróbować ominąć ten punkt programu a jeśli nie uda ci się to nie musisz rzucać się na welon więc najwyżej chwile postoisz na środku z innymi dziewczynami i wrócisz do tż
anannke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-03-28, 12:39   #8
VwVampirka
Zakorzenienie
 
Avatar VwVampirka
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 3 062
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)

Parze młodej jak najbardziej powinnaś złożyć życzenia. Ale goście powinni ustawiac sie w kolejce do tego, wiec Ty zrobisz to samo.

Co do prezentu, to ustal z TZ, jeśli dokłada się do jakiegoś innego prezntu z np rodzicami, to Ty możesz dać po prostu kwiatki od siebie, ale jesli daje cos od siebie, to możesz się przyłączyć do jego prezentu. Mozesz sie do niego dolozyc, jeśli będzie tego chcial TZ lub nie, jeslion powie, ze sam go sfiannsuje. kwestia dogadania sie z nim.

Nie chcesz pic, to nie musisz, nieraz widzialam jak ludzie wznosili toasty czymkolwiek, ci co nie mogli pic to coca-cola. Ja np oblewalam zdrowie mlodych drinkami, bo tez nie przepadam za czysta

Jesli bardzo nie chcesz, to mozesz odmowic tanca, ale 1 taniec nikomu jeszcze nie zaszkodzil.

Welon oczywiscie lapiesz.

Wychodzac wypada podziekowac, za impreze, a prezety daje sie po kosciele przy skladaniu zyczen, nie na koniec.
__________________
...i w trójkę:
23.04.2014 r.


“Aby pozbyć się pokusy należy jej po prostu ulec"
Oscar Wilde
VwVampirka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-29, 16:30   #9
(kicia)
Zakorzenienie
 
Avatar (kicia)
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 19 135
Dot.: Moje pierwsze wesele - kilka śmiesznych pytań :)



Czy po mszy w kościele mam podejść do pary młodej i złożyć życzenia (mimo że ich w ogóle nie znam). Przedstawić się? Czy życzyć sto lat?

jak najbardziej wypada złożyć życzenia jeśli masz opory że nikt Cię nie zna podejdź razem z chłopakiem. U nas na pierwszym weselu było tka że podeszliśmy razem i TŻ po prostu powiedział że jestem jego dziewczyną a potem złożyliśmy razem życzenia


Czy powinnam wziąć ze sobą jakiś prezent, kwiaty...?
ja bym kupiła kwiaty lub czekoladki

Czy wypada NIE pić wódki na weselu (tylko np. wino lub piwo, jeśli będą dostępne?).
no jasne jak nie lubisz wódke możesz pić to co CI smakuje

Czy muszę tańczyć z rodziną chłopaka (ojcem, wujkami itp.) czy wypada mi odmówić? Pewnie wspólny taniec z nimi bardzo by mnie skrępował i dziwnie bym się czuła, wiec chciałabym tego uniknąć...

ja bym jednak sie przełamała to tylko taniec jeśli dany wujek ojciec czy coś jest jeszcze trzeźwy nie na robi ci obciachu to czemu nie

Czy jako panna, ale posiadająca chłopaka, powinnam stanąć do łapania welonu?
zasadniczo tak

Co wypada zrobić wychodząc z wesela? Podziękować parze młodej, coś im podarować?
wystarczy podziękować i się pożegnać
__________________
14.07.2012
II kreseczki 23.11.2013
Bartuś 11.08.2014 godz.15:10 3810 g 55 cm

(kicia) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:01.