Problemy na medycynie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-01-03, 14:29   #1
karolinaa994
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 3

Problemy na medycynie


Witam. Jestem studentką pierwszego roku medycyny i zastanawiam się, czy wybrałam dobry kierunek studiów.
Rok po maturze spędziłam w domu, przygotowując się do matury poprawkowej, nie poszłam wówczas na żadne studia. Dostałam się po poprawce nie do tego miasta, na którym mi zależało (nie tam, gdzie mam chłopaka). Od tego się zaczęło, bo nie mogłam się zaaklimatyzować do miasta, źle się tam czuję.
Od początku mam problem z jednym przedmiotem, anatomią. Nie zaliczyłam z niej żadnego kolokwium. Na początku lutego czeka mnie ostateczne poprawkowe kolokwium z całości. Zauważyłam, że największe problemy mam tylko ja. W mojej grupie ludzie normalnie te kolokwia zaliczają, jednak gdy słyszę, że na ustnym dziewczyna jest w stanie wyrecytować z pamięci całą książkę to naprawdę dochodzę do wniosku, że jestem do niczego i ile bym się nie uczyła, nie jestem w stanie tak perfekcyjnie opanować materiału. Nie mam też już pomysłu na naukę anatomii. Przed jednym kolokwium uczyłam się 1,5 tygodnia dzień w dzień, pani asystent zadała mi pytanie wykraczające poza zakres materiału , więc poległam już na pierwszym. Nigdy nie lubiłam pamięciowej nauki, w liceum przez pierwszy rok byłam w klasie matematycznej, potem przeniosłam się do bio-chem, jednak to zawsze matematyka najlepiej mi szła i ją lubiłam najbardziej. Z innych przedmiotów nie mam aż takich problemów, wydają się do zaliczenia, ale ten jeden szczególny nie.
Nie wiem, czy dobrze robię, że nadal tutaj studiuję. Nie wiem, co mogłabym studiować, gdyby nie ten kierunek. Nie wiem, co zrobić dalej i czy w ogóle zaliczę anatomię. Nie mam też już pomysłu na naukę anatomii.
Może ktoś coś doradzi?
karolinaa994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-03, 22:33   #2
gruniaa
Zadomowienie
 
Avatar gruniaa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 996
Dot.: Problemy na medycynie

Cytat:
Napisane przez karolinaa994 Pokaż wiadomość
Witam. Jestem studentką pierwszego roku medycyny i zastanawiam się, czy wybrałam dobry kierunek studiów.
Rok po maturze spędziłam w domu, przygotowując się do matury poprawkowej, nie poszłam wówczas na żadne studia. Dostałam się po poprawce nie do tego miasta, na którym mi zależało (nie tam, gdzie mam chłopaka). Od tego się zaczęło, bo nie mogłam się zaaklimatyzować do miasta, źle się tam czuję.
Od początku mam problem z jednym przedmiotem, anatomią. Nie zaliczyłam z niej żadnego kolokwium. Na początku lutego czeka mnie ostateczne poprawkowe kolokwium z całości. Zauważyłam, że największe problemy mam tylko ja. W mojej grupie ludzie normalnie te kolokwia zaliczają, jednak gdy słyszę, że na ustnym dziewczyna jest w stanie wyrecytować z pamięci całą książkę to naprawdę dochodzę do wniosku, że jestem do niczego i ile bym się nie uczyła, nie jestem w stanie tak perfekcyjnie opanować materiału. Nie mam też już pomysłu na naukę anatomii. Przed jednym kolokwium uczyłam się 1,5 tygodnia dzień w dzień, pani asystent zadała mi pytanie wykraczające poza zakres materiału , więc poległam już na pierwszym. Nigdy nie lubiłam pamięciowej nauki, w liceum przez pierwszy rok byłam w klasie matematycznej, potem przeniosłam się do bio-chem, jednak to zawsze matematyka najlepiej mi szła i ją lubiłam najbardziej. Z innych przedmiotów nie mam aż takich problemów, wydają się do zaliczenia, ale ten jeden szczególny nie.
Nie wiem, czy dobrze robię, że nadal tutaj studiuję. Nie wiem, co mogłabym studiować, gdyby nie ten kierunek. Nie wiem, co zrobić dalej i czy w ogóle zaliczę anatomię. Nie mam też już pomysłu na naukę anatomii.
Może ktoś coś doradzi?
A jak ida Ci inne przedmioty? Tylko anatomia stwarza taki klopot?
Wiem ze wcale do latwych nie nalezy bo sama jestem na etapie kolokwium. ;/
gruniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-03, 22:45   #3
sistermorphine
Rozeznanie
 
Avatar sistermorphine
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 883
Dot.: Problemy na medycynie

Cytat:
Napisane przez gruniaa Pokaż wiadomość
A jak ida Ci inne przedmioty? Tylko anatomia stwarza taki klopot?
Wiem ze wcale do latwych nie nalezy bo sama jestem na etapie kolokwium. ;/
czytanie ze zrozumieniem. przecież napisała, że problemy ma tylko z anatomią. reszta jest to ogarnięcia.

widzę tylko jedno rozwiązanie - skoro 1,5 tygodnia to za mało na naukę do koła, musisz spędzać dwa tygodnie. no i systematyczność. co innego ogarnąć w tydzień coś, co jest dla Ciebie absolutną nowością, a co innego powtórzyć całość. przez każdą anatomią powtarzaj solidnie ostatnie zajęcia.

nie poddawaj się, pierwszy semestr jest najgorszy. nauka w liceum trochę różni się od nauki na studiach, w związku z tym na samym początku musisz nauczyć się uczyć takich porcji materiału.
__________________
Dopóki mogę iść o własnych siłach,
pójdę tam, gdzie
zechcę.


sistermorphine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-03, 22:47   #4
gruniaa
Zadomowienie
 
Avatar gruniaa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 996
Dot.: Problemy na medycynie

Do ogarniecia spoko ale pytalam cos wiecej jak jej idzie. :P
gruniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-03, 22:57   #5
gottsu
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 77
Dot.: Problemy na medycynie

O ile mi wiadomo, anatomia to na medycynie przedmiot z kategorii "must learn", więc jest pewien problem, bo to nie wiedza o kulturze czy inny WF

Na Twoim miejscu poszukałbym może jakiegoś korepetytora?
__________________
Yo amo al
DEFTONES
Sacramento, CA
gottsu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-03, 23:22   #6
micraneska
Zadomowienie
 
Avatar micraneska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1 760
Dot.: Problemy na medycynie

Cytat:
Napisane przez gottsu Pokaż wiadomość
O ile mi wiadomo, anatomia to na medycynie przedmiot z kategorii "must learn", więc jest pewien problem, bo to nie wiedza o kulturze czy inny WF

Na Twoim miejscu poszukałbym może jakiegoś korepetytora?
korepetytora z anatomii? nie osłabiaj mnie
anatomia jest do wykucia, to nie wyższa matematyka

autorko też nie lubiłam anatomii, ale jest ona niezbędna jeśli chcesz zakończyć 1 rok i studiować dalej.
Szczerze? Nie wiem jak uda Ci się wyjść z tej sytuacji, mało czasu na naukę by zdać cały semestr (taka jest prawda narobiłaś sobie bagna przez niezdanie kilku kolokwiów - swoją drogą u Ciebie na uczelni nie masz terminów poprawkowych kół?). Spróbuj chociaż, asystenci z reguły to też ludzie i jak widzą osobę która się nie stara, nie umie nic to jak mają dać jej zaliczenie? Pogadaj z osobami z grupy, niech pożyczą Ci notatki, powiedzą z czego i co się uczyli na konkretne kolokwium - ogółem zbierz trochę informacji, może po prostu masz problem z wybraniem informacji które są must have by zdać.
Ucząc się anatomii spróbuj wymyślać różne skojarzenia, wierszyki (mi to nie pomagało bo więcej czasu zajmowało mi wymyślenie takiego skojarzenia niż sama nauka ale innym tak), jak uczysz się mięśni zrób sobie fiszki, porozwieszaj po pokoju karteczki samoprzylepne z nazwami mięśni i ucz się wyrywkowo. Dobrze zrobisz jak przejdziesz się do asystenta i szczerze z nim pogadasz, spróbuj zdać nic i tak nie stracisz. Powodzenia!

(Swoją drogą zmień nastawienie - to wiele daje; teraz po świętach będziesz mieć więcej energii i może z lepszym okiem spojrzysz na tą anatomię, może miałaś już zmęczenie mózgu - tak jak ja to nazywam - ciągłą nauką tego samego)

A i zadaj sobie pytanie czy to na pewno to...szczerze nie będzie lepiej, bo zaraz potem jest biochemia (dużo gorsza zmora niż anatomia) potem znowu coś, na każdym roku będzie przedmiot który znienawidzisz - ale nie warto się tak łatwo poddawać, taki jest pierwszy rok (sama przez to przechodziłam, tylko akurat ja miałam panikę gdy nie zdałam koła w pierwszym terminie i bałam się że wylecę ze studiów). Także siadaj i się ucz - no chyba że nie zależy Ci na studiach!
__________________
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc

Louis de Funès

Edytowane przez micraneska
Czas edycji: 2015-01-03 o 23:28
micraneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-03, 23:23   #7
sistermorphine
Rozeznanie
 
Avatar sistermorphine
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 883
Dot.: Problemy na medycynie

masz dobre notatki? wszystkie wymagane podręczniki? wiem, że to nie podstawówka, ale jak nie lubię jakiegoś przedmiotu, to ratuję się kolorowymi zakreślaczami/cienkopisami, karteczkami, różnymi schematami, rysunkami... dzięki temu nauka nie wydaje mi się monotonna i szybciej zapamiętuję (obrazowo). w połączeniu z systematycznością to dobry sposób anatomia (+ rozmaite gałęzie biologii) jest akurat takim obrazowo-schematowym przedmiotem.
__________________
Dopóki mogę iść o własnych siłach,
pójdę tam, gdzie
zechcę.



Edytowane przez sistermorphine
Czas edycji: 2015-01-03 o 23:24
sistermorphine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-03, 23:32   #8
micraneska
Zadomowienie
 
Avatar micraneska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1 760
Dot.: Problemy na medycynie

Cytat:
Napisane przez sistermorphine Pokaż wiadomość
masz dobre notatki? wszystkie wymagane podręczniki? wiem, że to nie podstawówka, ale jak nie lubię jakiegoś przedmiotu, to ratuję się kolorowymi zakreślaczami/cienkopisami, karteczkami, różnymi schematami, rysunkami... dzięki temu nauka nie wydaje mi się monotonna i szybciej zapamiętuję (obrazowo). w połączeniu z systematycznością to dobry sposób anatomia (+ rozmaite gałęzie biologii) jest akurat takim obrazowo-schematowym przedmiotem.
wszystkiego z anatomii na schematach się ująć nie da - bo czasu by nie starczyło, bo nie ma to sensu
zwłaszcza że nie mówimy już teraz o jednym kole ale o całym semestrze anatomii
o ile na moich studiach jest w zasadzie jeden obowiązujący podręcznik z anatomii, to podręczników do anatomii człowieka jest od groma (plus drugie tyle atlasów) - dlatego wywiad wśród znajomych, skoro inni jakoś zdają, to gdzieś musi tkwić szkopuł
__________________
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc

Louis de Funès

Edytowane przez micraneska
Czas edycji: 2015-01-03 o 23:35
micraneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-04, 03:11   #9
karolinaa994
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 3
Dot.: Problemy na medycynie

Jeśli chodzi o notatki to tak, robię je na podstawie materiałów, z których się uczę, jednak tego wszystkiego jest tak sporo, że nie zawsze chyba przynoszą one jakiś efekt (przynajmniej według mnie, bo potem nawet do nich nie zajrzę, a czy one mi pomagają utrwalić materiał - nie jestem przekonana). Jeśli chodzi o książki to ludzie z grupy kochają Skawinę, która wydaje mi się totalnie nieprzystępnym podręcznikiem, gdyż wszystko jest tam do wkucia, poza tym jest tam tak napisane, że nie wiadomo, skąd niektóre rzeczy się biorą (przez co trudno sobie to wszystko wyobrazić, a nauka podręcznika słowo w słowo na pamięć nie idzie mi, spróbowałam i za parę dni nie pamiętałam nic), kiepsko mi się z niej uczyło czaszki, oj bardzo. Potem kilka tematów z niej przeczytałam z Bochenka - dużo łatwiej się go czytało, jednak czasem jest zbyt mało czasu na przyswojenie ogromu materiału z niego.
Nie mam problemów z innymi przedmiotami. Chyba drugim trudniejszym przedmiotem na roku jest histologia, jednak z niej mam zaliczone wszystkie wejściówki i kolokwium, więc chyba nie jest źle. Jedynie ta nieszczęsna anatomia.
Wiem, trzeba siadać i nie marudzić. Szkoda tylko, że wydaje mi się, że czas poświęcony nad książkami do anatomii idzie na marne, przez te niezaliczenia...

Edytowane przez karolinaa994
Czas edycji: 2015-01-04 o 03:13
karolinaa994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-04, 03:38   #10
gruniaa
Zadomowienie
 
Avatar gruniaa
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 996
Dot.: Problemy na medycynie

Cytat:
Napisane przez karolinaa994 Pokaż wiadomość
Jeśli chodzi o notatki to tak, robię je na podstawie materiałów, z których się uczę, jednak tego wszystkiego jest tak sporo, że nie zawsze chyba przynoszą one jakiś efekt (przynajmniej według mnie, bo potem nawet do nich nie zajrzę, a czy one mi pomagają utrwalić materiał - nie jestem przekonana). Jeśli chodzi o książki to ludzie z grupy kochają Skawinę, która wydaje mi się totalnie nieprzystępnym podręcznikiem, gdyż wszystko jest tam do wkucia, poza tym jest tam tak napisane, że nie wiadomo, skąd niektóre rzeczy się biorą (przez co trudno sobie to wszystko wyobrazić, a nauka podręcznika słowo w słowo na pamięć nie idzie mi, spróbowałam i za parę dni nie pamiętałam nic), kiepsko mi się z niej uczyło czaszki, oj bardzo. Potem kilka tematów z niej przeczytałam z Bochenka - dużo łatwiej się go czytało, jednak czasem jest zbyt mało czasu na przyswojenie ogromu materiału z niego.
Nie mam problemów z innymi przedmiotami. Chyba drugim trudniejszym przedmiotem na roku jest histologia, jednak z niej mam zaliczone wszystkie wejściówki i kolokwium, więc chyba nie jest źle. Jedynie ta nieszczęsna anatomia.
Wiem, trzeba siadać i nie marudzić. Szkoda tylko, że wydaje mi się, że czas poświęcony nad książkami do anatomii idzie na marne, przez te niezaliczenia...
Moze po prostu zrezygnuj z robienia notatek, skoro mowisz ze zabieraja Ci duzo czasu i poswiec ten czas na nauke z ksiazki? Ew. zapisywac sobie takie hasla tylko aby pozniej miej punkt odniesienia? Ja np robilam tak ze z jakiejs "łatwiejszej" książki czytałam dany układ i przechodziłam do "trudniejszej- mądrzejszej- grubszej" i wtedy juz łapałam o co chodzi, takie rozszerzenie to tylko dla mnie było.
gruniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-04 04:38:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:05.