Pasja czy płaca? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-11-24, 19:04   #1
FeelingGood
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 621

Pasja czy płaca?


Hej. Skończyłam studia i właśnie stoję na rozdrożu heh
Powiedzmy, że nie wiem w którą stronę zawodową iść dalej, a główne pytanie to, jak w temacie, pasja czy płaca.
Mam do wyboru: państwowa posada: początkowo słabe zarobki z perspektywą wysokich za jakieś 20 lat
Lub - ostatnio popularny kierunek - programowanie.

Cała moja droga edukacji była nastawiona na pierwszą opcję, ale teraz mam duże wątpliwości czy to aby na pewno to.
Druga opcja nie jest pomysłem chwili. W czasach gimnazjum i liceum dla przyjemności robiłam strony internetowe i myślałam, że pójdę na informatykę, ale jednak ostatecznie wybrałam inaczej. I przez całe studia nic nie robiłam w tym kierunku, jednak szybko się uczę wszystkiego co związane z programami komp.
Wychodzę z założenia, że można nauczyć się wszystkiego, jeśli tylko się chce.
Z jednej strony wiem, że będzie mi żal porzucić plany z jakimi wiązałam przyszłość przez ostatnie lata, jednak obecnie mam co do nich duże wątpliwości. Trochę zmieniły mi się priorytety w życiu, które bardziej oddawałaby opcja druga - programowanie, w mojej wizji jako praca stabilniejsza.
W tej chwili mam pracę przejściową i rok, w ciągu którego muszę się dokształcić w kilku obszarach. I teraz mam dylemat, wybrać obszary z pierwszej czy drugiej opcji. Na obie nie wiem czy mam czas. Albo jedno, albo drugie, a nie po łebkach.

I tak, główne pytanie do Was jest: co byście wybrały: "pasję" co do której macie wątpliwości czy lepsze zarobki i stabilniejsze życie, ale powiedzmy, że "zmarnowane" kilka lat wcześniejszych studiów?

PS. Pierwsza opcja wiązałaby się z koniecznością przeprowadzki i wpływałaby też np. na plany zawodowe mego partnera.
PS2. Aha, i pierwsza opcja nie jest pewna. Dopiero za rok będę wiedziała czy się uda ..
__________________


Niech nikt i nic nie zdoła
Cię powstrzymać od zrobienia rzeczy,
które sobie wymarzyłaś...


Edytowane przez FeelingGood
Czas edycji: 2016-11-24 o 19:06
FeelingGood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-24, 20:15   #2
Nymerkia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-05
Wiadomości: 53
Dot.: Pasja czy płaca?

Musisz wiedzieć, że programowanie to taka działka, że jak tego nie czujesz to będziesz się bardzo męczyć. Jest to na tyle wymagające - i czasu, i energii, że baardzo łatwo o frustrację. Ale skoro już coś tam dłubałaś w przeszłości, to może akurat Ci się spodoba. Myślę, że zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, powinnaś sobie ściągnąć IDE, spróbować napisać jakieś proste programy, zobaczyć, czy dasz radę tak przez kolejne pół życia
Ja osobiście wychodzę z założenia, że codzienne zadowolenie z życia jest najważniejsze, więc wybrałabym pasję. Ale kto wie, może i kodzenie przerodzi się u Ciebie w pasję.
Nymerkia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-11-24 21:15:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:23.