Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-03-26, 07:54   #1
Marlena1998
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 1

Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?


W sumie do wyboru szkoły mam co prawda 2 miesiące, ale muszę się upewnić w słuszności tego wyboru. Nie jestem pewna, co chcę robić, ale myślę nad studiami. No ale studia kosztują, a po Lo byłoby z tym ciężko. W technikum musialabym się samemu przygotować.do matury. Co byście w takiej sytuacji wybrali?
Marlena1998 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-27, 11:11   #2
anna_belle
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 242
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Ja nie będąc pewna czy pójdę na studia wybrałam technikum i nie żałuje.
Jeśli wybierzesz dobre technikum to wcale nie będziesz się musiała sama przygotowywać do matury.W mojej szkole nauczyciele tak samo dbali o przygotowanie nas do egzaminu zawodowego jak i matury.
__________________




KWC


anna_belle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-27, 13:02   #3
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Nawet jeśli musiałabyś sama się uczyć do matury, to nie jest to nic strasznego
Wszystko zależy też co planujesz zdawać, ale przedmioty w poziomie podstawowym to nic trudnego do opanowania samemu (ew. po lekcjach zagadaj z nauczycielami, może mają jakieś kółka dodatkowe).
Ja poszłam do liceum i strasznie żałuję, tak bym miała już zawód i "papierek"
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-27, 14:04   #4
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Jak się nie ma na siebie pomysłu i nie jest z niczego specjalnie dobrym, i idzie się na humana byleby iść do LO - to jasne, że lepiej iść do technikum. Tak samo, gdy np. planuje się pracę z gastronomią chociażby związaną. Ale w momencie, gdy np. chce się iść na studia dajmy na to, ekonomiczne, to pójście na technika ekonomistę nie jest najlepszym posunięciem. Moja przyjaciółka studiuje ekonomię, w grupie ma osoby z tytułami technika, może pierwsza dwa miesiące mieli trochę łatwiej, a potem i dla nich zaczęły się nowe rzeczy. Miałam w liceum osoby, które faktycznie powinny były iść np. do szkoły samochodowej, a nie kisić się na humanie, bo ich to w ogóle nie interesowało. Ale jak ktoś ma pomysł na siebie, do którego konieczne są np. studia na dobrej uczelni, albo kierunek na który ciężko się dostać, to lepiej iść do LO choćby pod tym względem, że tam ma się więcej czasu na naukę, bo odpadają przedmioty zawodowe.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-27, 14:48   #5
Zoochaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 50
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Hej !

Jeśli interesujesz się czymś, związanym z danych technikum polecam technikum!
Jestem w klasie maturalnej w technikum żywienia . owiem Ci, że to była moja najlepsza decycja. A dlaczego o?

- jeśli coś Cię interesuje (informatyka, gastronomia czy inne rzeczy) w tym monencie jest ogromny wybór kierunku to idź ! Będzie łatwiej i przyjemniej uczyc się przedmiotow zaowdowych których jest sporo
- zajecia sa ciekawe
- technikum nie jest gorsze do liceum !
- masz zawod.
A co do przygotowania do matury:

Powiem Tobie tak.
W mojej szkole która nie ma SUPER poziomu, głownnie przygotowują do zawodowego i zdawalnosc jest 100 %
A jeśli chodzi o mature, to przygotują do niej tez, robia wiele dodatkowych lekcji, fakultetow, wiec jeśli komus zależy żeby zdac tez mature to uda się !
powiem Ci, ze w kalsie mam osoby mało ambitne większość osob przez co postrzegają moją klase za debili. I uwazaja ze nie zależy nam na maturze. jednak mi np. bardzo zależy.

Powiem tak: W domu trochę przysiedziec więcej musiałam ) jeśli chodzi o mature.
Ale tylko dlatego ze szkola nie ma super poziomu.
W mojej miejscowości jest tez drugie technikum, gdzie mature jest tak samo wazna jak zawodowy i tam nauczyciele traktura serio poważnie te dwie rzeczy )

Polecam Ci technikum .
W 2 i 3 klasie kończysz rok szkolny w maju xD masz w czerwcu miesiąc praktyk
I jest wiele przed. zawodowych zależy od kierunku ale u mnie np.: gotujemy, uczymy się wiele o zywnosci, wypelaniemy faktury. Wiec tez uczymy się rzeczy takich życiowych a nie tylko wiedze. z danych przedmiotow.

A technikum jakie bys wybrala ?
Zoochaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-27, 15:56   #6
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Nad jakimi profilami rozmyślasz? Bo jeżeli w góry planujesz że chciałabys startować na prawo czy tam medycynę to wiadome że technikum gastronomiczne czy inne byłoby głupotą.
Osobiście skończyłem technikum ekonomiczne teraz studiuję kierunek związany z technikum i nie powiem żebym żałował wyboru technikum. Wiadome jest więcej nauki z racji zawodowych i z reguły większy nacisk się kładzie na egzamin zawodowy co nie znaczy że w każdym technikum zdanie matury graniczy z cudem. Moje nie było najlepszą szkoła w mieście ale jedną z lepszych gdzie nacisk był na wszystkie przedmioty.

I nie zgadzam się z tym że idąć do techniukum to na studia się nie dostanie, czy technikum jest głupotą - w sumie lepiej skończyć technikum i mieć papier średniego zawodowego niż nie robić nic i mieć podstawowe
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-27, 18:20   #7
eura28
Raczkowanie
 
Avatar eura28
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 212
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Ja aktualnie kończę liceum ogólnokształcące i z perspektywy czasu żałuję, że nie poszłam do technikum. Od gimnazjum mam bardzo sprecyzowane zainteresowania (biologia/chemia). W liceum trafiłam do klasy humanistycznej i przedmioty rozszerzone (wos, historia) były dla mnie istną męczarnią i nic z tych 3 lat nie wyniosłam. Tak czy siak wyszło na to, że do matury się uczę sama poza szkołą, bo zdaję właśnie rozszerzoną biologię i chemię...

Jak z jakichś powodów nie rozważasz studiów, to chyba faktycznie lepiej iść do technikum.
eura28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-03-28, 02:37   #8
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Cytat:
Napisane przez Marlena1998 Pokaż wiadomość
W sumie do wyboru szkoły mam co prawda 2 miesiące, ale muszę się upewnić w słuszności tego wyboru. Nie jestem pewna, co chcę robić, ale myślę nad studiami. No ale studia kosztują, a po Lo byłoby z tym ciężko. W technikum musialabym się samemu przygotować.do matury. Co byście w takiej sytuacji wybrali?
Studia kosztują? Jak dostaniesz się na dzienne, to nie. Co masz na myśli, koszta utrzymania w mieście, w którym będziesz studiować?

Powiem tak. Liceum jest lepsze, jeśli nie masz większego pojęcia co do tego, w jakiej branży/kierunku chcesz się realizować. Nawet jeśli wiesz, to się zastanów, bo jeżeli np. pójdziesz do technikum powiedzmy architektonicznego, a później (w trakcie) zdecydujesz, że jednak chcesz robić coś zupełnie innego, np. zostać lekarzem, to będziesz miała poczucie zmarnowanych lat w technikum.

Jeśli jednak jesteś już zdecydowana, to technikum jest o tyle dobrym wyborem, że możesz się tam dużo więcej niż w liceum nauczyć i to rzeczy przydatnych już na studiach lub w zawodzie (z przedmiotów praktycznych). W liceum teoretycznie lepiej uczą przedmiotów pod maturę, ale prawda jest taka, że to kwestia pracy. Jeżeli się zaweźmiesz i przez te 4 lata technikum będziesz trzepać repetytoria maturalne, arkusze i zbiorki zadań, to masz duże szanse na bdb wyniki z matury, zwłaszcza, że matury z większości przedmiotów są bardzo schematyczne i nie wymagają aż tak dużej wiedzy teoretycznej, jaka jest przekazywana w dobrym liceum. Tak więc maturą się nie martw, jeśli tylko będziesz się uczyc do niej w domu, na pewno dasz radę zdac ją z bardzo dobrym wynikiem również w technikum

Jednak wiele też zależy konkretnie od branży, w której chcesz się odnaleźć, bo czasem lepszym wyborem jest technikum, a czasem liceum, w zależności od tego, jakie umiejętności daje technikum, a jakie lo vs kompetencje/uprawnienia potrzebne do wykonywania zawodu, ewentualnie vs tego, czy potem na studiach jest wymagana wiedza teoretyczna (jak jest np. dużo matmy Ci po liceum mają łatwiej) czy także praktyczna (jak są przedmioty związane bardziej z zawodem Ci z technikum mają łatwiej).

Pamiętaj też, by przy wyborze szkoły patrzeć, czy ma wysoki próg zdawalności. Wiadomo, że jak idziesz do technikum, to do takiego, które tak dobrze przygotowuje uczniów, że wszyscy zdają egzamin zawodowy, tak samo w lo z maturą. W razie wątpliwości możesz porównac też progi punktowe do lo vs technikum, jeśli do technikum są wyższe na interesującym Cię profilu, wybieraj technikum!

Ogółem technikum jest dla zdecydowanych i chcących zdobyc praktyczne umiejętności, a lo dla tych, którzy albo chcą zostawic sobie furtkę, ale chcą się super hiper dobrze przygotowac do matury by zwiększyc swoje szanse w rekrutacji na studiach, albo chcą iśc na bardziej teoretyczny kierunek, którego nie uczy się w technikach, np. czysta matematyka, fizyka itp.
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-28, 12:05   #9
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Studia kosztują? Jak dostaniesz się na dzienne, to nie. Co masz na myśli, koszta utrzymania w mieście, w którym będziesz studiować?
No zapewne miała na myśli to że będzie musiała się przeprowadzić do innego miasta, a to już może być znaczny koszt, wiadome jedzenie, środki, mieszkane, wszelkie bilety do domu czy miesięczne po mieście i milard innych wydatków i uzbiera się pewna kwota, która może adla autorki być kwotą niemozliwą do załatwienia, nawet gdy będzie starała się o socjalne czy kredyt studencki.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-29, 16:56   #10
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Czy naprawdę warto kontynuować naukę w technikum, czy jednak lepiej do Lo?

Cytat:
Napisane przez maacieek Pokaż wiadomość
No zapewne miała na myśli to że będzie musiała się przeprowadzić do innego miasta, a to już może być znaczny koszt, wiadome jedzenie, środki, mieszkane, wszelkie bilety do domu czy miesięczne po mieście i milard innych wydatków i uzbiera się pewna kwota, która może adla autorki być kwotą niemozliwą do załatwienia, nawet gdy będzie starała się o socjalne czy kredyt studencki.
A może planuje zaoczne, bo np. gorzej zdała maturę i dlatego pytam
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-29 17:56:38


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:35.