Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-07-19, 15:17   #1
Shar14
Zadomowienie
 
Avatar Shar14
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 1 567

Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać


Cześć dziewczyny,

Wiem, że podobnych wątków było milion, ale być może moja sytuacja jest nieco inna. Otóż jesteśmy z TŻ na etapie rozmów przed zaręczynami. Ślub pewnie w 2020 na początek jesieni, ale bierzemy go głównie z powodów pragmatycznych (podatki, łatwiejszy wspólny kredyt, brak płacenia za darowizny). Ze wszystkim praktycznie jesteśmy w stanie się dogadać, ale mój facet ma problem z moim brakiem chęci zmiany nazwiska. Ostatnio rozmowa się tak skończyła, że powiedział żebym się nad tym zastanowiła. Tyle, że nie przedstawił mi kompletnie żadnych argumentów. Teraz jest na wyjeździe i wrócimy do rozmowy prawdopodobnie w poniedziałek.

Za to ja mam kilka:
- mam działalność na siebie, więc sporo zmieniania dokumentów firmowych
- dużo biegania związanego ze zmianą plus wydatki (na co nie mam ani czasu ani pieniędzy, bo planujemy kupić działkę i pewnie budowę domu dość szybko, jeszcze przed ślubem)
- mam jakiś dorobek naukowy pod swoim nazwiskiem, na razie nie wybieram się na doktorat, ale ogólnie biorę to pod uwagę
- ogromne problemy w pracy, bo oprócz papierów stricte firmowych mam szereg dokumentów, które muszą być zgodne: przepustki, licencja, paszport. Tutaj leży przeważający argument, bo zmiana nazwiska na jakiekolwiek inne wymagałaby ode mnie mnóstwa wydatków (muszę lecieć do innego kraju po kopie licencji) i prawdopodobnie na minimum 1,5 miesiąca nie mogłabym pracować w zawodzie. Nie stać nas na to, zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżające się wydatki.

A on po prostu by chciał, żebym miała jego nazwisko. Jest ładne, pewnie by mi nie przeszkadzało, ale dziwi mnie bardzo jego zdaniem, bo ja od początku związku mówiłam, że nie chcę zmieniać i tak też czuje. To cześć mojej tożsamości. Sprawy związane z problemami na lotniskach z dziećmi itd. nas nie dotyczą, bo nie będziemy ich mieć.

Czego oczekuje od tego wątku? Może trochę wyżalenia się, ale głównie chciałabym poznać Wasze stanowisko wobec takiej sytuacji, a także argumenty za zmianą (jeżeli mam to przemyśleć to chciałabym mieć pełne spektrum, a pewnych rzeczy mogę nie dostrzegać i nie brać pod uwagę). Czemu facetom tak bardzo na tym zależy?

Dzięki za pomoc.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
__________________
Niemożliwe jest tylko to, co sami takim uczynimy...
Shar14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-22, 12:30   #2
zgubilam_kredki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cześć!
Mogę Ci powiedzieć co nieco, bo sama podejmowałam taką decyzję. Też prowadzę działalność, też nie chciałam przechodzić przez zmianę wszystkich dokumentów. Mój (wtedy) narzeczony nie był szczególnie szczęśliwy, że nie chcę przyjąć jego nazwiska, ale uznał, że to moja decyzja. Zostałam przy swoim.
Pamiętaj, że to nie Twój narzeczony będzie jeździł po urzędach i załatwiał formalności, to nie on będzie musiał nauczyć się inaczej przedstawiać, nie on straci zbudowaną do tej pory rozpoznawalność "po nazwisku". Z tym wszystkim przy zmianie nazwiska będziesz musiała zmierzyć się Ty i to Ty musisz podjąć decyzję, czy chcesz zmienić nazwisko, czy nie. Nie on. Ty.
Nie będę Cię namawiać do żadnej opcji, bo to indywidualna sprawa każdej osoby, która bierze ślub, zarówno kobiet, jak i mężczyzn (tak, panowie też mogą zmienić nazwisko!). Niemniej to Ty decydujesz, bo decyzja dotyczy Twojego nazwiska.
zgubilam_kredki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-23, 00:27   #3
gothka152
Zakorzenienie
 
Avatar gothka152
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Dolina Dzikiej Róży
Wiadomości: 19 132
GG do gothka152
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Wydaje mi się, że wielu facetów bardzo tradycyjnie podchodzi do zmiany nazwiska kobiety po ślubie- na zasadzie, że ,,tak ma być, bo wszyscy tak robią" i nie wyobrażają sobie, że ich przyszła żona miałaby postąpić inaczej

Ja wychodzę za mąż w przyszłym roku. Nigdy w swoim życiu nie brałam pod uwagę całkowitej zmiany nazwiska po ślubie. Lubię swoje obecne nazwisko i czuję się z nim związana. Jest dla mnie elementem mojej tożsamości. Dodatkowo, pracując jako nauczycielka, mnóstwo zaświadczeń z kursów i dokumentacji, wystawionych jest na obecne nazwisko panieńskie.
W grę wchodziło więc u mnie albo pozostanie przy swoim obecnym nazwisku albo dwuczłonowe.

Za rok będę więc nosić nazwisko dwuczłonowe. Nie mam nic do nazwiska tżta; jest ładne i dość krótkie- jak moje.

Nie pytałam tżta o ,,zgodę" na przyjęcie nazwiska dwuczłonowego Uważam, że to jednak decyzja kobiety, jakie nazwisko zechce nosić po ślubie
Jak tak bardzo zależy mężczyźnie na jednakowym nazwisku z żoną, to zawsze może przyjąć jej

Shar14- myślę, że warto jeszcze raz porozmawiać z narzeczonym i uświadomić mu, że Twoja niechęć do zmiany nazwiska po ślubie wynika wyłącznie z praktycznych powodów a nie z tego, że nie chcesz nazywać się tak samo, jak mąż.
__________________
17. 09. 2016 r.
Mieszkamy razem
07. 08. 2018 r.
08. 08. 2020 r.
Tekla


15/2023
gothka152 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-23, 11:05   #4
torcz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 14
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Zapytaj go, czemu on nie zmieni nazwiska na Twoje Znam takich mężów, którzy się zdecydowali i oboje mają dwuczłonowe nazwisko
torcz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-23, 11:25   #5
liwiaoktawia
Przyczajenie
 
Avatar liwiaoktawia
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 26
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez torcz Pokaż wiadomość
Zapytaj go, czemu on nie zmieni nazwiska na Twoje Znam takich mężów, którzy się zdecydowali i oboje mają dwuczłonowe nazwisko

właśnie! znam parę, gdzie to mężczyzna przejął nazwisko żony - przecież tak też można. To, że to zawsze kobieta bierze nazwisko po mężu to jakaś utarta tradycja i szczerze, ja nie widzę powodów, by to nazwisko po mężu brać.



Pewnie Twój facet też to robi ze względu na tradycję - bo tak się robi, bo ktoś tam też tak robił i o.


Ja osobiście poszłam na kompromis i mam dwuczłonowe, ale skoro mówiłam mu od początku związku, że nie chcesz zmieniać nazwiska, to ja bym postawiła na swoim. Wiedział przecież o tym dobrze.
liwiaoktawia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-24, 09:27   #6
asshley
Raczkowanie
 
Avatar asshley
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 499
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez Shar14 Pokaż wiadomość
Cześć dziewczyny,

Wiem, że podobnych wątków było milion, ale być może moja sytuacja jest nieco inna. Otóż jesteśmy z TŻ na etapie rozmów przed zaręczynami. Ślub pewnie w 2020 na początek jesieni, ale bierzemy go głównie z powodów pragmatycznych (podatki, łatwiejszy wspólny kredyt, brak płacenia za darowizny). Ze wszystkim praktycznie jesteśmy w stanie się dogadać, ale mój facet ma problem z moim brakiem chęci zmiany nazwiska. Ostatnio rozmowa się tak skończyła, że powiedział żebym się nad tym zastanowiła. Tyle, że nie przedstawił mi kompletnie żadnych argumentów. Teraz jest na wyjeździe i wrócimy do rozmowy prawdopodobnie w poniedziałek.

Za to ja mam kilka:
- mam działalność na siebie, więc sporo zmieniania dokumentów firmowych
- dużo biegania związanego ze zmianą plus wydatki (na co nie mam ani czasu ani pieniędzy, bo planujemy kupić działkę i pewnie budowę domu dość szybko, jeszcze przed ślubem)
- mam jakiś dorobek naukowy pod swoim nazwiskiem, na razie nie wybieram się na doktorat, ale ogólnie biorę to pod uwagę
- ogromne problemy w pracy, bo oprócz papierów stricte firmowych mam szereg dokumentów, które muszą być zgodne: przepustki, licencja, paszport. Tutaj leży przeważający argument, bo zmiana nazwiska na jakiekolwiek inne wymagałaby ode mnie mnóstwa wydatków (muszę lecieć do innego kraju po kopie licencji) i prawdopodobnie na minimum 1,5 miesiąca nie mogłabym pracować w zawodzie. Nie stać nas na to, zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżające się wydatki.

A on po prostu by chciał, żebym miała jego nazwisko. Jest ładne, pewnie by mi nie przeszkadzało, ale dziwi mnie bardzo jego zdaniem, bo ja od początku związku mówiłam, że nie chcę zmieniać i tak też czuje. To cześć mojej tożsamości. Sprawy związane z problemami na lotniskach z dziećmi itd. nas nie dotyczą, bo nie będziemy ich mieć.

Czego oczekuje od tego wątku? Może trochę wyżalenia się, ale głównie chciałabym poznać Wasze stanowisko wobec takiej sytuacji, a także argumenty za zmianą (jeżeli mam to przemyśleć to chciałabym mieć pełne spektrum, a pewnych rzeczy mogę nie dostrzegać i nie brać pod uwagę). Czemu facetom tak bardzo na tym zależy?

Dzięki za pomoc.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Ja tez mam dylemat tyle, ze mam jeszcze tydzien na decyzje,

Ogolnie nie przeszkadzaloby mi przejecie nazwisko meza gdyby nie to, ze jest on obcokrajowcem i moim zdaniem po prostu glupio to brzmi abym miala polskie imie i zagraniczne nazwisko.
Poza tym wyrobilam sobie tez pewien prestiz w pracy pod swoim nazwiskiem.

Aczkolwiek chyba je zmienie tylko ze wzgledu na ewentualne dzieci. tez teraz mi sie wydaje ze nie chce dzieci, ale jesli kiedys cos mi sie zmieni to jednak chcialabym miec to samo nazwisko co one...( tzn co ono bo wiecej niz 1 dziecka na pewno miec nie bede :p) ...zobaczymy, caly czas mysle nad tym nazwiskiem
asshley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-29, 18:46   #7
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez Shar14 Pokaż wiadomość
Czemu facetom tak bardzo na tym zależy?
Raczej się powinnaś dowiedzieć dlaczego twojemu facetowi na tym zależy, bo powody mogą być różne dla różnych ludzi.
To nigdy nie jest pogląd zawieszony w próżni, tylko z czegoś wynika i będzie mieć jakieś konsekwencje. Dla mnie facet nalegający na coś takiego od razu jest do odstrzału. Przyczyny tego rozumowania osobiście spotkałam dwie: przejmowanie się opinią innych ludzi i chęć zdominowania partnerki.
Cytat:
Napisane przez asshley Pokaż wiadomość
Aczkolwiek chyba je zmienie tylko ze wzgledu na ewentualne dzieci. tez teraz mi sie wydaje ze nie chce dzieci, ale jesli kiedys cos mi sie zmieni to jednak chcialabym miec to samo nazwisko co one...( tzn co ono bo wiecej niz 1 dziecka na pewno miec nie bede :p) ...zobaczymy, caly czas mysle nad tym nazwiskiem
Ewentualne dzieci mogą mieć także nazwisko twoje lub łączone w dowolnej kolejności. Nie wiem dlaczego od razu zakładasz, że mają mieć nazwisko ojca.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-07-30, 07:35   #8
Teneryfu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 8
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Zależy od nazwiska. Jak macie takie co brzmią dobrze jeśli są połączone to można na takie zmienić. Chyba, że bardzo mu na tym zależy. Skoro go kochasz i macie brać ślub to miłość wymaga czasem poświęceń. Nie kupisz jej za żadne pieniądze.
Teneryfu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-30, 16:27   #9
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

[QUOTE=Teneryfu;87038843]Zależy od nazwiska. Jak macie takie co brzmią dobrze jeśli są połączone to można na takie zmienić.[QUOTE]A co z innymi argumentami przeciw podanymi przez autorkę? Przecież brzmienie nazwiska to tutaj najmnijeszy, jak nie żadnej, problem.
Cytat:
Chyba, że bardzo mu na tym zależy. Skoro go kochasz i macie brać ślub to miłość wymaga czasem poświęceń. Nie kupisz jej za żadne pieniądze.
Ciekawe tylko dlaczego facet się nie "poświęci", skoro miłość tego wymaga Swoją drogą mówienie w tym kontekście o poświęcaniu się dla miłości to jakaś kpina, bo mamy tutaj zachciankę ze strony faceta naprzeciw obiektywnym problemom powodowanym przez zmianę nazwiska. Ja bym się raczej zastanawiała czy facet rzeczywiście mnie kocha, skoro chce mi zrobić problem tylko po to, żeby zrealizować swoją fanaberię o dokładnie zerowym wpływie na jego życie.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-30, 17:30   #10
pixelova
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 1 251
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

O co chodzi z tą tożsamością? Po zmianie nazwiska przestaniecie lubić te same kolory i potrawy, zniknie zdobyta wiedza i osiągnięcia, zmieni Wam się charakter, zmienia się grupa krwi? Argument zmiany dokument to problem... jednorazowy. Nie musicie wymieniać dokumentów co tydzień. Uzależnianie swojej tożsamości od zlepku liter po imieniu jest trochę dziwne. Znaczycie więcej niż własne nazwisko, więc jaka tożsamość?

Bo wiki mówi co następuje:

Tożsamość - to wizja własnej osoby, jaką człowiek ma: właściwości wyglądu, psychiki i zachowania się z punktu widzenia ich odrębności i niepowtarzalności u innych ludzi.

Więc po zmianie z Kowalskiej na Nowak zmieni się... co właściwie?
pixelova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-30, 19:06   #11
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez pixelova Pokaż wiadomość
O co chodzi z tą tożsamością? Po zmianie nazwiska przestaniecie lubić te same kolory i potrawy, zniknie zdobyta wiedza i osiągnięcia, zmieni Wam się charakter, zmienia się grupa krwi? Argument zmiany dokument to problem... jednorazowy. Nie musicie wymieniać dokumentów co tydzień. Uzależnianie swojej tożsamości od zlepku liter po imieniu jest trochę dziwne. Znaczycie więcej niż własne nazwisko, więc jaka tożsamość?

Bo wiki mówi co następuje:

Tożsamość - to wizja własnej osoby, jaką człowiek ma: właściwości wyglądu, psychiki i zachowania się z punktu widzenia ich odrębności i niepowtarzalności u innych ludzi.

Więc po zmianie z Kowalskiej na Nowak zmieni się... co właściwie?
No i co ci się z tą definicją wyklucza? Wizja własnej osoby to kwestia subiektywna i komuś się może zmienić z powodu zmiany nazwiska albo może się z tym czuć niekomfortowo.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-08-02, 08:42   #12
Shar14
Zadomowienie
 
Avatar Shar14
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 1 567
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Chodzi dokładnie o to, że jeżeli całe życie byłam Shar Sharowa to nie widzę żadnego powodu, żeby nagle być Shar Niesharowa.
Tylko tyle i aż tyle.
Czy znikną osiągnięcia i umiejętności? Nie, ale nie zamierzam też całe życie udowadniać, że moje dyplomy i osiągnięcia na Sharowa to moje.

A mój facet nie ma nadal żadnego argumentu oprócz tradycji i zachcianki. Dla mnie to naprawdę słaby argument wobec moich.
Mamy wrócić to tematu za jakiś czas, po oficjalnych oświadczynach, ale na pewno wrócę wcześniej. W tej chwili znów ja jestem na dłużej na wyjeździe służbowym.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
__________________
Niemożliwe jest tylko to, co sami takim uczynimy...

Edytowane przez Shar14
Czas edycji: 2019-08-02 o 08:44
Shar14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-02, 10:24   #13
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 733
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Treść usunięta
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-02, 10:45   #14
liwiaoktawia
Przyczajenie
 
Avatar liwiaoktawia
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 26
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Szczerze dla mnie Ty przedstawiasz lepsze argumenty, niż twój facet. Polecam to przedyskutować jeszcze przed oficjalnymi zaręczynami, żeby nie było kwasów.
liwiaoktawia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-02, 12:17   #15
Shar14
Zadomowienie
 
Avatar Shar14
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 1 567
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez 4d88b8945be75952c39c61b9b 17b2a8019c982be_5fd16501d e8d4 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Szanuję Twój pogląd tyle, że u nas o żadnych dzieciach nie ma mowy, więc ten argument odpada.
Drugi problem jest w tym, że to nie są tylko zwykłe dokumenty jak prawko, dowód i zgłaszanie zmiany nazwiska w instytucjach. U mnie to jest stos papierów firmowych, przepustek, licencji i brak możliwości pracy przez jakiś czas (optymistycznie to miesiąc). Gdyby chodziło tylko o zwykłe dokumenty to byłoby to do przeskoczenia, ale w momencie, gdy ja tracę źródło utrzymania na minimum miesiąc, bo chłopak tak chce i nie ma w sumie argumentów... To kiepsko to wygląda. W sensie ja wewnętrznie czuje, że to nie fair wobec mnie i nie powinno tak być w imię jakiejś tradycji, której w codziennym życiu się raczej przeciwstawiamy. Nie chodzimy do kościoła na świętach, ślubach i chrztach czy nie obchodzimy w ogóle wielkanocy, a teraz jak przychodzi co do czego to tradycja jest ważna. Nie do końca mi się to klei właśnie, a on jakby nie chciał powiedzieć mi prawdziwego powodu.
Na pewno do rozmowy wrócimy przed oświadczynami.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
__________________
Niemożliwe jest tylko to, co sami takim uczynimy...

Edytowane przez Shar14
Czas edycji: 2019-08-02 o 12:20
Shar14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-02, 19:26   #16
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 733
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Treść usunięta
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-02, 20:27   #17
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez 4d88b8945be75952c39c61b9b 17b2a8019c982be_5fd16501d e8d4 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Ok, tylko dlaczego to ma być jego nazwisko, a nie twoje?
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-02, 21:14   #18
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Nawet nie chce mi się myśleć do ilu instytucji trzeba by zgłaszać zmienię nazwiska w dzisiejszych czasach. Zakład pracy, ZUS, NFZ, wszystkie przychodnie, banki, fundusze emerytalne, ubezpieczyciele, wspólnota mieszkaniowa, dostawcy mediów...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-03, 03:49   #19
Shar14
Zadomowienie
 
Avatar Shar14
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 1 567
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez 4d88b8945be75952c39c61b9b 17b2a8019c982be_5fd16501d e8d4 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Niestety nie jest to takie proste, bo paszport, 2 przepustki oraz dane na licencji zawodowej muszą się zgadzać. I dopóki nie będą to nie mogę wykonywać zawodu.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
__________________
Niemożliwe jest tylko to, co sami takim uczynimy...
Shar14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-08-04, 10:12   #20
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 733
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Treść usunięta
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-04, 11:37   #21
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 7 360
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Jeżeli ślub jest z powodów pragmatycznych to nazwisko też bym z tego powodu zostawiła, a jak jemu się nie podoba to niech sam zmieni.
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-05, 08:56   #22
shaylla
Raczkowanie
 
Avatar shaylla
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 386
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Ja też nie rzoumiem, co nazwisko ma wspólnego z tożsamością...
Miałam trudne, typowo polskie nazwisko, zmieniłam na jeszcze trudniejsze A pracuję w zagranicznej korpo, przywyczailam się, że nikt nazwiska nie wymawia poprawnie. Mi naprawdę jest wsyztsko jedno jak się nazywam. A zmieniłam, bo prościej w rónych urzędowych sytuacjach, nie muszę potwierdzać, ze jestem żoną mojego męża. Dzieci mieć nie będziemy więc ten argument nas nie dotyczył.

Autorko - odnośnie Twojej papierologii - na pewno nie jesteś pierwsza w takiej sytuacji i prawdę mówiąc nie hcce mi się wierzyć, ze zostaniesz 1,5 mies bez pracy. Wszystkie znane mi instytuacje/ korporacje mają na to procedury - zaświadczenia czasowe etc. Warto się zorientować.

W sumie jak tak pomyślę, to jest jeden argument przy pozostawieniu swojego nazwiska - rozwód nie powoduje konieczności ponownej wymiany dokumentów

A nazwisk podwójnych nigdy nie zrozumiem. I jak rozmawiam z koleżankami, co tak sobie poskłądały - każda po czasie przyznaje, że to bez sensu komplikowanie, i tak zazwyczaj przedstawiają się jednym.
shaylla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-06, 10:03   #23
kinguska01
Raczkowanie
 
Avatar kinguska01
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 404
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Nawet nie chce mi się myśleć do ilu instytucji trzeba by zgłaszać zmienię nazwiska w dzisiejszych czasach. Zakład pracy, ZUS, NFZ, wszystkie przychodnie, banki, fundusze emerytalne, ubezpieczyciele, wspólnota mieszkaniowa, dostawcy mediów...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Wydaje mi się, że to pracodawca ma obowiązek poinformować o zmianach odpowiednie urzędy i organy np. ZUS.
__________________
Językowelove: English, Deutsch, Norsk
Razem 8.08.17
Narzeczeni 8.08.18
Mąż i żona 10.08.2019
Czekamy na nasze grudniowe maleństwo
kinguska01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-06, 12:23   #24
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez kinguska01 Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że to pracodawca ma obowiązek poinformować o zmianach odpowiednie urzędy i organy np. ZUS.

Jak zmieniałam adres kilka lat temu musiałam sama zaktualizować dane w urzędzie skarbowym no i w funduszu emerytalnym. Do ZUSu faktycznie nic nie zgłaszałam ani do NFZ ale w każdej poradni musiałam to zmienić.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-07, 21:36   #25
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez shaylla Pokaż wiadomość
Ja też nie rzoumiem, co nazwisko ma wspólnego z tożsamością...

Miałam trudne, typowo polskie nazwisko, zmieniłam na jeszcze trudniejsze A pracuję w zagranicznej korpo, przywyczailam się, że nikt nazwiska nie wymawia poprawnie. Mi naprawdę jest wsyztsko jedno jak się nazywam. A zmieniłam, bo prościej w rónych urzędowych sytuacjach, nie muszę potwierdzać, ze jestem żoną mojego męża. Dzieci mieć nie będziemy więc ten argument nas nie dotyczył.



Autorko - odnośnie Twojej papierologii - na pewno nie jesteś pierwsza w takiej sytuacji i prawdę mówiąc nie hcce mi się wierzyć, ze zostaniesz 1,5 mies bez pracy. Wszystkie znane mi instytuacje/ korporacje mają na to procedury - zaświadczenia czasowe etc. Warto się zorientować.



W sumie jak tak pomyślę, to jest jeden argument przy pozostawieniu swojego nazwiska - rozwód nie powoduje konieczności ponownej wymiany dokumentów



A nazwisk podwójnych nigdy nie zrozumiem. I jak rozmawiam z koleżankami, co tak sobie poskłądały - każda po czasie przyznaje, że to bez sensu komplikowanie, i tak zazwyczaj przedstawiają się jednym.
Ja za to nie widzę żadnego argumentu za u autorki. Nie chcę tego, będzie to generować problemy. Jedyny argument to widzimisię męża.
Jak on chce mieć wspólne, to niech zmienia.
Nie kumam czemu to kobieta koniecznie musi?

I co takiego się załatwia wspolnie w urzędach, że trzeba mnie takie samo nazwisko? Ktoś mnie oswieci? Odkad jestem pełnoletnie to w urzędzie byłam trzy razy ( dowod- tego za mnie nikt nie załatwi ( paszport- to samo) i rejestracja auta ( tutaj strzelam, ze też).
Poza tym z doświadczenia z pracy wiem, że zwykle i tak potrzeba upoważnienia. Nie ma znaczenia, czy upowazniony będzie mąż, czy sasiadka.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez 7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Czas edycji: 2019-08-07 o 21:41
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 08:35   #26
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Jestem właśnie na etapie robienia zdjęcia do dowodu bo staremu upływa ważność. Muszę przygotować się do tego psychicznie bo jestem przekoszmarnie niefotogeniczna. W życiu nie zafunduję sobie wymiany dokumentów na własne życzenie.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 09:05   #27
kinguska01
Raczkowanie
 
Avatar kinguska01
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 404
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Jestem właśnie na etapie robienia zdjęcia do dowodu bo staremu upływa ważność. Muszę przygotować się do tego psychicznie bo jestem przekoszmarnie niefotogeniczna. W życiu nie zafunduję sobie wymiany dokumentów na własne życzenie.
Mnie też to w niedługim czasie czeka.. nie przepadam za zdjęciami do dokumenów, zawsze człowiek wygląda na nich jakby był już podejrzanym o jakies przestępstwo Ale na szczęście za jednym razem, bo dowód mi się kończy i przy okazji zmieniam nazwisko.
__________________
Językowelove: English, Deutsch, Norsk
Razem 8.08.17
Narzeczeni 8.08.18
Mąż i żona 10.08.2019
Czekamy na nasze grudniowe maleństwo
kinguska01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 10:07   #28
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 733
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Treść usunięta

Edytowane przez 4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4
Czas edycji: 2019-08-08 o 10:08
4d88b8945be75952c39c61b9b17b2a8019c982be_5fd16501de8d4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 20:59   #29
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez 4d88b8945be75952c39c61b9b 17b2a8019c982be_5fd16501d e8d4 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Jakbyśmy wszystko przyjmowali tak jak jest, to do dzisiaj z jaskiń byśmy nie wyszli.
Obyczaje się zmieniają. To co było nie do pomyślenia kilkadziesiąt lat temu, dziś jest już norma.
Zawsze wszystko powinno odbywać się na zasadzie chęci, a nie zmuszania i durnych argumentów, że tak jest i już.

X lat temu na aranżowane małżeństwo z jakimś dziadem też można było powiedzieć: tak jest i już. Wtedy taki argument tez by Ci odpowiadał?


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez 7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Czas edycji: 2019-08-08 o 21:00
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 23:40   #30
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Nazwisko - zmieniać, nie zmieniać

Cytat:
Napisane przez 4d88b8945be75952c39c61b9b 17b2a8019c982be_5fd16501d e8d4 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
A to nie można mieć powodów tej niechęci?
Cytat:
Ja wiem, że z drugiej strony jeśli facet na to naciska to jest to dokładnie to samo, ale świat jest tak skonstruowany że kobieta, żona, nosi nazwisko męża a wy się tu na siłę buntujecie i wymyślacie milion powodów.
Nie, świat nie jest tak skonstruowany. Jest skonstruowany tak, że żona (i mąż) mają nazwisko jakie chcą. Te czasy, kiedy zmiana nazwiska była opcją domyślną, skończyły się dobre kilkadziesiąt lat temu jeśli dobrze pamiętam. Ja tam się nie muszę na siłę buntować, bo nie mam przeciwko czemu. Mam prawo przy ewentualnym ślubie wybrać jedno z dwóch nazwisk albo połączyć oba w dowolnej kombinacji, a facetów z ambicjami posiadania żony o jego nazwisku odrzucam z miejsca.
Cytat:
Jednak no nie oszukujmy się, na całym świecie jest to zupełnie normalne że żona przyjmuje nowe nazwisko , a wy tu jakieś głupoty że mąż ma przyjąć nazwisko żony
Normalne jest też, że żona nie zmienia albo zmienia mąż. Witamy w 21 wieku.
Cytat:
trochę mi żal tego faceta, bo to niby pierdoła, ale raczej każdemu mężczyźnie zależy na tym, by jego ukochana nosiła jego nazwisko, tak po prostu jest i już.
Prawda o życiu #1: nie ma takiej rzeczy, której by chciał każdy mężczyzna. To są osobne jednostki, a nie szara masa, której czytasz w myślach.
Prawda o życiu #2: nawet jeśli "wszyscy" coś robią, to nie jest to żaden argument za powielaniem tego zachowania, zwłaszcza jeśli widzimy w nim oczywiste wady, problemy i niesprawiedliwość.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-13 13:53:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:31.