Abilify/Odszkodowania od lekarzy/utrzymujące się efekty uboczne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-11-13, 15:28   #1
Mariposa58
Raczkowanie
 
Avatar Mariposa58
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 55

Abilify/Odszkodowania od lekarzy/utrzymujące się efekty uboczne


Witam. Jest to już chyba ostatnia możliwość uzyskania jakichkolwiek konkretnych odpowiedzi. Jeśli jest tutaj ktoś, kto zajmuje się psychiatrią lub neurologią, to tym lepiej. Jeśli ktoś zamierza brać Abilify, to też warto przeczytać.

Ponad 1,5 roku temu zaczęłam brać lek Abilify. Niestety opinie na temat tego leku na zagranicznych stronach przeczytałam dopiero po fakcie... Jednym słowem, ludzie mają kolejne choroby to leczenia. Po pierwsze lek ten jest na schizofrenię (której nie mam), jednak lekarz tak, czy tak postanowił mi to przepisać.
Nie będę już wspominać o problemach, jakie w trakcie zwiększonych problemów zdrowotnych poradnia tworzyła, ale świetnie to się przyda do odszkodowania...
Po 2 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania miałam osłabiony wzrok. Podczas treningów siłowych intensywne drgania mięści (nie trenowanych). Po kilku dniach od osłabienia wzroku czułam się jakbym była na czymś. Nie byłam w stanie sama chodzić, jak już gdzieś musiałam iść, to trzymałam się kogoś i musiałam iść z zamkniętymi oczami. Mdłości były niesamowite. O zawrotach głowy nie będę wspominać.
Niestety teraz minęło już około 14 miesięcy od odstawienia, a ja mam te same objawy. Są one przeważnie mniej intensywne, ale nadal są. Czasem trwały przez 3-5 dni max, jednak aktualnie jestem zmuszona do siedzenia w domu już od sierpnia. Jedyne moje wyjście na dłuższy czas, to wyjście do sklepu. O ile tam będę miała siły. Jestem na tabletkach Metoclopramidum, ale nadal utrzymują się problemy z mówieniem i mdłościami.

Teraz pytanie.
Czy ktoś zgłaszał kiedyś lekarzy z powodów *** roboty? Jakie potrzebowaliście zaświadczenia?
Do kogo z tymi objawami mogę się zgłosić? Chodzę od jednego do drugiego i nikt nic konkretnego mi nie przepisał. Jeden lekarz nawet powiedział mi, żebym poszła do dentysty, bo może te objawy to powikłania po nieumiejętnym zabiegu. Dzisiaj, jak dentysta mnie zobaczył, to wyśmiał te domniemania. Nie wspominając już o wyczekiwaniu i problemach z dostaniem się na wizytę.
Zamieściłam nawet pytanie o poradę lekarską online. Powiedzieli mi, że mam pójść do psychologa sobie porozmawiać... Inni odpowiadali na coś, czego nie było nawet w moim pytaniu.
Czy ktoś miał podobne objawy po tych, czy też innych tabletkach? Jakie badania zrobiliście, bo już nie mam siły na tych naszych ''lekarzy''.
Mariposa58 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-14, 12:07   #2
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Abilify/Odszkodowania od lekarzy/utrzymujące się efekty uboczne

Nie napisałaś na co chorujesz, więc ciężko powiedzieć czy włączenie tego leku przez lekarza było czy nie było błędem lekarskim. Jak sama zauważyłaś jest to lek stosowany w schizofrenii, ale nie tylko. Generalnie ma on działanie przeciwpsychotyczne, jest stosowany w epizodach maniakalnych, chorobie afektywnej dwubiegunowej, do opanowania niepokoju i zaburzeń zachowania. Także dość szeroki zakres sytuacji, w których jego zastosowanie jest zasadne.
Jeżeli lekarz miał podstawy do włączenia leku to nie odpowiada on prawnie za wystąpienie działań niepożądanych - jest to ryzyko wpisane w stosowanie jakiegokolwiek preparatu. Niestety leki z tej grupy mogą powodować dużo działań niepożądanych, ale jest to związane z mechanizmem ich działania, a nie z ich nieprawidłowego stosowania. Przykro, że Ci się to przydarzyło jednak jeżeli były wskazania do włączenia leku to nie ma w tym żadnej winy lekarza.

Objawy, które masz utrzymują się już bardzo długo. Może warto poszukać innej przyczyny? Metoklopramid sam w sobie może powodować występujące u Ciebie zmęczenie, zaburzenia widzenia, zawroty głowy - przede wszystkim ma podobny mechanizm działania, co przyjmowany przez ciebie wcześniej Abilify i może to on jest w tym momencie przyczyną przedłużających się dolegliwości?
Koniecznie poszukaj dobrego neurologa albo psychiatrę (z zależności od tego, co ci dolega - domyślam się, że twoja choroba jest związana z jedną z tych dziedzin).
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-14, 19:09   #3
Mariposa58
Raczkowanie
 
Avatar Mariposa58
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 55
Dot.: Abilify/Odszkodowania od lekarzy/utrzymujące się efekty uboczne

Depresja utrzymująca się od kilkunastu lat, zab. obs.-komp. i IBS utrzymujące się także od lat szkolnych. Niestety lekarz nie posłużył się wyrazami podanymi powyżej, które zostały zdiagnozowane przez psychologa podczas kilku pierwszych spotkań, tylko posłużył się nazwą innej choroby, na którą otrzymałam te tabletki, jednocześnie twierdząc, że ja tego nie mam, jednak wpiszemy to w papiery. Później podczas spotkania z orzecznikiem tłumaczyłam się dlaczego mam to wpisane w dokumentację, skoro moje objawy definitywnie na to nie wskazują... Metoclopramidum dostałam od lekarza rodzinnego, bo widział, że nie będę w stanie chodzić na badania, żeby wykryć problem.
Niestety tabletki te też aż tak intensywnie u mnie nie działają i jak przez dłuższy czas jestem na nogach, to odczuwam wszystkie objawy intensywniej. Aktualnie sprawa została przedstawiona w Radzie Odpowiedzialności Zawodowej. Powiedzieli, że się tym zajmą, jednak ja aktualnie nie wiem gdzie jeszcze się udać i na jakie badania. Tak, jak mówiłam, jeden z neurologów wysłał mnie do psychologa, a rodzinny do dentysty, zanim mi przepisze coś lepszego. Niestety lekarz od którego otrzymałam te tabletki podchodził do wszystkiego w taki sposób, że co kolwiem bym nie powiedziała, to już widział kolejną chorobę, albo objawy czegoś innego. Ostatnio przeglądałam dokumentację z dnia, kiedy zgłaszałam te swoje problemy, to zamiast przepisać mi badania, wpisał, że mam objawy innej choroby. Mam nadzieję, że w miarę jasno to rozpisałam.

Jednocześnie tak, jak pisałam, nigdy wcześniej takich problemów nie miałam. Wszystko zaczęło się po ok. 2 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania tego leku. Kiedy zeszłam, objawy myślałam że ustąpiły, ale po 1,5/2 miesiącach znowu było to samo, ale z przerwami. Teraz to trwa od kilku miesięcy, akurat ok. rok po odstawieniu.


Cytat:
Napisane przez Cytokina Pokaż wiadomość
Nie napisałaś na co chorujesz, więc ciężko powiedzieć czy włączenie tego leku przez lekarza było czy nie było błędem lekarskim. Jak sama zauważyłaś jest to lek stosowany w schizofrenii, ale nie tylko. Generalnie ma on działanie przeciwpsychotyczne, jest stosowany w epizodach maniakalnych, chorobie afektywnej dwubiegunowej, do opanowania niepokoju i zaburzeń zachowania. Także dość szeroki zakres sytuacji, w których jego zastosowanie jest zasadne.
Jeżeli lekarz miał podstawy do włączenia leku to nie odpowiada on prawnie za wystąpienie działań niepożądanych - jest to ryzyko wpisane w stosowanie jakiegokolwiek preparatu. Niestety leki z tej grupy mogą powodować dużo działań niepożądanych, ale jest to związane z mechanizmem ich działania, a nie z ich nieprawidłowego stosowania. Przykro, że Ci się to przydarzyło jednak jeżeli były wskazania do włączenia leku to nie ma w tym żadnej winy lekarza.

Objawy, które masz utrzymują się już bardzo długo. Może warto poszukać innej przyczyny? Metoklopramid sam w sobie może powodować występujące u Ciebie zmęczenie, zaburzenia widzenia, zawroty głowy - przede wszystkim ma podobny mechanizm działania, co przyjmowany przez ciebie wcześniej Abilify i może to on jest w tym momencie przyczyną przedłużających się dolegliwości?
Koniecznie poszukaj dobrego neurologa albo psychiatrę (z zależności od tego, co ci dolega - domyślam się, że twoja choroba jest związana z jedną z tych dziedzin).

Edytowane przez Mariposa58
Czas edycji: 2017-11-14 o 19:15
Mariposa58 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-14, 19:39   #4
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Abilify/Odszkodowania od lekarzy/utrzymujące się efekty uboczne

Cytat:
Napisane przez Mariposa58 Pokaż wiadomość
Niestety lekarz nie posłużył się wyrazami podanymi powyżej, które zostały zdiagnozowane przez psychologa podczas kilku pierwszych spotkań, tylko posłużył się nazwą innej choroby, na którą otrzymałam te tabletki, jednocześnie twierdząc, że ja tego nie mam, jednak wpiszemy to w papiery.
Podejrzewam, że lekarz nie wpisał Ci schizofrenii w papiery, bo źle Cię zdiagnozował, nie chciało mu się, chciał Ci dać leki i mieć spokój czy inne takie. Zrobił to najprawdopodobniej dlatego, ponieważ taki zabieg umożliwia otrzymanie tego leku (i wielu innych) z refundacją. Normalnie kosztuje on ponad 120zł za 28 tabletek, z powyższym rozpoznaniem 3,20. Jest to dość powszechna praktyka i na pewno nie jest błędem, za który ponosi się odpowiedzialność zawodową. Lekarz będzie się musiał tłumaczyć przed komisją, mogą mu zrobić po czymś takim kontrolę papierów i ewentualnie dać kary za źle wypisane recepty/refundacje.

Nie mam pomysłu dlaczego działania niepożądane utrzymują Ci się tak długo. Leki z tej grupy co prawda mogą dawać długo utrzymujące się objawy niepożądane - może poczytaj sobie o późnych dyskinezach - ale nie to opisujesz. Na twoim miejscu spróbowałabym odstawić metyloklopramid (po konsultacji z lekarzem oczywiście) i zobaczyć czy będzie poprawa.
Do psychologa zawsze warto pójść, somatyzacja objawów potrafi być naprawdę potężna. Taka konsultacja zawsze się przyda.

Edytowane przez Cytokina
Czas edycji: 2017-11-14 o 19:55
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-11-14 19:39:17


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:30.