Matura i co dalej? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-04-14, 17:07   #1
OnlyAMarshmallow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 10

Matura i co dalej?


Witam,
Jest to mój pierwszy poważniejszy wpis na forum i z góry uprzedzam, że wiem, iż nikt nie ułoży mojego życia za mnie, ale szukam jakiejś porady. Być może ktoś miał podobne rozsterki do moich.
Jestem tegoroczną maturzystką i od początku tego roku szkolnego nastawiałam się na studiowanie jakiejś filologii (norweska bądź szwedzka), a potem być może wyjazd za granicę (tak wiem, że filologia to nie kurs językowy). Od zawsze byłam związana bardziej z przedmiotami humanistycznymi i od czasu złożenia papierów do klasy językowej nie widziałam siebie w czymś innym. Teraz kiedy matura jest coraz bliżej i trzeba powoli się określić to zaczynam powoli popadać w straszne doły emocjonalne.
Od podstawówki byłam wzorową uczennicą, ale z początkiem liceum i ze zmianami w moim postrzeganiu polskiej edukacji zauważyłam, że szkoła zaczyna mnie męczyć. Kocham się uczyć dla siebie, ale kiedy zdałam sobie sprawę, że jednak te rzeczy, których się uczę nie będą mi potrzebne, a i na studiach też takie są, to straciłam już wszelką chęć do nauki. Męczy mnie uczenie się tylko tych teoretycznych rzeczy a brakuje bardziej nauki praktycznej, która przyda się w dorosłym życiu i w przyszłej pracy.
Chciałabym spróbować iść na studia filologiczne, ponieważ chcę chociaż wykazać jakąś chęć i spróbować czy to jest to czy nie. W głębi serca najchętniej poszłabym do szkoły policealnej a po jej ukończeniu wyjechać za granicę. Od zawsze przestrzegałam zasad i robiłam to co mi kazano i teraz trochę czuję się bezradna, że mogę sama zadecydować. Niestety, nie pójście na studia wiązałoby się właśnie z takim złamaniem zasad społecznych tzn. ten kto nie ma papierka nie znajdzie dobrej pracy i będzie wiecznym popychadłem.
Czy ktoś miał kiedyś podobne przemyślenia i rozsterki i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami? Czy uważacie, że skończenie szkoły policealnej i wyjazd za granicę to dobry pomysł, czy jednak nie opłaca się już wyjeżdżać do innego kraju, żeby żyć godnie i wiedzieć za co pracować?
OnlyAMarshmallow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-15, 01:24   #2
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Matura i co dalej?

Straszny dramatyzm. Chcesz iść na studia, to idź na studia. Chcesz jechać do pracy za granicę, jedź do pracy za granicę. Zaręczam Cię, że społeczeństwo specjalnie się tym nie przejmie.

PS Praktyczność przedmiotów jest przereklamowana, a ogólna wiedza o świecie też się przydaje w życiu, choćby po to, żeby nie być baranem i płaskoziemcem.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-15, 07:11   #3
Cytokina
Interleukina Druga
 
Avatar Cytokina
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 811
Dot.: Matura i co dalej?

To nie jest tak, że jest jedyna słuszna ścieżka, którą trzeba podążać w życiu i nic dziwnego, że nie chcesz trzymać się jakiegośtam schematu, bo inaczej będziesz popychadłem i przegrasz życie.
Nie trzeba tuż po liceum wybierać jedynych słusznych studiów. Można wybrać i okaże się to strzałem w kolano, zmarnowanym semestrem czy dwoma, gdzie w każdej chwili można zrezygnować i znowu dokonać wyboru. Nie trzeba też iść na studia od razu po maturze. Możesz robić sobie rok czy dwa przerwy, w trakcie których będziesz pracować, uczy się na własną rękę rzeczy, które uznasz za potrzebne. I jak już zdobędziesz doświadczenie będziesz mogła lepiej wybrać co chcesz w życiu robić i zdecydować jakie studia są Ci potrzebne lub niepotrzebne żeby to osiągnąć. Z tym, że studia to niekoniecznie w pełni zawsze i wszędzie przydatne rzeczy do nauki. To po prostu kierunek, gdzie im więcej sama od siebie dasz tym większą wiedzę i umiejętności zdobędziesz. Samo skończenie ich i papierek wcale nie ustawi cię na rynku pracy jeśli za tym nie będą szły ani wiedza ani umiejętności (nie licząc zawodów, które mają prawne ograniczenie, że żeby je wykonywać potrzebny jest papier jak lekarz, ratownik, pielęgniarka, prawnik i kilka innych).
Cytokina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-15, 08:28   #4
OrchiDalie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 17
Dot.: Matura i co dalej?

Studia są super, przynajmniej ja bardzo odżyłam na studiach i poczułam radość z nauki Ale na filologii to akurat dużo przedmiotów jest teoretycznych.
OrchiDalie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-15, 11:59   #5
OnlyAMarshmallow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 10
Dot.: Matura i co dalej?

A co z postrzeganiem osób, które skończyły jakąś szkołę policealną? Czy w niektórych przypadkach dla pracodawcy jest istotniejsze doświadczenie i kompetencje miękkie potrafią być traktowane na równi z papierkiem ze studiów?

Co do ogólnej wiedzy o świecie to się zgadzam, że nie należy zamykać się na problemy dookoła nas. Wydaje mi się jednak, że skończenie studiów nie sprawi, że nie będę zwolennikiem teorii płaskiej Ziemi, bo osoby po studiach potrafią mieć takie przekonania.
OnlyAMarshmallow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-15, 12:10   #6
Shady_Lady
Raczkowanie
 
Avatar Shady_Lady
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 384
Dot.: Matura i co dalej?

Tylko przygotuj sie mentalnie do tego, ze na studia z norweskiego na twoje miejsce bedzie pewnie z 50 innych kandydatow :P
Shady_Lady jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-15, 12:24   #7
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Matura i co dalej?

Jeśli studia to dla Ciebie tylko papierek, to lepiej je sobie daruj. Serio. Wykładowcy i inni studenci będą wdzięczni.

A tak poza tym, jak mówi Shady_Lady, na skandynawistykę to by trzeba jeszcze zdać matury rozszerzone na grubo ponad 90%.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-04-15, 12:44   #8
OnlyAMarshmallow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-08
Wiadomości: 10
Dot.: Matura i co dalej?

Spokojnie, zdaję sobie sprawę z kosmicznych progów.

A co do papierka to chodzi mi o to, że większość ludzi teraz uważa, że studia to tylko papierek, który warto mieć. Może trochę źle sprecyzowałam moje wypowiedzi.
OnlyAMarshmallow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-17, 07:53   #9
OrchiDalie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 17
Dot.: Matura i co dalej?

Cytat:
Napisane przez OnlyAMarshmallow Pokaż wiadomość
A co z postrzeganiem osób, które skończyły jakąś szkołę policealną? Czy w niektórych przypadkach dla pracodawcy jest istotniejsze doświadczenie i kompetencje miękkie potrafią być traktowane na równi z papierkiem ze studiów?

Co do ogólnej wiedzy o świecie to się zgadzam, że nie należy zamykać się na problemy dookoła nas. Wydaje mi się jednak, że skończenie studiów nie sprawi, że nie będę zwolennikiem teorii płaskiej Ziemi, bo osoby po studiach potrafią mieć takie przekonania.
Zależy jaka branża. Najlepiej przejrzyj sobie ogłoszenia na stanowiskach, które mogłyby Cię interesować w przyszłości. Jeśli studia są wymagane to pracodawcy o tym piszą.
OrchiDalie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-04, 14:00   #10
essstee
Przyczajenie
 
Avatar essstee
 
Zarejestrowany: 2019-11
Wiadomości: 11
Dot.: Matura i co dalej?

Doskonale Cię rozumiem bo sama bardzo lubiłam uczyć się dla siebie, ale kiedy w liceum wszystko zaczęło się sprowadzać do zdania jak najlepiej matury, wszystko pod klucz, schematy, klepanka, żadnej inwencji własnej, zero wychylania się poza ramy to mocno załamałam się tym stanem rzeczy i zaczęłam nawet opuszczać coraz więcej zajęć... Mam te lata już dawno za sobą i dalej gardzę systemem nauczania.
Po maturze poszłam na pedagogikę ogólną, która dała mi bardzo dużo wiedzy o człowieku i społeczeństwie. W trakcie założyłam swoją działalność graficzną, którą prowadzę do dziś Studia mimo, że ukochane zakończyłam na licencjacie żeby móc poświęcić się już w pełni swojemu nowemu zawodowi, który uwielbiam.
Czy z dzisiajszej perspektywy bym coś zmieniła? Raczej nie. Na grafikę na pewno bym nie poszła, bo w dzisiajszych czasach i dostępnie do treści w internecie to strata czasu. Z biegiem lat zainteresowały mnie też inne rzeczy i chętnie poszłabym do jakieś szkoły zawodowej na stolarstwo. Albo na Filmówkę do Łodzi. W przyszłym roku mam plan zapisania się do Szkoły Wajdy w Warszawie.

Dążę do tego, że jeśli tylko masz siłę to olewaj presję społeczną i rób to co podpowiada Ci intuicja, testuj sprawdzaj, podejmuj decyzje, zmieniaj decyzje. To nie jest tak, że człowiek raz sie na coś zdecyduje i tak ma zostać do końca życia. Rynek cały czas się zmienia, to co było na topie wczoraj, jutro może być już passe, stała jest tylko zmiana.
essstee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-04 14:00:09


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:37.