Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59 - Strona 136 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2020-04-06, 09:06   #4051
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87727092]Nie, żadnej takiej zgody się nie wymaga.
Najczęściej w jasełka pani angażuje po prostu całą grupę, jedni mają bardziej wymagające role, inni mniej. Można oczywiście poprosić panią, żeby Twoje dziecko nie grało, bo nie praktykujecie żadnej religii. A powiedz potem dziecku, że wszyscy zagrają, a ono nie I wszystkie dzieci będą na lekcjach ćwiczyć role, omawiać stroje, a ono nie.

Nie zgadzam się z tym.[/QUOTE]

No, rozumiem, ale jeżeli rodzic absolutnie nie chce, żeby jego dziecko brało w czymś takim udział, no to innej opcji nie ma. Większość dzieciaków jednak jest religijna i niestety, inne dzieci muszą się dostosować. Natomiast fakt, że można robić ciekawsze rzeczy niż rysowanie w kółko, to prawda, chociaż sama idea mi nie przeszkadza

Reszta - no, cóż, mamy inne zdanie, jak zwykle zresztą

Btw jak ja chodziłam do podstawówki, to mi zawsze właśnie przydzielano te mniej istotne role, zawsze mi było przykro, że miałam zawsze w zasadzie 2-3 linijki tekstu i jedną scenkę, kiedy niektórzy brali czynny udział w całym teatrzyku W sumie nie wiem jak to rozwiązać, dalej przedstawienia były super, ale no
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:08   #4052
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
No, rozumiem, ale jeżeli rodzic absolutnie nie chce, żeby jego dziecko brało w czymś takim udział, no to innej opcji nie ma. Większość dzieciaków jednak jest religijna i niestety, inne dzieci muszą się dostosować. Natomiast fakt, że można robić ciekawsze rzeczy niż rysowanie w kółko, to prawda, chociaż sama idea mi nie przeszkadza
(hipotetycznie)
Masz zamiar uczyć dziecko, że zawsze musi się dostosować do reszty?
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:15   #4053
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Nie no, wiadomo, dlatego dzieci wychowywane przez katolików też powinny znać obyczaje innych religii i np. Kolorować sobie meczet, czy wiedzieli, że Żydzi obchodzą Chanukę (święto Chanuka?), zrobić takie mini święta w stylu Żydów czy zielonoświątkowcow.
Przecież nic się nie stanie.
Tylko że ja piszę o polskiej tradycji i kulturze, a tak się składa, że właśnie religia katolicka, a nie islam czy judaizm, są ich nieodłączną częścią, niezależnie od tego czy ja osobiście to kultywuję i czy mi się to podoba

Nie mam dziecka, więc nie będę wymyślać co ja bym zrobiła, ale moim zdaniem nie ma nic złego w tym, ze dziecko poznaje różne kultury, religie i nie rozumiem co byłoby złego gdyby się uczyło o np. Chanuce albo w ramach nauki i zabawy robiło coś innego związanego z obrzędami innych religii. Nikt nie każe dzieciaku przyjmować jakiejś religii czy obchodzić tych świąt, modlić się, chodzić do kościoła, po prostu dziecko poznaje świat, różne wzorce, co moim zdaniem jest zawsze na plus, o ile właśnie nie wykracza to poza ramy informowania
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:17   #4054
edan84
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: tam gdzie stało mleczko i jajeczko
Wiadomości: 10 152
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Dziwi mnie wizaż, który gremialnie domaga się przełożenia wyborów, a wybory praktycznie mogą być przeniesione tylko w wypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, lub innego stanu wyjątkowego, którego wprowadzenie jest równoznaczne z tym, że wybory muszą być przełożone.

Przypominam, że jedynymi krajami w UE, które taki stan wprowadzily w związku z wirusem to Włochy i Hiszpania, które to mają nieco innego rodzaju liczby chorych. Przypominam również, że Polska nie jest trzecim pod względem takich liczb krajem w UE. Ani czwartym, ani piątym, ani szóstym. Jesteśmy w ogonie tych statystyk.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
edan84 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:17   #4055
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Tylko że ja piszę o polskiej tradycji i kulturze, a tak się składa, że właśnie religia katolicka, a nie islam czy judaizm, są ich nieodłączną częścią, niezależnie od tego czy ja osobiście to kultywuję i czy mi się to podoba

Nie mam dziecka, więc nie będę wymyślać co ja bym zrobiła, ale moim zdaniem nie ma nic złego w tym, ze dziecko poznaje różne kultury, religie i nie rozumiem co byłoby złego gdyby się uczyło o np. Chanuce albo w ramach nauki i zabawy robiło coś innego związanego z obrzędami innych religii. Nikt nie każe dzieciaku przyjmować jakiejś religii czy obchodzić tych świąt, modlić się, chodzić do kościoła, po prostu dziecko poznaje świat, różne wzorce, co moim zdaniem jest zawsze na plus, o ile właśnie nie wykracza to poza ramy informowania
W duzej mierze sie z Toba zgadzam, jednak uwazam, ze bardziej radykalnie podchodzacy do religii rodzice mieliby z tym problem glownie ze wzgledow ideologicznych.
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:19   #4056
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
A mnie to dziwi. Szkoła nie jest od nauczania na temat tradycji religijnych. Nie dość, że w kościołach wiszą krzyże, są organizowane jasełka, to jeszcze poza lekcjami religii porusza się tematy Wielkanocy czy Bożego Narodzenia przez kij wie jak długo.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Nie dziwiłoby, ale to nie chodzi o lekcje religii.
Widziałam u bratanicy , jeszcze przed zamknięciem szkół, że dzieciakom na polskim kazano jakieś zadania domowe o papieżu robić
Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Nie no, wiadomo, dlatego dzieci wychowywane przez katolików też powinny znać obyczaje innych religii i np. Kolorować sobie meczet, czy wiedzieli, że Żydzi obchodzą Chanukę (święto Chanuka?), zrobić takie mini święta w stylu Żydów czy zielonoświątkowcow.
Przecież nic się nie stanie.

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
Wg mnie powinny. Za moich lat szkolnych były wycieczki do bożnicy, kościoła prawosławnego i ewangelickiego i nie rozumiem czemu teraz narzuca się tylko jeden kurs
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:21   #4057
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87727194](hipotetycznie)
Masz zamiar uczyć dziecko, że zawsze musi się dostosować do reszty?[/QUOTE]

Chodziło mi o to, że jeżeli jest w standardowej szkole, to musi się dostosować do tego, że program nie jest indywidualnie do niego dopasowany i głos większości tutaj funkcjonuje. O ile nikt mu nie każe przyjmować jakichś wierzeń, tylko po prostu tematyka zajęć jest dobierana pod typowe polskie dziecko. Jego rodzic może nie wyrazić na to zgody, ale nie może wymagać, że w szkole (o ile nie jest to specjalna szkoła dla osób niewierzących) pominie się tematy, które jednak dotyczą przeważającej części polskiego społeczeństwa

Jak dla mnie to coś innego niż mówienie dziecku, że ma się dostosować, nawet pisałam, że przecież nikt dziecku nie powinien nic narzucać, tylko po prostu pokazywać kulturę.
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-04-06, 09:22   #4058
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Wg mnie powinny. Za moich lat szkolnych były wycieczki do bożnicy, kościoła prawosławnego i ewangelickiego i nie rozumiem czemu teraz narzuca się tylko jeden kurs
Nie jestem od Ciebie duzo mlodsza, raptem z 4-5 lat, ale za moich szkolnych lat tego nie bylo
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:25   #4059
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Chodziło mi o to, że jeżeli jest w standardowej szkole, to musi się dostosować do tego, że program nie jest indywidualnie do niego dopasowany i głos większości tutaj funkcjonuje. O ile nikt mu nie każe przyjmować jakichś wierzeń, tylko po prostu tematyka zajęć jest dobierana pod typowe polskie dziecko. Jego rodzic może nie wyrazić na to zgody, ale nie może wymagać, że w szkole (o ile nie jest to specjalna szkoła dla osób niewierzących) pominie się tematy, które jednak dotyczą przeważającej części polskiego społeczeństwa

Jak dla mnie to coś innego niż mówienie dziecku, że ma się dostosować, nawet pisałam, że przecież nikt dziecku nie powinien nic narzucać, tylko po prostu pokazywać kulturę.
A mnie to właśnie dziwi. Czemu dziecko ma obowiązek w świeckiej przypominam szkole poznawać tradycje i obrządki katolickie na lekcjach innych niż religia? Czy nie od tego są lekcje religii właśnie, a oprócz tego kościół i rodzice?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:31   #4060
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
Nie jestem od Ciebie duzo mlodsza, raptem z 4-5 lat, ale za moich szkolnych lat tego nie bylo
Nie poznawaliście historii i kultury własnego miasta
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:35   #4061
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Tylko że ja piszę o polskiej tradycji i kulturze, a tak się składa, że właśnie religia katolicka, a nie islam czy judaizm, są ich nieodłączną częścią, niezależnie od tego czy ja osobiście to kultywuję i czy mi się to podoba



Nie mam dziecka, więc nie będę wymyślać co ja bym zrobiła, ale moim zdaniem nie ma nic złego w tym, ze dziecko poznaje różne kultury, religie i nie rozumiem co byłoby złego gdyby się uczyło o np. Chanuce albo w ramach nauki i zabawy robiło coś innego związanego z obrzędami innych religii. Nikt nie każe dzieciaku przyjmować jakiejś religii czy obchodzić tych świąt, modlić się, chodzić do kościoła, po prostu dziecko poznaje świat, różne wzorce, co moim zdaniem jest zawsze na plus, o ile właśnie nie wykracza to poza ramy informowania
W polskiej tradycji i kulturze jak najbardziej istnieje judaizm.

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-04-06, 09:35   #4062
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Nie poznawaliście historii i kultury własnego miasta
Poznawalismy, ale glownie teoretycznie. Omawiania innych religii czy wycieczek innych, niz do kina, teatru czy muzeum (no i oczywiscie wyjazdow do innych miast, w gory czy nad morze) nie pamietam.
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:40   #4063
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 5 757
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Tylko że ja piszę o polskiej tradycji i kulturze, a tak się składa, że właśnie religia katolicka, a nie islam czy judaizm, są ich nieodłączną częścią, niezależnie od tego czy ja osobiście to kultywuję i czy mi się to podoba
Hmmm a moim zdaniem judaizm jest duza czescia polskiej tradycji i kultury. W niektorych wojewodztwach II RP bylo ponad 40% wyznawcow judaizmu. Sadzisz, ze nasza tradycja i kultura nie zachowala elementow zwiazanych z judaizmem?
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:46   #4064
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
Obydwoje z mezem jestesmy niewierzacy i jesli kiedys bedziemy mieli dziecko, to ono tez bedzie niewierzace (chyba, ze w wieku zblizonym do doroslego samo zadecyduje inaczej), ale wlasnie z uwagi na pogrubiona czesc wypowiedzi Perse mialabym z czyms takim problem. Dzieci w wieku 5-7 lat chlona wiedze jak gabka i poswiecanie wielu lekcji na rysowanie pisanek, palm i koszyczkow to taka strata czasu, ze szok.
Tylko wiesz co, to jest zwykle tak że jest temat przewodni (podkreślam, że mam doświadczenie tylko z młodszym dzieckiem, syn Perse jest w zerówce), i przy jego okazji dzieci się uczą innych rzeczy też. Czyli motywem przewodnim tygodnia jest załóżmy wielkanoc, w poniedziałek gadamy o świętach i tradycjach, we wtorek śpiewamy piosenki o zajączku i pisankach, w środę uczymy się liczyć do 7 na kolorowych pisankach, w czwartek zajęcia plastyczne z wycinaniem i klejeniem np. pisanek, w piątek powtórka całego tygodnia. Jak jest o lesie to jest podobnie, tylko że liczą drzewa, śpiewają o wiewiórkach i wycinają dziki. Oczywiście upraszczam. To nie jest (w przypadku mojego dziecka) tygodniowe gadanie o zmartwychwstaniu

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
A mnie to właśnie dziwi. Czemu dziecko ma obowiązek w świeckiej przypominam szkole poznawać tradycje i obrządki katolickie na lekcjach innych niż religia? Czy nie od tego są lekcje religii właśnie, a oprócz tego kościół i rodzice?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
A mnie by dziwiło, gdyby dziecko w polskiej szkole nie uczyło się w ogóle o takich rzeczach. Tradycje i obrządki wykraczają poza religię. Są w jakiś sposób elementem kultury i tożsamości. Przecież nawet na języku polskim omawia się fragmenty Biblii, nie w kontekście religijnym ale jako tekst kultury.
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:56   #4065
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
W duzej mierze sie z Toba zgadzam, jednak uwazam, ze bardziej radykalnie podchodzacy do religii rodzice mieliby z tym problem glownie ze wzgledow ideologicznych.
To w takiej sytuacji uważam, że rodzic powinien to uwzględnić wybierając dla dziecka szkołę. No i wchodzi tu temat prywatyzacji szkolnictwa, który jak najbardziej popieram, ale jeżeli dziecko idzie do typowej szkoły, to musi się liczyć z tym, że program nie jest indywidualnie dopasowany pod preferencje rodzica.

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
A mnie to właśnie dziwi. Czemu dziecko ma obowiązek w świeckiej przypominam szkole poznawać tradycje i obrządki katolickie na lekcjach innych niż religia? Czy nie od tego są lekcje religii właśnie, a oprócz tego kościół i rodzice?
Bo katolicyzm nie kończy się tylko na religii, mocno kształtował rozwój kultury, m.in. polskiej właśnie. Jak ktoś tutaj pisał, w liceum normalnie omawia się fragmenty Biblii, nie po co, żeby odstawiać inscenizację mszy katolickiej, tylko jest to normalny element kultury, a m.in. tym zajmuje się program nauczania języka polskiego w Polsce. Zresztą skąd założenie, że szkoła jest świecka? Może być, ale typowa szkoła raczej nie jest, bo chodzą do niej prawie sami katolicy.

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
W polskiej tradycji i kulturze jak najbardziej istnieje judaizm.
[1=742bd6bdde1307502cba7e1 26292911bf766cf73_61f3325 774e32;87727287]Hmmm a moim zdaniem judaizm jest duza czescia polskiej tradycji i kultury. W niektorych wojewodztwach II RP bylo ponad 40% wyznawcow judaizmu. Sadzisz, ze nasza tradycja i kultura nie zachowala elementow zwiazanych z judaizmem?[/QUOTE]

Ale ja nigdzie nie napisałam, że polskie dziecko nie może być wyznawcą judaizmu, ani że judaizm nie istniał nigdy w Polsce. Mówię, że katolicyzm ma tutaj największe znaczenie na skalę kraju i jeżeli posyłasz dziecko do typowej katolickiej szkoły, to tak to wygląda. Odpowiadam tylko na to, że poznawanie katolicyzmu ma sens w kontekście nauczania w Polsce. Co do reszty, to pisałam przecież, że ja akurat popieram, żeby dzieci poznawały jak najwięcej różnych wzorców i sposobów patrzenia na świat, w tym religie, których ja akurat osobiście nie wyznaję w ogóle. Jeżeli ktoś inny nie chce, żeby jego dziecko się o tym uczyło - ma do tego prawo, ale jednak nie może oczekiwać, że pominie się w ogóle omawianie kultury w szkole, o ile nie jest to placówka sprywatyzowana i nastawiona na taką edukację.
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 09:59   #4066
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
To w takiej sytuacji uważam, że rodzic powinien to uwzględnić wybierając dla dziecka szkołę. No i wchodzi tu temat prywatyzacji szkolnictwa, który jak najbardziej popieram, ale jeżeli dziecko idzie do typowej szkoły, to musi się liczyć z tym, że program nie jest indywidualnie dopasowany pod preferencje rodzica.



Bo katolicyzm nie kończy się tylko na religii, mocno kształtował rozwój kultury, m.in. polskiej właśnie. Jak ktoś tutaj pisał, w liceum normalnie omawia się fragmenty Biblii, nie po co, żeby odstawiać inscenizację mszy katolickiej, tylko jest to normalny element kultury, a m.in. tym zajmuje się program nauczania języka polskiego w Polsce. Zresztą skąd założenie, że szkoła jest świecka? Może być, ale typowa szkoła raczej nie jest, bo chodzą do niej prawie sami katolicy.





Ale ja nigdzie nie napisałam, że polskie dziecko nie może być wyznawcą judaizmu, ani że judaizm nie istniał nigdy w Polsce. Mówię, że katolicyzm ma tutaj największe znaczenie na skalę kraju i jeżeli posyłasz dziecko do typowej katolickiej szkoły, to tak to wygląda. Odpowiadam tylko na to, że poznawanie katolicyzmu ma sens w kontekście nauczania w Polsce. Co do reszty, to pisałam przecież, że ja akurat popieram, żeby dzieci poznawały jak najwięcej różnych wzorców i sposobów patrzenia na świat, w tym religie, których ja akurat osobiście nie wyznaję w ogóle. Jeżeli ktoś inny nie chce, żeby jego dziecko się o tym uczyło - ma do tego prawo, ale jednak nie może oczekiwać, że pominie się w ogóle omawianie kultury w szkole, o ile nie jest to placówka sprywatyzowana i nastawiona na taką edukację.
A szkoly nie sa dobierane na podstawie miejsca zamieszkania?
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 10:00   #4067
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez ridja devojka Pokaż wiadomość





A mnie by dziwiło, gdyby dziecko w polskiej szkole nie uczyło się w ogóle o takich rzeczach. Tradycje i obrządki wykraczają poza religię. Są w jakiś sposób elementem kultury i tożsamości. Przecież nawet na języku polskim omawia się fragmenty Biblii, nie w kontekście religijnym ale jako tekst kultury.
A jednocześnie nie omawia się Koranu, a to też jakby tekst kultury, nie?

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 10:42   #4068
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
A jednocześnie nie omawia się Koranu, a to też jakby tekst kultury, nie?

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
I to literacko bardzo piękny.

Zazdro, że mieliście w szkołach inne kultury. Ja się o zwyczajach żydowskich dowiadywałam, jak w liceum czytałam Singera.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 10:45   #4069
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
A jednocześnie nie omawia się Koranu, a to też jakby tekst kultury, nie?

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
No Koran miał niewielki wpływ na polską kulturę, tradycję, tożsamość, zwyczaje itp. Gdyby miał większy, na pewno byłby omawiany.

Na tej samej zasadzie ja na polskim w liceum omawiałam dialekty języka polskiego i język kaszubski i śląski, a np. nie omawiałam dialektów języka francuskiego, bo mają one niewielki związek z Polską.

---------- Dopisano o 11:45 ---------- Poprzedni post napisano o 11:42 ----------

Zresztą ja w liceum miałam przekazywaną wiedzę o innych religiach i kulturach, czy to na historii, WOS-ie, polskim. Nie mówię, że to była jakaś zaawansowana wiedza, ale były takie elementy.
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-04-06, 10:50   #4070
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Tylko że te tematy, nawet z konotacjami religijnymi można zrealizować w ciekawszy i bardziej erudycyjny sposób, vide pokazać, jak dana tradycja wygląda w innych krajach. Ile z tego pożytku by było.
Już nie mówiąc o tym, że ja bardzo bym sobie życzyła jakże cennej edukacji regionalnej.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 12:31   #4071
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 5 757
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez ridja devojka Pokaż wiadomość
No Koran miał niewielki wpływ na polską kulturę, tradycję, tożsamość, zwyczaje itp. Gdyby miał większy, na pewno byłby omawiany.

Na tej samej zasadzie ja na polskim w liceum omawiałam dialekty języka polskiego i język kaszubski i śląski, a np. nie omawiałam dialektów języka francuskiego, bo mają one niewielki związek z Polską.

---------- Dopisano o 11:45 ---------- Poprzedni post napisano o 11:42 ----------

Zresztą ja w liceum miałam przekazywaną wiedzę o innych religiach i kulturach, czy to na historii, WOS-ie, polskim. Nie mówię, że to była jakaś zaawansowana wiedza, ale były takie elementy.
Ja tez mialam takie tematy. I na geografii, i na wosie, na historii pamietam tez byly tematy o religiach, nawet na religii mialam takie zajecia ale to byl spoko ksiadz, bardzo otwarty.
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 12:49   #4072
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87727515]Tylko że te tematy, nawet z konotacjami religijnymi można zrealizować w ciekawszy i bardziej erudycyjny sposób, vide pokazać, jak dana tradycja wygląda w innych krajach. Ile z tego pożytku by było.
Już nie mówiąc o tym, że ja bardzo bym sobie życzyła jakże cennej edukacji regionalnej.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]Dobra ja się nie spieram bo mam młodsze dziecko więc w sumie ciężko się odnieść.
A nie nagie regionalnej? Myślałam że u was to standard. Wiem że niektórzy znajomi z Kato i okolic mieli takie lekcje.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:06   #4073
kolorowe_jaskolki
Rozeznanie
 
Avatar kolorowe_jaskolki
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 788
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
A szkoly nie sa dobierane na podstawie miejsca zamieszkania?
Normalnie publiczne są, ale jak chcesz, to możesz zapisać do prywatnej albo społecznej. Ale jeżeli posyłasz dziecko do publicznej, to dla mnie normalne, że edukacja jest dobrana pod większość i jedyne co możesz zrobić jeżeli nie chcesz, żeby dziecko poznawało jakąkolwiek religię to zwolnić je z religii/etyki i pisać, że odmawiasz uczestnictwa w szkolnych jasełkach itd., więcej nie zrobisz, nie możesz np. kazać zdjąć krzyża ze ściany czy oczekiwać, że dziecko nie będzie musiało uczestniczyć w lekcjach gdzie się mówi cokolwiek o religii, to raczej nierealne, religia mocno ingerowała w rozwój kultury i jest często pojawiającym się motywem w tekstach kultury

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
A jednocześnie nie omawia się Koranu, a to też jakby tekst kultury, nie?
Ile razy mam jeszcze powtórzyć to samo? Koran nie jest zbyt istotny w polskiej kulturze, w przeciwieństwie do Biblii np. A nie jesteś w stanie poznać na polskim każdego tekstu kultury jaki powstał przecież. I ja też byłabym za tym, żeby poznać trochę m.in. islamu w szkole, nie dlatego, że mnie ta religia jara i chcę ją wyznawać, tylko po prostu fajnie poznać różne punkty widzenia. Jeżeli miałabym dziecko, to tak bym chciała

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87727515]Tylko że te tematy, nawet z konotacjami religijnymi można zrealizować w ciekawszy i bardziej erudycyjny sposób, vide pokazać, jak dana tradycja wygląda w innych krajach. Ile z tego pożytku by było.
Już nie mówiąc o tym, że ja bardzo bym sobie życzyła jakże cennej edukacji regionalnej.
[/QUOTE]

To prawda, ale chodzi o sam fakt, czemu moim zdaniem nauczanie o tym ma sens, Ty wiesz jak wygląda to w szkole Twojego dziecka i rozumiem
kolorowe_jaskolki jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:24   #4074
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez ridja devojka Pokaż wiadomość
Dobra ja się nie spieram bo mam młodsze dziecko więc w sumie ciężko się odnieść.
A nie nagie regionalnej? Myślałam że u was to standard. Wiem że niektórzy znajomi z Kato i okolic mieli takie lekcje.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Wiesz co, na Barbórkę rysowali górników i mieli dzień śląski kiedyś i były tam jakieś legendy opowiadane itd. Ale np. moim zdaniem super byłoby w czasie takiej Wielkanocy trochę przybliżyć, jak to wyglądało u nas konkretnie, bo są pewne zwyczaje czy potrawy charakterystyczne dla tego regionu.
Bo za moich czasów regionalizm był mocno tępiony.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:25   #4075
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87728013]Wiesz co, na Barbórkę rysowali górników i mieli dzień śląski kiedyś i były tam jakieś legendy opowiadane itd. Ale np. moim zdaniem super byłoby w czasie takiej Wielkanocy trochę przybliżyć, jak to wyglądało u nas konkretnie, bo są pewne zwyczaje czy potrawy charakterystyczne dla tego regionu.
Bo za moich czasów regionalizm był mocno tępiony.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]No to u nas na Barbórkę to samo.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:36   #4076
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87727037]Ja nie jestem jakaś kategoryczna w tej kwestii, ale wiem, że są rodzice, którzy mieliby z tym problem i ja się nie dziwię, bo na tych lekcjach omawiana jest chrześcijańska symbolika.
Po drugie - jest tyle tematów, które można by w tym czasie zrobić.
I po trzecie - rozumiem jedną taką lekcję, ale nie cały ciąg.[/QUOTE]Gdybym była rodzicem, to by się szkoła nie pozbierała, gwarantuję.

Za jedną taką lekcję nie. Na przykład na polskim w ramach omówienia tradycji. (Rzetelnego)

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 14:36 ---------- Poprzedni post napisano o 14:33 ----------

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;87727092]Nie, żadnej takiej zgody się nie wymaga.
Najczęściej w jasełka pani angażuje po prostu całą grupę, jedni mają bardziej wymagające role, inni mniej. Można oczywiście poprosić panią, żeby Twoje dziecko nie grało, bo nie praktykujecie żadnej religii. A powiedz potem dziecku, że wszyscy zagrają, a ono nie I wszystkie dzieci będą na lekcjach ćwiczyć role, omawiać stroje, a ono nie.

Nie zgadzam się z tym.[/QUOTE]Bardzo mądrze mówisz, zgadzam się.

Albo wychodzenie że szkoły na rekolekcje. No to powoduje, że te dzieci, które siedzą wtedy w świetlicy są odizolowane od grupy, a to nie jest fajne.

I jeszcze tracą czas, który powinien być poświęcony na naukę, na siedzenie w świetlicy albo patrzenie, jak reszta dzieci robi jasełka. No nie...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:38   #4077
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
No, rozumiem, ale jeżeli rodzic absolutnie nie chce, żeby jego dziecko brało w czymś takim udział, no to innej opcji nie ma. Większość dzieciaków jednak jest religijna i niestety, inne dzieci muszą się dostosować. Natomiast fakt, że można robić ciekawsze rzeczy niż rysowanie w kółko, to prawda, chociaż sama idea mi nie przeszkadza
Większość rodziców jest religijna i projektuje swoją wiarę na swoje dziecko. Dzieci nie mogą być religijne, bo nie są na tyle świadome.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:42   #4078
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez kolorowe_jaskolki Pokaż wiadomość
Chodziło mi o to, że jeżeli jest w standardowej szkole, to musi się dostosować do tego, że program nie jest indywidualnie do niego dopasowany i głos większości tutaj funkcjonuje. O ile nikt mu nie każe przyjmować jakichś wierzeń, tylko po prostu tematyka zajęć jest dobierana pod typowe polskie dziecko. Jego rodzic może nie wyrazić na to zgody, ale nie może wymagać, że w szkole (o ile nie jest to specjalna szkoła dla osób niewierzących) pominie się tematy, które jednak dotyczą przeważającej części polskiego społeczeństwa

Jak dla mnie to coś innego niż mówienie dziecku, że ma się dostosować, nawet pisałam, że przecież nikt dziecku nie powinien nic narzucać, tylko po prostu pokazywać kulturę.
Specjalna szkoła dla niewierzących? W _świeckim_ państwie?

Oczy mi krwawią i dostałam raka mózgu z przerzutami.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 14:42 ---------- Poprzedni post napisano o 14:40 ----------

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
A jednocześnie nie omawia się Koranu, a to też jakby tekst kultury, nie?

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
Jednak Biblia miała duzo większy wpływ na naszą kulturę i nie mam nic przeciwko omawianiu jej na lekcji języka polskiego. Jako tekstu kultury, tak samo jak mitologii greckiej czy rzymskiej.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:45   #4079
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Specjalna szkoła dla niewierzących? W _świeckim_ państwie?

Oczy mi krwawią i dostałam raka mózgu z przerzutami.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
przecież Polska nie jest państwem świeckim

"art. 25 ust. 2 Konstytucji RP, brzmiący: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę wyrażania ich w życiu publicznym"."

Konstytucyjna "świeckość" państwa w Europie obowiązuje we Francji (na poziomie konstytucyjnym) oraz w Słowenii (konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1999 r.).

Polska nie jest państwem kościelnym, ale świeckim też nie
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2020-04-06, 13:48   #4080
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią+ot, część 59

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
przecież Polska nie jest państwem świeckim

"art. 25 ust. 2 Konstytucji RP, brzmiący: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę wyrażania ich w życiu publicznym"."

Konstytucyjna "świeckość" państwa w Europie obowiązuje we Francji (na poziomie konstytucyjnym) oraz w Słowenii (konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1999 r.).

Polska nie jest państwem kościelnym, ale świeckim też nie
To jakim?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 14:48 ---------- Poprzedni post napisano o 14:47 ----------

Plus, bezstronność chyba znaczy, że państwo ci religii nie narzuci, czy się mylę?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-04-19 21:44:53


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:48.