Autentyczność kamieni - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Biżuteria

Notka

Biżuteria Miejsce dla osób, które robią biżuterię. Tutaj możesz zaprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię, obejrzeć prace innych, podzielić się wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-08-05, 17:54   #1
Copper Hair
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 35

Autentyczność kamieni


Niedawno zainteresowałam się biżuterią i zrobiłam małe zakupy w kilku sklepach internetowych, zaczęłam też przyglądać się aukcjom w internecie - tam jednak zaskoczyły mnie niskie ceny. Przy okazji zobaczyłam,że niektóre kamienie dostępne na aukcjach przypominają na zdjęciach towary sprzedawane przez niektóre polskie sklepy i zaczęłam zgłębiać temat autentyczności kamieni.

Jak na razie "wiem, że nic nie wiem", ale wiem już odrobinę więcej niż 3 miesiące temu, gdy kupiłam pierwsze kamienie. Dowiedziałam się, że niektóre z nich często są podrabiane (inne - jeszcze nie wiem).

Zastanawia mnie na przykład z czego zrobiony jest bardzo różowy turkus... ;-)
...I niebieski zresztą także. Na stronie, gdzie je kupowałam nie było informacji, co to za odmiana (wyglądało na to, że to naturalny kamień jest).

Nie chciałabym dać się robić w bambuko i kupować podróbki, choć nie planuję sprzedaży swoich prac. Myślałam, że sklepy sprzedające takie kamienie nie mogą sprzedawać ich imitacji nie zaznaczając wyraźnie, że jest to imitacja... Zresztą nadal tak myślę, ale niewykluczone, że się mylę.

Czy kupując kamienie sprawdzacie ich autentyczność? Czy znacie sklepy, które mają z tym problem?

Co robicie w sytuacji, gdy okazuje się, że zamiast kamienia kupiłyście plastik lub inny kamień potraktowany czymś tam?
Copper Hair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-05, 18:33   #2
201607131106
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 7 771
Dot.: Autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez Copper Hair Pokaż wiadomość
Niedawno zainteresowałam się biżuterią i zrobiłam małe zakupy w kilku sklepach internetowych, zaczęłam też przyglądać się aukcjom w internecie - tam jednak zaskoczyły mnie niskie ceny. Przy okazji zobaczyłam,że niektóre kamienie dostępne na aukcjach przypominają na zdjęciach towary sprzedawane przez niektóre polskie sklepy i zaczęłam zgłębiać temat autentyczności kamieni.

Jak na razie "wiem, że nic nie wiem", ale wiem już odrobinę więcej niż 3 miesiące temu, gdy kupiłam pierwsze kamienie. Dowiedziałam się, że niektóre z nich często są podrabiane (inne - jeszcze nie wiem).

Zastanawia mnie na przykład z czego zrobiony jest bardzo różowy turkus... ;-)
...I niebieski zresztą także. Na stronie, gdzie je kupowałam nie było informacji, co to za odmiana (wyglądało na to, że to naturalny kamień jest).

Nie chciałabym dać się robić w bambuko i kupować podróbki, choć nie planuję sprzedaży swoich prac. Myślałam, że sklepy sprzedające takie kamienie nie mogą sprzedawać ich imitacji nie zaznaczając wyraźnie, że jest to imitacja... Zresztą nadal tak myślę, ale niewykluczone, że się mylę.

Czy kupując kamienie sprawdzacie ich autentyczność? Czy znacie sklepy, które mają z tym problem?

Co robicie w sytuacji, gdy okazuje się, że zamiast kamienia kupiłyście plastik lub inny kamień potraktowany czymś tam?
Turkus jest bardzo drogi. Często w sklepach i na allegro jako turkus sprzedaje się howlit turkusowy (są też inne kolory, jest barwiony chyba na wszystkie odcienie), bo wygląda prawie identycznie i jest znacznie tańszy. Nie wiem, czy część osób w ten sposób oszukuje czy po prostu są niedoinformowane...

Nie zdarzyło mi się nigdy kupić plastiku zamiast kamienia. No i to po prostu widać.

Edytowane przez 201607131106
Czas edycji: 2013-08-05 o 18:35
201607131106 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-05, 19:23   #3
Copper Hair
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 35
Dot.: Autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez jajajamajka Pokaż wiadomość
Turkus jest bardzo drogi. Często w sklepach i na allegro jako turkus sprzedaje się howlit turkusowy (są też inne kolory, jest barwiony chyba na wszystkie odcienie), bo wygląda prawie identycznie i jest znacznie tańszy. Nie wiem, czy część osób w ten sposób oszukuje czy po prostu są niedoinformowane...

Nie zdarzyło mi się nigdy kupić plastiku zamiast kamienia. No i to po prostu widać.
Nawet jeśli ktoś jest niedoinformowany, zdaje się, że nie jest to legalne...
Są przecież przepisy na temat odpowiedniego opisywania towarów - w sklepach, na Allegro, z tego, co wiem, różnie bywa... Ciekawa jestem co jeszcze jest opisywane jako coś innego?
Copper Hair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-06, 16:12   #4
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Autentyczność kamieni

Dobrym sposobem nauczenia się jak odróżnić kamienie naturalne od syntetyków czy kamieni rekonstruowanych itp. jest po prostu oglądanie. Przejdź się na giełdy minerałów, popatrz, popytaj sprzedawców. Chodź od stoiska do stoiska i oglądaj te same kamienie w różnych miejscach. Zauważysz jakie mają cechy charakterystyczne. Oprócz tego jest cała masa fachowej wiedzy w internecie.
Warto też sprawdzić jakie kamienie są używane do udawania innych np. wspomniany howlit, kamień naturalnie biały, często udający turkus.
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-07, 18:10   #5
Copper Hair
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 35
Dot.: Autentyczność kamieni

Dziękuje za odpowiedź, jednak ta sprawa nie daje mi spokoju. Trudno wymagać od zwykłego klienta, aby był znawcą i twierdzić, że jeśli się nie zna i kupuje wszystko, co mu się podsunie, to jest to jego problem.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie: co robicie, gdy podejrzewacie (albo jesteście pewne), że dostałyście nie to, co kupowałyście? Być może niektóre sklepy sprzedają coś innego niż twierdzą, że sprzedają, bo nie spotykają ich z tego powodu żadne konsekwencje?

Teraz, gdy sobie poczytałam na ten temat, nie wiem, czy ufałabym tak tym sprzedawcom na targach. Skąd miałabym pewność, że i oni nie stosują takich praktyk?

Edytowane przez Copper Hair
Czas edycji: 2013-08-07 o 18:11
Copper Hair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-08, 13:53   #6
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez Copper Hair Pokaż wiadomość
Dziękuje za odpowiedź, jednak ta sprawa nie daje mi spokoju. Trudno wymagać od zwykłego klienta, aby był znawcą i twierdzić, że jeśli się nie zna i kupuje wszystko, co mu się podsunie, to jest to jego problem.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie: co robicie, gdy podejrzewacie (albo jesteście pewne), że dostałyście nie to, co kupowałyście? Być może niektóre sklepy sprzedają coś innego niż twierdzą, że sprzedają, bo nie spotykają ich z tego powodu żadne konsekwencje?

Teraz, gdy sobie poczytałam na ten temat, nie wiem, czy ufałabym tak tym sprzedawcom na targach. Skąd miałabym pewność, że i oni nie stosują takich praktyk?
No właśnie o to chodzi, żeby pójść na jedno stoisko, drugie, trzecie, dwudzieste i oglądać te same kamienie u różnych sprzedawców. Po pewnym czasie naprawdę zauważysz różnicę między naturalnymi a w jakiś sposób poprawianymi kamieniami a także kamieniami, które udają inne kamienie. Oczywiście wybierając się na takie targi trzeba mieć jakąś podstawową wiedzę jak dany kamień wygląda, w jaki sposób najczęściej jest podrabiany, jakie ma właściwości (np. turkus jest dość ciepłym kamieniem, podobnie jak bursztyn a lapis lazuli jest kamieniem chłodniejszym - to się czuje jak weźmie się je do ręki). Ale powtarzam: żeby nie dać się łatwo oszukać (wiadomo, niektóre kamienie są tak dobrze podrobione lub przerobione, że nawet znawcy potrzebują szkiełka oprócz oka do oceny ich autentyczności ) trzeba trochę poczytać i sporo kamieni obejrzeć na żywo. Ja uczyłam się właśnie w ten sposób.
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-16, 23:19   #7
DagmaraRose2000
Perfumoholik z wyboru
 
Avatar DagmaraRose2000
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Autentyczność kamieni

Jaka zwykle bywa cena onyksu? Chodzi o 8 mm kawałeczki, chciałam z nich zrobić jakąś biżuterię, ale aukcje na allegro nie przekonują mnie.
__________________
Fragrantica
Lubimy Czytać

"Don't you know there ain't no devil, there's just God when he's drunk."
DagmaraRose2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-06-26, 09:47   #8
Rokoszka
Raczkowanie
 
Avatar Rokoszka
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 114
Dot.: Autentyczność kamieni

Prawdziwe kamienie, szczególnie te szlachetne są bardzo drogie. Mały opiłek w pierścionku już sporo kosztuje, także jeśli gdzieś jest większych rozmiarów kamień, a cena nie jest zabójcza, to pewnie jest to kamień syntetyczny, imitujący np. szmaragd czy szafir.
Rokoszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-14, 15:04   #9
zuziazaz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2
Smile Dot.: Autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez Copper Hair Pokaż wiadomość
Niedawno zainteresowałam się biżuterią i zrobiłam małe zakupy w kilku sklepach internetowych, zaczęłam też przyglądać się aukcjom w internecie - tam jednak zaskoczyły mnie niskie ceny. Przy okazji zobaczyłam,że niektóre kamienie dostępne na aukcjach przypominają na zdjęciach towary sprzedawane przez niektóre polskie sklepy i zaczęłam zgłębiać temat autentyczności kamieni.

Jak na razie "wiem, że nic nie wiem", ale wiem już odrobinę więcej niż 3 miesiące temu, gdy kupiłam pierwsze kamienie. Dowiedziałam się, że niektóre z nich często są podrabiane (inne - jeszcze nie wiem).

Zastanawia mnie na przykład z czego zrobiony jest bardzo różowy turkus... ;-)
...I niebieski zresztą także. Na stronie, gdzie je kupowałam nie było informacji, co to za odmiana (wyglądało na to, że to naturalny kamień jest).

Nie chciałabym dać się robić w bambuko i kupować podróbki, choć nie planuję sprzedaży swoich prac. Myślałam, że sklepy sprzedające takie kamienie nie mogą sprzedawać ich imitacji nie zaznaczając wyraźnie, że jest to imitacja... Zresztą nadal tak myślę, ale niewykluczone, że się mylę.

Czy kupując kamienie sprawdzacie ich autentyczność? Czy znacie sklepy, które mają z tym problem?

Co robicie w sytuacji, gdy okazuje się, że zamiast kamienia kupiłyście plastik lub inny kamień potraktowany czymś tam?
Każdy szanujący się sklep oferujący kamienie szlachetne musi podać źródło pochodzenia kamienia ewentualne ich metody poprawiania. Pomyśl, jeśli na świecie szafir kosztuje od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy dolarów to jaki byłby interes sprzedawać go za 15 zł na allegro?. Większość ofert na allegro to oferty kamieni poprawianych właśnie. Są tanie bo kamień przed poprawką nie przedstawia prawie żadnej wartości. Zobacz ceny kamieni szlachetnych na https://www.hardleo.com i porównaj je z allegro W polsce jest kilku sprzedawców kamieni szlachetnych, poszukaj w google i również porównaj.
zuziazaz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-12, 02:44   #10
Misscziczi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 3
Dot.: Autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez Rokoszka Pokaż wiadomość
Prawdziwe kamienie, szczególnie te szlachetne są bardzo drogie. Mały opiłek w pierścionku już sporo kosztuje, także jeśli gdzieś jest większych rozmiarów kamień, a cena nie jest zabójcza, to pewnie jest to kamień syntetyczny, imitujący np. szmaragd czy szafir.
Tylko, że tutaj nie jest mowa a kamieniach szlachetnych, tylko minerałach ozdobnych. Turkus, opal, agat, onyks- to nie są kamienie szlachetne, których 1 opiłek kosztuje tysiące- chyba pomyliłaś fakty. Turkus sporych rozmiarów można dostać już w całkiem przyzwoitej cenie i to nie są opiłki. Grube miliony kosztują głównie diamenty, a nie zwykłe minerały. Z tym chodzeniem od stoiska do stoiska żeby się nauczyć to też nie jest do końca tak łatwo, bo jest kilka odmian turkusów, które zupełnie inaczej wyglądają. Ogólnie, ciężki temat
Misscziczi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-09-19, 09:20   #11
jania005
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-09
Wiadomości: 1
Dot.: Autentyczność kamieni

Jeśli nie jesteś pewna co do autentyczności to możesz sprawdzić firmę Pollabo. Podchodzą bardzo fachowo do sprawdzania autentyczności kamieni szlachetnych i wydają certyfikat. Są jedyną firmą w Polsce zajmującą się tym. Sama skorzystałam z ich usług więc mogę ich polecić.
jania005 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biżuteria


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-09-19 10:20:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:16.