Iść na pogrzeb? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-06-15, 19:02   #1
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29

Iść na pogrzeb?


Witajcie,
Zmarł ojciec mojego chłopaka, znałam go, lubił mnie.
Uważacie, ze powinnam iść na pogrzeb? Mój chłopak chyba nie jest tym zachwycony, ale ja uważam, że muszę tam być. Jesteśmy razem ponad rok, znam sporą część jego rodziny. Oczywiście po pogrzebie nie wybieram się na stypę itp. Proszę o rady.
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:04   #2
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Iść na pogrzeb?

Ty nic nie musisz, jeśli on sobie nie życzy to uszanuj to. Nie wiem co ja bym chciała, rok to krótko, a ja pewnie odstawiałabym sceny na pogrzebie, nie wiem czy chciałabym by ktokolwiek w tym uczestniczył.
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:06   #3
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

On powiedział, że nie ma problemu itp, ale same wiecie pewnie jak to jest... cała rodzina itp. Wiem, że im by się nie podobało jakbym NIE przyszła
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:10   #4
Mala_Maudie
Raczkowanie
 
Avatar Mala_Maudie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: kilometr za Końcem Świata
Wiadomości: 196
GG do Mala_Maudie
Dot.: Iść na pogrzeb?

Ja bym poszła bez zastanowienia. CHociażby obecnością starałabym się dodać otuchy swojemu chłopakowi, szczytem chamstwa byłoby, zebym się tam nie pojawiła. Nie szłabym oczywiście prosto nad trumnę, tu już bym starała się być w miarę niezauważona, ale być bym była. Zresztą, dla samej osoby zmarłej bym poszła, tym bardziej, skoro go lubiłaś.
Mala_Maudie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:13   #5
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

Taki właśnie mam zamiar. Iść gdzieś z tyłu. On i tak będzie miał poważniejsze sprawy na głowie niż ja (to oczywiste). A po wszystkim pożegnam się i pójdę w swoją stronę, bo wiadomo, jak wyżej pisałam, na uroczystość iść nie będę.
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:16   #6
Mala_Maudie
Raczkowanie
 
Avatar Mala_Maudie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: kilometr za Końcem Świata
Wiadomości: 196
GG do Mala_Maudie
Dot.: Iść na pogrzeb?

Uważąm, że to dobre wyjście :. Tak może pytać nie powinnam, a co się tacie chłopaka stało?
Mala_Maudie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:17   #7
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

Chorował na raka i przegrał walkę z chorobą
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-06-15, 19:17   #8
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Iść na pogrzeb?

Stypa jest w opłaconej sali, czy w domu?
Jesli w domu to według mnie jak najbardziej powinnaś iść - taka 'impreza' to ogrom pracy dla organizatorów, którzy i tak w tym momencie ciągną resztkami sił, więc pomoc w kuchni i sprzątaniu jest niezwykle cenna.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:20   #9
Mala_Maudie
Raczkowanie
 
Avatar Mala_Maudie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: kilometr za Końcem Świata
Wiadomości: 196
GG do Mala_Maudie
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Stypa jest w opłaconej sali, czy w domu?
Jesli w domu to według mnie jak najbardziej powinnaś iść - taka 'impreza' to ogrom pracy dla organizatorów, którzy i tak w tym momencie ciągną resztkami sił, więc pomoc w kuchni i sprzątaniu jest niezwykle cenna.
FAkt, tutaj się zgodzę. mama chłopaka może nie mieć sił na sprzątanie, tak jak reszta bliskiej rodziny
Mala_Maudie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:20   #10
201707171556
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 5 619
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez Akronimowa Pokaż wiadomość
Witajcie,
Zmarł ojciec mojego chłopaka, znałam go, lubił mnie.
Uważacie, ze powinnam iść na pogrzeb? Mój chłopak chyba nie jest tym zachwycony, ale ja uważam, że muszę tam być. Jesteśmy razem ponad rok, znam sporą część jego rodziny. Oczywiście po pogrzebie nie wybieram się na stypę itp. Proszę o rady.
Zachwycony w odniesieniu do pogrzebu to moze niezbyt szczęśliwe okreslenie, ale jeżeli czujesz że Twój chłopak nie chciałby zebyś tam była, chciałby ten dzień spedzić tylko z rodziną to ja bym nie szła.

edit: Fakt pomoc na pewno by się przydała, ale to zależy od tego jakie są w danym domu tradycje. Jeżeli pogrzeby i stypy to czas spedzany jedynie w gronie najbliższych to myślę, że lepiej pozwolić im spedzić ten dzień we własnym gronie. Ale na pogrzeb moze jednak bym sie zdecydowała z szacunku do zmarłego, nie patrząc na chłopaka, to w końcu ostatnie pożegnanie, można się trzymać z tyłu, nie rzucac się w oczy.

Edytowane przez 201707171556
Czas edycji: 2013-06-15 o 19:24
201707171556 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:34   #11
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

W domu raczej nie. W sali pewnie. Tzn. nie rozmawiałam z nim o tym, ale jestem pewna, że będzie. Co do stypy to nie wypada, żebym tam była i jestem tego świadoma

---------- Dopisano o 20:34 ---------- Poprzedni post napisano o 20:21 ----------

Cytat:
Napisane przez Durga Pokaż wiadomość
edit: Fakt pomoc na pewno by się przydała, ale to zależy od tego jakie są w danym domu tradycje. Jeżeli pogrzeby i stypy to czas spedzany jedynie w gronie najbliższych to myślę, że lepiej pozwolić im spedzić ten dzień we własnym gronie. Ale na pogrzeb moze jednak bym sie zdecydowała z szacunku do zmarłego, nie patrząc na chłopaka, to w końcu ostatnie pożegnanie, można się trzymać z tyłu, nie rzucac się w oczy.
Taki właśnie mam zamiar. Nie wyobrażam sobie inaczej się zachować w tej sytuacji.
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-15, 19:40   #12
rembertowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 3 392
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez Akronimowa Pokaż wiadomość
W domu raczej nie. W sali pewnie. Tzn. nie rozmawiałam z nim o tym, ale jestem pewna, że będzie. Co do stypy to nie wypada, żebym tam była i jestem tego świadoma
niby dlaczego nie wypada? Przecież to zależy od osób organizujących stypę - to oni zapraszają na tę imprezę. Co więcej, Twój chłopak może dojść do wniosku, że Cię tam potrzebuje, ale to bliżej pogrzebu, niż śmierci.

Co do pójścia na pogrzeb - kompletnie nie wiem, jak mogłabyś nie pójść. Chodzenie na pogrzeby bliskich naszych znajomych i przyjaciół jest niemal obowiązkowe; a już w przypadku ojca chłopaka, którego znałaś, to w ogóle nie mieści mi się w głowie ta rozkmina. Masz dwa powody, żeby iść, więc na litość, co tu rozważać. Rozumiem, że data i miejsce nie są tajne?
rembertowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:43   #13
Deborah100
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 4 827
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez Akronimowa Pokaż wiadomość
Witajcie,
Zmarł ojciec mojego chłopaka, znałam go, lubił mnie.
Uważacie, ze powinnam iść na pogrzeb? Mój chłopak chyba nie jest tym zachwycony, ale ja uważam, że muszę tam być. Jesteśmy razem ponad rok, znam sporą część jego rodziny. Oczywiście po pogrzebie nie wybieram się na stypę itp. Proszę o rady.
Nie wiem nad czym się zastanawiasz. Jesteście ponad rok w związku. Twoja obecność świadczy o tym, że wspierasz swojego faceta nie tylko w tych dobrych chwilach, że jesteś zawsze przy nim....
Deborah100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:44   #14
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Iść na pogrzeb?

Jeśli znałaś tego pana, lubiłaś go, on Cię lubił, to nie widzę powodu, dla którego miałabyś nie iść. Przecież na pogrzeby chodzą nawet sąsiedzi, z którymi całe życie zmarły nie rozmawiał, poza standardową wymianą uprzejmości. Idź, usiądź gdzieś z tyłu, ale bądź, choćby z szacunku i sympatii dla zmarłego.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:45   #15
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

Niby to wiadome, ale oto co mi dokładnie powiedział: "a to nie będzie głupio wyglądało..." i tu nie dokończył. Domyślam się, że ma na myśli moje poglądy. Otóż jestem ateistką. Nie chodzę w ogóle do kościoła, nie wierzę, dzieci chrzcić nie będę itp, ALE (i tu coś ważnego) jego tacie się to nie podobało, tzn wiecie mówił, że szkoda, że nie wierzę, oczywiście jestem w stanie pójść do kościoła, bo co to za poświęcenie? Żadne. To oczywiste. Może to o to mu chodziło....
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:45   #16
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez rembertowa Pokaż wiadomość
niby dlaczego nie wypada? Przecież to zależy od osób organizujących stypę - to oni zapraszają na tę imprezę. Co więcej, Twój chłopak może dojść do wniosku, że Cię tam potrzebuje, ale to bliżej pogrzebu, niż śmierci.

Co do pójścia na pogrzeb - kompletnie nie wiem, jak mogłabyś nie pójść. Chodzenie na pogrzeby bliskich naszych znajomych i przyjaciół jest niemal obowiązkowe; a już w przypadku ojca chłopaka, którego znałaś, to w ogóle nie mieści mi się w głowie ta rozkmina. Masz dwa powody, żeby iść, więc na litość, co tu rozważać. Rozumiem, że data i miejsce nie są tajne?
- no to ja z moją głową też się pod tym podpiszę? JAK w ogóle to może być powodem: iść czy nie iść? Nie ogarniam i niby dlaczego chłopakowi miałoby się to nie podobać, skoro razem jesteście i znasz jego rodzinę???

---------- Dopisano o 18:45 ---------- Poprzedni post napisano o 18:45 ----------

Cytat:
Napisane przez Akronimowa Pokaż wiadomość
Niby to wiadome, ale oto co mi dokładnie powiedział: "a to nie będzie głupio wyglądało..." i tu nie dokończył. Domyślam się, że ma na myśli moje poglądy. Otóż jestem ateistką. Nie chodzę w ogóle do kościoła, nie wierzę, dzieci chrzcić nie będę itp, ALE (i tu coś ważnego) jego tacie się to nie podobało, tzn wiecie mówił, że szkoda, że nie wierzę, oczywiście jestem w stanie pójść do kościoła, bo co to za poświęcenie? Żadne. To oczywiste. Może to o to mu chodziło....
- a CO do tego ma twój ateizm???
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:49   #17
Shira Yuki
Zakorzenienie
 
Avatar Shira Yuki
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 3 634
Dot.: Iść na pogrzeb?

uważam,że powinnaś pójść.
__________________
Twierdzisz,że to co mówię jest chamskie?
Ciesz się,że nie słyszysz co myślę
***
Opowiadając obcym ludziom o swoich problemie ,musisz liczyc sie z tym,że 20% ma gdzieś twój problem,a 80 % cieszy się z twojego kłopotu.
***
Jestem jak dziki Mustang.
Jesli mnie oswoisz ,na zawsze będę Twoja
.
Shira Yuki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:50   #18
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez madana Pokaż wiadomość
- no to ja z moją głową też się pod tym podpiszę? JAK w ogóle to może być powodem: iść czy nie iść? Nie ogarniam i niby dlaczego chłopakowi miałoby się to nie podobać, skoro razem jesteście i znasz jego rodzinę???

---------- Dopisano o 18:45 ---------- Poprzedni post napisano o 18:45 ----------



- a CO do tego ma twój ateizm???

Sama już nie wiem... Dlatego zastanawiam się, co by miało głupio wyglądać? Dziękuję Wam Dziewczyny za rady
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:50   #19
rembertowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 3 392
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez Akronimowa Pokaż wiadomość
Niby to wiadome, ale oto co mi dokładnie powiedział: "a to nie będzie głupio wyglądało..." i tu nie dokończył. Domyślam się, że ma na myśli moje poglądy. Otóż jestem ateistką. Nie chodzę w ogóle do kościoła, nie wierzę, dzieci chrzcić nie będę itp, ALE (i tu coś ważnego) jego tacie się to nie podobało, tzn wiecie mówił, że szkoda, że nie wierzę, oczywiście jestem w stanie pójść do kościoła, bo co to za poświęcenie? Żadne. To oczywiste. Może to o to mu chodziło....
też jestem ateistką, nie dalej jak w czwartek byłam na pogrzebie, katolicki, nawet ze skróconą mszą - jak na ślubach kościelnych, stoisz wtedy i tyle. Nie klękasz, nie wykonujesz znaków krzyża, nie modlisz się - bo to by były jaja. Z szacunku dla wiary zgromadzonych po prostu sobie stoisz.

Ile wy w ogóle macie lat?
rembertowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-15, 19:50   #20
Shira Yuki
Zakorzenienie
 
Avatar Shira Yuki
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 3 634
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez Akronimowa Pokaż wiadomość
Niby to wiadome, ale oto co mi dokładnie powiedział: "a to nie będzie głupio wyglądało..." i tu nie dokończył. Domyślam się, że ma na myśli moje poglądy. Otóż jestem ateistką. Nie chodzę w ogóle do kościoła, nie wierzę, dzieci chrzcić nie będę itp, ALE (i tu coś ważnego) jego tacie się to nie podobało, tzn wiecie mówił, że szkoda, że nie wierzę, oczywiście jestem w stanie pójść do kościoła, bo co to za poświęcenie? Żadne. To oczywiste. Może to o to mu chodziło....
ateista nie musi iśc na mszę żałobną,ale na cmentarz,lub do kaplicy jak najbardziej
__________________
Twierdzisz,że to co mówię jest chamskie?
Ciesz się,że nie słyszysz co myślę
***
Opowiadając obcym ludziom o swoich problemie ,musisz liczyc sie z tym,że 20% ma gdzieś twój problem,a 80 % cieszy się z twojego kłopotu.
***
Jestem jak dziki Mustang.
Jesli mnie oswoisz ,na zawsze będę Twoja
.
Shira Yuki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:54   #21
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: Iść na pogrzeb?

Ale tutaj naprawdę nie ma co rozkładać na czynniki pierwsze, znałaś pana, lubiłaś, jesteś dziewczyną jego syna- idzie się na pogrzeb, pomijam,że na pogrzeb chyba się zaproszeń nie wysyła, prawda? Powiadamia się, ale nie zaprasza się. Stypa jest dla rodziny i bliskich, wg mnie ty także spokojnie na stypę "się łapiesz".

---------- Dopisano o 18:53 ---------- Poprzedni post napisano o 18:52 ----------

Cytat:
Napisane przez rembertowa Pokaż wiadomość
też jestem ateistką, nie dalej jak w czwartek byłam na pogrzebie, katolicki, nawet ze skróconą mszą - jak na ślubach kościelnych, stoisz wtedy i tyle. Nie klękasz, nie wykonujesz znaków krzyża, nie modlisz się - bo to by były jaja. Z szacunku dla wiary zgromadzonych po prostu sobie stoisz.

Ile wy w ogóle macie lat?
- no dokładnie, dlatego za Chiny nie pojmuję, co do pójścia czy nie miały wyznawany światopogląd???

---------- Dopisano o 18:54 ---------- Poprzedni post napisano o 18:53 ----------

Cytat:
Napisane przez Shira Yuki Pokaż wiadomość
ateista nie musi iśc na mszę żałobną,ale na cmentarz,lub do kaplicy jak najbardziej
- no nie muszą, ale jak osoba bliska i znana, nic się nie stanie, jak pójdą, nikt do praktyk nie zmusza- tu chyba chodzi o coś takiego , jak "szacunek dla zmarłego".
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:54   #22
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez rembertowa Pokaż wiadomość
też jestem ateistką, nie dalej jak w czwartek byłam na pogrzebie, katolicki, nawet ze skróconą mszą - jak na ślubach kościelnych, stoisz wtedy i tyle. Nie klękasz, nie wykonujesz znaków krzyża, nie modlisz się - bo to by były jaja. Z szacunku dla wiary zgromadzonych po prostu sobie stoisz.

Ile wy w ogóle macie lat?
20 (ja), 22 (on), więc dziećmi nie jesteśmy i też nie jakimiś mega dorosłymi, ale myślę, że powinnam tam być.

Byłam także na pogrzebie ŚJ i wiadomo z tym nie ma problemu. Stoisz i tyle.
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 19:57   #23
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Iść na pogrzeb?

Nie wyobrażam sobie powiedzieć bliskiej osobie "nie chcę, żebyś był/była na pogrzebie". To nie jest impreza na cześć rodziny zmarłego, tylko pożegnalna uroczystość. Gdybym znała zmarłego i lubiła, to chciałabym się pożegnać, bez względu na wiarę albo korelacje z jego bliskimi. Na pogrzeb nikt nikogo nie zaprasza i nie ma, że wypada albo nie wypada przyjść - chcę iść to idę, to dla mnie ważne, dla nikogo innego nie musi być. Może za mocno pojadę, ale jeśli nikt się nie pcha do 1. ławki w kościele i nie zajmuje czasu nad trumną, tylko z tyłu przeżywa całą sprawę po swojemu i po swojemu żegna się ze zmarłym, to to nie rodziny wybór kto się na tej uroczystości zjawia. Zaprasza się na stypę albo nie - to jasne, ale sam pogrzeb... to takie roszczenie sobie wyłącznego prawa do żałoby, lekko niesmaczne według mnie, nawet w obliczu śmierci najbliższych. Dlatego według mnie zdecydowanie powinnaś iść na uroczystość.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 20:07   #24
rembertowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 3 392
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez madana Pokaż wiadomość
Ale tutaj naprawdę nie ma co rozkładać na czynniki pierwsze, znałaś pana, lubiłaś, jesteś dziewczyną jego syna- idzie się na pogrzeb, pomijam,że na pogrzeb chyba się zaproszeń nie wysyła, prawda? Powiadamia się, ale nie zaprasza się. Stypa jest dla rodziny i bliskich, wg mnie ty także spokojnie na stypę "się łapiesz".
no właśnie - jeśli rodzina nie trzyma w dzikiej tajemnicy daty i miejsca, to się idzie. Na pogrzeb się nie zaprasza, informuje się wybrane osoby, nie jest nietaktem poprosić o przekazanie wszystkim, którzy mogliby być zainteresowani. I nie jest nietaktem przekazanie wieści o pogrzebie nawet bez takiej prośby. Wiesza się ogłoszenie na domu i drukuje nekrologi w gazetach, na wypadek, gdyby do kogoś informacja miała nie dotrzeć.

Co do stypy, myślę tak samo, jesteście dorośli - rozumiałabym wątpliwości gimnazjalistki, ale nie w waszym wieku.

---------- Dopisano o 21:07 ---------- Poprzedni post napisano o 21:04 ----------

Cytat:
Napisane przez mary_poppins Pokaż wiadomość
To nie jest impreza na cześć rodziny zmarłego, tylko pożegnalna uroczystość. (...) Może za mocno pojadę, ale jeśli nikt się nie pcha do 1. ławki w kościele i nie zajmuje czasu nad trumną, tylko z tyłu przeżywa całą sprawę po swojemu i po swojemu żegna się ze zmarłym, to to nie rodziny wybór kto się na tej uroczystości zjawia.
na pogrzeby chodzi się także ze względu na ich bliskich - z tego powodu byłam na pogrzebach ludzi, których na oczy nie widziałam, ale byli najbliższą rodziną moich znajomych czy współpracowników.
rembertowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 20:13   #25
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Iść na pogrzeb?

Cytat:
Napisane przez rembertowa Pokaż wiadomość
na pogrzeby chodzi się także ze względu na ich bliskich - z tego powodu byłam na pogrzebach ludzi, których na oczy nie widziałam, ale byli najbliższą rodziną moich znajomych czy współpracowników.
Owszem - z tym, że chodzi o sytuację, gdy nie znamy zmarłego. Gdy jest to znajoma osoba, to idziemy dla niej i dla siebie; tak przynajmniej mi się wydawało. To, że jestem najbliższą rodziną nie znaczy, że zmarły to moja własność i mam prawo decydować, komu wolno go pożegnać, a komu nie.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 20:14   #26
Akronimowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 29
Dot.: Iść na pogrzeb?

Dziękuję za rady. Pozdrawiam
Akronimowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 21:03   #27
JanisJoplin
Raczkowanie
 
Avatar JanisJoplin
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 36
Dot.: Iść na pogrzeb?

Miałam podobną sytuację tj. tata mojego (byłego teraz) chłopaka zmarł. Byliśmy razem pół roku gdy to się stało. Nie znałam jego ojca za bardzo mamę trochę. Mój chłopak chciał abym poszła z nim. Było dla niego to ważne, więc poszłam. Szłam z nim za trumną mimo, że częścią rodziny nie byłam. Uważam, że powinnaś zrobić dla swojego chłopaka wszystko to czego on sobie życzy. Śmierć członka rodziny to tragedia, która często dochodzi do człowieka trochę później niż sam pogrzeb itd. Jego obecne reakcje i potrzeby mogą być dziwne dla osoby z zewnątrz. Współczuje Tobie ponieważ pamiętam, że dla mnie była to dość trudna sytuacja.
__________________
"Gdy kobieta rządzi w domu, to Szatan rządzi w domu.."
JanisJoplin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 21:27   #28
angela2602
Raczkowanie
 
Avatar angela2602
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 395
Dot.: Iść na pogrzeb?

bez dwóch zdań - zdecydowanie powinnaś iść.
__________________
]
angela2602 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 21:39   #29
Narrhien
Zakorzenienie
 
Avatar Narrhien
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 757
Dot.: Iść na pogrzeb?

Kiedy mój ojciec zmarł, byłam ze swoim partnerem dopiero kilka miesięcy, jednak było dla mnie oczywiste, że będzie na pogrzebie. Siedział gdzieś dalej, z moją przyjaciółką, nie koło mnie, nie szedł ze mną za trumną, bo tego nie chciałam.
Było też dla mnie oczywiste, że zapraszam jego i moją przyjaciółkę na stypę - nie byli blisko z moim ojcem, ale byli bardzo blisko ze mną i i ich obecność była dla mnie ważna. Nikt z mojej rodziny nie spojrzał krzywo i tego nie negował.

Śmierć kogoś z najbliższej rodziny to bardzo trudna sprawa i każdy przeżywa to na swój sposób. Są osoby takie jak ja, które potrzebują wsparcia - i wtedy do takiego wsparcia najlepszy jest ktoś bliski, ale nie związany ze zmarłym (bo wiadomo, mama czy rodzeństwo tak samo cierpią i trudno od nich wymagać, żeby cię wspierali, bo sami też tego wsparcia potrzebują). Właśnie partner, przyjaciele.

Ale są osoby, które najlepiej radzą sobie z takimi emocjami samotnie, mogą nie chcieć, by ktoś widział ich smutek, rozpacz, może się wstydzą, może po prostu chcą to przeżyć na swój sposób, a może chcą zjednoczyć się z rodziną w smutku i ktoś z zewnątrz nie jest im w takim momencie potrzebny - mają do tego święte prawo. Nie ma jednego słusznego sposobu postępowania w takim przypadku.

Dlatego dla mnie w tym wszystkim najważniejsze jest zdanie chłopaka.
Na twoim miejscu poszłabym na pogrzeb, jeśli czułabym taką potrzebę, natomiast co do stypy to zdecydowałabym się tylko jeśli partner poprosiłby mnie o obecność i widziałabym, że faktycznie jej chce.
__________________
"Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."



Edytowane przez Narrhien
Czas edycji: 2013-06-15 o 21:40
Narrhien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 21:46   #30
Outlanderka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 523
Dot.: Iść na pogrzeb?

Nie wyobrażam sobie aby nie pójść na pogrzeb kogoś kogo znałam i byłam przez niego lubiana.
I nieważne tu jest wyznanie czy jego brak.
Nie musisz czynnie uczestniczyć w nabożeństwie ani przebywać w kościele w pobliżu trumny.
Ale pójść powinnaś do kościoła i na cmentarz. I jeśli kondolencje będą składane po pochówku to też powinnaś złożyć najbliższym zmarłego.
Na stypę nie musisz iść. Chyba ,że cię zaproszą to wtedy jak uważasz.
Outlanderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:10.